Ten artykuł dotyczy ery Incydentu w Black Mesa.
Ten artykuł dotyczy ery Kombinatu.
Ten artykuł dotyczy gry Portal 2.
Artykuł na medal. Kliknij, aby uzyskać więcej informacji.

Latarka

From Combine OverWiki, the original Half-Life wiki and Portal wiki
Jump to: navigation, search

W flashlight.jpg
Latarka
Informacje podstawowe
Frakcja
Zastosowanie
Wykorzystywane przez
Dane techniczne
Byt

Nie dotyczy

"Naprawdę musimy pogadać z Dr Kleinerem o nowej baterii do tej latarki."
Alyx Vance[źródło]

Latarka to przenośne źródło światła wykorzystywane w uniwersum Half-Life i Portal i występujące w wielu odmianach i modelach. Jest standardowym ekwipunkiem Strażników Ochrony Black Mesy i wbudowaną funkcją Kombinezonu HEV.

Przegląd[edit]

Zaprezentowana oficjalnie po raz pierwszy podczas Kursu Przetrwania, latarka jest narzędziem wykorzystywanym do oświetlania ciemnych miejsc, takich jak na przykład liczne szyby wentylacyjne w Centrum Badawczym Black Mesa. Kombinezon HEV zawiera wbudowaną latarkę,[1] która wykorzystuje zapasowe źródło energii. Jest ono niezależne od energii kombinezonu, dzięki czemu można z niej korzystać nawet gdy nie został on naładowany.[2] Włączona latarka powoli wykorzystuje swoje zasoby; wyłączona, pozwala im na automatyczne odnowienie się. Używana bez przerwy przez dłuższy okres czasu, samoczynnie się gasi, gdy tylko wyczerpie się dostępna energia. Strażnicy ochrony Black Mesy noszą latarki ręczne, które funkcjonują w podobny sposób. Personel badawczy placówki także korzysta z wielu różnych przenośnych źródeł światła. Jednostki HECU i Black Ops nie używają jednak latarek, lecz gogle noktowizyjne, które u tych pierwszych są częścią wyposażenia Elektrycznej Kamizelki Taktycznej.

Podczas Half-Life 2: Episode One Gordon i Alyx przechodzą przez pogrążone w mroku i opanowane przez Zombie podziemne tunele, mając możliwość oświetlania sobie drogi jedynie latarką w Kombinezonie HEV oraz znalezionymi racami. Oba źródła przyciągają ukryte w ciemności Zombie, a przywarte do stropu Szybkie Headcraby atakują, gdy tylko skierowane zostanie na nich światło. W Half-Life 2: Episode Two zasilanie latarki zostało oddzielone od wskaźników sprintu i zapasu tlenu.

W Portal 2 ukazano po raz pierwszy latarki wbudowane w oczy Modułów Osobowości Aperture Science. Funkcję tę demonstruje Wheatley, gdy w Fabryce Wieżyczek zostaje wyłączony prąd; wspomina także przekazane mu słowa, iż włączenie latarki miało spowodować jego śmierć.

Zza kulis[edit]

W Alfie Half-Life latarka Kombinezonu HEV działa w inny sposób. Nie wytwarza snopa światła, lecz oświetla obszar dookoła gracza; podobnie funkcjonują gogle noktowizyjne w Half-Life: Opposing Force. We wczesnym trailerze Half-Life: Blue Shift spostrzec można ręczną wersję latarki, wykorzystującą odrębny slot na broń.[3] Forma ta ustąpiła jednak ostatecznie prostszej, identycznej do tej z Half-Life. Pozostały worldmodel zachowany został do użytku w mapach jako detal.

Zgodnie ze słowami Aarona Seelera z Valve, na zmianę źródła zasilania latarki w Episode Two miała wpływ sekwencja z Mrówkolwem Strażnikiem. Playtesterzy nie potrafili uciec przed obcym, ponieważ zostawiali włączoną latarkę i nie starczało im energii na sprint. Twórcy gry nie chcieli zmuszać graczy do przemierzania ciemności, więc postanowili dokonać modyfikacji tych funkcji. Seeler nadmienia, że zmianę tę można wytłumaczyć z punktu widzenia świata gry — spowodowały ją obrażenia, które Gordon i jego kombinezon odniósł podczas wypadku pociągu.[4]

Galeria[edit]

Sprzed premiery[edit]

Po premierze[edit]

Lista wystąpień[edit]

Główne tytuły[edit]

Inne[edit]

Przypisy[edit]