Bu konu Black Mesa Olayı dönemiyle ilgilidir.
Bu, öne çıkan bir makaledir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Gina Cross

From Combine OverWiki, the original Half-Life wiki and Portal wiki
Jump to: navigation, search

Bu konu Black Mesa Olayı dönemiyle ilgilidir.
Bu, öne çıkan bir makaledir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Bu makale iki Half-Life: Decay kahramanından biri hakkındadır hakkındadır. Görünüşünü ve sesini verdiği hologram için için, Holografik Asistan makalesine bakın.

Gina Cross.jpg
Gina Cross
Coğrafi bilgi
Vatanı

Dünya

Doğum Tarihi

1974 ve 1984 arası

Ölüm Tarihi

Muhtemelen 200-

İşlev(ler) / Eşyalar
Rütbe / Meslek

4. Seviye Tehlikeli Çevre Amiri[1]

Sponsor

Richard Keller[1]

Silahlar

Half-Life'taki silah listesi

Ekipman

Tehlikeli Ortam Giysisi

Fiziksel tanım
Tür

İnsan

Cinsiyet

Dişi

Saç rengi
 • Kahverengi (Half-Life)
 • Kızıl, iğneli topuzlu (Half-Life çoklu oyuncu, Decay)
Göz rengi
 • Kahverengi (Half-Life)
 • Mavi (Half-Life çoklu oyuncu, Decay)
Kronolojik ve politik bilgi
Dönem(ler)

Black Mesa Olayı

Taraf

Black Mesa Bilim Ekibi

Oyun Bilgisi
Seslendirme

Kathy Levin

Varlık
 • monster_generic[i]
 • player (Half-Life: Decay)
Ses örneği

Dr. Gina Cross, ilk kez Black Mesa Tehlike Kursu'nda Gordon Freeman'ın Holografik Asistanı olarak görünen bir Black Mesa bilim insanıdır. Daha sonra, Black Mesa Olayı'nda yer alan iki Half-Life: Decay kahramanından biri olarak görünür, diğeri ise Colette Green'dir.

Biyografi[edit]

Arkaplan[edit]

Gina, Seviye 4 güvenlik iznine sahip 25 yaşında[1] bir Tehlikeli Ortam Denetçisi'dir.[1] Black Mesa Araştırma Tesisi'ndeki Olağanüstü Malzemeler Laboratuvarı'nda olağanüstü malzemelerin işlenmesine atanmış kıdemli bir fizikçidir.[2] Caltech mezunudur ve biyomühendislik ile makine mühendisliği alanlarında doktora derecesine sahiptir.[1] Tehlikeli Ortam Giysisi'nin tasarımcısı olduğu belirtilmektedir.[2][3] Görevleri sırasında giydiği kişisel giysisi taba rengindedir.

Tehlike Kursu eğitim programı kopyasına yazdığı notların öne sürdüğü üzere, Tehlikeli Ortam Sorumlusu olarak görevi, Tehlike Kursu eğitim tatbikatlarını denetlemek ve HEV Giysi eğitmeni olarak görev yapmaktır.[2] Aynı zamanda, simülasyonlar gibi bazı antrenmanlarda diğer bilim insanlarını denetleyen birkaç bilim insanından biridir. Yaptığı iş, tesiste başka bir yerde olmasını gerektirdiğinde, kurs bölgesinde görünüşünü ödünç verdiği ve eğitim mesajlarını kaydettiği holografik muadili[1] ile değiştirilir.

Black Mesa Olayı öncesinde, sırasında ve sonrasında çeşitli eğitim dersleri planlanmıştır. İkisi, eğitmen olarak Gina ile doğrudan ilişkilidir: 13 Mayıs 200-'de saat 10:00'da Walter Bennet'e bir Anti-Kütle Tayfölçeri'ni Aşırı Yük Simülasyonu'na uğratması talimatı vermiştir; 16 Mayıs 200-'de, olay günü saat 07:30'da, Gina'nın hologramı, Gordon Freeman'a bir HEV Giysi eğitim oturumu için talimat vermiştir. Bir diğeri stajyer olarak onunla ilgilidir: 15 Mayıs 200-'de saat 20:00'de Richard Keller'ın gözetiminde bir Mark V HEV Giysi prototipini denemiştir.[1] Bu giysinin, Half-Life 2'de görülen Gordon'un Mark V giysisiyle ilgili olup olmadığı bilinmiyor.

Görünüşler[edit]

Half-Life[edit]

Gina'nın benzerliğine dayanan Tehlike Kursu Holografik Asistanı.

Half-Life'da Gina, oyunun eğitim bölümünde Holografik Asistan olarak görülür. Gordon Freeman, araştırma görevlisi olarak görevine hazırlanırken giysisinin kullanımı konusunda burada eğitim almıştır. Ayrıca çok oyunculu modda seçilebilir bir karakter modelidir.

Half-Life: Opposing Force[edit]

Opposing Force'ta, Gina'nın ufak bir sahnesi vardır. Adrian Shephard tesisten geçerken, Yer Değiştirici Silahı'nı keşfeder ve silahı, Gina'nın hologram muadili hâlâ sürmekte olan özgün Tehlike Kursu'na gitmek için kullanabilir. Bu noktada parkur, holograma saldıran ve onu gerçek bir insan zanneden Vortigauntlarla doludur.

Ayrıca Capture The Flag çok oyunculu oyun modunda seçilebilir bir karakterdir. Kendisi, şunları belirten bir biyografi açıklamasıyla sunulur: HEV giysisiyle çalışan ilk bilim insanı olarak Gina, HEV eğitmeni ve olağanüstü malzemelerin işlenmesine atanan kıdemli fizikçi olmuştur. Askerler vardığında, Gina'nın HEV giysisi ona çelik zırhlı birliklere karşı savaşta bir avantaj sağlamıştır."

Half-Life: Blue Shift[edit]

Blue Shift'te, Gina küçük bir sahnede şahsen görülür. Barney Calhoun bir video gözetim odasına girebilir ve GG-3883 billur örneğini dağıtım kanalına teslim etmesini izlemek için monitörlerden birini kontrol edebilir.

Half-Life: Decay[edit]

Colette Green ve Gina Cross, Decay'de görüldüğü üzere.

Decay'de GG-3883 billur örneğini dağıtım sistemine teslim eden ve ardından deney odasının altındaki bir alana giden kişi Gina'dır, bu sırada örneğin Gordon'a teslim edilmesini sağlayan asansördeki bir sıkışmayı düzeltmek için Colette Green de deney odasındadır. Yankılaşım Çağlayanı meydana geldikten sonra, Gina artık uzaylıların istila ettiği tesiste yollarına devam etmek için Green ile birlikte çalışır. Önce Dr. Rosenberg'e, orduyla temasa geçmesi için yüzeye kadar eşlik ederler ve ardından Richard Keller'ın rehberliğinde, boyutsal yarığın etkilerini azaltmaya yardımcı olmak için bir yankılaşım tersine çevirmeyi başlatmayı başarırlar. Oyun sırasında, oyuncuların yüzeye ulaşmak için Tehlike Kursu'nun tahrip edilmiş kalıntılarından geçmeleri gerektiğinde Holografik Asistan tekrar görülür.

Oyun bir oyuncu ile oynandığında, ikinci karakterin kontrolünü yapay zeka kontrollü bir bot alacaktır. Bu bot, sınırlı diyalog seçeneklerini kullanarak düşmanca karşılaşmalar sırasında konuşacak ve yorum yapacaktır. Yapay zeka tarafından kontrol edildiğinde, Gina kendini daha heyecanlı bir kişilik sergileyen ortağı Colette'in aksine sakin ve pragmatik bir birey olarak ifade eder.

Gina'nın kaderi, Decay'deki hayatta kalanların geri kalanıyla birlikte, diğer Black Mesa kurtulanları tarafından bilinmiyor.[4]

Sahne arkası[edit]

Half-Life[edit]

Özgün Gina karakter modeli, oyunun seviye tasarımcılarından John Guthrie'nin kız kardeşi olan ve o sırada Valve'da bir ofis müdürü olarak çalışan Mona Lisa Guthrie'ye dayanmaktadır.[5][6][7] Tehlike Kursu haritalarında, holografik rehberin dahili varlık adı mona'dır. Gina'yı tüm görünümlerinde seslendiren Kathy Levin, Black Mesa Ulaşım Sistemi tren kayıtlarını da seslendirmiştir; bu durum, bu seslendirmeleri Gina'nın yapmış olabileceğini öne sürmektedir.

Hikayenin evvel tarihli bir sürümünde Gina, Gordon'un eşi[8] ve olay olduğunda onunla laboratuvarda olan bir iş arkadaşı olacaktı.[9] Gabe Newell onun alternatif bir oynanabilir karakter olmasını istemiştir. Asıl plan, oyuncuların bir erkek veya kadın kahraman olarak oynamayı seçmelerine ve ayrıca oyun boyunca ikisi arasında etkileşime sahip olmalarına izin vermekti.[8][10] Bu fikir hiçbir zaman gerçeğe dönüşmemiştir.[11] Newell bu teklifi yaptığında, Gina'yı oyuna katmak için çok geçti ve oyunun bazı bölümlerinde işe yarayacak rolü yoktu. Marc Laidlaw, Gina'yı dışarıda bırakmanın hikayenin geri kalanını daha güçlü kılacağına Gabe'i ikna etmiştir.[9] Day One dosyalarında, varsayılan oyuncu modeli olan player.mdl'nin dahil edilen sürümü, gender başlıklı değiştirilebilir bir gövde grubu altında iki gövde varyasyonu içerir. Bu erkek ve dişi türleri sırasıyla Gordon ve Gina tarafından temsil edilmektedir.

İkinci kahramanın rolü oyundan çıkarıldıktan sonra, Gina'nın karakter modeli, Tehlike Kursu'nda görülen holografik eğitmen olarak yeniden kullanılmıştır. Bu sürümünde, yüz görünümü değiştirilmiş, saç topuzunu çıkarılmış ve daha yaşlı gösterilmiştir. Ayrıca çok oyunculu modda seçilebilir bir karakter modeli olarak ayarlanmıştır, buradaki görünüşü de asıl tasarımına dayanmaktadır.

Decay ve genişlemeler[edit]

Decay için, hologram eğitmeni, oynanabilir bir kahraman olarak Gina Cross'a dönüştürülmüştür. Tehlike Kursu'ndaki holograma kendi suretini ve sesini ödünç verdiği açıklanmıştır.[1] "Cross" ismi ilk olarak Half-Life'ın başlangıcında Black Mesa Duyuru Sistemi tarafından "Dr. Cross, lütfen 729'u arayın" diyen bir iletide bahsedilmiştir. Ancak bunun aynı karaktere bir gönderme olup olmadığı bilinmiyor.

Gina için kullanılmayan biyografik bilgiler, Decay oyun dosyalarındaki ekran mesajları için kaynak dosya olan titles.txt dosyasında bulunabilir. Burada sunulan maddeler, kullanım kılavuzunda verilen bilgilerle uyuşmamaktadır. Kullanılmayan maddelerde yaşı 31 olarak belirtilmiş, idari sponsoru gizli bırakılmış ve doktorasının uygulamalı fizik alanında olduğu söylenmiştir.

Gina'nın Opposing Force'taki muhtemel cesedi.

Başlangıçta Gina ve Colette, Gordon'un Decay'de giydiği ile aynı turuncu renkte HEV giysisi giyecekti.[12] Geliştirme sırasında değiştirilmiş olmasına rağmen, güvenlik görevlilerinin replikleri hâlâ turuncu giysilerden bahseder. Gina olarak oynarken, oyuncunun arayüzü açık mavi renkte[i] görüntülenirken Colette'in arayüzü turuncu-kırmızı renkte görüntülenir.

Gina'nın Decay olaylarından sonraki akıbetinin başlangıçta bilinmediği söylense de,[4] kırmızı[a] bir HEV giysisi giyen ve ona benzeyen bir ceset, Opposing Force'taki Yer Değiştirici Silahı'nın ışınlanma hedeflerinden birinde, Adrian Shephard tarafından Xen'in sualtı bölümünde bulunabilir. İlk olarak Pit Worm'un Yuvası (of4a4 haritası) bölümünde, daha sonra Foxtrot Uniform'da (of5a4) ve son olarak "Paket" (of6a3) bölümünde görülebilir. Bu ceset aslında Half-Life'ın çok oyunculu modunda Gina için kullanılan model olan gina.mdl'dir ve haritadaki varlık adı gina_dead olarak belirtilmiştir. Bu ceset, Gina'nın Decay için tam bir karaktere dönüştürülmesinden önce yerleştirildiği için, bu görünümün aynı kişiyi yansıtıp yansıtmadığı belli değildir. Gearbox CEO'su ve Half-Life genişletmelerinin tasarımcısı Randy Pitchford, bunun gerçekten Gina'nın cesedi olduğunu iddia etmiştir.[13]

Sergi[edit]

Ekran görüntüleri[edit]

Modeller[edit]

Görünüş listesi[edit]

Ana oyunlar[edit]

 • Half-Life (Bir hologram ve çoklu oyuncu modeli olarak)
 • Half-Life: Opposing Force (Randy Pitchford Twitter'da, cesedinin Xen'de Yer Değiştirme Silahı konumlarından birinde bulunabileceğini doğrulamıştır. Bir hologram ve çoklu oyuncu modeli olarak)
 • Half-Life: Blue Shift
 • Half-Life: Decay (İlk defa Gina Cross/tr olarak tanımlanır) (Bir hologram olarak)

Diğer[edit]

Notlar[edit]

 1. Çoklu oyuncu modelleri, Half-Life'ın çoklı oyuncu modunda oyuncu özelleştirmesi için kullanılan özel bir renk paletine sahip doku haritalarına sahiptir. Bu özelleştirme, iki renk seçimine izin veren topcolor ve bottomcolor değerleri ile tanımlanır. Çoklu oyuncu bir model, tek oyunculu bir haritaya yerleştirildiğinde, topcolor ve bottomcolor değerleri varsayılan olarak "0" olur ve bu durumda kırmızı bir renkle sonuçlanır.

Kaynaklar[edit]

Gina Cross/tr
Combine OverWiki'de Gina Cross/tr için bir liste alıntı bulunur.
 1. 1.0 1.1 1.2 1.3 1.4 1.5 1.6 1.7 Half-Life PlayStation 2 kullanım kılavuzu
 2. 2.0 2.1 2.2 Opposing Force CTF karakter biyografisi
 3. Dr. Rosenberg: "Sizin şu HEV giysileriniz gayet iyi tasarlanmış, Dr. Cross." Görev: Çifte Erişim, Half-Life: Decay (Rosenberg Alıntıları)
 4. 4.0 4.1 ValveTime Forumlarında Stephen Bahl as quoted on Marc Laidlaw Vault
 5. "There's pic's of Mike Harrington, Harry Teasley, the beautiful Mona (the chick that the female model is based on), and others." Planet Half-Life sitesinde News.
 6. Mona Lisa Guthrie Valve'ın resmî sitesi (1 Aralık 1998) sitesinde (arşivlenmiş)
 7. "The devilish Mona Lisa from Valve let me in on a little secret... today is her brother, John Guthrie's birthday!" Planet Half-Life sitesinde News.
 8. 8.0 8.1 Gabe Newell ile röportaj HalfLife.org (1999) sitesinde (arşivlenmiş)
 9. 9.0 9.1 Next Generation dergisi, Sayı 48 (Aralık 1998)
 10. Half-Life Röportajı WarZone (1998) sitesinde (arşivlenmiş)
 11. Marc Laidlaw, Gina'nın Half-Life'ta alternatif bir oynanabilir karakter olması üzerine üzerine (1 Eylül 2016)
 12. Youtube'da Half-Life PlayStation 2 trailer
 13. Twitter favicon.png Tweet: "You’ve discovered Gina’s fate. We do not know of Colette’s. I think maybe she’s in G-Man’s freezer with Shephard." @DuvalMagic (Randy Pitchford) Twitter üzerinde (20 Ekim 2018)