Bu konu Black Mesa Olayı dönemiyle ilgilidir.
Bu konu Combine dönemi ile ilgilidir.
Bu, öne çıkan bir makaledir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Eli Vance

From Combine OverWiki, the original Half-Life wiki and Portal wiki
Jump to: navigation, search

Bu konu Black Mesa Olayı dönemiyle ilgilidir.
Bu konu Combine dönemi ile ilgilidir.
Bu, öne çıkan bir makaledir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Bu makale Half-Life 2 karakteri hakkındadır. Ondan önce gelenler için, Eli Maxwell ve Captain Vance makalesine bakın.

Diğer kullanımlar için, Vance (disambiguation) sayfasına göz atın.

Eli WF.jpg
Eli Vance
Coğrafi bilgi
Vatanı

Dünya

Ölüm Tarihi

202- (Ep2, Alyx'in müdahalesinden önce)

İşlev(ler) / Eşyalar
Rütbe / Meslek
 • Bilim insanı (HL)
 • Bilim insanı / Direniş önderi (HL2)
Silahlar
Mücevher(ler)

Alyans

Araçlar

Alyx ile İzci Arabası'nı düzenledi

Fiziksel tanım
Tür

İnsan

Cinsiyet

Erkek

Saç rengi

Beyaz

Göz rengi

Kahverengi

Sibernetik

Protez bacak

Kronolojik ve politik bilgi
Dönem(ler)
Taraf
Oyun Bilgisi
Seslendirme
Model kaynağı

*scientist03 (HL modeli)

 • Açıklanmayan adam (HL2)
Tasarımcı(lar)
Varlık
 • monster_scientist
 • npc_eli
Ses örneği

Half-Life 2:

Half-Life: Alyx:

"Gordon... Yaptığın her şey için çok teşekkür ederim. Alyx için, hepimiz için yaptıkların adına. Kendi oğlum olsan bu kadar gurur duymazdım."
― Eli Vance[kaynak]

Dr. Eli Vance, yıkıcı Black Mesa Olayı meydana geldiğinde eşi Azian ve henüz bebek kızı Alyx ile Black Mesa Araştırma Tesisi'nde çalışmakta ve yaşamakta olan bir fizikçi ve araştırmacıdır. Olay yerinden yalnızca Alyx'i, bir aile fotoğrafı ve alyansını yanına alıp kaçtıktan sonra Eli, kızıyla birlikte gelecek yirmi yılı Direniş'in Combine'a karşı olan savaşında önde gelen bir üyesi olarak geçirmiştir. Eli, kısa gri saçları, sakalı ve bıyığıyla, yaklaşık olarak ellili yaşların sonunda ya da altmışlı yaşların başında gibi görünen Afro-Amerikalı bir adamdır. Bir Bullsquid saldırısında dizinin altından kaybettiği bacağının yerini tutması için Flex-Foot Cheetah tarzı bir protez bacak takmaktadır.

Biyografi[edit]

Arkaplan[edit]

Hırkasında görüldüğü üzere, Eli büyük olasılıkla Harvard Üniversitesi mezunudur.

Görünüşler[edit]

Eli, Black Mesa'da.

Half-Life[edit]

200-'li yıllarda, Vance Black Mesa Araştırma Tesisi'nde, Bölge C'nin Olağanüstü Malzemeler kısmında çalışmaktadır. Black Mesa'nın tam zamanlı bir çalışanı olarak, eşi Azian ve küçük kızları Alyx ile birlikte tesiste yaşar.

Oyun sırasında hiçbir zaman adı verilmemiş veya tam bir karakter olarak öne çıkmamış olmasına rağmen, iki durumda görülür.[4][2] İlk olarak, Gordon Freeman deney odasına doğru giderken: Dr. Vance ve başka bir bilim insanı, sabah deneyinin artan baskısı nedeniyle bilgisayar ekipmanlarının zarar gördüğüne dair endişelerini dile getirirler. İkinci olarak, Gordon, Yankılaşım Çağlayanı'ndan sonra Bölge C'den geriye dönerken, Vance ve daha önce birlikte olduğu, şimdi ağır şekilde yaralanmış olan bilim insanıyla karşılaşır. Vance, Gordon'a telefon ağının koptuğunu bildirir ve yardım çağırması için onu yüzeye gönderir. Half-Life'taki son eylemi, Gordon'u tesis boyunca yaptığı uzun arayışını başlatan retina tarayıcısını çalıştırmaktır.

Black Mesa Olayı sonrası[edit]

Yankılaşım Çağlayanı'nın ardından Gordon'a yardım ettikten sonra Eli, Alyx ile birlikte tesisten kaçmayı başarmıştır ancak Azian, Black Mesa Olayı'nda can vermiştir. Alyx, bir aile fotoğrafı ve hâlâ taktığı alyans, Black Mesa'dan kurtarmayı başardığı tek şeydir.[4][2]

Kaçtıktan sonra, yerel Direniş'in kurulmasına katkıda bulunduğu Şehir 17'ye taşınmış ve Black Mesa East'in önderi olmuştur. Bu dönemde, Isaac Kleiner'ın Şehir 17'ye girmek için bir bariyeri aşmasına yardım ederken bacağını bir Bullsquid'e kaptırmıştır.[4][7]

Vortigauntlara göre, Eli onlarla barışçıl iletişim kuran ilk insandır ("Eli Vance bizim ilk işbirlikçimizdi.") ve bu uzaylı ırkını, Combine'ın Dünya'yı işgali karşısında insanlarla müttefik olmaları için hızlıca ikna etmiştir. Dahası Vortigauntlar, Eli'ın güvenlerini kazandığını, kurtuluş için vazgeçilmez olduğunu ve neredeyse her şeyi algıladığını bildirir.[2]

Half-Life 2[edit]

Black Mesa East'teki çalışmaları sırasında, Yerçekimi Silahı'nı tasarlamıştır, Kleiner ve Judith Mossman ile ışınlanma üzerine çalışmıştır ve kızıyla birlikte, Sahil boyunca bulunan Direniş karakolları için üzerine bir Tau Cannon monte ettiği bir İzci Arabası inşa etmiştir.[2]

Eli ve Alyx Vance Black Mesa East'te sohbet ediyor.

Black Mesa Olayı'ndan kurtulanlar olarak Eli, Alyx, Isaac Kleiner ve Barney Calhoun, Yedi Saat Savaşı'ndan sonra Dünya'yı ele geçiren Combine'ı devirmeye çalışan Direniş'in çekirdeğini oluşturur. Vanceler, Şehir 17'nin eteklerinde, Black Mesa East adında geçici bir laboratuvar kurmuştur. Orada, Dr. Judith Mossman, ışınlanma alanında devam eden araştırmalarında onlara yardımcı olur.

Gordon Freeman 202-'de derin uykusundan uyandırıldığında, eski meslektaşlarıyla yeniden bir araya gelir ve Eli ile laboratuvarında bağlantı kurar. Kleiner ve Vance kısa süreliğine iki laboratuvar arasında çalışan bir ışınlanma sistemi kurarlar; Lamarr'ın müdahalesi nedeniyle sistem ikinci denemesinde başarısız olur ve Gordon'u Black Mesa East'e yürüyerek ulaşmak zorunda bırakır.

Freeman, Eli'ın laboratuvarına geldiğinde, gelişi onu takip eden Combine güçlerinin istilasını tetikler. Askerler daha sonra Eli'yi yakalar ve Nova Prospekt'e götürür.

Daha sonra Gordon ve Alyx, Eli ve Mossman'ı bulmak için Combine güçleriyle savaşır ve Eli'ı kurtarmak için hapishaneye hücum eder. Ancak son kuşatma sırasında Mossman, kendisini ve Eli'ı Citadel'e ışınlar.

Citadel'e sızarken Gordon ve Alyx yakalanır; Dr. Breen, yanında Dr. Mossman ile birlikte hem Vancelere hem de Freeman'a hitap ederek Mossman'ın çift taraflı ajan rolünü ortaya çıkarır. Mossman daha sonra Breen'e ihanet eder ve rehinelerini serbest bırakırarak Eli ile kalır, Alyx ve Gordon ise kaçmakta olan Breen'i takip eder.

Kara füzyon tepkimeci yok edilmeden ve Gordon ile Alyx Vortigauntlar tarafından kurtarılmadan önce Eli ve Judith, Citadel'i terk etmek için Dr. Breen'in kaçış kozalarından birini kullanır ve "şehrin oldukça dışında", muhtemelen Outlands'de bir Vortigaunt kampına ulaşır.[8]

Half-Life 2: Episode One[edit]

Alyx, Citadel'in eteğindeki ekrana elini koyarken Eli ona gülümsüyor.

Episode One'da Eli, oyunun başında Dr. Kleiner ile birlikte bir monitör aktarımında belirirerek Alyx ve Gordon'a Citadel Çekirdeği patlamadan önce Şehir 17'den çıkmalarını söyler. Kendisi büyük olasılıkla, oraya Mossman ile birlikte vardığı, ardından Mossman'ın ayrıldığı White Forest'tadır.[9]

Half-Life 2: Episode Two[edit]

Episode Two'da Eli, White Forest'ta Kleiner ve Magnusson ile Geçit Fırtınaları'nı etkisiz hale getirecek ve Combine'ın etkin olmayan Süpergeçit'inden takviye çekmesini engelleyecek bir roket üzerinde çalışır. Gordon ve Alyx White Forest'a vardığında, Judith Mossman'ın Borealis hakkındaki üsse hiç ulaşmamış olan iletiminin bir kaydını getirirler. Eli, Mossman'ın içinde bulunduğu tehlikeden gözle görülür bir şekilde sarsılır ve Alyx ve Kleiner'ın baskısıyla Mossman'ın peşinden gitmesi engellenir. Borealis aktarımda göründüğünde Eli, Black Mesa olayları tekerrür etmesin diye hemen yok edilmesini ister. Alyx daha sonra babasına "öngörülemeyen sonuçlara hazırlanmak" için G-Man tarafından bilinçaltına yerleştirilmiş bir mesaj iletir. Bir anlık aşırı şaşkınlığın ardından Eli mesajı duymazdan gelir ve Alyx'in ona başka bir odada çay yapmasını ister.

Eli, bir Advisor tarafından öldürülüyor.

Alyx ayrıldıktan sonra Eli, kendisinin de G-Man'in varlığından haberdar olduğunu belirtir (Half-Life evreninde bunu açıkça yapan ilk karakterdir). Gordon'a, Half-Life olaylarını başlatan Xen billurunun G-Man tarafından teslim edildiğini ve Alyx'in Black Mesa'da hayatta kalmasının onun müdahalesi nedeniyle olduğunu belirtir. Gordon, Black Mesa deney odasına girdikten birkaç dakika sonra G-Man, Eli'ı "öngörülemeyen sonuçlara hazırlanmak" konusunda uyarmıştır. Ayrıca Gordon'un, G-Man'in varlığından haberdar olduğunu bildiğini çok net bir şekilde ortaya koyar ve Gordon'un G-Man ile doğrudan ilişkisini ve 20 yıllık uykusunu bildiğine dair açıklamalar yapar. Mevcut uyarının Borealis ile ilgili olduğuna ikna olmuştur ve teslim ediliş şekline duyduğu kızgınlığa rağmen bu uyarıyı ciddiye alıyor gibi görünür. Eli, G-Man hakkında daha fazla açıklama yapabileceğini belirtir ancak bunu yapmadan önce Alyx odaya tekrar girer ve konuşma yarıda kalır.

Roket başarıyla fırlatıldıktan sonra Eli, Gordon'a yaptığı her şey için teşekkür eder ve ona kendi oğlu olsaydı bu kadar gurur duyamayacağını söyler. Ayrıca, açıklayacak daha fazla bilgiye sahip olduğunu ve buna daha sonra geri döneceğini söyler. Daha sonra Süpergeçit'in roket tarafından kapatılmasını izlerler, ardından da Gordon ve Alyx yola düşmeye ve bir helikopterle Judith Mossman'ı aramaya başlamaya hazırlanırlar. Birkaç saniye sonra Advisorlar içeri girer ve biri Eli'yi öldürürken, Gordon ve Alyx çaresizce izler. Dog aniden içeri girer ve Eli'ı tutan Advisor'ı ve Alyx ile Gordon'u tehdit eden diğerini mağlup eder. Alyx daha sonra ekran siyaha dönerken ve jenerik akarken babasının cesedi üzerinde ağlar.

Half-Life: Alyx[edit]

Eli, Gordon'ın dönüşünden beş yıl önce.

Gordon Freeman'ın dönüşünden beş yıl önce, Eli ve Alyx bir Combine mini tepkimeç sevkiyatının yolunu keserken Combine tarafından ele geçirilir. Alyx, onu esir alanlardan Russell tarafından kurtulurken Eli, Nova Prospekt'e giden bir trene bindirilir. Alyx treni raydan çıkararak onu serbest bırakır. Eli, Gary adlı bir Vortigaunt tarafından ölümüne düşmekten kurtarıldıktan sonra, gizemli bir Kasa hakkında bilgi edinmek için bir Combine veri modülünün şifresini çözmek üzere çalıştığı Russell'ın Laboratuvarı'na geri döner. Kasa'nın aslında Combine'ın büyük bir tehdit olarak gördüğü birinin bulunduğu bir hapishane olduğunu fark eden Eli ve kızı Alyx, Gordon Freeman'ı tuttuklarına karar verir. Alyx Kasa'ya sızmaya gider. Bunu yapmadan önce Eli, korkunç bir şeyin farkına varır ve Alyx'i içeri girmemesi için uyarmaya çalışır ancak Alyx çoktan içeri girdiği için artık çok geçtir. Alyx, Gordon Freeman'ı serbest bırakmayı umarak hücreyi açar ancak bilmeden G-Man'i serbest bırakır.

Alyx'in Kasa'yı açma ve G-Man'i serbest bırakma eylemleri nedeniyle Eli'ın Episode Two'daki ölümü engellenir. Ancak, Alyx şimdi G-Man tarafından alınmış ​​ve "görevlendirmeyi beklemek" üzere durağanlığa yerleştirilmiştir. Olayların sırasının değiştiği hangarda Eli öfkesini ifade eder ve bunun için G-Man'i öldürmeye yemin eder. Gordon'a levyesini uzatarak ona "yapacak işimiz var" der.

İlişkiler[edit]

Alyx Vance[edit]

Eli, Gordon ve Alyx White Forest'tan ayrılmadan önce son bir kez kızını öpüyor.

Birisi eşini diğeri de annesini kaybettiği için Eli ve Alyx birbirine çok yakındır. Alyx'e "bebeğim", "tatlım" veya "canım" der ve Gordon'la Nova Prospekt'te onu kurtarmaya geldiğinde onun için kendini feda etmeye hazırdır. Black Mesa East ve White Forest'ta Eli, birkaç kez Gordon ile olan ilişkisi hakkında Alyx ile dalga geçer ve onlardan torun sahibi olmasının bir sakıncası olmayacağını öne sürer. Eli ve Alyx, Episode Two'da daha da yakın görünürler, kucaklaşırlar ve tekrar birlikte olmanın sevincini ifade ederler. Eli ölmeden hemen önce ona son kez onu ne kadar sevdiğini söyler. Advisor vücudunu bıraktığında Alyx onun için harap bir biçimde ağlar ve onu bırakmamasını ister. Eli'nin kaderi Alyx/G-Man'in eylemleri nedeniyle değiştiğinde, Alyx'i aldığı için G-Man'i öldürmeye yemin ederek öfke ve hayal kırıklığını ifade eder.

Gordon Freeman[edit]

Eli, yaptığı her şey için Gordon'a teşekkür ettikten sonra, olacak şeylerle ilgili onu White Forest'ta uyarıyor.

Ölmeden birkaç dakika önce Eli, Gordon'a yaptığı her şey için teşekkür eder ve ona kendi oğlu olsaydı bu kadar gurur duyamayacağını söyler. Gordon'a büyük saygı duyar ve Black Mesa Olayı'ndan bu yana çektiği çilelerdeki cesaretine hayranlık duyar. Ayrıca Black Mesa'da yaşananlar için onu suçlamaz. Eli, Half-Life: Alyx'in sonunda Gordon'u uyandırdıktan sonra, ondan G-Man'i öldürmek için yardım ister.

Isaac Kleiner[edit]

Eli ve Kleiner, Black Mesa günlerinden beri hem birbirlerini tanıyorlar hem de birlikte çalışıyorlar. Kleiner ayrıca Eli tarafından çeşitli seferlerde sevgiyle "Izzy" olarak seslenilmiştir. Borealis sorunu gündeme geldiğinde, ikisi de birbirlerinin görüşlerine karşı çıkmıştır: Kleiner teknolojiyi Direniş için kullanmalarını öne sürerken Eli, her ne pahasına olursa olsun yok edilmesi konusunda ısrar eder.

Judith Mossman[edit]

Judith ve Eli, Breen'in ofisinde.

Judith ve Eli'nin belirsiz bir ilişkisi vardır. Black Mesa East'te, Judith tamamen Eli'ye sadık görünür. Citadel'de Breen ile yüzleşirken, Mossman'ın Eli'ın hayatı için pazarlık yaptığı, böylelikle araştırmalarına devam edebileceği öğrenilir. Breen'in planlarını değiştirdiğini ve Gordon'un sadakatini kazanmaya çalışırken Eli ve Alyx'in her ikisini de öldürteceğini fark ettiğinde, fikrini değiştirir ve üçlüyü kurtarır. Alyx ve Gordon, Breen'i takip etmek için ofisinden ayrıldıktan sonra Mossman, Eli ile birlikte kalır ve yerde otururken ona çok yakın görünüp onu bir daha bırakmayacağını söyler. Sonraları Mossman'ın Borealis'i keşfettikten sonra tehlikede olduğu öğrenildiğinde, Eli durum için kendini suçlar ve onu asla bırakmaması gerektiğini söyler. Muhtemelen ikisi arasında göründüğünden daha fazlası vardır ancak Eli yeniden ikili bir araya gelmeden ölmüştür, böylece ilişkileri hakkında yeni ipuçlarının açığa çıkmasına engel olmuştur ancak Mossman'ın, Eli'ın ölümüne tepkisi daha sonra ortaya çıkabilir.

Wallace Breen[edit]

Eli'ın Black Mesa'daki eski patronu Breen, Kleiner'ın Laboratuvarı'nın gizli girişinin yakınında bulunan propaganda posterinde Alyx tarafından tanıtıldığında Eli tarafından şiddetle sevilmediği çabucak gösterilir. Bu noktada Alyx, Gordon'un Dr. Breen konusunda "babasını başlatmaması" gerektiğini öne sürer. Eli, Citadel'de Breen ile son yüzleşmesinde, kendini insanlık pahasına Combine'a sattığı için hor gördüğünü ve daha sonra Dünyalılara yaptıklarını "kelimelerle anlatılmaz", "soykırım" ve "tarif edilemez kötülük" olarak tanımlar. Eli daha sonra rakibine, "eğer yapabileceği en kötü şey buysa" onu ve Alyx'i öldürmesi için meydan okur.

Kişilik ve yetenekler[edit]

Eli, etrafındaki herkesi kişisel çekiciliğinin havasında tutan sıcak, güler yüzlü ve karizmatik biridir.[7] Yetenekli bir bilim insanı olarak, Yerçekimi Silahı ve Dog/tr'u tasarlamış, Shorepoint İzci Arabası'nı kızıyla "bir araya getirmiş" (ve ona Tau Cannon'u eklemiş) ve diğer önemli Direniş üyelerinin yardımıyla bir ışınlanma sistemini yeniden inşaa edebilmiştir.

Sahne arkası[edit]

Bilim insanı modeli, üçüncü tür.
 • Eli aslında Half-Life'taki Afro-Amerikalı bilim insanı modelinin ("scientist03" ya da "Luther") gerçek bir karaktere dönüştürülmüş halidir.
 • Eli'ın yüzü, Seattle sokaklarında Valve çalışanları tarafından bulunan, iş aradığını gösteren bir işaret tutan yerel bir adamın yüzüne dayanmaktadır.[4] Half-Life topluluğu içinde, bu adam genellikle yanlış bir şekilde "Male 3" Vatandaş için temel olarak kullanılan müzisyen Larry "The Count" Heard olarak anılır. Eli'ın temel alındığı kişi isimsizdir.
 • Eli Vance, birleştirilmiş iki karakterden, Eli Maxwell ve Captain Vance'den gelmektedir. Maxwell çoktan Yerçekimi Silahı'nı ve Dog'u inşaa etmiş, Alyx ile alakasız ve Eli'ın Black Mesa East'teki rolünü dolduracaktı. Captain Vance ise Alyx'in babası, Dünya'nın hayatta kalan birkaç askeri önderlerinden biri ve Conscriptlerin önderi olacaktı.
 • "Eli", "yükseliş" anlamına gelen İbranice bir isimdir. Eski Ahit'te Eli, İsrail'in baş rahibi ve Samuel'in öğretmeniydi. İngiltere'de "Eli", Protestan Reformu'ndan bu yana bir Hıristiyan adı olarak kullanılmıştır.[12]
 • Valve'dan Bill Van Buren'e göre, Eli'ı öldürme kararı kolayca alınmamıştır. Bu olayı gerçekleştirdiklerinde, nasıl anlamlı hale getireceklerini bulmaları gerekiyordu. Eli'nin kırılganlığını, Direniş'e olan önemini ve Alyx'in ona olan bağlılığını zaten kurmuşlardı, bu nedenle anlatı açısından ölümünün etkisi apaçıktı. Ekip için zor olan kısım ölüm sahnesinin uygulanmasıydı. Advisorların oyuncuyu hareketsiz hale getirme yeteneği, sahnelenmeleri için bir olanak sağlamış, animasyonlar ve ses tasarımı olayı inandırıcı kılmıştır ancak Merle Dandridge ve Robert Guillaume'nin performansları kilit unsurdu. Bill Fletcher daha fazla ayrıntı vermiştir: sahneyi oluşturmak için ekip çok ayrıntılı bir şekilde konuşmuş, bahsettikleri tüm olaylarla bir taslak yazmış ve ardından bir animasyon üretmiştir. Sahnenin nasıl yaşanacağına dair hızlı bir ön görsel oluşturmak için ekran görüntüleri üzerine boyanmış kaba taslaklar ve çeşitli kaba özel efektler ve sesler kullanmışlardır. Bu durum, yalnızca sahne için ortak bir vizyon üzerinde bir araya gelmelerine yardımcı olmakla kalmadı, aynı zamanda kaba çalışarak, oyunda uygulamaya değer bir tasarıma sahip olana kadar hızlı bir şekilde sahneyi tekrar üretmeyi başardılar.[13]
 • Bacağın kaybı aslında Eli tarafından laboratuvarında bahsedilecekti[10] ancak nihayetinde kesilmiş ve sadece Raising the Bar ile Half-Life 2 Prima Rehberi'nde bahsedilmiştir. Half-Life 2 sızıntı dosyalarında, Eli'ın hâlâ Eli Maxwell olarak bilindiği zamandan kalma evvel tarihli ses dosyaları (dosya adlarında "maxwell" adı vardır), bacağını Parçacık Fırtınası'na kaptıracağını gösterir.[10]
 • Episode Three için konsept tasarımında Alyx, Eli'ın ceketi ve Harvard kazağını giyer.
 • Half-Life: Alyx'in çıkışında, Episode Two'nun sonunun yeniden yaratılması, Eli'ın yalnızca Half-Life 2 ve Episode One süresince giydiği Harvard Üniversitesi süveterini giydiğini yanlış bir şekilde tasvir etmiştir. Oyunun 15 Mayıs 2020 güncellemesinde, süveterin dokusu, Episode Two'nun boş görünümünü doğru yansıtacak şekilde güncellenmiştir. Ancak Eli'ın alyansı hâlâ kayıptır.

Sergi[edit]

Half-Life[edit]

Half-Life 2[edit]

Yayın öncesi[edit]

Yayın[edit]

Half-Life 2: Episode Two[edit]

Half-Life 2: Episode Three[edit]

Yayın öncesi[edit]

Half-Life: Alyx[edit]

Yayın öncesi[edit]

Yayın[edit]

Görünüş listesi[edit]

Ana oyunlar[edit]

Diğer[edit]

Ayrıca bakınız[edit]

Kaynaklar[edit]

Eli Vance/tr
Combine OverWiki'de Eli Vance/tr için bir liste alıntı bulunur.