Bu konu gerçek dünya bakış açısıyla ilgilidir.
Bu konu Black Mesa Olayı dönemiyle ilgilidir.

Half-Life: Source

From Combine OverWiki, the original Half-Life wiki and Portal wiki
Jump to: navigation, search

Bu konu gerçek dünya bakış açısıyla ilgilidir.
Bu konu Black Mesa Olayı dönemiyle ilgilidir.

Doll2.png Warning! This article has yet to be cleaned up to a higher standard of quality, per our Cleanup Project. It may contain factual errors and nonsense, as well as spelling, grammar and structure issues, or simply structure problems. Reader's discretion is advised until fixing is done.
Space.png

You can help clean up this page by correcting spelling and grammar, removing factual errors and rewriting sections to ensure they are clear and concise, and moving some elements when appropriate.
Please notify the administrators before removing this template.

Clipboard sheet2.png

Bu makale bir taslak madde. Belki de düzenleyerek büyümesine yardımcı olabilirsiniz.

Space.png
Steam portrait hls.jpg
Half-Life: Source
Geliştirici(ler)

Valve

Yayın tarihi

16 Kasım 2004[1]

Tür(ler)

Birinci şahıs nişancı

Mod(lar)

Tek oyunculu

Platform(lar)

Windows, macOS, Linux

Değerlendirme(ler)

ESRB: M (Mature)

Dağıtım

Steam

Girdi

Klavye, fare ve oyun kolu

Motor

Source

Seri

Half-Life

Önceki oyun

Yok

Sonraki oyun

Yok

Half-Life: Source, özgün Half-Life oyununun Half-Life 2'nin Source motoruna doğrudan bir portudur ve iyileştirilmiş su ve atmosferik efektlerin yanı sıra daha iyi aydınlatma sağlar. Genel olarak, aynı varlıklar kullanılmıştır. Half-Life 2'nin koleksiyoncu sürümüne dahil edilmiştir ve ayrıca Steam'de ayrı olarak satılmaktadır.

Half-Life: Source, Half-Life 2'nin Gümüş ve Altın paketlerinin bir parçası olarak 7 Ekim 2004'te ön siparişe açıldı[2] ve ilk olarak 16 Kasım 2004'te HL2 ile birlikte bu sürümlerin bir parçası olarak piyasaya sürüldü.[1]

Genel bakış[edit]

Half-Life'taki kayalığın Yüzey Gerilimi bölümünden görünümü.
Half-Life: Source'da aynı nokta.

Oyunun gerçek bir yeniden yapılanmasının aksine, sadece oyunun içeriğinin doğrudan bir kopyasıdır. Aşağı yukarı aynı varlıkların tümü kullanılır ve farklılıkların çoğu yeni motorun temel özelliklerinden kaynaklanır (örneğin, daha ayrıntılı aydınlatma ve su efektleri). Bununla birlikte, artan kaliteli dokular, çizilmiş bitmap gökyüzünün 3B gökyüzü görüntüleri ile değiştirilmesi ve bazı alanlarda yeni veya iyileştirilmiş atmosferik etkilerin eklenmesi gibi bazı ek optimizasyonlar yapılmıştır. Oyunun kullanıcı arayüzü, bir bölüm seçimi ve oyundan sahneleri içeren dinamik menü arka planlarıyla Half-Life 2'ye benzeyecek şekilde elden geçirilmiştir.

Port, Valve tarafından Half-Life modlarını "Source" motoruna getirmeye çalışırlarsa, modcuların neler yaşayacağını görmek için bir deney olarak tanımlanmıştır.[3] Başlangıçta sadece bu taşıma işlemi için oluşturulan araçların bir denemesi olan sonuçların yayınlanacak kadar iyi olduğuna karar verdiler. Daha sonra aynı testi çok oyunculu bir oyunla gerçekleştirdiler ve ortaya Counter-Strike: Source[4] çıktı.

Farklılıklar[edit]

  • Yüzey Gerilimi bölümündeki kanyon değiştirildi.
  • Düğmeler, kapılar ve kırılabilir nesneler gibi çoğu etkileşim sesi Half-Life 2'deki halleriyle kullanılır.
  • Bir NPC öldürüldüğünde, bedenleri normal ölme animasyonunu kullanmak yerine ragdoll'lere dönüşecek. Bu bedenler parçalanamaz, kalıcı bir ragdoll olurlar.
  • Bir oyuncu öldüğünde, kamera artık sağ tarafta durmaz ve halihazırda kuşanmış olan silahları gözle görülür şekilde düşer. Oyuncu çok yüksekten düşerek ölürse, ekran kararır. Oyuncu ayrıca parçalanamaz.

Yorumlar[edit]

Oyun hayranlar tarafından iyi karşılanmadı. Birçoğu bir "yeniden yapım" bekliyordu, oysa bu sadece basit bir port idi. Birçok hata ve aksaklıkla yayınlanmıştır.

Sergi[edit]

Kaynaklar[edit]

  1. 1.0 1.1 Steam ana sayfasının 15 Kasım 2004 tarihli arşivlenmiş bir anlık görüntüsü, Half-Life 2'nin satışa sunulan çeşitli sürümlerinin yanı sıra paketlenmiş oyunlardan hangilerinin o sırada oynanabileceğini gösteriyor. Half-Life: Source gibi mevcut olmayan oyunlar bir yıldız işaretiyle işaretlenmiştir. Yıldız işareti, 17 Kasım'dan önce kaldırılarak Half-Life 2 ile aynı anda piyasaya sürüldüğünü gösteriyor.
  2. Half-Life 2 Steam Teklifleri Artık Hazır Steampowered.com (7 Ekim 2004) sitesinde (arşivlenmiş)
  3. HomeLAN Fed sitesinde Half-Life 2 Röportajı (19 Ekim 2004)
  4. PC PowerPlay, Sayı 103 (Eylül 2004), sayfa 16

Dış bağlantılar[edit]

Ayrıca bakınız[edit]

Half-Life: Source/tr
Combine OverWiki'de Half-Life: Source/tr ile alakalı birçok resim var.