Bu konu Black Mesa Olayı dönemiyle ilgilidir.
Bu, öne çıkan bir makaledir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Adrian Shephard

From Combine OverWiki, the original Half-Life wiki and Portal wiki
Jump to: navigation, search

Bu konu Black Mesa Olayı dönemiyle ilgilidir.
Bu, öne çıkan bir makaledir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Shephard2.jpg
Adrian Shephard
Coğrafi bilgi
Alternatif isimler
 • Bok çuvalı
 • Onbaşı İt Maması
Vatanı

Dünya

Doğum Tarihi

1977 ve 1987 arası

İşlev(ler) / Eşyalar
Rütbe / Meslek

Onbaşı

Silahlar

Opposing Force'taki Silah listesi

Ekipman
Fiziksel tanım
Tür

İnsan

Cinsiyet

Erkek

Kronolojik ve politik bilgi
Dönem(ler)

Black Mesa Olayı

Taraf
Oyun Bilgisi
Seslendirme

Yok

Varlık

player

"Adın ne senin, bok çuvalı?! Biraz erkek gibi sesin çıksın! Onbaşı Shephard, ha? Bana daha çok Onbaşı "İt Maması" gibi geldi!"
Eğitmen Barnes[kaynak]

Onbaşı Adrian Shephard, Half-Life: Opposing Force'un baş kahramanıdır, Arizona'daki Santego Askeri Üssü'nden, Tehlikeli Ortam Mücadele Birimi'ne atanan bir ABD Askeri'dir. Talim çavuşu Dwight T. Barnes ve Sharp tarafından eğitilmiştir. Black Mesa Olayı sırasında, önce Xen işgalcilerini ve daha sonra da tanıkları öldürmek üzere, özellikle de Gordon Freeman adlı bir bilim insanını, gizli bir görevin parçası olarak Black Mesa Araştırma Tesisi'ne gönderilen askerlerden biridir. Oyunun başlarında, Shephard kendini biriminden ayrılmış ve tek başına savaşır halde bulur, tesisin etrafına dağılmış askerler ve Black Mesa çalışanları ona yardım eder. Xenli işgalcilere ek olarak, serideki diğer oyunlarla karşılaştırıldığında, Opposing Force olayları sırasında çok daha belirgin düşmanlar haline gelen başka bir uzaylı grubu olan Irk X ve Black Ops ile karşı karşıya kalır.[1]

Biyografi[edit]

Arkaplan[edit]

Günlük[edit]

Opposing Force kullanım kılavuzu, Black Mesa Olayı'ndan önce Adrian Shephard tarafından yapılan birkaç günlük girişini içerir ve felaketten önceki İleri Eğitimi ve G-Man'in ona olan ilgisi hakkında bir fikir verir.

 • "3 Mart - Ana kampta sıradan cehennem gibi bir günü daha... Bu iş bittiğinde mutlu olacağım ve sonunda bir göreve atanabileceğim. Üste dolanan acayip bir sivil var. Söylentiye göre, çalışan arayan bir hükümet şubesinden; diğerleriyse onun gizli bir araştırma grubuyla birlikte olduğunu söylüyor. Katılma şansım olsaydı balıklama dalardım. Sırf değişiklik ve macera için harika olurdu."
 • "7 Mart - Hükümet adamını nihayet bugün gördüm. Onun bir hükümet elemanı olduğundan emin değilim, ama gerçekten dar bir takım giyiyordu ve bir evrak çantası taşıyordu. Bana daha çok bir avukat ya da sigorta acentesi gibi göründü. Beni gözetlediğini fark ettim. Gün boyunca birkaç kez talim sırasında beni izlediğini gördüm. Neyin peşinde olduğunu merak ediyorum..."
 • "9 Mart - Haftalardır talimlerimiz her gün aynı şeyi yapmakla geçiyor. Bugün sabah koşusu için toplandık ve tatbikat eğitmenimiz, iç mekan stratejik dövüşünde uzman olmak için bir haftamız olduğunu söyledi. Bu haftanın her gününü muharebe simülasyon tesisinde geçireceğiz. Bildiğim kadarıyla bu, eğitim kampında öğretilmeyen özel bir eğitim. Bilmek istediğim şey, bunun uyum sağlama yeteneğimizi test etmek için mi yoksa belirli bir görev için mi hazırlanıyoruz? Zaman gösterecek..."
 • "12 Mart - İç mekan dövüş eğitimimiz başladığından beri dedikodular havada uçuşuyor. Meslektaşlarımın çoğu bir görev için hazırlandığımıza inanıyor. Görevin ne olduğu konusunda kimse hemfikir olamıyor. Black Mesa Tesisi adınının ortalarda çok dolaştığını duydum ama yer hakkında bilgim yok. Söylentilere göre orada çok gizli bir araştırma yapılıyormuş. Bana çok heyecan verici gelmiyor..."
 • "15 Mart - Söylenti doğrulandı. Black Mesa Tesisi'nde bir görev için eğitiliyoruz. Tek bildiğim, mekanın bir tür yeni araştırma yapan bilim insanları tarafından kullanıldığı. Niye bize ihtiyaç duyuyorlar hayal bile edemiyorum. Yarın gerçekleşmesi durumunda bugün hazır olmamız söylendi. Ne gerçekleşecek bilmiyorum ama bütün bu olay bi' acayip. Umarım gerçekleşmez; görevin çok fazla heyecan potansiyeli yok gibi görünüyor. Savaşma olasılığı daha yüksek olan bir olayı beklemeyi tercih ederim."

Görünüşler[edit]

shephard.mdl isimli çok oyunculu model.

Half-Life: Opposing Force[edit]

Shephard, Goose 7 olarak adlandırılan bir Osprey Helikopter ile Black Mesa'ya ulaşacaktı. Yanında Tower ve Jackson gibi diğer askerler de vardı. Diğer helikopter Goose 3 ve kendisinin bindiği, Alien Craftlar tarafından saldırıya uğradığında, Black Mesa'ya düşerek yolcuların çoğunu öldürür. Shephard daha sonra tahliye edilmek için Black Mesa'dan geçmelidir. Ancak çıkartma noktasına vardığında, G-Man son helikopteri yakalamasına engel olur ve onu Half-Life'da görünmeyen tesis kısımlarından geçmesi, ve Irk X uzaylılarıyla Black Ops ile savaşmak ve son olarak da Gene Worm'u yenmek zorunda bırakır.

Diğer Askerlerden farklı olarak Shephard, Black Mesa'dan canlı çıkabilmek için giderek daha güvensiz bilim insanları ve güvenlik görevlileriyle birlikte çalışır. Bunun nedeni, komutanı görev ekibine bilgi veremeden Osprey'i vurulduğundan, onları öldürme emrini asla almadığı gerçeğidir.

Gene Worm bozguna uğratılmış.

Oyun sırasında Shephard ve Freeman'ın yolları kesişir ancak bu noktada Shephard, Gordon'un Xen'e yaptığı yolculuğun sadece bir gözlemcisidir, hiçbir zaman birbirleriyle savaşmazlar. Shephard, Gordon Freeman'ın Xen'e ışınlanmasına tanık olurken, ışınlanma çökmeden önce onu takip etme seçeneğine sahip olduğuna dikkat edilmelidir. Ancak bunu yaptıktan sonra Shephard, tamamen uzay boşluğuna düşmeden önce, kendini Gordon'dan birkaç metre uzakta, herhangi bir Xen "adasından" uzağa ışınlanmış halde bulur. Bu işlemi gerçekleştirmek "Değerlendirme sonlandırıldı: Özne geçici bir paradoks yaratmaya çalıştı" mesajını üretecek ve oyunu sonlandıracaktır (aslında Shephard'ın Freeman'ın zaman çizelgesine, yani asıl Half-Life'a geçmesinden bahsetmektedir, paradokstan kastı da budur). Bununla birlikte, ışınlanma sürecine zaman yolculuğu dahil olmadığı için, bu mesajın en azından bir şekilde ciddiye alınmaması gerekildiği ve gerçek evren içi olayı tamamen temsil etmediği görülecektir. (Shephard ışınlanmaya girmiş ve muhtemelen devasa dengesizliği nedeniyle özgün çıkış konumundan birkaç metre uzağa ışınlanmıştır).

G-Man, Black Mesa Olayı gerçekleşmeden önce bile Shephard'ın hareketlerine ilgi duyuyor gibi görünür: Shephard, üç ay öncesinde bile, onu eğitim üssünde görür.[2] Olay sırasında Shephard'a karşı Freeman'dan daha etkin bir rol üstlenir ve Black Mesa'da geçen vakti boyunca ona hem doğrudan yardım eder hem de onu engeller. Örneğin, bir noktada Shephard, kendini zehirli atıkların alanı hızla doldurduğu, çökmekte olan bir odada kapana kısılmış halde bulur; G-Man onu son ana kadar gözlemler, ardından güvenli bir yere girmesi için kilitli kapıyı açar. Daha sonraları Shephard, Black Ops tarafından Black Mesa'yı yok etmek için getirilen termonükleer savaş başlığını devre dışı bırakır, ancak G-Man onu yeniden etkinleştirir. Sonunda G-Man, Shephard'ın hayatı için başarılı bir şekilde tartıştığını ortaya koyar ve onu bilinmeyen bir boşlukta tutar. Shephard'ın yeteneklerine bir dereceye kadar saygı duyduğunu ifade eder, hatta ona kendini hatırlatan her şeye uyum sağlama ve hayatta kalma yeteneklerine sahip olduğu için onu över.

Half-Life: Blue Shift[edit]

Shephard'dan Blue Shift bölümü Görev Çağırıyor'da kısaca bahsedilmiştir. Ana karakteri olan Barney Calhoun, bir çift askerin bir kanalizasyon boşluğuna ceset attığını gördüğünde, askerlerinin birinin homurdandığını duyar: "Sırf Shephard'ın ekibi başaramadı diye saçma işleri biz mi yapmalıyız?"

Kader ve olası dönüş[edit]

"Geçiçi paradoks" iletisi.

G-Man'in son Opposing Force bölümündeki konuşmasının sonunda Shephard'ın "alıkonulduğu" ve ardından "Daha fazla değerlendirme bekleniyor" olduğu söylenir.

Half-Life 2 ve bölümlerinde görülmemiştir ancak oyunun oyuncuları arasında yıllardır dönüşü hakkında spekülasyon yapan çok sayıda hayranını elinde tutmuştur. 2006'da Gabe Newell, ne zaman ve nasıl olacağı belli olmasa da bir gün geri dönebileceğini ima etmiştir.[3]

Mayıs 2007'de bu olası dönüş hakkında soru sorulduğunda, Valve'dan Doug Lombardi bu durumu reddetmemiş ancak onu şu anda veya gelecekte herhangi bir zamanda geri getirme planlarının olmadığını ve örneğin Portal 2'de görünmeyeceğini belirtmiştir: Şu anlık üzerinde çalışılan hiçbir şey yok, şu anda devam eden gizli bir Adrian Shephard projesi yok, ama bu bir daha geri dönüp başka bir Shephard hikayesi anlatmayacağımız anlamına gelmiyor. Oyuncular arasında gerçekten güçlü bir yankı uyandırdı. Opposing Force için bize geldiklerinde, o da bizimle çok güçlü bir yankı uyandırmıştı. Bu yüzden göreceğiz bakalım.[4]

2009'da, serinin yazarı Marc Laidlaw, Shephard'ın biraz Schrödinger'in kedisine benzediğini söyleyerek, canon durumu hakkında şaka yapmıştır: G-Man'in onu kullanıp kullanmayacağına bağlı olarak ne canon ne de canon dışıdır.[5]

26 Mayıs 2020'de The Untold History of Arkane adlı belgesel Shephard'ın, Return to Ravenholm olarak bilinen iptal edilmiş Half-Life 2 bölümünün kahramanı olacağını ortaya koymuştur.[6]

Sahne arkası[edit]

Shephard'ın maskesiz yüzü ne oyunda ne de diğer resmi medyada asla gösterilmez. Bununla birlikte, bazı hayranların Shephard'ın aynı poz ve konumda yer aldığı benzer bir ekran görüntüsü nedeniyle Shephard'ın evvel tarihli bir sürümünün tasviri olduğuna inandığı patlamadan sıçrayan bir askerin yayın öncesi ekran görüntüsü vardır. Bu teori, Shephard'ın her zaman kaskını ve maskesini taktığını belirten Gearbox tasarımcısı Randy Pitchford'un açıklamalarıyla çelişir.[7]

Karakterin soyadının kökeni sorulduğunda, Pitchford şunları söylemiştir:

"Shephard adını birkaç farklı nedenden dolayı seçtim. Freeman gibi iki hece istedim. Aynı zamanda kelimenin tam anlamıyla bir anlamı olan bir isim istedim ("Freeman" gibi). [Brian] Martel ve ben yine Ucuz Roman hakkında konuşuyorduk ve Sam Jackson karakterinin İncil'den Shepard ile ilgili bir alıntısı vardı ve bu kelime o zamanlar aklımda bir şekilde dolaşıyordu. Yazımı benzersiz kılmak için ortasına "h" ekledim ve ikinci hece olarak "hard" kelimesini oluşturmasını beğendim."
―Gearbox Software forumlarında Adrian Shephard'ın soyadı (arşivlenmiş) (28 Mayıs 2013)

Portal'da, Aperture Science Elde Tutulan Portal Aygıtı'nın kısaltması "ASHPD"dir. Bu, Adrian'ın adıyla (Adrian SHePharD) çarpıcı bir benzerlik taşır, bu da birçok oyuncunun bunun gizli bir sürpriz yumurta olduğunu düşünmesine neden oldu ve Shephard'ın Portal'a dahil olduğunu düşündürdü. Ek olarak, Portal'ı tamamlamak, Adrian Shephard'ın adındaki tüm harflerin vurgulandığı bir klavye içeren yeni bir menü arka planının kilidini açar ve bu klavyeler oyun boyunca da görülebilir. Kim Swift bir röportajda ASHPD kısaltmasının aslında tamamen tesadüf olduğunu ve insanlar kısaltmadan bahsettikten sonra klavye vurgularını eklediklerini söylemiştir.[8] Valve'den Doug Lombardi de tesadüfü doğrulamıştır.[4]

Tırı vırı[edit]

 • Oyunun kutu resminde ve shephard.mdl adlı çok oyunculu modelde görüldüğü gibi, Shephard'ın modeli hiçbir değişiklik yapılmamış sıradan gaz maskeli askerdir.
 • Christopher Brookmyre'ın A Big Boy Did It And Ran Away adlı kitabında, Angelique de Xavier'in brifingi "Yüzbaşı Adrian Shepherd" tarafından devralınmıştır. Kitapta video oyunu kültürüne birçok gönderme bulunduğundan, bu doğrudan bir saygı duruşu olabilir.

Sergi[edit]

Görünüş listesi[edit]

Kaynaklar[edit]

 1. Half-Life: Opposing Force
 2. Half-Life: Opposing Force kullanım kılavuzu
 3. ValveTime Forumlarında Adrian Shephard return? (20 Mart 2006)
 4. 4.0 4.1 Eurogamer sitesinde Valve clears up Adrian Shephard Portal speculation (18 Mayıs 2007)
 5. ValveTime Forumlarında Marc Laidlaw Vault
 6. YouTube favicon.png YouTube'da The Untold History of Arkane: Dishonored / Prey / Ravenholm / LMNO / The Crossing
 7. "Ha! Actually, I had forgotten that no one's seen our hero yet. So far we've been keeping Cpl. Adrian Shephard's helmet and face mask on. He'll be unveiled soon, though." Randy Pitchford. PC Accelerator, Eylül 1999.
 8. Beyond the Box: Orange Box Afterthoughts 1UP.com (6 Şubat 2008) sitesinde (arşivlenmiş)