Ten artykuł dotyczy ery Incydentu w Black Mesa.
Artykuł na medal. Kliknij, aby uzyskać więcej informacji.

Chumtoad

From Combine OverWiki, the original Half-Life wiki and Portal wiki
Jump to: navigation, search

Chumtoad model.jpg
Chumtoad
Informacje podstawowe
Frakcja

Xen

Rodzaj

Dzika przyroda

Informacje osobnicze
Uzbrojenie

Nie dotyczy

Dane techniczne
Byt(-y)

monster_generic

Twórca(-y)

Chuck Jones[1][2]

Chumtoad to niewielkie, purpurowe stworzenie przypominające ropuchę. Pierwotnie wycięte z Half-Life, do bestariusza dołączyło za pośrednictwem dodatków Half-Life: Opposing Force i Half-Life: Blue Shift.

Przegląd[edit]

Chumtoady to drobne, płazopodobne stworzenia, występujące na Xen, podobne z wyglądu do ziemskich ropuch. Wśród ich cech charakterystycznych wyróżnić można purpurowe ubarwienie skóry, pojedyncze, podobne do kociego oko, grzbiet pokryty kolcowymi wypustkami oraz długi, niebieski język. Chumtoady poruszają się, wykonując krótkie i szybkie skoki, podobnie jak wspomniane już ziemskie ropuchy. Wystraszone, zdolne są jednak skakać na znaczne wysokości. Umieją także pływać oraz udawać martwych - obracają się wtedy na plecy i zaczynają gwałtownie trząść, zmylając tym samym potencjalnych drapieżników.

Legowisko Chumtoada.

Chumtoady występują w grach z serii Half-Life przede wszystkim jako Easter eggi. W dodatku Opposing Force jednego osobnika z tego gatunku znaleźć można na początku rozdziału We Are Not Alone (mapa of3a1). Jeżeli kratka wentylacyjna znajdująca się na ścianie naprzeciw włazu prowadzącego do pomieszczenia z teleporterem Kompleksu Lambda zostanie trafiona 25 pociskami z dowolnej broni, sąsiadująca kratka pęknie, a odkrytym kanałem wyskoczy Chumtoad.

Stworzenia te spotkać można także dwukrotnie w Half-Life: Blue Shift. Pierwsze z nich ukryte jest w kartonowym pudle, znajdującym się wewnątrz szafki Barney'a Calhouna, w rozdziale Insecurity (mapa ba_security2). Jeśli zostanie ono potraktowane 68 pociskami z Pistoletu 9mm (zużywając tym samym całą amunicję, jaka mogła zostać do tego czasu znaleziona przez gracza), pęknie, ujawniając Chumtoada. W rozdziale Focal Point (mapa ba_xen2) gracz napotyka wyjątkowo głęboki zbiornik wodny. Prowadzi on do niewielkiej groty, po wkroczeniu do której na ekranie pojawia się tytuł "Legowisko Chumtoada". Zamieszkiwane jest ono przez trzy osobniki z tego gatunku, przebywające w otoczeniu Xeniańskich Drzew i gniazd Snarków, a cała jaskinia oświetlona jest przez kryształy Xenium. Przy zbliżeniu się gracza do Chumtoadów, stworzenia te teleportują się w nieznane miejsce.

Zza kulis[edit]

Chumtoady pierwotnie miały pełnić rolę przynęty. Ze wczesnych opisów wynika, że zajmowałyby najniższe ogniwo Xeniańskiego łancucha pokarmowego, stanowiąc ulubiony posiłek wielu stworzeń spotykanych w tym wymiarze.[2][3] Dla podkreślenia tego faktu, nazwane zostały one zbitką angielskich słów "chum" (tj. przynęta na rekiny) oraz "toad" (ropucha). Za największych smakoszy tego gatunku uchodziłyby Bullsquidy[4] oraz Obcy Wojownicy.[5] Ci ostatni mieli szczególnie być zależni od Chumtoadów, opierając swoją dietę prawie wyłącznie na nich. Skutkiem tego, przed przybyciem Obcych Wojowników do nieznanych dla nich światów, pierwszym krokiem byłoby wysłanie Chumtoadów, które pełniłyby funkcję odnawialnego, jadalnego surowca, gdyż zdolne są całkowicie zdominować każde środowisko swoją liczebnością.[6] Natomiast Vortigaunty, zgodnie ze swoją poddańczą naturą, nie spożywałyby Chumtoadów, lecz odżywiałyby się ektopasożytami znalezionymi podczas oporządzania swoich panów - Obcych Wojowników.[7]

W trakcie rozgrywki, gracz miał mieć możliwość podniesienia i wykorzystania Chumtoadów jako przynęty. Wypuszczone w podobny sposób jak przetrwałe do finalnej wersji gry Snarki, wywabiałyby głodne potwory z dala od Gordona, a także skupiały na sobie ogień broni palnych.[3] Jednakże, trzymane w dłoni, sporadycznie rechotałyby, informując pobliskich przeciwników o obecności i położeniu gracza.[1] Ta mechanika ostatecznie nigdy nie została rozwinięta.[2]

Zanim wybrana została nazwa "Chumtoad", rozważane były między innymi takie propozycje jak "Chubtoad" oraz "Choad".[3] W plikach źródłowych zawartych w Half-Life SDK, w których widnieje pierwsza z odrzuconych nazw, znaleźć można alternatywne wersje tekstur dla omawianych stworów; przedstawiają one Chumtoady o sześciu oczach i różnokolorowych ubarwieniach.

W modyfikacjach[edit]

Pomimo bycia wyciętym z głównej gry, Chumtoady zdobyły popularność wśród fanów[2] i występują w wielu nieoficjalnych modyfikacjach.

  • W USS Darkstar, gdy gracz wróci po katastrofie do pokoju, w którym naukowiec i ochroniarz badali dwa latające stworzenia (Boidy), można w nim znaleźć Chumtoada, siedzącego na jednej z opraw oświetleniowych.
  • W Sven Co-op na niektórych mapach pojawia się bohaterski Chumtoad (nazwany "Chumtoad Chubby"). Łatka 4.07 dała donatorom możliwość zdobycia własnego Chumtoadowego pomocnika, który atakuje, wydzielając trujący gaz.
  • W Poke646 Chumtoad znany jest jako "explod-a-toad" (wybuchowa ropucha). Wydziela purpurową substancję w celu oznaczania terytorium; jeśli wejdzie w nią gracz (lub inne stworzenie), ropucha eksploduje.
  • W Point of View oraz Azure Sheep, modyfikacjach o podobnych plikach źródłowych, Chumtoady są zamiennikami Snarków.
  • W Heart of Evil Chumtoad pomaga graczowi przedostać się przez labirynt.

Galeria[edit]

Sprzed premiery[edit]

Po premierze[edit]

Lista wystąpień[edit]

Główne tytuły[edit]

Inne[edit]

Przypisy[edit]