This subject is related to the Black Mesa Incident era.
This is a safe article. Click for more information.

Half-Life hikâyesi

From Combine OverWiki, the original Half-Life wiki and Portal wiki
Jump to: navigation, search

This subject is related to the Black Mesa Incident era.
This is a safe article. Click for more information.

Gordon Freeman, Patlama Çukuru bölümünün içindeki füze silosunda bulunan Tentacle'a karşı simgesel levyesini kullanıyor.

Bu makale Half-Life hikâyesini oyun içinde bölüm bölüm oynandığı şekliyle anlatmaktadır.

Tehlike Kursu (seçime bağlı)[edit]

Holografik Asistan'ın beklediği Tehlike Kursu başlangıcı.

Bu bölüm Half-Life'ın eğitim bölümüdür ve bir Eğitim Tesisi olan Black Mesa Tehlike Kursu'nda yer alır. Oyuncuya HEV Giysi'yi nasıl kullanacağını, nasıl hareket edeceğini ve çevre ile nasıl etkileşime gireceğini, silahların nasıl kullanılacağını ve Uzun Atlama Modülü'nün nasıl kullanılacağını öğretir. Bilim insanları, parkurda ilerlerken Gordon Freeman'ın ilerlemesini gözlemler.

Half-Life'ın PlayStation 2 sürümü, özellikle bir Black Mesa bilim insanının Freeman'ın eğitim kursu sırasında alabileceği potansiyel yaralanma risklerini açıkladığı ara sahne ekleyerek genişletilmiş Tehlike Kursu sunar. Ayrıca Freeman'ın Black Mesa'nın bu tür yaralanmalardan sorumlu olmadığını kabul ettiğini açıklar ve oyuncuya oyunun konsol sürümünde bulunan kilitleme özelliğini kullanmasını öğreten ek odayı tanıtır.

Bölüm 1: Black Mesa Girişi[edit]

"Günaydınlar, Black Mesa Ulaşım Sistemi'ne hoş geldiniz."
Tren Sesi[kaynak]

Bu bölüm, Half Life'ın ilk bölümüdür. Oyuna giriş görevi görür ve oyuncu karakteri Gordon FreemanBölge C'ye giderken geçer. Gordon, çalışmaya başlamak amacıyla Olağanüstü Malzemeler Laboratuvarı'na gitmek için Black Mesa Araştırma Tesisi'nin derinliklerine giden bir tramvaya biner. Tramvayı bir an için durmaya zorlayan radyoaktif sıvı sızıntısı dışında hiçbir şey olağanın dışında görünmez. Sonraları G-Man olarak tanınacak olan koyu renk takım elbiseli bir adam, Gordon'u başka bir tramvaydan izlerken görülür.

Bölüm 2: Olağanüstü Malzemeler[edit]

Bu bölüm, Gordon'ın Bölge C'deki Olağanüstü Malzemeler Laboratuvarı'na gelişini, HEV Giysisi'ni giyinmesini ve Deney Odası'nda gizemli bir deneye katılmasını gösterir.

Daha sonra, hedefine ulaştığında Gordon, ses geçirmez camın arkasında bir bilim insanıyla tartışan G-Man'i görür. HEV Giysisi'ni giydikten sonra, içinde büyük bir Anti-Kütle Tayfölçeri bulunan Deney Odası'na gider. Bir uzaylı örneğini tarama ışınına ittikten hemen sonra sistem kritik hale gelerek bir Yankılaşım Çağlayanı'nı tetikler. Bu durum, Dünya ile Xen adıyla bilinen tuhaf bir uzaylı dünyası arasında boyutlararası bir geçit açar. Gordon, kargaşa sırasında kısa bir süreliğine oraya ışınlanır, bir noktada Vortigauntlar da dahil olmak üzere duyarlı yaşam formları gibi görünen şeylerle karşılaşır. Gordon kısa bir süre sonra bayılır.

Bölüm 3: Öngörülmeyen Sonuçlar[edit]

Bu bölüm, Gordon'un Yankılaşım Çağlayanı sonrasında yardım almak için yüzeye ulaşma çabalarını anlatır ve oyuncuya diğer şeylerin yanı sıra silahlar, savaş ve çevresel tehlikeleri tanıtır.

Black Mesa'da uyanan Gordon, Deney Odası'ndan çıkar. Black Mesa çevresindeki tüm iletişimin kesildiğini bildiren meslektaşı Eli Vance'e ulaşmayı başarır. Eli, Gordon'dan yardım bulmak için yüzeye ulaşmaya çalışmasını ister. Black Mesa büyük yapısal hasar görmüş ve Xen'den gelen uzaylılar tesisin her yerine rastgele ışınlanmaya başlamıştır. Çoğu yaratık sadece yeni çevrelerine doğal olarak tepki vermektedir ancak daha önce bir anlığına görülen Vortigauntlar olarak bilinen ve tek niyetleri öldürmek olan yaratıklar daha da düşmancadır. Gordon ayrıca ara sıra onu erişilemeyen yerlerden izleyen G-Man'e de tanık olur.

Tramvay sistemi çalışamayacak kadar hasarlı olduğundan, Gordon bir çıkış yolu bulmak için Bölge B'nin Soğutma Sıvısı Rezerv Tesisini geçmek zorundadır.

Bölüm 4: Ofis Tesisleri[edit]

Ana makale: Office Complex/tr

Gordon, birkaç bilim insanının kendi odalarında barikat kurarak, tesisi istila eden azgın uzaylılardan saklandığı ofis tesisine doğru yol alır. Gordon bu bilim insanlarından, ordunun tesiste mahsur kalan insanları kurtarmak için geldiğine dair söylentilere kulak misafiri olur. Asansörler çalışmadığından, yüzeye çıkmak için bir asansör boşluğuna tırmanır.

Bölüm 5: "Düşmanlarımız Var"[edit]

Bu bölümde Gordon, çeşitli depolama ve yerleştirme alanlarından geçerek yüzeye çıkmanın bir yolunu bulmaya devam eder. Kurtarma görevine geldikleri söylenen askerlerin çoktan geldiğini öğrenir. Onlara katılmaya çalışırken, Gordon bir askerin masum bir bilim insanını öldürdüğüne tanık olur ve Tehlikeli Ortam Mücadele Birimi'nin sadece uzaylı tehdidini değil, aynı zamanda projeye bağlı diğer herkesi de ortadan kaldırmak için orada olduğunu fark eder.

Gordon, hem uzaylı hem de insan düşman kuvvetleriyle savaşmaya devam eder ve sonunda yüzeye ulaşır. Bölgeyi tamamen askeri denetim altında ve bir havan bombardımanının ortasında bulur, bu yüzden tesise geri çekilmek zorunda kalır. Yeraltında, Gordon bir bilim insanından, tesisin diğer ucundaki Lambda Tesisi'nde konumlanan Lambda Ekibi'nin hayatta kalan üyelerinin boyutsal yarığı kapatabileceklerini öğrenir. Gordon onlara ulaşmak için Black Mesa'da yolculuğa atılır.

Bölüm 6: Patlama Çukuru[edit]

Ana makale: Blast Pit/tr

Gordon, bir füze tesisi olarak Soğuk Savaş dönemindeki ilk günlerine dayanan, terk edilmiş ve büyük ölçüde kapatılmış bir Black Mesa bölgesine girer. Alan kullanılmayan makinelerle doludur ve şimdi tesisin geri kalanından gelen zehirli atıklar için bir çöplük olarak kullanılmaktadır. HECU askerleri, mevcut uzaylıların yüksek nüfusu nedeniyle, bu konumda bir dayanak noktasından yoksundur. Gordon burada ölümcül yeni bir düşman olan Tentaclelar ile karşılaşır. Yakıt, güç ve oksijen hatlarını yeniden etkinleştirdikten sonra Gordon, yaratıkların yaşadığı silonun tepesindeki roket motorunu etkinleştirerek onları yakmayı başarır. Tentacleların içine girdiği toprak tünelden geçerek uzaklaşır.

Bölüm 7: Güç Ver[edit]

Ana makale: Power Up/tr

Bir kez daha yüzeye ulaşmaya çalışan Gordon'un ilerlemesi, Bölge E Malzeme Taşımacılığı'nda bir Gargantua ve HECU askerleri arasındaki çatışma yüzünden engellenir. Ölmekte olan bir güvenlik görevlisinden, gücü geri getirirse tren ile yüzeye çıkabileceğini öğrenir. Gordon, Houndeyelar tarafından istila edilen yeraltı bölgelerine girer ve jeneratörü çalıştırarak çevredeki gücü geri getirir. Daha fazla düğmeyi etkinleştirdikten sonra, bölgeyi devriye gezen Gargantua'yı, tramvay hattına güç sağlayan transformatörlere çekerek yok eder. Bir vagona binen Gordon, yoluna devam etmek için beton bloklardan oluşan bir barikatı parçalayıp geçer.

Bölüm 8: Rayların Üzerinde[edit]

Ana makale: On A Rail/tr

Gordon, Black Mesa'nın Malzeme Taşımacılığı bölümünde trende ilerlerken, bir güvenlik görevlisinden, Lambda Ekibi'nin Yankılaşım Çağlayanı'nın etkilerini tersine çevirmek amacıyla kullanabileceği bir uydu fırlatması için Yüksek İrtifa Fırlatma Merkezi'ne gitmesi gerektiğini öğrenir. Gordon, HECU güçlerinden daha fazla direnişle karşılaşır, verdiği çok sayıda zayiatın intikamını almak için sürekli olarak onu avlamaya çalışırlar. Sonunda birkaç asansör kullanarak yüzeye geri döner ve fırlatma alanına doğru yol alır. Orada, roketi yörüngeye göndermeyi başarır ama bir kez daha yeraltına geri dönmek zorunda kalır.

Bölüm 9: Yakalanma[edit]

Ana makale: Apprehension/tr

Yüzeye çıkmanın yeni bir yolunu arayan Gordon, suda yaşayan ölümcül bir düşman olan Ichthyosaur ile karşılaşır ve onunla savaşmak için bir arbalet bulur. Yaratıkla yaptığı sualtı savaşından sonra kaçmayı başarır ve yoluna devam eder.

Tesisi temizlemek için gönderilen başka bir grup olan Black Ops suikastçılarıyla savaştıktan sonra, Gordon bir grup asker tarafından pusuya düşürülür ve yakalanır. Silahlarına el koyup onu bir çöp öğütücüsünde baygın halde bırakırlar.

Bölüm 10: Tortu İşlemi[edit]

Gordon, tesisin içinde ve dışında savaşmaya devam ediyor.

Gordon uyanır ve çöp sıkıştırıcıdan kaçmayı başarır. Tesisin atık ve tehlikeli maddelerin işlenmesi ve bertarafı için tasarlanmış, çoğunlukla terk edilmiş bir bölümüne rastlar. Eskimiş sıkıştırma makinelerinden, büyük atık fıçılarından ve fırınlardan geçen Gordon, sonunda tesisin gizli bir bölümüne girer.

Tırı vırı[edit]

Bölümün özgün adı, tahta oyununa atıfta bulunan Chutes and Ladders[1] idi.

Bölüm 11: Şüpheli Ahlak Sistemi[edit]

Gordon kendini gizli Gelişmiş Biyolojik Araştırma Laboratuvarı'nda bulur ve burada bilim insanlarının yankılaşım çağlayanı meydana gelmeden çok önce paralel evren Xen'den örnekler "topladığını" keşfeder.

Gordon, HECU'ya ve laboratuvarda karmaşa çıkaran çeşitli uzaylı düşmanlara karşı yeniden silahlanır. İlk kez uzaylı askeri birlikler olan Alien Gruntlar ile karşılaşır ve bir bilim insanı ile güvenlik görevlisinin kalıntılarından güçlü bir deneysel silah olan Tau Cannon'u toplamayı başarır. Lambda Tesisi'ni arama görevine devam eder.

Bölüm 12: Yüzey Gerilimi[edit]

Bir askerin Gordon'u beklediği uçurumdan kanyonun görünümü.

Kendini gelişmiş prototip silahlarla donatan Gordon, yeniden savaş alanı haline gelen yüzeye ulaşır. Uzaylılar, askerlere kararlı saldırılar yaparak savaşın gidişatını lehlerine çevirmeye başlamıştır. HECU tarafından kontrol edilen Hidro-Elektrik Barajı bölgesinden geçtikten sonra, Gordon bir uçurum duvarına tırmanır ve bombalanmış birkaç binada gezinerek Xen kuvvetleri savaş alanına hakim olmaya başlarken her iki tarafla da savaşır. Sonunda, Gordon yeraltında nispeten güvenli bir yere ulaşır.

Tırı vırı[edit]

  • Bu bölümün özgün adı olan Cliff Hanger, E3 1998'de kullanılmıştır.[2]
  • "Half-Life", "Blue Shift", "Opposing Force" ve "Decay" gibi, "Surface Tension" de, belirli nesnelerin üzerinde yüzmesini sağlayan suyun özelliklerine atıfta bulunan bilimsel bir kelime oyunudur.

Bölüm 13: "Freeman'ı Unutun!"[edit]

"Freeman'ı boş verin! Pılımızı pırtımızı topluyoruz ve geri çekiliyoruz! Aşağıda kalan varsa artık kendi başınadır."
― HECU Askeri[kaynak]

HECU, uzaylılara karşı savaşlarında ağır kayıplar verdikten ve Gordon'u etkisiz hale getirmeyi başaramadıktan sonra, görevini terk eder ve tesisi tahliye etmeye başlar, geri çekilmelerini güvenli hâle getirmek için de hava saldırıları ve ağır topçu çağırır. Gordon bombardımanlardan kaçınmak için bir yeraltı depolama garajına girer ve yeraltı su kanallarında yolunu bulur, çok sayıda uzaylı ve kalan HECU kuvvetleriyle savaşarak yoluna devam ettikten sonra sonunda Lambda Tesisi'ne ulaşmayı başarır.

Bölüm 14: Lambda Çekirdeği[edit]

Ana makale: Lambda Core/tr
Lambda Tesisi'ndeki ışınlanma odası.

Gordon, Lambda Tesisi'ne varır ancak bilim ekibi yerine, tesisin çoğunluğunun artık düşman yaratıklar tarafından istila edildiğini keşfeder. Kendisine, çekirdeğe erişmek için tepkimeç odalarını doldurması gerektiği ve bir bilim insanı ekibinin, tepkimecin ucunda onu beklediği bilgisi verilir. Gordon, HECU'nun tahliyesinden sonra artık birincil düşman olan Xen kuvvetlerinin sayısız saldırısıyla karşı karşıya kalarak Lambda Çekirdeği'nde dolanır.

Uzun bir mücadeleden sonra, Gordon nihayet bilim ekibinden geriye kalanlara ulaşır ve burada Lambda Tesisi'nin, bilim insanlarının Xen'e seyahat etmesine izin veren ışınlanma teknolojisinin geliştirildiği yer olduğunu keşfeder. Kendilerini küçük bir depoda saklayıp hayatta kalan bir avuç çalışan, Gordon'a fırlattığı uydunun Yankılaşım Çağlayanı'nın etkilerini tersine çeviremeyeceğini çünkü diğer tarafta son derece güçlü bir varlığın dünyalar arasındaki geçidi açık tuttuğunu bildirir. Gordon, Xen uzaylılarının kontrolü tamamen ele geçirmesini önlemek için onu öldürmesi gerektiğini öğrenir. Gordon, önünde uzananlara hazırlanmak için silahlanır ve Uzun Atlama Modülü'nü alır. Alien Controllerlar tarafından bir müdahale girişiminden sonra, bilim insanları ışınlanmayı etkinleştirir ve Gordon Xen'e ışınlanır.

Tırı vırı[edit]

Bu bölümün özgün adı Down and Out idi.[1]

Bölüm 15: Xen[edit]

Gordon sınır dünyası Xen'e varır. Garip uzaylı boyutunda, Black Mesa'ya ışınlanmış birçok uzaylıyla kendi doğal ortamlarında ve kendisinden önce gelen HEV kaplı birkaç araştırmacının kalıntılarıyla karşılaşır. Gordon, geçidi açık tutan yaratığı aramak için sınır dünyasını aşar.

Bölüm 16: Gonarch'ın İni[edit]

Gordon, Gonarch ile karşı karşıya.

Gordon, Xen'den geçerken, büyük bir uzaylı yaratık olan Gonarch ile ininde savaşmak zorunda kalır. Onu öldürdükten sonra Gordon ayarışına devam eder.

Tırı vırı[edit]

Gonarch'ın İni harita adları c4a2'den başlarken, Karışgan harita adları c4a1a'dan başladığından, Gonarch'ın İni'nin orijinal olarak Karışgan'dan sonra geliyor olması olması mümkündür.

Bölüm 17: Karışgan[edit]

Madenler.

Gordon, Xen'deki yolculuğuna devam eder. Alien Grunt ordusunun depolandığı ve taşındığı madenlere girer. Sonunda, Gordon yükselen bir mağaraya tırmanır ve en üstteki geçide atlar.

Bölüm 18: Nihilanth[edit]

Nihilanth.
"Gerçeği... Asla bilemezsin... gerçeği..."
― Nihilanth[kaynak]

Gordon uçsuz bucaksız bir mağaraya ışınlanır ve sonunda geçidi açık tutan güçlü ve gizemli varlık olan Nihilanth ile yüzleşir. Ardından gerçekleşen çatışmada Gordon, Nihilanth'ın gücünü yenilemesine izin veren billuru yok eder, böylelikle savunmasız beynine saldırmasına olanak sağlar. Muazzam varlık can çekişirken, tavana doğru süzülür ve Gordon'un duyularını aşan dev bir yeşil patlamayla patlar.


Oyunsonu[edit]

G-Man, Gordon'a konuşuyor.
Teklif.
"Seçim vakti."
― G-Man[kaynak]

Gordon kendine geldiğinde G-Man ile karşılaşır. Her ikisi de Xen çevresindeki çeşitli yerlere ışınlanırken G-Man, Gordon'un oradaki eylemlerini över. "İşverenlerinin" şu an için sınır dünyasının kontrolünde olduğunu ve Gordon'a "sınırsız bir potansiyele" sahip olduğunu kabul ederek bir iş teklif etme yetkisi verdiğini açıklar. Son ışınlanma onları, Gordon'un oyunun başında bindiği ve uzayda muazzam bir hızla uçan tramvayın aynısının içine yerleştirir. Gordon bu teklifi bir geçitten geçerek kabul eder ve G-Man'in sesini son bir kez duyar: "Akıllıca seçim, Bay Freeman, sizi ileride göreceğim." Half-Life 2'de hikâye bu noktadan devam eder.

Alternatif olarak, oyuncu son sahnede geçide girmemeyi seçebilir. Bu durum, Gordon'un G-Man'in "Eh, birlikte çalışmayacağız gibi görünüyor. Pişman olmak yok, Bay Freeman." yorumuyla oyun sona ererken Alien Gruntlar ve Alien Craftlar sıralarına bakan dev bir mağaraya ışınlanmasına neden olur.

Tırı vırı[edit]

  • "Oyunsonu" bölüm adı titles.txt dosyasında ve Half-Life'ın kaydetme ve yükleme diyaloglarında verilmiştir.
  • Half-Life serisi yazarı Marc Laidlaw, oyunun sonunda yapılan seçimin nihayetinde haybeye olduğunu, çünkü her zaman kaçınılmaz bir sonuç olduğunu ve daha sonraki bölümlerde teklarlanacak "özgür seçimin bir yanılsama olduğu" temasını oluşturduğunu belirtmiştir.[3]

Ayrıca bakınız[edit]

Kaynaklar[edit]

  1. 1.0 1.1 Half-Life: Day One'ın titles.txt dosyası.
  2. Wavelength: E3 Raporu
  3. Steam Kullanıcıları Forumu'nda Marc Laidlaw Vault