Bu konu gerçek dünya bakış açısıyla ilgilidir.
Bu konu Black Mesa Olayı dönemiyle ilgilidir.
Bu, öne çıkan bir makaledir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Half-Life'ın sansürlü sürümleri

From Combine OverWiki, the original Half-Life wiki and Portal wiki
Jump to: navigation, search

Bu konu gerçek dünya bakış açısıyla ilgilidir.
Bu konu Black Mesa Olayı dönemiyle ilgilidir.
Bu, öne çıkan bir makaledir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Almanya'daki içerik kısıtlamaları nedeniyle, Half-Life ve genişlemelerinin ülkede piyasaya sürülebilmesi için birçok değişiklik yapılması gerekmiş, bunun sonucu olarak da özel sansürlü sürümler ortaya çıkmıştır. Gabe Newell'e göre, bu tasarım değişiklikleri, Almanya'nın şiddetle ilgili katı yasalarına uymak için Alman pazarından sorumlu Sierra ürün grubu ile birlikte yapılmıştır.[1][2]

Genel bakış[edit]

Half-Life[edit]

Gordon tespit edildiğindeki örnek Robot Grunt diyaloğu.
Bir el bombası uyarısı verirken Robot Grunt'ın ses örneği.

Sansür düzenlemelerinin çoğu, oyunlardaki şiddet ve kanın kaldırılmasıyla ilgiliydi. Karakterler artık yaralandıklarında kan akıtmaz ve havaya uçtuklarında parçalara ayrılmak yerine kaybolurlar. Bilim insanları ve güvenlik görevlileri öldüklerinde çökmezler. Bunun yerine, öldürüldüklerinde sakince yere otururlar ve hayal kırıklığı içinde başlarını sallarlar. Askerler, Robot Gruntlar ile değiştirilmiştir ve robotsu bir şekilde söylenen diyaloglara sahiptirler. Kadın suikastçının ölüm animasyonu değiştirilmiş, böylece gözlükleri çıktıktan sonra gözlerinin görünmesi yerine gece görüş gözlüğü ile kapalı kalması sağlanmıştır. Ayrıca suikastçının göğüsleri yürürken sallanmaz. Barnaclelar, değiştirilen özgün insan vücudu modeli nedeniyle öldürüldüklerinde yaylar ve çarklar gibi mekanik parçaları kusarlar. Oyunun çok oyunculu kısmında, mevcut tek oyuncu modeli Helmet karakteridir. Tüm bu değişikliklere rağmen, halihazırda bölümlere yerleştirilmiş cesetler ve kan çıkartmaları, senaryo modu boyunca hâlâ bulunabilir.

Farklı ayarlara sahip alternatif bir şiddet modu da mevcuttur. Bu modda, insan karakterler sarı kan kalıntıları üretir ve arkalarında kırmızı kan çıkartmaları bırakır. Parçalara ayrılma mevcuttur, ancak insan karakterleri, parçalara ayrılma modeli değiştirildiği için mekanik parçalar üretir.

Genişlemeler ve portlar[edit]

Genişlemeler Almanya'da benzer şekilde sansürlenmiştir. Half-Life: Opposing Force'ta, Askerler, Black Ops askerleri ve Talim Eğitmenleri de dahil olmak üzere çoğu insan karakter öldürüldükten sonra yere oturur. İkinci şiddet modunda kırmızı kan üretirler. Erkek Black Ops suikastçıları sadece gece görüş gözlüğü takan kafa tipini kullanır, böylece açıkta kalan gözlü olan kafa türevleri asla görülmez. Çok oyunculu kısım da aynı şekilde değiştirilmiştir. Capture The Flag modunda, Opposing Force ordusuyla savaşan Black Mesa sivillerinden ziyade, Helmet ve Robo modellerinin çok renkli sürümlerini kullanan takımlar birbirleriyle savaşır. Half-Life: Blue Shift, Half-Life ile aynı sansürü kullanır ancak robotlar senaryolu sahnelerde robotik konuşmanın aksine normal bir insan sesiyle konuşur. Bu tuhaflık, Half-Life: Decay'de konuşan robotik askerlerde de ortaya çıkar. Robot Gruntlar modeli, görünümü değiştirilmese de yeni Yüksek Çözünürlük Paketi animasyonlarını yansıtacak şekilde Blue Shift için güncellenmiştir.

Half-Life'ın PlayStation 2 portu da PC sürümüyle aynı Almanca yerelleştirmesi kullanılarak sansürlenmiştir. Burada karşılaşılan sansür büyük ölçüde PC'deki muadili ile aynı olsa da, c1a1 haritasında kafasını Headcrab sarmış bilim insanı kaldırılmış ve Barnaclelar, mekanik parçalar dahil edilmediğinden normal insan parçaları kusar. Robot Gruntlar modeli, bu sefer portun görsel yükseltmeleriyle tutarlı olacak şekilde güncellenmiştir. Bununla birlikte, Kafa Kafaya çok oyunculu modu hâlâ insan modelleri içerir.

Sahne arkası[edit]

Half-Life için evvel tarihte yayınlanan birkaç ekran görüntüsü, bilim insanları ve zombiler için robot varyasyonlarını tasvir etmiştir. Oyunu yayınlanan sürümünde, sansürlü sürümlerde sadece Askerlere robotik bir tür sunulmuştur. Makaslanmış İnsan Çavuş'un bir zamanlar alternatif bir sansürlü sürüme sahip olduğu bilinmektedir çünkü g_heavy adlı bu modelden Half-Life SDK'de bahsedilmektedir.[3] Ancak, kaynak dosyalar sağlanmadığı için görünümü bilinmemektedir.

Sergi[edit]

Half-Life (yayın öncesi)[edit]

Half-Life[edit]

Half-Life: Opposing Force Capture The Flag[edit]

Kaynaklar[edit]