Bu konu Combine dönemi ile ilgilidir.
Bu, güvenli bir makaledir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Alyx'in Sığınağı

From Combine OverWiki, the original Half-Life wiki and Portal wiki
Jump to: navigation, search

Bu konu Combine dönemi ile ilgilidir.
Bu, güvenli bir makaledir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

HLA AlyxHideout01.jpg
Alyx’in Sığınağı
Genel bilgiler
Konum

Şehir 17

Kullanım
Dönem(ler)

Combine işgali

Oyun bilgileri
Harita(lar)

a1_intro_world

"Alyx! Orada durumlar nasıl?"
Eli Vance[kaynak]

Alyx'in Sığınağı, Half-Life: Alyx'in ilk bölümü olan Karmaşıklık'ta yer alan bir Şehir 17 konumudur.

Genel bakış[edit]

Keşif görevinin bir parçası olarak Alyx Vance, Şehir 17'de bir apartman binasının en üst katında kişisel bir saklanma yeri kurmuştur. Kattaki normal girişlerin çoğu barikatlarla kapatılmış ve tek erişim yolu olarak asansör kalmıştır. Buradan şehrin çatılarına ve inşaa halindeki Citadel'e bakan bir balkona bir gözetleme noktası kurmuştur. Yanında bir radyo, bir sandalye, yiyecek ve içecekler ve Dr. Kleiner'ın bir kitabı bulunur. Bu balkonun hemen arkasında, babası Eli ve Direniş'in geri kalanıyla iletişim kurmak için mikrofonlu ve birkaç monitörlü bir görüntülü arama istasyonu kurduğu bir sera bulunur. Seranın pencerelerinde Alyx, şehirdeki durumları kendi bakış açısından izlemek için kuru silme kalemleriyle doğrudan cam panellere yazar. En son işaretleme, babasının bir pilonun ikmal sahasından bir Combine mini tepkimeci soygununu gerçekleştirdiği yer olan "Pylon 7B"dir. Bu sera, manyetik kilitli bir kapı ile korunmaktadır.

Kilitli kapıyı geçtikten sonra, Alyx'in gözetleme ekipmanını yerleştirdiği daha küçük bir iç odaya açılan ikinci bir balkona giden bir koridor bulunur. Combine etkinliğini gözlemlemek için penceresinin dışına tripoda monte edilmiş bir kamera mevcuttur ve bu görüntüleri VHS kasetlerine kaydeder (oyunda kurgusal "AHS" markası verilmiştir). Küçük bir CRT monitörlü bir çalışma masası ve yakınlarda çoğunlukla boş kasetler bulunur, bu gözetleme oturumlarından en az biri Dirty Dancing filminin bir kaydı üzerine kaydedilmektedir. Bir masada, içinde bir evcil hayvan Snark olan bir böcek kavanozu ve Yedi Saat Savaşı'ndan sonra artık yaşanamaz olan veya durumu bilinmeyen kıtaları işaretlediği antik bir küre vardır. Üzerine yazdığı ve ek faaliyetleri izlediği birkaç beyaz tahta mevcuttur. Bir beyaz tahtada, yakın zamanda Pylon 7B baskınının planını yazmıştır ve diğerinde Citadel inşaatının ilerleyişini takip etmektedir. Alyx, bu odada ayrıca küçük bir Dog'un Polaroid fotoğrafını ve onun için planladığı yükseltmeler için yaptığı eskizler gibi bazı kişisel hatıraları da saklar.

Sığınağının zemin katında, hâlâ düzenli sakinler tarafından kullanılan bir çamaşır odası bulunur. Bir ilan tahtasına Sarah adında bir Vatandaş, Beatrice adındaki kedisi için bir "Kayıp Kedi" posteri asmıştır.

Alâkalı başarımlar[edit]

Half-Life: Alyx
Achievement Good Grub.jpg Uslu Larva
Snark'ı besleyin.

Sahne arkası[edit]

Half-Life 2 sızıntısındaki 28 Ekim 2000 tarihli cache.waw isimli temp/alyx klasöründeki ses dosyasında da geçtiği üzere, Alyx tarafından işgal edilen bir saklanma yeri konsepti, Half-Life 2'nin gelişiminin ilk günlerine kadar uzanabilir. Ses dosyasında Alyx mekanını şöyle anlatıyor: "İşte geldik... Tam olarak evim diyemem. Hiçbir yerde evim diyebilecek kadar uzun kalmıyorum. Ama yiyecek, su, silahlar ve cephane gibi tüm konfora sahip. Rahatına bak. Pillerini orada şarj edebilirsin. İlgilenmem gereken bazı şeyler var, sonra harekete geçeriz.".

Sergi[edit]

Yayın öncesi[edit]

Yayın[edit]

Ekran görüntüleri[edit]

Modeller[edit]

Görünüş listesi[edit]

Önünden gelen
Yok
Half-Life: Alyx hikâye örgüsü macerası Sonrasında gelen
Russell'ın Laboratuvarı