Bu konu Black Mesa Olayı dönemiyle ilgilidir.
Bu, öne çıkan bir makaledir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Black Mesa Güvenlik Gücü

From Combine OverWiki, the original Half-Life wiki and Portal wiki
Jump to: navigation, search

Bu konu Black Mesa Olayı dönemiyle ilgilidir.
Bu, öne çıkan bir makaledir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Security Guards complete.png
Black Mesa Güvenlik Gücü
Siyasi bilgiler
Tip

Kurumsal güvenlik gücü

Önder

Wallace Breen

Taraf

Black Mesa Çalışanı

Toplumsal bilgiler
Temel

Black Mesa Araştırma Tesisi

Teçhizat
Teknoloji

Genel bakış'a bakınız

Araçlar

Black Mesa ulaşımı'na bakınız

Tarihi bilgiler
Dönem(ler)

Black Mesa Olayı

Oyun bilgileri
Tasarımcı(lar)

Steve Bond[1]

Seslendiren

Michael Shapiro

Varlık
  • monster_barney
  • monster_otis
"Hey! Bi' ara takılalım, sana bir bira ısmarlarım."
― Black Mesa güvenlik görevlisi[kaynak]

Black Mesa Güvenlik Gücü,[2] genellikle sadece güvenlik görevlileri, gardiyanlar veya (oyuncular tarafından) "Barneyler" olarak anılır, Barney Calhoun'un önemli bir eski üyesi olduğu, Half-Life ve genişlemelerinde öne çıkan Black Mesa Araştırma Tesisi çalışanının bir alt grubudur.

Genel bakış[edit]

Güvenlik görevlileri, araştırma çalışanının ve ekipmanın güvenliğini ve korunmasını denetler ve üssün her yerinde genel bakım görevlerine yardımcı olur. Olaydan sonra oyuncu için değerli müttefikler haline gelirler. Oyuncu, yardım için güvenlikleri çağırabilir. Düşmanlarla savaşabilir ve kapıların kilidini açabilirler. Zayıf yol bulma ve yavaş tepki süreleri nedeniyle savaşta çok etkili değildirler.

Siyah kravatlı mavi gömlek, lacivert pantolon, siyah savaş botu, ekipman kemeri, el feneri, zırh yelek ve kask giyerler. Ya 9mm Tabanca ya da Desert Eagle ile donanmışlardır. Ayrıca Pompalı Tüfekler gibi diğer birçok silaha erişimleri vardır. Silahlarının şarjörlerini doldurmazlar ve uzun mesafeden sürekli ve isabetli bir şekilde ateş edebilirler.

Yapı[edit]

Güvenliklere, vardiya atamalarına bağlı olarak farklı izin seviyeleri verilir. Bir rütbe yapısına sahip olup olmadıkları bilinmemektedir. Yüksek güvenlikli görevlerin, eğitim kursunda hazırlık gerektirdiği öne sürülmektedir.[3]

Acil bir durumda, birincil öncelikleri tesis donanımlarının ve malzemelerinin korunmasıdır. İkinci öncelikleri, araştırma çalışanının refahıdır ve kendi kişisel güvenlikleri en düşük seviyededir.[4] Kaçan araştırma örneklerini yakalamaya yardımcı olmaları için çağrılabilirler. Hükümetin gönderdiği askerler ve eğitimli suikastçılarla işbirliği yapmaları gerekir.[3] Bu kişiler, "tehlikeli ve çok verimli bir temizlik ekibi" olarak anılır. Ancak her iki tarafın da yalnızca tüm Black Mesa çalışanına değil, aynı zamanda birbirlerine de düşman oldukları anlaşıldığında, bu özel yönergeyi terk ederler.

Türler[edit]

İki güvenlik görevlisi çeşidi vardır. İkisi de Michael Shapiro tarafından seslendirilmiştir. İlki "Barney"dir. Kendisine Barney adı verilmiştir çünkü özgün karakter modeli The Andy Griffith Show'da Don Knotts'un canlandırdığı Barney Fife karakterine benzemekteydi.[5] Ortalama bir adam olarak tasvir edilir, genellikle rahat ve soğukkanlıdır. Arkadaş canlısı, korkusuz ve bazen de kahramandır. 9mm'lik bir Tabanca kuşanmıştır. Barney, Blue Shift'in oynanabilir kahramanı Barney Calhoun'a dönüştürülmüştür ve bu durum onu oyun evrenindeki tek gerçek Barney haline getirmiştir.

İkincisi, Opposing Force'ta tanıtılan aşırı kilolu bir tür olan "Otis"dir. Adını The Andy Griffith Show'daki Hal Smith'in karakteri Otis Campbell'dan almış olabilir. Çarpıcı olmasa da Campbell ile biraz benzerlik gösterir. Basmakalıp şişman bir adam olarak tasvir edilmiştir. Barney'e kıyasla daha uysal ve korkaktır, ayrıca komedi unsuru görevi görür. Bir Desert Eagle kuşanmıştır ve savaşta çok daha etkilidir. Barney gibi Otis, PlayStation 2 sürümünde bağımsız bir karakter olan Otis Laurey'ye dönüştürülmüştür.

Sahne arkası[edit]

Barney başlangıçta kısmen etkisiz kötü bir karakter olarak tasarlanmıştır. Steve Bond tarafından düşman mangası davranışlarında deneyler yapmak için kullanılmıştır. Bond, oyuncuyu takım önderi rolüne sokarak ve Barney'i oyuncuyla savaşmak yerine onu takip etmeye zorlayarak, navigasyon kurallarını denetlemenin kolay bir yolunu ummuştur. Bu deneyin beklenmedik sonucu, Barney'i iş üzerinde gören herkese anında hitap eden çalışan bir arkadaş karakterdi. Bu durum, Valve'ın hikayenin büyük bölümlerini yeniden düşünmesine ve oyun 1997 sonlarında baştan sona elden geçirilirken Gordon'un dünyadaki rolünü yeniden şekillendirmesine neden olmuştur.[1]

Başlangıçta, güvenlik görevlileri Askeri Polis'in üyeleri olacaktı. Oyuncu öldüğünde tepki vereceklerdi. Bu özellik hiçbir zaman uygulanmadı ancak kaynak kodda Kelly Bailey tarafından örnek bir satırla bırakılan bir yorum vardır ("Kahretsin, bunu sensiz yapamam.").[6] Kullanılmayan replik, bilim insanları gibi durumlarda oyuncuyu takip etmeyi bırakmaları gerektiğine ima eder. Barney, farklı ses perdelerine sahip baş türlerine sahip olacaktı.[6] Oppossing Force'ta "Şüpheli" adlı kullanılmayan bir anahtar değeri vardır. Etkinleştirildiğinde, görevlileri oyuncuya karşı düşmanlaştırır.[7] Görevli yapay zekası, Half-Life 2'de Conscriptleri oluşturmak için temel olarak kullanılmıştır.[8]

Sergi[edit]

Modeller[edit]

Yayın öncesi[edit]

Half-Life[edit]

Half-Life: Opposing Force[edit]

Yayın[edit]

Half-Life[edit]

Half-Life: Uplink[edit]

Half-Life: Opposing Force[edit]

Half-Life: Blue Shift[edit]

Half-Life: Decay[edit]

Diğer[edit]

Görünüş listesi[edit]

Ana oyunlar[edit]

Diğer[edit]

Kaynaklar[edit]

Black Mesa Security Force/tr
Combine OverWiki'de Black Mesa Security Force/tr için bir liste alıntı bulunur.
Black Mesa Security Force/tr
Combine OverWiki'de Black Mesa Security Force/tr ile alakalı birçok resim var.