This subject is related to the Black Mesa Incident era.
This is a good article. Click for more information.

Nihilanth/tr

From Combine OverWiki, the original Half-Life wiki and Portal wiki
Jump to: navigation, search

This subject is related to the Black Mesa Incident era.
This is a good article. Click for more information.

Bu makale yaratık hakkındadır. Half-Life bölümü için, Nihilanth (bölüm) makalesine bakın.

Nihilanth model.jpg
Nihilanth
Coğrafi bilgi
Ölüm Tarihi

Black Mesa Olayı sırasında

İşlev(ler) / Eşyalar
Rütbe / Meslek

Önder

Silahlar
  • Elektrik küresi (küre başına 30)
  • Işınlanma küresi (doğrudan hasar vermez)
Fiziksel tanım
Göz rengi

Siyah

Sağlık

800/800/1000 (enerji küresi başına +30/30/45)

Kronolojik ve politik bilgi
Dönem(ler)

Black Mesa Olayı

Taraf

Xen

Oyun Bilgisi
Seslendirme

Michael Shapiro

Tasarımcı(lar)

Ted Backman[1]

Varlık

monster_nihilanth

Ses örneği

"Gerçeği... Asla bilemezsin gerçeği..."
― Nihilanth[kaynak]

Nihilanth, Black Mesa Olayı sırasında Black Mesa'yı işgal eden Xen askeri kuvvetlerinin önderidir. Half-Life'ta birincil düşman ve oyun sonu canavarı olarak hizmet eder.

Genel bakış[edit]

Nihilanth, daha küçük bir gövdenin üzerinde büyük bir kafaya sahip, sıradışı şekilde orantılı insansı bir fetüse benzeyen devasa, süzülen bir varlıktır. Diğer akıllı Xen yaşam biçimleriyle, özellikle de Alien Controllerlar ile birçok fiziksel özelliği paylaşır ve körelmiş göğüs kollarının gösterdiği üzere Vortigauntlar'la akrabadır, bu yüzden onları kontrol etme özel bir yeteneği vardı.[2] Ayrıca köleleştirilmiş Vortigauntlar'ın taktıklarına benzer prangalar takar. Nihilanth'ın bedeni, bir tür cerrahi işlemin kalıntıları gibi görünen şeyleri içerir ve minik bacakları ya körelmiş ya da ampütasyon kalıntıları gibi görünür.

Hikayesinin arka planının bir kısmı, geliştiricilerle yapılan bir dizi görüşmede ortaya çıkmıştır. Doug Lombardi'ye göre (kendisine Marc Laidlaw tarafından söylenen bir şeyi yeniden ifade eder), Nihilanth'ın anavatanı, Half-Life olaylarından çok önce Combine tarafından işgal edilmiştir ve Xen'in Nihilanth tarafından ele geçirilmesine ve göçüne neden olmuştur.[3][4] Ayrıca Nihilanth'ın, Vortigauntlar'ın ve Alien Gruntlar'ın hepsinin aynı dünyadan olduğu söylenmiştir.[2]

Davranış ve yetenekler[edit]

Nihilanth bir meditasyon pozunda süzülüyor gibi görünür. İki saldırı hamlesi vardır. İlk saldırı, Alien Controller'ın ateş toplarına benzeyen ancak daha güçlü olan mor renkli enerji mermileri akışıdır. İkinci saldırı, oyuncuyu uzaylılarla dolu diğer alanlara ışınlayan büyük bir yeşil küredir. Bu küreler oyuncu tarafından yok edilebilir. Nihilanth, savaşta yardım etmeleri için Vortigauntlar'ı ve Alien Controllerlar'ı da çağırabilir.

Nihilanth'ın başının etrafında bir dizi turuncu renkli "enerji küresi" dolanır ve ona enerji sağlar. Bu enerjiyi kendini zarardan korumak ve oyuncuya saldırmak için kullanır. Bu enerji azaldığında (oyuncu tarafından saldırıya uğradıktan sonra), Nihilanth odadaki billurlardan birinin enerjisini emerek küreleri yeniler.

Kristaller yok edildiğinde, Nihilanth savunmasız hale gelir ve bir süre sonra başı bir çiçek gibi açılır ve kafasının içindeki tek zayıf noktası olan etli bir çıkıntının üzerinde büyük bir enerji küresi ortaya çıkar. Sonunda, Nihilanth gövdesinden çıkan ışınlar ve yeşil kürelerle havada süzülür ve devasa bir yeşil patlamada ölür.

Görünüşler[edit]

Half-Life[edit]

The Nihilanth replenishing its energy.

Bilim insanları, sınır dünyasında tek bir güçlü varlığın yoğun odaklanmasının sonucu yarattığı muazzam bir geçit olduğundan şüphelenirler. Gordon Freeman, işgali durdurmak ve dünyalar arasındaki boyutsal yarığı kapatmak üzere Nihilanth'ı öldürmesi için gönderilir. Nihilanth, Gordon'la Xen'de düzenli olarak telepatik olarak iletişim kurar ve onunla İngilizce dilinde konuşur.

Decay[edit]

Dr. Gina Cross ve Dr. Colette Green başka bir çağlayanı önlemek için baskılama alanlarını sıfırlamaya çalışırken, Dr. Richard Keller yarığın diğer tarafından bir şeylerin karıştığını düşünür. Keller, yarığı açık tutan şeyin bunu kasıtlı yaptığını ve uzaylıların hepsinin tesadüfen burada olmayabileceğini söyler. Dahası, bonus bölüm olan Xen Saldırıları'nda Nihilanth, iki Vortigaunt olan X-8973 ve R-4913'ü çalınmış olan birkaç Xen billuru'nu geri alması için gönderir.

Half-Life 2[edit]

Nihilanth, oyun boyunca Vortigauntlar tarafından rastgele sohbetlerde bahsedilir. Bu replikler aracılığıyla Gordon'un, Nihilanth'ı öldürerek Vortigauntları özgürleştirmesinden sonra kendileri tarafından mesihi bir figür olarak görüldüğü ortaya çıkar. Bu durum, aynı zamanda Nihilanth'ın adının karakterler tarafından anıldığı serideki tek oyun içi örnektir.

Half-Life: Alyx[edit]

Half-Life: Alyx'te Nihilanth, Vortigaunt'ları köleleştirmesi ve Gordon Freeman'ın kendilerini özgürleştirmesi, Karantina Bölgesi bölümünde yalnız Vortigaunt ininin yakınında görülebilir.

Sahne arkası[edit]

Nihilanth'ın tasarımı, hamilelik ve doğumun dehşet verici yönlerinden etkilenmiştir ve Valve, Gabe Newell'in oğlu Gray Newell'in doğumundan ilham aldıktan sonra bunu oyuna eklemiştir.[5] Half-Life 2: Raising the Bar, Nihilanth'ın adının ilk kısmının nihilizme (Latince'deki nihil kelimesi, hiçbir şey anlamına gelir) atıfta bulunduğunu belirtir, -anth eki ise çiçeklerle ilgili yaygın bir ektir (krizantem gibi) ve kafasının bir çiçek gibi açılmasına göndermedir.[1] Marc Laidlaw bu ismi son dakikada bulduğunu itiraf etmiştir.[6] Yaratığı Michael Shapiro seslendirmiştir ancak seslendirme listesinde ismi geçmez. Ancak bu durum Nihilanth'ın konuşma seslerini dinleyerek ve homurdanan seslerinin hızını değiştirerek doğrulanabilir.

Marc Laidlaw, bir hayranıyla yaptığı e-posta görüşmesinde Nihilanth'ın türünün en sonuncusu olduğunu ve öncüllerinden bazılarının Combine tarafından ele geçirilmiş olabileceğini söylemesine rağmen,[7] daha sonra "sadece bir Nihilanth vardı"[8] yorumunu yapmıştır. Sonuç olarak kesin bir cevap vermemiş ve "hatalı olabileceğini" söyleyip son fikrini "görünüşe göre oyunlarda birden fazla olduğuna dair göndermeler var" olarak açıklamıştır.[9]

Sergi[edit]

Görünüş listesi[edit]

Ana oyunlar[edit]

Diğer[edit]

Kaynaklar[edit]

Nihilanth/tr
Combine OverWiki'de Nihilanth/tr için bir liste alıntı bulunur.