Bu konu Black Mesa Olayı dönemiyle ilgilidir.
Bu konu Combine dönemi ile ilgilidir.
Bu, öne çıkan bir makaledir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Levye

From Combine OverWiki, the original Half-Life wiki and Portal wiki
Jump to: navigation, search

Bu konu Black Mesa Olayı dönemiyle ilgilidir.
Bu konu Combine dönemi ile ilgilidir.
Bu, öne çıkan bir makaledir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Crowbar worldmodel.jpg
Crowbar world model ep2.jpg
Levye
Üretim bilgileri
Taraf
Tip

Araç/yakın dövüş silahı

Teknik özellikler
Hasar
Operasyon

Saldırı için savur

Ateş oranı
 • Hızlı (HL)
 • Yavaş (HL2)
Geri tepme

Düşük

Menzil

Yakın dövüş

Kullanım
Kullananlar
Oyun bilgisi
Varlık

weapon_crowbar

Tasarımcı(lar)
"Oh, unutmadan, sanırım bunu Black Mesa'da unutmuşsun."
Barney Calhoun[kaynak]

Levye, Gordon Freeman'ın öne çıkan silahıdır (Yerçekimi Silahı ile birlikte). Half-Life'da edinilen ilk silahtır, yakın dövüş silahı ve bulmaca aracı olarak hizmet eder. Levye ayrıca tedarik kasalarını kırmak ve yok edilebilir engelleri temizlemek için bir araç olarak kullanılır. Half-Life hikâye örgüsündeki ana yakın dövüş silahı ve Half-Life 2 hikâye örgüsündeki tek yakın dövüş silahı olarak Half-Life serisinin simgesel silahı olarak kabul edilir, Half-Life'tan bahsederken belki de Gordon Freeman kadar ünlüdür.

Genel bakış[edit]

Half-Life'da ilk kez göründüğü şekliyle levye.

Başlangıçta bir araç olan levye, şaşırtıcı derecede etkili bir yakın dövüş silahı olarak yeniden kullanılmıştır, daha küçük ve/veya yalnız düşmanlara karşı veya oyuncunun cephanesi yetersiz olduğunda faydalı olmuştur. Çok basit bir silahtır, ucunda kaz ayağı şeklinde tek bir dökme demir parçası ve diğer ucunda bir kaldıraç olarak birincil kullanımına uygun olarak bir kama bulunmaktadır (Half-Life 2 görünüm modelinde yer almasa da). Nispeten hızlı bir hızda sallanabilir ve çaba sarf ettiriyor gibi görünmez. Cephane eksikliği, yedek silah olarak kullanılmasına yardımcı olmuştur.

Yerçekimi Silahı, çevrede ağır nesneler varsa hemen hemen her tür düşmanla başa çıkmanın daha güvenli ve daha hızlı bir yolu olduğu düşünüldüğünde, Half-Life 2 ve bölümlerinde yedek silah olarak levyenin yerini alabilir. Bununla birlikte, levye geçitlerdeki barikatları ve tahta kaplamaları yok etmede hala daha hızlıdır ve ayrıca herhangi bir tür tek bir vuruşla öldüğünden, Yerçekimi Silahı ile üç vuruşa ihtiyaç duyulduğundan Headcrableri öldürmekte daha iyidir. Ayrıca onlara nesne ile vurmak oldukça zordur, özellikle de Hızlı Headcrableri.

Taktikler[edit]

Freeman, Depo D'deki Tentacleların önünde ünlü levyesini kullanırken, güvenlik görevlileri arka planda düşerek ölüyor.
 • Birincil ateş, Gordon'un levyeyi sallamasına neden olur. Oyuncunun önündeki her şeye anında çarpar ve oyuncunun hareketi üzerinde hiçbir etkisi yoktur, bu da karşı saldırılardan kaçmayı kolaylaştırır. Ancak saldırılar levye ile engellenemez. Etkili yakın dövüş manevrası yapmak için yeterli miktarda alan gereklidir.
 • Gordon, levyeyi oldukça hızlı bir şekilde sallayabilir: Half-Life'da yaklaşık her 0.3 saniyede bir ve Half-Life 2'de yaklaşık her 0.6 saniyede bir. Bu nedenle zaman içinde makul miktarda hasar verebilir. Bununla birlikte, hasar değişkendir ve insansı düşmanların etkisiz hale getirilmesi için birden fazla vuruş yapılması gerekir.
 • Levye nispeten düşük durdurma gücüne sahiptir ve düşmanların hücumunu durdurmaz. Bununla birlikte Gordon, hızlı hamleler yapmak ve saldırılardan kaçmak için yeterince çeviktir. Half-Life 2'deki levyenin menzili, çoğu düşmanın yakın dövüş saldırılarından daha büyüktür. Levye saldırıları, Combine Askerlerinin tabanca ile kamçılamasını engelleyerek, yakın muharebe menzilindeyken kolay bir öldürme sağlar. Bu taktik, Half-Life: Source'da Alien Gruntlar ve Vortigauntlar gibi çoğu düşmana karşı etkilidir ancak Zombilere karşı değildir.
 • Levyenin göründüğü her oyunun ilk aşamalarında, levye, gereksiz yere cephane harcamadan engelleri temizlemek ve kasaları açmak için paha biçilmez bir araçtır. Bu durum, elde edinildiğinde Yerçekimi Silahı tarafından değişebilse de, levye hâlâ etkili bir yakın dövüş silahı olarak işlevseldir. Oyun ilerledikçe, Gordon'un gelişmiş ateş gücü nedeniyle daha çok bir yedek silah haline gelir ancak cephane düşük olduğunda veya ateşli silah kullanımı gereksiz olduğunda mükemmel şekilde ise yarayabilir.
 • Half-Life 2 ve bölümlerinde, Headcrablerin levyeye karşı doğuştan gelen bir zayıflığı var gibi görünür: ölmeden önce sayısız mermiye dayanma yeteneklerine rağmen, mevcut sağlıklarına bakılmaksızın her zaman bir levye vuruşuyla ölürler (gerçi Half-Life'ta üç vuruşa kadar dayanabilirler). Levye, saldırırken onları havaya fırlatabilir ancak bunun için iyi bir zamanlama gerekir. Ancak, bir sıçramanın ortasında olmadıklarında da öldürülebilirler. Zehirli Headcrabler buna karşı özellikle savunmasızdır.
 • Levyenin vurmak için doğrudan düşmana doğrultulmasına gerek yoktur, bunun yerine yalnızca hedefin genel yönüne bakılmalıdır. Bu durum, yakın dövüş silahı olarak kullanılmasına fayda sağlar ve hareketli hedefleri vurmayı çok daha kolay hale getirir.
 • Yalnızca yakın dövüş silahı kullanan düşmanların çoğuyla, sayılarının ezici olmaktan daha az olduğu varsayılarak, nispeten kolaylıkla ilgilenilebilir. Zombi gruplarının levye ile halledilmesi, Gordon onların ulaşamayacağı yerde kaldığı (veya saldırılarından kaçındığı) sürece herhangi bir darbe alınmadan kolayca yapılabilir. Gordon'ın, levyesiyle bir zombinin ellerinden daha fazla uzağa erişimi sahip olduğundan, hasar almadan kolayca saldırabilir.
 • Bunum aksine, menzilli rakiplerin ateşi altındayken sıradan yakın dövüş muharebesine girmek akıllıca değildir, çünkü Gordon gelen ateşi kolayca önleyemez. Böyle bir durumda mümkün olduğu kadar siper kullanılmalı ve gruplara aynı anda saldırmak yerine yalnız düşmanlarla çatışmaya girilmelidir.
 • Levyeler, tek vuruşta birden fazla hedefi vuramadıkları için kalabalık denetimi konusunda etkili değildir. Kısa bir mesafeden daha uzaktaki düşmanlarla etkileşime giremeyeceği için, özellikle menzilli ve yakın dövüşçülerin karışımına karşı zayıftır. Hatta, siper kullanmadan birkaç menzilli düşmana karşı kullanmak, hızlı bir ölümle sonuçlanacaktır. Yakın dövüş kullanan düşmanlara levye ile nispeten kolayca karşı konulabilir ancak her durumda, durumun dikkatsizce ele alınması, oyuncunun etrafının çevrilmesine neden olabilir.
 • Half-Life'ın eski sürümlerinde, ilk vuruş normal hasara neden olurken, ara vermeden yapılan tüm vuruşlar hasarın sadece yarısına neden olur. Daha yeni sürümlerde, tüm vuruşlar yalnızca yarım hasar verir, bu da Kolay ve Normal modlarda bile Headcrableri anında öldürmeyi imkansız hale getirir.

Görünüşler[edit]

Freeman, levyesiyle düşmanlarla savaşıyor.

Half-Life[edit]

Karşılaşılan ilk levye, oyuncuya nasıl kullanılacağının öğretildiği eğitim düzeyindeki Tehlike Kursu'nda bulunmaktadır. Oyunun çoğunda kullanılan levye, üçüncü bölüm olan Öngörülmeyen Sonuçlar bölümünde elde edilir ve yakındaki bazı cam kapıları kırmak için kullanılır. Gordon, Yakalanma bölümünde yakalandıktan ve tüm silahlarından arındırıldıktan sonra, çöp sıkıştırıcısının tepesinde başka bir levye bulunur. Levyelerin, Patlama Çukuru bölümünün başındaki yük asansörünün hemen üzerindeki bir alet odasında bulunabildiği gibi, Öngörülmeyen Sonuçlar bölümününden sonra gelen Black Mesa'nın çeşitli bölgelerinde de bulunabilmesi dikkat çekicidir.

Half-Life: Uplink[edit]

Uplink'teki levye, oyunun başlangıcına yakın bir bakım odasında, bir alet kutusunun yanındaki bir masada bulunur. Bir oda ilerisinde ilk silahlar bulunabilir. Garip bir şekilde, bir soda makinesi, yok edilmekten başka görünür bir sebep olmaksızın odada bulunmaktadır.

Half-Life: Blue Shift[edit]

Blue Shift'teki levye ilk olarak ikinci bölüm olan Görev Çağırıyor'da, oyuncunun başladığı asansörün hemen dışında bulunur. Odadaki düzinelerce karton kutuyu parçalamak için kullanılır. Ondan sonra bir daha asla bulunmaz. Yine de, oyunun en sonunda Walter Bennet'in özgürlüğe açılan kapıyı açmak için bir levyeyi kullandığı görülür. Bu aynı zamanda, levyenin gerçek amacı için kullanıldığı ve bir NPC'nin gerçekten kullandığı tek sahnedir.

Half-Life: Decay[edit]

Decay'de, ilk bölüm olan Çifte Erişim'de iki levye bulunabilir. Colette Green, Anti-Kütle Tayfölçer'in altındaki odaya girmeden hemen önce kendininkini yerde bulur. Gina Cross, billur örneği deney odasındaki Freeman'a getirmek için kullanılacak kaldırma mekanizmasını sıkıştıran levyesini odanın içinde bulur.

Gordon'a, Barney tarafından tekrar bir levye veriliyor.

Half-Life 2[edit]

Levye, oyunda "Tarihi Bir Gün" bölümünün sonlarında edinilen ilk silahtır. Barney Calhoun, Freeman'a levyeyi vermeden önce, "Ve unutmadan, sanırım bunu Black Mesa'da düşürmüşsün!" diyerek, bu levyenin Gordon tarafından Black Mesa Olayı sırasında kullanıldığını öne sürer. Bu levye, Citadel'deki El Koyma Alanı tarafından yok edilir.

Half-Life 2: Episode One[edit]

Levye, Gordon ve Alyx'in Hastane yakınlarındaki bir apartmanda Calhoun ile karşılaştığında, dördüncü bölüm olan Şehirden Kaçış'ta verilir. Gordon'a köprü denetimi aletine takılmış bir levyeyi verir ve şaka yollu bir şekilde "Elimde bunlardan daha fazla yok, bu yüzden... bunu kaybetmemeye çalış, olur mu?" der.

Half-Life 2: Episode Two[edit]

Episode Two'da levye, ilk bölüm olan White Forest'a Doğru'da, terk edilmiş bir maden tesisinin içindeki bir asansör boşluğunda, asansörün denetim mekanizmasına sıkışmış olarak bulunur. Levyeyi gevşetince oyuncunun eline düşer ancak asansörün bir Antlion yuvasına düşmesine neden olur ve Freeman'ı, Yalnız Vort ve Alyx'ten ayırır.

Half-Life: Alyx[edit]

G-Man bir levye tutuyor.

Ana karakter olarak Alyx'e odaklanan bir Half-Life oyunu olduğundan Alyx, kendine özgü silah ve envanter seti ile çalışır ve levye ona verilmez. Ancak Alyx'e yaptığı teklif sırasında G-Man, Gordon'un başkaldırısını anlatırken bir levye oluşturur.

Oyuncuyu Gordon'un denetimine kısaca geri alan jenerik sonrası sahnede Dog, değiştirilmiş Episode Two bitiş olay dizisinin gerçekleştiği hangara girer, Eli'a bir levye getirir ve daha sonra Gordon'a sunar.

Diğer Valve oyunları[edit]

 • Levye ayrıca Team Fortress Classic ve Deathmatch Classic'te de görünür. TFC'de, belirli bir silahı olmayan sınıflar için standart yakın dövüş silahıdır. DMC'de oyundaki tek yakın dövüş silahıdır; oyuncu levye ve bir av tüfeğiyle doğar. Her iki durumda da levye, özgün Team Fortress ve ilk Quake'teki standart yakın dövüş silahı olan baltanın, Half-Life temalı bir yedeğidir
 • Levye, Left 4 Dead 2'de yakın dövüş silahı olarak görünür. Ayrıca, ses dosyalarından birinde Louis'in "Dostum, kendimi Gordon Freeman gibi hissediyorum!" dediği duyulur.

İlgili başarımlar[edit]

Half-Life 2
Hl2 get crowbar.png Güvenilir Teçhizat (5G)
Levyeyi al.

Sahne arkası[edit]

Sierra'nın, Valve'daki altın levyesi.

Half-Life'ın piyasaya sürülmesinin ardından Sierra Entertainment, Valve'a altın bir levye şeklinde "Aksiyon Oyunlarında Çıtayı Yükselttiğiniz İçin Tebrikler" ödülünü sunmuştur. Valve'ın genel merkezindeki lobide sergilenmektedir ve Half-Life 2 levyesinin bir kopyası da bulunmaktadır.

Valve, Half-Life: Alyx'e bir levye eklemeyi planlamış ve bunu bir VR ortamında uygulamaya çalışmak için çok zaman harcamıştır. Levye, diğer taraftaki bir şeye taktırmak amacıyla parmaklık gibi dar alanlardan geçmek için kullanmak gibi yeni bulmaca fırsatlarına izin veren bir araç görevi görmüştür. Ancak levyenin özellikle etkin şekilde kullanılmadığı anlarda, oyuncuların onları nasıl tuttukları ile ilgili fizik sorunlarıyla karşılaşmıştırlar. Gerçek dünyada kuvvet geri bildiriminin olmaması nedeniyle geliştiriciler, öğe oyuncunun görüş alanının dışında tutulurken levye eğrisinin çevreye takılacağı durumlar için bir çözüm bulmaya çalışmış, öğenin diğer nesnelerle çarpışmasını devre dışı bırakmayı veya bir şeye yakalandığında kontrol cihazının haptikleri ile bir vızıltı eklemeyi gibi durumları denemişler ancak başarılı olamamışlardır. Ek olarak, levye bir yakın dövüş silahı olarak da çalışmıyordu çünkü deneylerden sonra VR'da doğal ve inandırıcı hissettirmeyi başaramamışlardır. Ancak gözlerindeki en büyük sorun, oyunun başındaki açık ifadelere rağmen, oyuncuların levye kullanmaları nedeniyle Alyx Vance yerine hemen Gordon Freeman olarak oynadıklarını zannetmeleriydi. Alyx'in benzersiz kimliğini korumak istemişler ve bu yüzden Half-Life 2'deki repertuarında zaten kurulmuş olan araçları, özellikle de Gordon'un künt dövüş yöntemlerine kıyasla onu bir bilgisayar korsanı ve tamirci olarak daha uygun bir şekilde aktaran Çoklu araç ve tabancasını geliştirmeye karar vermişlerdir.[3]

Tırı vırı[edit]

 • Levye, serideki en simgesel silahlardan biri olduğu için, diğer oyunlarda levyelerin ufa kullanımıyla ona birçok gönderme yapılır. Bununla birlikte, bu göndermelerin kaçının gerçekte amaçlandığı bilinmemektedir.
 • Halo 3'te, çok oyunculu Sandtrap haritasında Gordon'un levyesine çarpıcı bir benzerlik taşıyan bir levye bulunabilir. "Kum Kapanı" aynı zamanda Half-Life 2'nin sekizinci bölümünün adıdır.
 • Grand Theft Auto: San Andreas'ta Gordon'unkine benzer bir levye, Area 69 hükümet tesisinin içindeki bir masanın üzerinde görülebilir.
 • The Ship oyununda bulunan silahlardan biri, Gordon Freeman'a atıfta bulunan "özgür bir adam tarafından kullanılacak" açıklamasına sahip bir levyedir.
 • Deus Ex'te levye, oyuncu tarafından elde edilebilecek ilk silahtır. Half-Life levyesi ile neredeyse aynı görünür ancak daha kısa ve boyalı düz bir uca sahip.
 • Sim City (2013)'te düşük yoğunluklu bir fabrika "Freeman Crowbar Mfg" olarak adlandırılabilir.
 • Zombilerle ilgili bir Facebook oyunu olan Zombie Pandemic'te açıklama şöyledir: Tüm hayatta kalanların tercih ettiği çok amaçlı silah. Taşınabilir kaldıraç, yakın dövüş silahı ve iskelet anahtarı, levye hepsini halleder. Üzerinde “Black Mesa Araştırma Tesisi'nin malıdır” yazıyor.
 • BioShock'un başlangıcında Atlas, oyuncudan bir engeli yok etmek için "levye ya da başka bir şey" aramasını ister. Bunun yerine oyuncu, Adrian Shephard'ın Opposing Force'da bulduğuna benzer bir boru anahtarı bulur.
 • Penumbra: Overture'da, oyuncu bir levye almak için buzla kaplı bir gölü geçmelidir. Levyeyi aldıktan sonra, anlatıcı "Freeman" adının yan tarafa kazınmış olduğunu söyler. Ek olarak, daha sonra, levyenin Joe Freeman'a ait olduğunu ortaya çıkaran bir not bulunur, bu da Gordon Freeman'a bir başka göndermedir.
 • Half-Life 2'nin ilerleyen bölümlerinde, Freeman bir Asi'nin yanında levyeyi kullanırken öldürülürse, normalde Asiler tarafından kullanılan herhangi bir silah gibi, onu alıp kendileri kullanabilirler. Ancak, oyunun var olan seyrinde kullanmadıkları için normal ve ragdoll pozisyonu arasında geçiş yapma eğiliminde olacaklardır. Birkaç saniye sonra levyeyi bırakırlar ve uygun silahlarını tekrar alırlar. Bu, NPCler tarafından kullanılmayan, Asilerin aldığı tek silahtır çünkü asla arbalet veya Yerçekimi Silahı'nı almazlar.
 • Half-Life 2 oyun dosyalarında, levye klasöründe bir ses dosyası iceaxe_swing1.wav olarak adlandırılmıştır. Kesilmiş bir yakın dövüş silahı olan Buz Baltası için kullanılacaktı.

Sergi[edit]

Half-Life hikâye örgüsü[edit]

Half-Life 2 hikâye örgüsü[edit]

Görünüş listesi[edit]

Ana oyunlar[edit]

Diğer[edit]

Kaynaklar[edit]