Bu konu Black Mesa Olayı dönemiyle ilgilidir.
Bu konu Combine dönemi ile ilgilidir.
Bu, öne çıkan bir makaledir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Retina tarayıcısı

From Combine OverWiki, the original Half-Life wiki and Portal wiki
Jump to: navigation, search

Bu konu Black Mesa Olayı dönemiyle ilgilidir.
Bu konu Combine dönemi ile ilgilidir.
Bu, öne çıkan bir makaledir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Diğer kullanımlar için, Scanner (disambiguation) sayfasına göz atın.

Hl scanner01.png
Retina tarayıcısı
Genel bilgi
Taraf
Tip

Kimlik tarayıcı

Kullanım
Kullanan
Oyun bilgisi
Varlık
  • item_eyescanner (HLPS2)
Tasarımcı(lar)

Karen Laur[1]

"Hepimizde retina tarayıcı yetkisi var. Bize girişe kadar eşlik edersen laboratuvardan çıkabiliriz."
Black Mesa bilim insanı[kaynak]

Retina tarayıcıları, Half-Life evreninde bulunan biyometrik cihazlardır.

Genel bakış[edit]

Retina tarayıcıları, genel olarak güvenli giriş kapılarına bağlanan, duvara monte elektronik kilit sistemleridir. Yetkili kişiler, gözlerini taratarak ve bu süreçte kimliklerini doğrulayarak bu kapıları açabilirler. Cihazı çalıştırmak için, kullanıcılar vizöre bakmalı ve tarama başlarken kısa bir süre hareketsiz kalmalıdır.

Half-Life'ta, Black Mesa Araştırma Tesisi'ndeki tarayıcılar genellikle güvenlik görevlileri tarafından çalıştırılan güvenlik denetim noktalarının yakınında bulunur. Bölge C'deki Olağanüstü Malzemeler Laboratuvarı gibi bazı bilim tesisleri de tarayıcı kullanımını gerektirir, buradaki aygıtlar bilim ekibi tarafından kullanılmaktadır. Kullanıcının girme yetkisi yoksa, otomatik anons sistemi erişimin reddedildiğini bildirecektir. Yeni çalışanların, taşıma sisteminin yüksek güvenlikli bölümüne alınmadan önce Black Mesa Çalışan Bölümü'ndeki retina kayıt sistemine kimliklerini bildirmeleri gerektiği söylenir.

Retina tarayıcının çeşitleri, tesisin başka yerlerinde kullanılmaktadır. Decay'de, bazı denetim noktalarında tüm vücut tarayıcıları görülür. Bu büyük odalar, aynı anda birden fazla kişiyi tarayabilir ve tanıyabilir. Blue Shift'te el tarayıcıları, Black Mesa'nın daha eski bir bölümü olan Bölüm A-17 Prototip Laboratuvarları'nda mevcuttur. Dr. Rosenberg bunların eski güvenlik sisteminin bir parçası olduğunu ve kullanıcıları parmak izi kimlikleriyle tanıdığını belirtir.

Half-Life 2'de, ışınlanma odasına erişmek için Dr. Kleiner tarafından laboratuvarında bir retina tarayıcısı kullanılır. Başlangıçta bir sütunun içine gizlenmiş olan gizli bölmesi, yakınındaki Black Mesa araştırma ekibi grup fotoğrafı ayarlanarak ortaya çıkar. Bu tarayıcı, Combine Kamerası ile aynı sesleri yayar.

Görünüşler[edit]

Eli Vance, Yankılaşım Çağlayanı'ndan kısa bir süre sonra bir tarayıcıyı kullanıyor.

Retina tarayıcılar, Half-Life ve genişlemeleri boyunca birkaç kez ön plana çıkar. Genellikle, Şüpheli Ahlak Sistemi bölümünde olduğu gibi, oyuncunun cihaza önünü açması için bir karaktere yol göstermesi gereken eskort görevlerini içeren bölümlerde bulunurlar. Oyuncu, karakteri koruyamazsa oyun sona erer ve son kaydedilen oyun dosyasını yükler.

Black Mesa'ya kabul mektubunda Gordon Freeman'a, işe başlaması için hemen bir retina taraması yapması gerekmeyeceği söylenmiştir.[2] Bu nedenle oyun boyunca karşılaşılan tarayıcıları kendi başına kullanamaz. Benzer şekilde, Opposing Force'da Adrian Shephard, tesisin güvenli alanlarına girmek için retina tarayıcı erişimlerini kullanmaları için bilim ekibi üyelerine bağımlıdır. Barney Calhoun, Gina Cross ve Colette Green gibi diğer Black Mesa çalışanı karakterler tarayıcıları çalıştırabilir. Tayin mektubunda, Barney'nin retina taramasını Black Mesa Olayı'ndan birkaç gün önce, 12 Mayıs'tan kısa bir süre evvel doğrulattığı söylenir.[3]

Sahne arkası[edit]

Half-Life'ın retina tarayıcıları, fırça tabanlı varlıklardan yapılmıştır. Ancak PlayStation 2 portunda, bunlar yeni bir varlık kullanan tamamen animasyonlu modellerle değiştirilmiştir. Özgün fırça sürümünün dokuları Karen Laur tarafından oluşturulmuştur.[1]

Tarayıcı için evvel yapılan ama işlevsel olmayan bir tasarım, Half-Life Alpha'da kullanıcının tarama işlemi sırasında tutması için kulpları ile birlikte görülmektedir. Son tasarımda kulplar kaldırılmış olmasına rağmen, animasyon hâlâ kullanıcının kulpların olduğu yerde cihazı tuttuğunu gösterir.

Rayların Üzerinde bölümündeki makaslanmış tarayıcı bulmacası.

Half-Life'ın Rayların Üzerinde bölümünde, Şüpheli Ahlak Sistemi bölümünde bulunan düzene benzer bir şekilde Yüksek İrtifa Fırlatım Merkezi'nde bir kapıyı açmak için oyuncunun bir grup bilim insanını retina tarayıcısına götüreceği fazladan bir bulmaca daha olması planlanmıştı. Oyunun son sürümünde oyuncu bu yere vardığında, merkezdeki tüm bilim insanları ordu tarafından idam edilmiş, denetim odası retina tarayıcısı ve kapısı çoktan etkinleştirilmiş ve kilidi açılmıştır. Bu bulmacadan, oyun için evvel tarihli bir Prima kılavuzunda hâlâ bahsedilmektedir.[4]

Opposing Force'da, Mühendisleri kapıları açma yeteneğini kullanmaları için yönlendirmek, bilim insanlarını retina tarayıcılarını kullanmaları için yönlendirmeye benzerdir.[5]

Sergi[edit]

Half-Life Alpha[edit]

Half-Life ve genişlemeleri[edit]

Half-Life 2[edit]

Görünüş listesi[edit]

Ana oyunlar[edit]

Diğer[edit]

Kaynaklar[edit]

Dış bağlantılar[edit]