Bu konu Black Mesa Olayı dönemiyle ilgilidir.
Bu, öne çıkan bir makaledir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Rosenberg

From Combine OverWiki, the original Half-Life wiki and Portal wiki
Jump to: navigation, search

Bu konu Black Mesa Olayı dönemiyle ilgilidir.
Bu, öne çıkan bir makaledir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Rosenberg bust BS.jpg
Rosenberg
Coğrafi bilgi
Vatanı

Dünya

İşlev(ler) / Eşyalar
Rütbe / Meslek

Seviye 5 Bilim insanı[1]

Ekipman

Gözlük

Fiziksel tanım
Tür

İnsan

Cinsiyet

Erkek

Saç rengi

Kahverengi

Göz rengi

Kahverengi (gözlükle)

Kronolojik ve politik bilgi
Dönem(ler)

Black Mesa Olayı

Taraf

Black Mesa Bilim Ekibi

Oyun Bilgisi
Seslendirme

Jon St. John

Varlık

monster_rosenberg

Ses örneği

"Bırak o aptallar kazanamayacakları bir savaşla uğraşsınlar dursunlar. Ben sadece buradan çıkmak istiyorum."
― Rosenberg

Dr. Rosenberg, Black Mesa Araştırma Tesisi'nde çalışan bir bilim insanıdır. Half-Life: Blue Shift'te Barney Calhoun, onun ve iki meslektaşının Black Mesa'dan kaçmasına yardım eder. Dr. Richard Keller ile birlikte Half-Life: Decay olaylarında önemli bir rol oynar, iki ana karakter olan Dr. Gina Cross ve Dr. Colette Green'in yanında durur.

Biyografi[edit]

Arkaplan[edit]

Rosenberg, Olağanüstü Malzemeler Laboratuvarı ve Lambda Tesisi'nde gelişmiş fizik araştırmalarına atanmıştır. Kendi tasarladığı Anti-Kütle Tayfölçeri gibi birçok bilimsel ilerlemenin başını çekmektedir.[2]

Kendisinin rütbesi bilinmemektedir ancak en yüksek güvenlik iznine sahiptir ve diğer ileri düzey araştırmacılara hemencecik talimat verme alışkanlığına bakılırsa, Bilim Ekibi içinde yüksek düzeyde bir kıdeme sahip olduğu anlaşılır.

Rosenberg, ışınlanma üzerinde çalışan ilk Black Mesa bilim insanlarının ve sonunda Black Mesa Olayı'na yol açan deney üzerinde çalışanlar arasındaydı.[3]

Görünüşler[edit]

Half-Life: Decay[edit]

Rosenberg ve Richard Keller, Deney Laboratuvarı C-33/a'nın altındaki Denetim Odası'nda tartışıyorlar.

Gina Cross ve Colette Green ilk olarak deney odasının denetim odasına vardıklarında ve Dr. Keller'den talimatlar aldıklarında, Rosenberg sohbetlerini yarıda keser ve Anti-Kütle Tayfölçeri'nin %90 kapasitenin üzerinde çalıştırılmasıyla ilgili endişesini Keller'a bildirir ki bu şekilde donanımın güvenli tampon bölge sınırını aşmaktadır. Ancak Dr. Keller, endişesini reddeder ve yöneticinin bu konudaki emirlerinin açık olduğunu belirtir. Keller daha sonra Rosenberg'e ya kalıp deneyi izleyebileceğini ya da tren avlusunun yanındaki laboratuvarlarına dönebileceğini söyler. Rosenberg orada kalır ve kısa bir süre sonra Yankılaşım Çağlayanı oluşur. Rosenberg, Yankılaşım Çağlayanı'nından büyük miktarda suçluluk duyar ve kendisinin en sorumlu kişi olduğuna inanır.

Felaketin hemen ardından Rosenberg, ne yapmaları gerektiği konusunda Dr. Keller ile konuşur. Rosenberg, en büyük sorumluluklarının tüm Black Mesa çalışanının güvenliğini sağlamak olduğuna inandığını açıkça belirtir. Keller, önce yer değiştirme alanlarını sıfırlamaya çalışmaları gerektiğine inansa da, sonunda Rosenberg ile bir uzlaşıya varır. Kısa süre sonra, çalışanlara yardım edebilmek ve tesisi mümkün olan en kısa sürede tahliye edebilmek için orduyla bağlantıya geçme planını ortaya atarlar. Gina ve Colette, Rosenberg'e Tehlike Kursu boyunca, orduya bir yardım çağrısı gönderebileceği yüzeydeki bir uydu iletişim merkezine kadar eşlik eder. Dr. Rosenberg ordu için orada beklemeyi tercih eder ve Dr. Keller'a yardım etmek için aşağıya döndüklerinden, bu Gina ve Colette'in onu son görüşleri olur. Ancak daha sonra konuştuğunu duyarlar.

Half-Life: Blue Shift[edit]

Rosenberg, Tren Avlusu'nda Barney tarafından keşfediliyor.

Rosenberg kısa süre sonra ordunun, tesisin tüm çalışanını susturmaya yönelik gizli amaçlarını tüyler ürpertici bir şekilde keşfeder. Diğer bilim insanları Harold, Walter Bennet ve Simmons'ın yardımıyla Black Mesa'dan çıkmak için bir kaçış planı yapmaya çalışır. Ancak bu süre zarfında askerler tarafından yakalanır ve sorgulanmak üzere bir yük vagonunda tutulur. Bu sırada Harold köşeye sıkışmış ve ölümcül şekilde yaralanmıştır. Harold ölmeden önce, Barney Calhoun onu keşfeder ve ona saldıran iki askeri öldürür. Harold daha sonra Barney'ye planında kendisine yardım etmesi için Dr. Rosenberg'i bulmasını söyler.

Barney, Tren Avlusu'nu işgal eden ordunun üstesinden gelmeyi başarır ve Dr. Rosenberg'i serbest bırakır. Rosenberg daha sonra planlarının, kullanılmayan Bölüm A-17 Prototip Laboratuvarları'ndaki ekipmanı güvenli bir yere ışınlanmak için kullanmak olduğunu bildirir. Ek olarak, bilim insanlarının Gordon Freeman adlı bir adama güvendiklerini de ekler. Rosenberg iyimserliklerini paylaşmaz ve bu kadar çok insanın, bir adamın Yankılaşım Çağlayanı felaketini tersine nasıl çevirebileceğini düşündüğünü merak eder.

Walter ve Rosenberg kaçış planlarını tartışıyor.

Daha sonra Barney'i, Walter Bennet ve Simmons'ın ışınlanma sistemini hazırladığı Prototip Laboratuvarları'na götürür. Rosenberg, Barney'e hedeflerini doğru bir şekilde ayarlayabilmeleri için Xen'de bir düzenleyici cihazını etkinleştirmesi ve hizalaması gerektiğini söyler. Barney, Xen'e gider ve bu görevi başarıyla yerine getirir ancak Dünya'ya geri döndükten sonra, ışınlanma sisteminin gücünü yenilemek için başka bir güç hücresine ihtiyaç duyduklarını keşfederler (geçici olarak bir uyumlu geriakıma yakalanan Gina ve Colette, Rosenberg'in Barney'i çağıran sesini geçit aracılığıyla bu esnada duyar). Rosenberg yine Barney'yi düşman bölgeye girmeye yönlendirir. Kurtarıcısını böyle bir tehlikeye göndermekten suçlu hissetse de, geri kalanlarının ışınlanma yükseltmelerini tamamlamak için gerekli olduğunu ve Barney'nin sahip olduğu savaş eğitiminden yoksun olduğunu belirtir. Ek olarak, Barney'ye yardım etmek için yakındaki tüm bilim insanlarını ve güvenlik çalışanlarını (ki sayıları oldukça azdır) bir araya getirir ki hepsi dışarı çıkabilsin.

Rosenberg'in yardım istediği tüm adamlar ölse de, Barney laboratuvarın alt bodrumundan yeni şarj edilmiş bir güç hücresi alır ve bunu Rosenberg, Simmons ve Walter'a teslim eder. Rosenberg daha sonra sistemi başlatır ve çevrimiçi hale getirir. Hepsi, belirsiz bir geleceğe doğru bir SUV ile kaçmadan önce, Black Mesa Güney Erişim Tüneli'nin girişinde güvenliğe ışınlanarak ordunun Prototip Laboratuvarları'nı işgalinden kıl payı kurtulur.

Barney Calhoun hayatta kaldığında göre Rosenberg, Walter ve Simmons'ın da yaşadığı tahmin edilebilir. Ancak onların kaderi diğer Black Mesa kurtulanları tarafından bilinmemektedir.[4]

Sahne arkası[edit]

Rosenberg, Barney'nin Black Mesa'nın Güvenlik Görevlisi Antrenmanı için Tehlike Kursu'nu denetliyor.
  • Blue Shift'te, Rosenberg ilk ortaya çıkışını Barney onunla tren avlularında karşılaşmadan önce Tehlike Kursu antrenmanı sırasında yapar. Antrenmanın eğilip zıplama bölümünde bir gözlem odasında görülebilir. Bu bir hata olabilir. Tehlike Kursu bölümleri başlangıçta Half-Life için yapılmış ve Blue Shift'in PC versiyonu için geri dönüştürülmüştür. Asıl bölümde, aynı noktada dördüncü bilim insanı türevi olan Slick vardır. Rosenberg, Blue Shift'te Slick'in yerini alır.
  • "Rosenberg" için doğru yazım, Blue Shift doku dosyalarında ve ses klasöründe bulunabilir. Decay dosyalarında, ses klasöründe ve modeli de aynı şekilde adlandırılır. sentences.txt dosyasında ise "Dr. Rosenburg" olarak adlandırılır.
  • Rosenberg için Harry S. Robins tarafından seslendirilen geçiçi diyalog hâlâ oyun dosyalarında bulunabilir.
  • Bazı Decay haritalarında, Rosenberg'in varlığı "Rosencrantz" olarak adlandırılır. Bu, Opposing Force'a ilham veren sahne oyunu Rosencrantz and Guildenstern Are Dead'e bir gönderme olabilir.
  • Rosenberg, varsayılan bilim insanı modelini hiçbir değişiklik olmaksızın bir temel olarak kullanırken, küçük değişikliklerle dördüncü bilim insanı türevi olan "Slick"e dayanan kendi benzersiz kafa yapısına sahiptir. Rosenberg ayrıca Blue Shift'te Slick'in yerini alır, bu yüzden Slick oyunda görünmez.
  • Rosenberg, normal bir bilim insanından daha fazla sağlığa sahiptir. Dahası, Blue Shift'te yanlışlıkla veya kasıtlı olarak oyuncu tarafından vurulduğunda sinirlenmez veya korkmaz.[5]

Tırı vırı[edit]

Rosenberg'in ilk adı genellikle "Stanley" olarak anılır. Ancak bu isim, artık geliştirilmeyen bir Half-Life modu olan Half-Life: Escape Velocity için türetildiğinden, fanon olarak sayılır.

Sergi[edit]

Half-Life: Blue Shift[edit]

Half-Life: Decay[edit]

Görünüş listesi[edit]

Kaynaklar[edit]

Rosenberg/tr
Combine OverWiki'de Rosenberg/tr için bir liste alıntı bulunur.