User:QabRieL/Sandbox2

From Combine OverWiki, the original Half-Life wiki and Portal wiki
Jump to: navigation, search

This article is about the standalone character. For the generic Black Mesa security guard, see Black Mesa Security Force.

Barney Calhoun bust.jpg
Barney Calhoun
Biographical information
Homeworld

Dünya

Function(s) / Belongings
Rank / Occupation
 • 3. Seviye Black Mesa güvenlik görevlisi, Blue Shift Yüksek Güvenlik Birimi'nin bir parçası (BS)
 • Gizli Sivil Koruma Memuru[1] (HL2'nin başlarında)
 • Direniş lideri
 • Askeri saha komutanı (HL2)
Weapons
Equipment
 • El Feneri (BS)
 • Başlık (BS / HL2)
 • Çelik yelek (HL1 / BS)
 • Sivil Koruma üniforması (HL2)
Physical description
Species

İnsan

Gender

Erkek

Hair color

Siyah (HL1), griye çalan siyah (HL2)

Eye color
 • Kahverengi (HL1)
 • Yeşil (HL2)
Chronological and political information
Era(s)
Faction
Game information
Voiced by

Michael Shapiro

Modeled over

Scott Lynch (Valve için Baş İşletme Görevlisi) (HL2)

Designer(s)
Entity
 • monster_barney (HL1)
 • npc_barney (HL2)
Voice sample(s)
"Şimdi... sana borçlandığım o biraya gelirsek!"
― Barney Calhoun[src]

Barney Calhoun[2][3] Half-Life serisinin ana karakterlerinden biridir. Önemli bir Direniş lideri olmadan önce Black Mesa'da güvenlik görevlisiydi. Half-Life: Blue Shift ve sonrasından itibaren, Half-Life genel güvenlik görevlisinden bağımsız bir karaktere dönüşür, soyadı ve hikayede genişletilmiş bir rol alır.

Biyografi[edit]

Geçmiş[edit]

Gordon Freeman Barney'i 3. Bölge Güvenlik Tesisleri'nin kapısını çalarken görür.

Barney Calhoun, Martinson Üniversitesi'nde[4] iki yıllık dalı belirlenmemiş eğitim aldıktan sonra, üçüncü seviye güvenlik yetkisiyle ve Blue Shift Yüksek Güvenlik Birimi'nin bir parçası olarak Black Mesa Araştırma Tesisi'nde orta seviye güvenlik görevlisi rütbeysiyle işe başlar. 8. Bölge Yüzey Yatakhanesi'ne yerleşir.[4] Ayrıca kendileri de Black Mesa çalışanı olan Gordon Freeman ve Isaac Kleiner[5][6] ile arkadaştır.

Bir Black Mesa güvenlik görevlisi olarak, atanmış bölgeleri koruma, genel bakım işlemlerini yapma, ve ihtiyaç duyulduğunda bilim ekibine yardımda bulunmak gibi sorumluluklarla görevlidir. Barney'nin "Olağanüstü Hallerde Öncelikli Sorumluluğu" bir tehlike durumunda Black Mesa tesisini ve donanımını korumaktır, ikincil önceliği ise bilim ekibinin güvenliğini sağlamakken, kişisel güvenliğinin önceliği düşüktür.[2][4]

9 Mayıs 200-'de, Barney Mayıs'ın 15'indeki Blue Shift'e tayini hakkında L.M'den bir mektup alır.[2]

12 Mayıs, 200-'den önce, Barney göz taramasını gerçekleştirir ve aylığı artar. İki gün sürecek olan Güvenlik Görevlisi Eğitimi'nin tarihi belirlenir.[2]

12 ve 13 Mayıs, saat 08:00'da Barney iki günlük Güvenlik Görevlisi Eğitimi'ni Miller-tabanlı holografik eğitmenden alır (12 Mayıs Blue Shift Tehlike Kursu 'nun tarihi).[7]

15 Mayıs'ta, Barney 09:00 - 22:00 Blue Shift görevine atanır ve saat 09:00'da Sektör C'deki 3. Bölge Orta Güvenlik Tesisleri'ne rapor verir. Vardiyası 15 Ağustos'a kadar sürecektir.(?)[2]

Blue Shift kullanım kitapçığında "Lauren için çiçek al"[2] cümlesi geçer, bu da Calhoun'un bir eşi veya sevgilisi olduğunu belirtir.

Görünüşler[edit]

Half-Life[edit]

Walter ve Rosenberg Blue Shift 'te kaçış planlarını tartışıyorlar.

Barney Gordon Freeman'ın Sektör C'ye giden tren yolculuğunun en başlarında, 3. Bölge Güvenlik Tesisleri kapısını çalarken görünür. Oyunun geri kalanında görünmez.

Half-Life: Blue Shift[edit]

16 Mayıs 200-, saat 8:42'de, Barney 8. Bölge Yüzey Yatakhanesi'nden, Sektör C'de bulunan 3. Bölge Orta Güvenlik Tesislerindeki ikinci Blue Shift gününe başlamak için tren yolculuğuna başlar.[2] 9:00'dan erken bir vakitte oraya varır.

Rezonans Çağlayanı gerçekleştikten sonra (9:00 civarları), Barney Black Mesa tesisinden kaçmaya karar verir. HECU bölükleri tarafından yakalanan Dr. Rosenberg'in yerini bulur ve onu serbest bırakır. Rosenberg eski bir ışınlanma modelini kullanarak kaçma planlarını Barney'e anlatır. Calhoun başarılı bir ışınlanma için gereken her şeyi hazırlayarak yardımcı olur. İlk olarak sınır dünyası Xen'e gider, ve orada ışınlanmanın başarılı geçebilmesi için bir aygıtı devreye sokar. Barney ardından bir yedek güç bataryasının yerini belirler, şarj eder, ve Dr. Rosenberg'e iletir. Oyunun sonunda Barney, Rosenberg ve iki meslektaşı, Simmons ve Walter ile birlikte, Black Mesa Araştırma Tesisi'nden kaçmayı başarır, ve metinsel özete göre Gordon Freeman'ın "işe alındı", Adrian Shephard'ın "alıkondu" olarak tanımlanmasına karşın, Barney "Kapsam dışında" olarak tanımlanır.

Half-Life: Decay[edit]

Decay 'de Barney.

Half-Life: Decay 'in bitiş dizisinde, ana kahramanlar, Gina Cross ve Colette Green, uyumlu geriakıma tutulurlar. O süre zarfında, Dr. Rosenberg'in "Calhoun, acele etmelisin! Geçidi daha fazla açık tutamayız!" dediğini duyarlar. Bir sonraki sahnede,Blue Shift bölümü Focal Point 'te göründüğü gibi, Barney'nin geçide atlayarak Xen'den ışınlandığı görünür.

Half-Life 2[edit]

Geçmiş[edit]

Geçit Fırtınaları, Yedi Saat Savaşı, ve bunları izleyen Combine istilasından sonra, Barney büyük ihtimalle Sivil Koruma için kayıt olduğu ve Memur haline geldiği, Şehir 17'ye yerleştirildi.[1] Kendi güvenliği için oldukça riskli olmasına karşın, bu durum içeriden bilgi sızdırma ve planlanan baskınlar için uyarı gönderme veya Combine'a yanlış istihbarat vermek için oldukça değerliydi. Barney, yerleştirilişinden önce veya sonra bir vakitte, görünüşe göre Half-Life 2 'den önce kendileri de Şehir 17'ye yerleştirilen ve Direniş hareketine katkıda bulunan Isaac Kleiner ve Eli Vance ile temasta bulunur.

Anmaya değer bir olayda, Barney Kleiner'ın ışınlanma deneylerine yardımcı olurken Kleiner deneme olarak bir kediyi ışınlamaya çalışır ve kedinin başına travmatik bir olay gelir. Barney kediyle ilgili devamlı kabuslar gördüğünü iddaa eder ve Half-Life 2 'nin sonlarına doğru, uzaktan gelen bir Strider kükremesini bile kedi miyavlamasıyla karıştırır.

Oyun içi[edit]
Barney Gordon'la Şehir 17'de karşılaşır.

Kaderin bir cilvesi ile, ki büyük ihtimalle G-Man tarafından ayarlanır, Gordon Freeman, Barney'nin Sivil Koruma devriyesinin Şehir 17 Tren İstasyonun'da olduğu gün derin uykusundan azat edilir. Bir güvenlik kamerası Gordon'ın kimliğini reddeder ve Barney gelip onu "sorgulama için" alır götürür, böylelikle Gordon'ı Nova Prospekt'e giden trene binmekten ve tesisin derinliklerinde korkunç bir ecelle karşılaşmaktan kurtarır. Ardından Isaac Kleiner'la temas kurur, Gordon'ın Kleiner'ın laboratuvarına en güvenli şekilde nasıl gidebileceği hakkında ufak bir sohbet ederler, sonra Barney Gordon'ın arka taraftan kaçmasına izin verir.

Bir süre sonra, Barney ve Gordon, Kleiner'ın laboratuvarında buluşur. Gordon'ı değişik yerlere ışınlayan bir başka ışınlayıcı felaketinden sonra, Barney Gordon'la laboratuvarın dışında buluşur, ona levyeyi temin eder ve Yeraltı Demiryolu'nu kullanarak Eli'ın laboratuvarına nasıl varacağını anlatır. Barney ardından Kleiner'ın laboratuvarına geri döner ve Kleiner'a göz kulak olur.

Sonraları, Gordon ve Alyx Nova Prospek'ten Kleiner'ın laboratuvarına varınca, şehrin sokaklarında Combine ile savaşmak için yardıma ihtiyacı olan Barney'den bir görüntü iletimi alırlar.

Ayaklanma sırasında, Barney doğaçlama bir şekilde Direniş güçlerinin "saha komutanı" haline gelir ve Eli Vance'i kurtarabilmek için hücumu Citadel'e doğru sürdürür. Bir noktada, Overwatch Keskin Nişancıları tarafından sıkıştırılır, Gordon ona ulaşır ve keskin nişancıların işini halleder. Bir Asi ekibiyle beraber Overwatch Nexus'a Baskılama Aygıtını devre dışı bırakmak için saldırırlar. Barney, Gordon'ın normalde geçemeyeceği bazı kapıları açmak için Sivil Koruma rütbesini kullanır. Gordon tekrardan Citadel'e doğru yola koyulduğunda, Barney Dog'la karşılaşana ve onu Gordon'ın olduğu yere takip edene kadar, Overwatch Nexus'a düzenlenen saldırıyı son evrelerine kadar yönetir. Barney en son Citadel'in girişinde, Gordon'a "Ve eğer Dr. Breen'i görürsen, onun a*ına koyayım dediğimi ilet" derken görünür. Küfür ses dosyasında tamamen duyulurken, oyunda ses efektleriyle sansürlenir (altyazı da sansürlüdür).

Half-Life 2: Episode One[edit]

Barney Gordon'a yeni bir levye verir.

Barney oyunun sonunda, Citadel kendini yok etmeden önce Şehir 17'den kaçmak için Direniş güçlerini tren istasyonuna doğru götürürken görünür. Oldukça yorgun, ve traş olmamış olması ve suratının oldukça kirli olmasından, Barney'nin yaptıklarının onu olumsuz etkilediği görülebilir.

Barney, şehrin o bölgesinde hayatta kalanları toplamaya gitmeden önce yine Gordon'a levyesini temin eder. Ardından Gordon ve Alyx'i tren istasyonu ve hastanenin arasında kalan otoparkta bekler. Geldiklerinde, Gordon ve Alyx, Barney'ye önemli ölçüdeki Combine direnişinin ortasından birkaç vatandaş gruplarını kaçış trenlerine götürmekte yardımcı olurlar. Gordon ve Alyx, ona ve vatandaşlara kaçış süresi vermek için bir sonraki trene binmeye karar verirler. Barney en son trenle oradan ayrılırken, "Bir dahaki görüşmemizde görüşürüz" derken görünür.

Half-Life 2: Episode Two[edit]

Barney Episode Two boyunca ne görünür ne de kendisininden bahsedilir. Seride önemli ve devamlı bir karakter olması ve Şehir 17'den Freeman'dan önce çıktığı göz önüne alınarak, hâlâ hayatta olduğu varsayılıyor, ancak nerede olduğu bilinmiyor.

Ancak, Strider savaşından sonra White Forest'a dönerken, Barney "İyi iş çıkardın, Gordon" derken duyulabilir, ancak garajda kutlama yapan Asilerin arasında görülmez. Episode Two dosyalarında bulanamadığı gibi, altyazı ekranda Barney'nin rengi olan gece yeşili olarak görünür, ve Episode One altyazı dosyasını kullanır. Marc Laidlaw bunun kazara olduğunu belirtti.[8]

İlişkiler[edit]

Gordon Freeman[edit]

Barney ve Gordon Black Mesa'dan beri arkadaştırlar. Dr. Kleiner kendisini ofisine kilitlediğinde ikisi de havalandırma borularından yarışarak ilk varmaya çalışırdı. Barney, Gordon'ı Nova Prospekt'te korkunç bir ecelle karşılaşmaktan kurtardı ve, Kleiner'ın laboratuvarına doğru gönderdi. İkili sonraları Şehir 17'deki şiddetli sokak savaşında yan yana çarpışır, ve insanların şehirden çıkmalarına yardımcı olur. Barney ayrıca Gordon'ın Alyx ile olan ilişkisi hakkında da yorum yapar, ve ona "şanslı köpek" der. Hâlâ Gordon'a bir bira borcu vardır.

Alyx Vance[edit]

Alyx Black Mesa'dayken henüz bir bebekti, ve Barney'nin görev süresi boyunca onunla tanışıp tanışmadığı bilinmiyor. Yine de, Alyx'i Combine tarafından işgal edilmiş Dünya'daki insan direnişinde değerli bir müttefik olarak görür.

Isaac Kleiner[edit]

Barney esas olarak Kleiner'ın koruyucusu olarak hizmet eder, Sivil Koruma'yı Kleiner'ın gizli laboratuvarından uzakta tutar. Bundan önce, yukarda da belirtildiği gibi Kleiner kendisini ofisine kilitlediğinde Gordon'la yarışırdı.

Sahne Arkası[edit]

Özgün "Barney" güvenlik görevlisi modeli.
 • "Barney" Bernard, Barnaby veya Barnabas'ın küçültme eki almış halidir.[9] Calhoun ise bir İskoç ismidir, İskoçça'da "dar köşe" veya "dar odun" anlamına gelen "Colquhoun" kelimesinin değişik bir biçimidir.[10]
 • Aslında, Half-Life 'daki genel güvenlik görevlisi ve tek kullanımlık karakter sınıfı iken, Half-Life: Blue Shift ve Half-Life 2 'de özgün bir karakter olarak tanıtılmış, seri geliştikçe daha öne çıkan rollerde yer almaya başlamıştır. Serideki konuşurken duyulan, ve genel bir isimli genel bir modelken soyadı alarak bağımsız bir karaktere dönüşen sadece üç karakterden biridir, diğerleri de Gina Cross ve Otis Laurey'dir.
 • Half-Life piyasaya çıktığı zaman, oyunun başında 3. Bölge Güvenlik Tesisleri kapısını çalarken görünen güvenlik görevlisi Barney Calhoun olarak tanıtılmamıştı. Sonraları Sonraları, Blue Shift 'te tanıtılmıştır, ve kapının arkasında neler olduğu görünmüştür. Half-Life 2 'de ve diğer bölümlerde bahsedilen Barney'nin Gordon'la ilişkisi de bağlanır, şayet iyi arkadaş olsaydılar iki oyunda da o sahenede etkileşime geçerlerdi.
 • Blue Shift 'in başlangıcında, oyuncu Calhoun'un dolabında garip şeyler bulabilir: "The Truth About Aliens" (yazar RH) (Gordon Freeman, Decay 'de de görüldüğü üzere, bu kitabın bir kopyasına sahiptir) ve "Government Conspiracies" adlarında iki kitap, ayrıca bu kitaplar Barney'nin bu konular üzerine ilgili olduğunu ima eder. Oyun uzaylılar ve hükümet komploları üzerinde yoğunlaştığından, kitaplar aynı zamanda oyunda olacakları önceden belirtir. Calhoun'un dolabında ayrıca bireylerinin/arkadaşlarının fotoğrafları vardır, aralarından biri Lauren olabilecek genç bir kadındır (gerçi bu fotoğraflar büyük olasılıkla Gearbox çalışanlarının akrabalarının fotoğraflarıdır). Dolabındaki küçük bir kutu yok edildiğinde, ortaya Chumtoad yaratığı çıkar.
 • Asıl Kleiner'ın Laboratuvarı'nın tanıtımı ve ışınlanma sahnelerinde, Barney oyunun final sürümündeki halinen bile kötümser gözükür, Kleiner veya Mossman olumlu herhangi bir şey söylediğinde şüphelerini daha alaycı şekilde ifade eder ve eğlenceli açıklamalar yapar.
 • Blue Shift 'te Barney'den hep "Calhoun" ve ya "Bay Calhoun" diye bahsedilir. İsmi sadece kullanım kitapçığında geçer.[2]
Oynanabilir Half-Life 2 sızıntı dosyalarında bulunan Barney'nin güvenlik görevlisi başlığı.
 • Half-Life 2 'nin oynanabilir sızmış dosyalarında "BarneyHelmet" isimli kısmen zarar görmüş bir güvenlik görevlisi başlığı bulunabilir. Oyunun satılan sürümündeki dosyalarında iki parçaya ayrılan bir Metrocop başlığı olarak görünür ve Barney'le Şehir 17, Tren İstasyonu'nda ilk buluşulduğunda kullanılır, ya gelişme sürecinde yer tutucu olarak kullanılmıştı, ya da eski püskü görünüşüne bakılacak olursa Barney'nin eski başlığını sakladığını ima ediyordu, ve oyunda belli bir noktada paskalya yumurtası (?) olarak görünmesi planlanıyordu.
 • Barney, Blue Shift 'te Gordon'a üç kere denk gelir. Onu ilk kez Sektör C'ye giden trenin içinde görür, bu sahne aslında Half-Life 'ın başındaki sahnenin sadece başka birinin bakış açısından görünmesidir. Gordon ayrıca güvenlik kamerasından deney odasına giderken görülebilir. Son olarak Half-Life bölümü Apprehension 'daki iki HECU askerinin Gordon'u sürükleyerek götürdüğü sahne yanstılırken görünür.
 • Half-Life 2 'nin başında Barney tarafından söylenen "Şimdi... sana borçlandığım o biraya gelirsek!" sözü Half-Life 'ın başında rastgele oluşturulan güvenlik görevlilerinin "Hey, bi' ara takılalım, sana bir bira ıslarlarım." sözüne bir göndermedir.
 • Oynanılabilir Half-Life 2 sızıntı dosyalarında Scott Lynch'e bir gönderme olarak yüz dokusunun takma adı "scottface"dir.

Ek Bilgiler[edit]

 • The Andy Griffith Show 'daki karakterler de Barney ve Otis ismini taşır. Bu göndermelerin kasıtlı olması olası olsa da, henüz onaylanmış değiller. Ayrıca Barney'nin özgün modeli, şovun aktörlerinden biri olan ve Birleşik Devletler'de beceriksiz polis memurları için kullanılan aşağılayıcı bir sözcük olan Barney Fife isimli bir karakteri oynayan Don Knotts'a şaşırtıcı derecede benzemektedir.[11]
 • Half-Life 'ın başında, Barney Gordon tarafından zırhlı yeleği ve başlığı halihazırda takılı bir şekilde bir kapıyı çalarken görünür. Bu güvenlik görevlisi Blue Shift için Barney Calhoun olarak tanıtıldığından, Barney donanımını kapıdan girip malzeme dolabından alır, bu yüzden ortada bir tutarsızlık belirir.
 • Blue Shift 'te, tıpkı Freeman ve Shephard'ın konuşurken duyulmadığı gibi, Barney de oyuncunun bakış açısından konuşurken duyulmaz. Ancak, Captive Freight bölümü karakterin aslında konuştuğunu ancak oyuncu tarafından duyulmadığının bir örneğini gösterir. Rosenberg, Barney'ye ismini nereden öğrendiğini sorunca, ufak bir duraksama olur, ardından Rosenberg sanki Barney'ye yanıt veriyormuş gibi Calhoun'a ismini söyleyen bilim insanının ismini onaylar ("Oh, anlıyorum. Zavallı Harold.").
 • Gordon Freeman ve Adrian Shephard'ın aksine, Barney'nin herhangi bir güç zırhı yoktur ve sadece basit zırhlı yeleği ve başlığı vardır. Bu yüzden, HEV yeniden şarj etme istasyonlarını kullanmak yerine, hasar almış zırhını yol boyunca hayatta kalmayı başaramamış yoldaşlarından düşen zırhları alarak yenilemek zorundadır. Freeman ve Shephard'ın aksine, çağlayan gerçekleştikten sonra hayatta kalan sadece birkaç güvenlik görevlisine denk gelir. Dahası, sadece birisiyle iletişime geçebilir, o da oyunun sonuna doğru görünür ve Calhoun'a güç bataryasını tekrar şarj etmek hakkında bilgi verene kadar yaşar ve ardından hemen ölür.
 • Half-Life 2 bölümü Entanglement 'ın sonunda Barney ekrandan MP7 tutarken görünür. Çatışmalarda sadece AR2 kullandığından, bu silahı Half-Life 2 ve Episode'larında kullanırken ilk defa görünür.

Sergi[edit]

Half-Life: Blue Shift[edit]

Ön-sürüm[edit]

Yayın[edit]

Görünüş listesi[edit]

Ayrıca bakınız[edit]

Kaynakça[edit]

Commentary node transparent.png
Combine OverWiki has a list of quotes for QabRieL/Sandbox2.
 1. 1.0 1.1 Half-Life 2 Prima Guide
 2. 2.0 2.1 2.2 2.3 2.4 2.5 2.6 2.7 Half-Life: Blue Shift instruction manual
 3. Half-Life 2 credits
 4. 4.0 4.1 4.2 Half-Life: Blue Shift
 5. Half-Life 2
 6. Half-Life 2: Episode One
 7. Half-Life PlayStation 2 instruction manual
 8. Marc Laidlaw on Barney's appearance in Episode Two
 9. Barney on Behind the Name
 10. Calhoun on Behind the Name
 11. Barney Fife on UrbanDictionary.com