This subject is related to the Combine era.
This is a featured article. Click for more information.

The Fisherman/tr

From Combine OverWiki, the original Half-Life wiki and Portal wiki
Jump to: navigation, search

This subject is related to the Combine era.
This is a featured article. Click for more information.

Frohmansquare.jpg This article is non-canon.
Space.png

The subject matter of this article does not take place in the "real" Half-Life and Portal universe and is considered non-canon.

The Fisherman.jpg
Balıkçı
Biographical information
Homeworld

Dünya

Function(s) / Belongings
Rank / Occupation

Balıkçı

Weapons

Zıpkın

Physical description
Species

İnsan

Gender

Erkek

Hair color

Gri, kel

Eye color

Mavi

Chronological and political information
Era(s)

Combine'ın Dünya'yı işgali

Game information
Voiced by

Jim French

Designer(s)
Entity

npc_fisherman

Voice sample(s)

"Eh, umarım sülükleri seviyorsundur."
― Balıkçı[src]

Balıkçı, Gordon Freeman'a yerel Combine güçlerini yok etme görevini veren bir rehber olarak, sadece Half-Life 2: Lost Coast'ta görünmektedir.

Biyografi[edit]

Balıkçı gün ışığına karşı.

Görünüş[edit]

Half-Life 2: Lost Coast[edit]

Balıkçı'yla, oyuncu bir kayalığın kenarında uyandıktan ve kumsaldan kısa bir yürüyüşten sonra küçük bir iskeleye varmasıyla karşılaşılır. Gordon Freeman'ı tanır (fakat adını hatırlamaz ve ona "bilimci delikanlı", "Fishman" ve "Friedman" diye seslenir) ve yakınlardaki St. Olga köyüne saldıran Combine Kafayengeci Kovanı'nı yok etmesini ister. Gordon için kapıyı açar ve bölümün geri kalanı boyunca elinde zıpkını ile oturarak başarı göstermesini bekler.

Gordon bölüm sonlanmadan önce Hunter-Chopper'ı yok ettiğinde, Balıkçı uçağın yakınlardaki okyanusa düşmesini sakin bir şekilde izler. Döndüğünde ise Gordon'ı tebrik eder ve ona St. Olga'da bir ziyafet (Sülükler'den oluşan) olacağının haberini verir. Ardından Gordon yok olmaya başlayınca kısa bir süreliğine afallar, "sağının solunun bulanıklaştığını" söyler ve bu garip ayrılığa rağmen ona veda eder.

Kişilik ve yetenekler[edit]

Balıkçı'nın, Direniş'in bir üyesi olup olmadığı bilinmiyor; üst taraflardaki Combine askerleri onunla ilgilenmiyora benziyor. Balıkçı, Dünya'nın orijinal türlerinden geriye kalanlar için büyük bir savunuculuk sergiler. Bu hayvan yaşamı hakkındaki yorumları, oyuncuya Xen yaşam biçimleri ve Combine'ın gezegenin ekosistemi üzerindeki etkileri hakkında daha fazla fikir verir. Eğer oyuncu Yerçekimi Silahı ile bir yengeç tuzağı tutarsa, yengeçlerin çoğunun sülükler tarafından yenildiğini söyler Eğer oyuncu bir martı vurursa, "Hadi ama, zaten yeterince tür kaybettik!", "O martının ne zararını gördün?", ya da "Martıları vurma! Sülüklerin nüfusunu azaltıyorlar!" cümlelerini kurarak onu kınar. Son olarak bölümün sonunda, sülüklerin insanlar için bir besin kaynağı olarak kullanıldığını ima eder.

Sahne arkası[edit]

Balıkçı, Valve'ın oyun dünyasındaki diğer tüm aksesuarlarla tamamen aynı üretim hattını kullanarak, fotoğraf referansı olmadan tamamen sıfırdan tasarlanmış ve inşa edilmiş ilk karakter modelidir.[3] Oyunun yorum kısmında Randy Lundeen, Balıkçı'nın yakındaki kumsal ortamında görülen kayalara benzer bir işlem kullanılarak yaratıldığını belirtir. Modeli çok yüksek ayrıntıda tasarlanmış olup, ardından ekip fiziksel bilginin çoğunu modelden çıkartıp doku dosyasında saklamıştır. Yüzü çoğunlukla Yüksek Dinamik Aralıklı Aydınlatmayı ve ışığın insan derisine nasıl düştüğünü göstermeye odaklanmak için tasarlandı. Yüzüne derinlik katmak için alnında ve burnunda spekülerlik, yanaklarındaki ve göz çevresindeki kırışıklıklar için normal haritalar üzerinde duruldu.[4]

Balıkçı aslında oyunda daha büyük bir rol oynayacaktı. Robin Walker'a göre, sahildeki gemi enkazı ile ilgili bir bulmacayı çözmek için oyuncuyla işbirliği yapacaktı; bu da serideki türünün ilk örneği olacaktı. Projenin geliştirilme aşamasının sonunda bulmaca hâlâ tamamlanmadığı için ve ekip oyunculara bu mekaniğin eğlenceli gelip gelmeyeceğinden emin olmadığı için makaslandı. Sonunda, "bu sorunu diğer ilginç fikirlerle birlikte rafa kaldırmanın ve ona daha sonra geri dönmenin en mantıklısı olduğuna" karar verdiler.[4]

24 Mart 2017'de, Half-Life 2 bölümlerinin orijinal harita dosyaları kamuya sızdırıldı,[5] bunlar arasında Lost Coast'un gelişimiyle ilgili haritalar da vardı. Bir sürümünde, Balıkçı'nın oyuncuya kumsal boyunca eşlik ettiği daha uzun bir giriş vardı. Ayrıca, kesilmiş bulmaca dizisiyle ilgili varlıkları da içeriyordu. Görünüşe göre, iki halatlı kancayı çekerek ve daha büyük bir kancaya sabitleyerek yolu tıkayan bir ambarın kaldırılmasını içeriyordu. Balıkçı, işin kendi görevini yerine getirmek için zıpkını kullanacaktı. Geçide yapılan bu uzun tanıtım yürüyüşüyle ​​ilgili kullanılmayan ses dosyaları, perakende Lost Coast dosyalarında hâlâ bulunabilir. Ek olarak, altyazı dosyası başlangıçta Balıkçı tarafından söylenecek daha fazla kesilmiş cümle içerir; bunlardan biri, kapağı kullanarak bir Bullsquid'i yakalama eyleminden bahsetmektedir.[6]

Sergi[edit]

Görünüm Listesi[edit]

Kaynaklar[edit]

The Fisherman/tr
Combine OverWiki has a list of quotes for The Fisherman/tr.