Bu konu Combine dönemi ile ilgilidir.
Bu, güvenli bir makaledir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Russell

From Combine OverWiki, the original Half-Life wiki and Portal wiki
Jump to: navigation, search

Bu konu Combine dönemi ile ilgilidir.
Bu, güvenli bir makaledir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Russel bust.jpg
Russell
Coğrafi bilgi
Vatanı

Dünya

İşlev(ler) / Eşyalar
Rütbe / Meslek

Direniş üyesi

Silahlar

Tabanca (Half-Life: Alyx)

Ekipman

Uçangöz

Fiziksel tanım
Tür

İnsan

Cinsiyet

Erkek

Saç rengi

Beyaz

Göz rengi

Mavi

Kronolojik ve politik bilgi
Dönem(ler)

Combine işgali

Taraf

Direniş

Oyun Bilgisi
Seslendirme

Rhys Darby

Ses örneği

"Yolun her adımında yanındayım."
― Russell[kaynak]

Alyx Vance tarafından "Russ" lakabı takılan Russell, Half-Life: Alyx'te görünen Yerçekimi Eldivenleri'nin mucidi ve önde gelen bir Direniş üyesidir. Oyunun önde gelen ikinci karakteri ve Alyx'in yolculuğunda görünmez arkadaşı olarak öne çıkar.

Biyografi[edit]

Arkaplan[edit]

Yaşlı çehresine ve geçmiş yaşam anılarına bakılırsa Russell, Combine istilasından çok önce doğmuştur. Black Mesa'daki felaket gerçekleşmeden önce, Russell bu şirkette bir iş başvurusunda bulunmuştur. Başvurusu reddedilmiş ve kendisine ertesi yıl tekrar başvurması söylenmiştir ancak söz konusu olay, şirkete yeniden başvurmadan önce gerçekleştiği için şansı yaver gittiğini kanıtlamış ve onu korkunç bir kaderden kıl payı kurtarmıştır. Savaştan önce sıkıntılı bir hayat yaşamış gibi görünür çünkü geçmiş yaşamı için on üzerinden sadece altı puan vermiş, "her zaman harika olmadığını" belirtmiş ve sadece kulüp sandviçlerini mevcut en iyi yiyecek olarak görmüştür.

Bir noktada, muhtemelen Yedi Saat Savaşı'ndan sonra, Şehir 17'de bir dairede bir laboratuvar kurmuştur. Laboratuarda, icadı olan Yerçekimi Eldivenleri üzerinde çalışmak için zaman harcamış ve ayrıca eylemleri uzaktan gerçekleştirmek için kullandığı uçangözü oluşturmak için bir Şehir Tarayıcısı'nı modifiye etmiştir.

Görünüşler[edit]

Half-Life: Alyx[edit]

Half-Life 2 olaylarından beş yıl önce bir gün, Eli, Russell ve diğer direniş üyeleri, Combine'dan bir mini tepkimeç çalmaya çalışırken gösterilir. Russell, sahadaki Combine inşaat ağına başarıyla sızdığı ve bilinmeyen bir Combine binasının resimlerini bulduğu görülür. Ağ ihlalinin farkına varan Combine, hem Eli'ı hem de kızı Alyx'i başarılı bir şekilde yakalayan bir karşı operasyon başlatır ancak Russell laboratuvarına geri dönmeyi başarır.

Russell, Eli ve Alyx'in iki farklı araçta taşındığını anlayınca, kimin hangisinde olduğunu bilmeden birini durdurmak için harekete geçer. İçerideki mahkûmu serbest bırakmak için Russell, uçangözünü minibüsün ön camından bir el bombası atması için gönderir, bu da aracı kullanan Sivil Koruma memurlarını öldürür ve minibüsü laboratuvarından birkaç blok ötede kaza yaptırır. Russell daha sonra, bir Yolgezer tarafından kazara yok edilene kadar kazadan yara almadan kurtulan Alyx'i laboratuvara geri götürmek için uçangözünü kullanır. Yalnızca bir yoldaşını kurtardığının farkında olan Russell, Combine'nin onu işkence etmek ve öldürmek için trenle Nova Prospekt'e göndereceğine inanarak Eli'ı kurtarmak amacıyla bir plan yapmaya başlar.

Alyx laboratuvarına geldiğinde, Russell ona treni durdurmak ve babasını kurtarmak için yaptığı plan hakkında bilgi verir. Alyx treni durdurmak için yola çıkmadan önce, Russell ona Yerçekimi Eldivenlerini ve tabancasını ödünç verir. Oyunun geri kalanında, Russell laboratuvarında uzaktan destekleyici bir rol oynar ve bir daha asla yüz yüze görülmez ve bunun yerine Alyx'e telsiz yoluyla tavsiye ve istihbarat sağlar. İlk yaptıkları planlar sonunda başarılı olur ve Eli, Russell'ın laboratuvarına geri döner. Ondan sonra, bir şekilde uçangözünü tamir etmeyi başarmış ve Golden Lion Distillery'nin dışına Alyx'i aramaya göndermiş ancak Combine birlikleri tarafından tekrar yok edilmiştir.

Görünüş[edit]

Russell, güçlü bir Yeni Zelanda aksanıyla konuşan ve yanaklarında beyaz favorileri olan, orta-yaşlı, orta yapılı, beyaz bir adamdır. Siperli yeşil bir avcı şapkası, turuncu bir Combine İşçi kıyafeti, birkaç koli bandı onarımı olan kahverengi bir ceket ve Rusça "ИНТЕНДАНТ" kelimesiyle basılmış sarı bir kol bandı takar.

Kişilik ve beceriler[edit]

Russell, eski Black Mesa bilim insanı arkadaşı Eli Vance ile yakın işbirliği içinde çalışan ve sistemler, robotlar ile ağlar konusunda uzmanlaşmış bir Direniş üyesidir. Uzmanlık alanlarında çok bilgilidir ve savaş başlamadan önce tüm interneti indirdiğini iddia eder, bu da ona bir disketin malzeme bileşimi veya "karantina" kelimesinin etimolojik kökleri kadar önemsiz bilgilere erişim sağlar. Açık sözlü, iyimser bir kişiliğe, biraz karanlık bir mizah anlayışına sahiptir ve zaman zaman duygusal zeka eksikliği gösterir, çoğu zaman ağzından bilinçsizce insanları üzebilecek uygunsuz ifadeler kaçırır. Ayrıca, eldivenleri ve tabancayı Alyx'e yalnızca "ödünç verdiğini" ve Alyx, anca silahı daha fazla değiştirdiğinde kendisine ait olduğunu söylediğinde görüldüğü üzere, mülklerine titizlikle özen gösteren ve başkalarının bunları almasına kolayca izin vermeyen cimri bir kişidir. Ancak arkadaşlarına karşı büyük bir inanç ve samimiyet gösterir, tehlikeli yolculuğunda her zaman Alyx'i neşelendirmeye ve rahatlatmaya çalışır ve başarısından gurur duyduğunu ifade eder.

Alâkalı Başarımlar[edit]

Half-Life: Alyx
Achievement Eye of the Geiger.jpg Geiger Çığlığı
Russell'ı Geiger sayacını kullanarak ölçün.
Achievement Mag-Snagger.jpg Şarjör Kapanı
Russell'ın attığı şarjörü yere düşmeden yakalayın.
Achievement Team Spirit.jpg Takım Ruhu
Russell'a bir şişe votka götürün.

Sahne arkası[edit]

Oyun dosyalarında Russell, dahili olarak "Jozef" veya "Lazlo" olarak da anılır. Laszlo adı (yazım farkına dikkat edin), ilk olarak Half-Life 2'nin Kum Kapanı bölümünde tanıtılan bir Direniş üyesi için "neslinin en zekisi" olarak anılan bir isim için kullanılmıştır. The Final Horus of Half-Life: Alyx'te, Vortessence'tan kopmuş ve Alyx'e karşı yönlendirilmiş yalnız bir Vortigaunt'tan bir mesaj geldiği için Lazlo'nun Alyx'e silah ve Karantina Bölgesi'ne girmesine izin verecek "hafif korkak" bir karakter olarak önerildiği ortaya çıkmıştır.[1] Lazlo, "İsveçli bir punk rockçı" olarak tanımlanan Josef'e dönüşmüş ve daha sonra Russell'a dönüşmüştür. Aynı zamanda karakterin yeri de değişmiş, bir yangın istasyonundan bir apartmandaki derme çatma laboratuvara dönüşmüştür.[2]

Oyun için yapılan bir konsept tasarımında, o zamanlar hâlâ "Laszlo" olarak adlandırılan Russell, sadece Combine İşçisi kıyafeti giymekle kalmıyor, aynı zamanda bir kask ve filtre de takıyor ve bu işle bir şekilde ilgili olduğunu ima ediyor.

Russell'ın çehresi ve davranışları, Half-Life 2 karakteri Odell'e çarpıcı bir benzerlik gösterir.

Sergi[edit]

Half-Life: Alyx[edit]

Yayın öncesi[edit]

Yayın[edit]

Diğer[edit]

Görünüş listesi[edit]

Kaynaklar[edit]

Russell/tr
Combine OverWiki'de Russell/tr için bir liste alıntı bulunur.