Bu konu Black Mesa Olayı dönemiyle ilgilidir.
Bu, iyi bir makaledir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

9mm Tabanca (Half-Life)

From Combine OverWiki, the original Half-Life wiki and Portal wiki
Jump to: navigation, search

Bu konu Black Mesa Olayı dönemiyle ilgilidir.
Bu, iyi bir makaledir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Hl pistol w.png
Hl pistol w hd.png
9mm Yarı Otomatik Tabanca
Üretim bilgileri
Taraf
Model

9mm Tabanca

Tip

Tabanca

Teknik özellikler
Hasar

8

Cephane

17

Azami kurşun

250

Modlar
  • Yavaş
  • Hızlı
Cephane tipi

9×19mm Parabellum

Kullanım
Kullananlar
Oyun bilgisi
Varlık
  • weapon_9mmhandgun
  • weapon_glock
Tasarımcı(lar)

9mm Yarı Otomatik Tabanca,[3] genel olarak basitçe 9mm Tabanca olarak anılır, Half-Life ve genişlemelerinde yer alan bir silahtır.

Genel bakış[edit]

Tabanca, oyunların ilk aşamalarında edinilen ilk silahlardan biridir. Hem birincil hem de ikincil ateşleme seçeneklerine sahiptir. Birincil saldırısı, düşük hızda isabetli atışlar yaparken, ikincil saldırı hızlı ancak daha az isabetli atışlar yapar. İkincil saldırının yalnızca yakın mesafeden kullanılması önerilir. Hafif makineli tüfek ile aynı cephaneyi paylaşır, bu da oyun boyunca cephane bulmayı çok kolaylaştırır. Su altında ateş edebilen birkaç silahtan biridir. Tabanca uzun menzilde çok isabetli olduğu için, düşmanları karşı saldırıda zorlandıkları bir mesafeden avlamak için idealdir. Silah; Zombiler, Headcrabler ve Houndeyelar gibi daha zayıf düşmanları ortadan kaldırmak için uygundur.[3]

Görünümler[edit]

Sahne arkası[edit]

Tabanca, gerçek dünyadaki Glock 17'ye, Yüksek Çözünürlük Paketi ile de Beretta M9'a dayanır. Başlangıçta takılabilir bir susturucuya sahip olacaktı. Son sürümde rafa kaldırılan bu özelliğin takılma ve çıkarılma animasyonları hâlâ model dosyasında mevcuttur. Bu özelliğin nerede elde edileceği bilinmez. Susturuculu Tabanca, kadın Black Ops suikastçıları tarafından birincil silah olarak kullanıldığından, büyük olasılıkla birini öldürerek elde edilecekti. Evvel tarihli Half-Life gösterilerinden biri, Tabanca'nın varsayılan olarak susturulmuş sürümü kullandığını, şarjör değiştirdikten sonra sürgünün tekrar çekildiğini ve 18 yerine 12 kurşun kapasitesine sahip olduğunu gösterir.[4]

Tabanca, Half-Life'ın ilk sürümünde (sürüm 1.0.0.5) 18 kurşun kapasitesine sahipti. 13 Ocak 1999'da yayınlanan 1.0.0.8 yamasıyla 17 olarak değiştirilmiştir.[5] Half-Life genişlemeleri ve portları da aynı kurşun kapasitesine sahiptir.

Day One'da ikincil saldırı yoktur.

Diğer medyalarda[edit]

Team Fortress Classic'te yer alan Sakinleştirici Silah, üzerinde kullanılmayan susturucu takılı olan Tabanca modelini kullanır. Benzer şekilde, Team Fortress Classic'in Taretleri, susturucu takılmamış Tabanca ateşleme seslerini kullanır.

Sergi[edit]

Yayın öncesi[edit]

Yayın[edit]

Görünüş listesi[edit]

Ana oyunlar[edit]

Diğer[edit]

Kaynaklar[edit]

9mm Pistol (Half-Life)/tr
Combine OverWiki'de 9mm Pistol (Half-Life)/tr ile alakalı birçok resim var.