Bu konu Black Mesa Olayı dönemiyle ilgilidir.
Bu, güvenli bir makaledir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Richard Keller

From Combine OverWiki, the original Half-Life wiki and Portal wiki
Jump to: navigation, search

Bu konu Black Mesa Olayı dönemiyle ilgilidir.
Bu, güvenli bir makaledir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Keller bust.jpg
Richard Keller
Coğrafi bilgi
Vatanı

Dünya

Doğum Tarihi

1944 ile 1954 arası

İşlev(ler) / Eşyalar
Rütbe / Meslek

Seviye 5 Bilim İnsanı[1]

Sponsor

Gizli[1]

Araçlar

Invacare motorlu tekerlekli sandalye

Fiziksel tanım
Tür

İnsan

Cinsiyet

Erkek

Saç rengi

Beyaz

Göz rengi

Mavi

Kronolojik ve politik bilgi
Dönem(ler)

Black Mesa Olayı

Taraf

Black Mesa Bilim Ekibi

Oyun Bilgisi
Seslendirme

Brice Armstrong

Varlık

monster_wheelchair

"Sandalyem çalışıyor, itilmeye ihtiyacım yok."
― Richard Keller[kaynak]

Dr. Richard Keller, Half-Life: Decay'de yer alan bir Black Mesa bilim insanıdır.

Genel bakış[edit]

Keller, Olağanüstü Malzemeler Laboratuvarı'nda çalışan, tekerlekli sandalyeye bağlı bir bilim insanıdır. Deneyi, deney odasının altındaki bir denetim odasından izler. Dr. Rosenberg'in uyarısına rağmen, bilim ekibinin Anti-Kütle Tayfölçeri'nin tasarlandığından daha büyük bir yoğunlukta çalıştırmasına izin verir ancak bunu isteyenin Yönetici olduğunu söyler.

Yankılaşım Çağlayanı'ndan sonra, dünyalar arasındaki boyutsal yarığı kapatmak ve uzaylı istilasını durdurmak amacıyla bir yankılaşım tersinimi düzenlemelerine yardımcı olmak için, giysilerinin ses sistemleri aracılığıyla oyuncularla iletişim kurarak onlara yardımcı olur.

Kişilik ve beceriler[edit]

Keller ve bir dost bilim insanı Gama Laboratuvarı'nda.

Keller oyunda huysuz ve biraz aşağılayıcı bir kişi olarak tasvir edilir. Oyunun başında Keller oldukça sert bir mizaca sahiptir. İnsanları alaycı açıklamalarla alay etmeye veya suçlamaya meyillidir. Yankılaşım Çağlayanı'ndan önce, Gordon Freeman'ın sık sık geç gelmesiyle ilgili görüşlerini aktarır, ardından yeteneklerini sorgulayarak Isaac Kleiner'ın "o çocukta" ne gördüğünü anlamadığını belirtir. Ayrıca meslektaşı Rosenberg'e karşı kin beslediği de ima edilir; Rosenberg, Anti-Kütle Tayfölçeri'ni çok yüksek bir yoğunlukta çalıştırma konusundaki endişelerini dile getirdiğinde, onunla ve "tren sahasındaki küçük laboratuvarlarıyla" alay eder ve çoğu zaman ona sert cevaplar verir. Yankılaşım Çağlayanı'ndan sonra ve oyunun geri kalanında tavrı bir nebze daha yumuşaktır ancak oyuncular bir görevde başarısız olursa hala çok sert tepki verir. Yankılaşım bölümünün sonunda, "uzaylıların hepsi kazara burada olmayabilir" diyerek olayların arkasında ne veya kimin olduğundan şüphelendiğini gösterir.

Keller'ın tekerlekli sandalyesinde, muhtemelen Black Mesa ağına bağlı bir uzaktan kumanda bulunmaktadır, çünkü onunla kapıları açtığı görülür.

Sahne arkası[edit]

 • Keller'ın aslen Gordon Freeman'ın profesörü ve akıl hocası Dr. Kleiner olması planlanıyordu. Karakter modelinin dokuları hala "Kleiner" ön ekini taşır. Gina'yı kullandıklarına benzer bir şekilde Gearbox, o zamana kadar yalnızca özgün kullanım kılavuzunda bahsedilen Kleiner'dan yararlanmak istemiştir. Valve, her zaman şirketin karakterlerini kullanmasını desteklemiştir ancak Valve'ın kendi geliştirilmekte olduğu Half-Life 2 için Kleiner ile ilgili başka planları olduğundan dolayı, bu konseptin oyunun geliştirilmesinin başlarında rafa kaldırılması gerekmiştir.[2]
 • David Mertz, Keller'a biraz karakter katması için onun tekerlekli sandalye koyulmasını önermiştir. Bu öneri aynı zamanda Keller'ın tekerlekli sandalyesinden kalkıp finalde yürüyeceği ve göründüğü gibi olmadığını, bir manipülatör, kötü bir adam olduğunu ortaya çıkaracağı fikrini de içeriyordu. Bu yürüme animasyonu, oyunun yayınlanan sürümündeki dosyalarında bulunabilir.[2]
 • Oyunun yalnızca uluslararası sürümlerinde bulunan Keller için kullanılmayan bir ses dosyası mevcuttur.[3] Bu diyalog dizisinde Keller, oyunculara iyi şanslar diliyor ve son görevde onlardan ayrılıyor. Matthew Armstrong'a göre bu replik, Keller'ın hikayede hala Kleiner olduğu zamanlardan gelmektedir ancak onu yeni bir karaktere dönüştürdüklerinde davranışları anlama ifade etmemiştir ve bu sebeple bu kısım makaslanmıştır.[2]
 • Keller'in, Kleiner enkarnasyonunun Black Mesa olayının başlangıcında bir parmağının olabileceği ima edilmektedir. Gordon'u tavsiye eden ve onu Black Mesa'da işe alan kişinin Kleiner olduğu unutulmamalıdır. Gordon, deneyin başarısızlığının ardından bir günah keçisi olarak görev yapmak üzere kasten işe alınmış olabilir.
 • Richard Keller, ilk kadın çalışanlar Gina Cross ve Colette Green ile birlikte seride görülen ilk engelli kişidir. Half-Life: Decay'den önceki üç oyunda, Black Mesa'da çalışan veya Black Mesa'yı ziyaret eden engelli kişilerle alakalı tek ipucu, Black Mesa Ulaşım Sistemi trenin tekerlekli sandalye yerleşimi, Ulaşım Sistemi boyunca Half-Life ve Blue Shift tramvay yolculukları sırasında engelli çalışan hakkında bir Black Mesa Duyuru Sistemi notu ve Opposing Force'taki yer altı otoparklarında engelliler için park yerleridir. Decay'de bu yerleşim, Keller tarafından kullanılmaktadır. Diğer örnekler arasında, Seviye 3 Yurtları'nın Kuzey Kanadı'ndaki iki tekerlekli sandalye rampası ve Gama Laboratuvarları'ndaki tekerlekli sandalye asansörü bulunmaktadır. Keller'in motorlu tekerlekli sandalyesinin markası, tekerlekli sandalyeler de dahil olmak üzere akut olmayan tıbbi ekipmanların gerçek üreticisi ve dağıtıcısı olan Invacare'dir.
 • Keller'ın oyun dosyalarındaki klasöründe "dk_furher.wav" isimli bir dosyada, Alman aksanıyla "Führerim, yürüyebiliyorum!" diye bağırdığı duyulur. Bu durum, Stanley Kubrick'in Dr. Strangelove filmindeki Dr. Strangelove karakterinin tekerlekli sandalyede aniden ayağa kalkıp yürüdüğü bir sahneye göndermedir.
 • Keller'ın varlık adı 'Wheels'dir.

Tırı vırı[edit]

 • Kravat ve rozet dışında Keller, standart bilim insanı kıyafeti (bir laboratuvar önlüğü veya bir HEV Giysi) giymeyen tek Black Mesa bilim insanıdır.
 • Half-Life PlayStation 2 kullanım kılavuzundaki Tehlike Kursu Eğitim programında görüldüğü üzere Gina Cross, 15 Mayıs 200- tarihinde saat 20:00'de Keller'ın gözetiminde bir Mark V HEV Giysi prototipini dener.[1]

Sergi[edit]

Görünüş listesi[edit]

Kaynaklar[edit]

Richard Keller/tr
Combine OverWiki'de Richard Keller/tr için bir liste alıntı bulunur.
 1. 1.0 1.1 1.2 Half-Life PlayStation 2 kullanım kılavuzu
 2. 2.0 2.1 2.2 ValveTime sitesinde The cut missions of Half-Life: Decay
 3. Half-Life: Decay, Alman yayını (keller/dk_12_goodbye.wav)