Bu konu Black Mesa Olayı dönemiyle ilgilidir.
Bu, iyi bir makaledir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Black Mesa Biyodom Tesisi

From Combine OverWiki, the original Half-Life wiki and Portal wiki
Jump to: navigation, search

Bu konu Black Mesa Olayı dönemiyle ilgilidir.
Bu, iyi bir makaledir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Of4a2 biodome.jpg
Black Mesa Biyodom Tesisi
Genel bilgiler
Yok edilme tarihi

200-, Black Mesa Olayı sırasında

Konum

Black Mesa Black Mesa Araştırma Tesisi

Kullanım
Dönem(ler)

Black Mesa Olayı

Taraflar

Black Mesa

Tasarımcı(lar)

David Mertz[1]

Black Mesa Biyodom Tesisi, Half-Life: Opposing Force'un Dolaylı Gerçeklik bölümünde yer alan bir konumdur.

Genel bakış[edit]

Biyodom Tesisi, Black Mesa Araştırma Tesisi'nin Bölge E kısmında bulunan büyük bir tesistir.[2] Yakalanan uzaylı biyotaların doğal yaşam alanlarının yapay rekreasyonlarında tutulduğu ve gözlemlendiği bir dizi simüle edilmiş ortam içerir. Bu muhafazaların yanı sıra, bilim insanların canlılar üzerinde daha ayrıntılı çalışmalar ve deneyler yaptıkları laboratuvarlar da bulunmaktadır. Olay sırasında tesisin bazı bölümlerinin yapım aşamasında olduğu görülür.

Spor Fırlatıcılar, muhafaza odalarından birinde bulunabilir. Bu yaratıklar aslında Shock Trooperların bebek sürümleridir. Bilim insanlarının olaydan önce Irk X üyeleriyle karşılaşmış olması muhtemeldir.

Sahne arkası[edit]

Biyodom Tesisi, David Mertz tarafından oluşturulmuştur.[1] Tasarımından, yapımından, mimarisinin uygulanmasından ve oynanışından sorumluydu.[3] Mertz'e göre, tesis başlangıçta bir bütün olarak inşa edilmiş, daha sonra üç seviyeye bölünmüştür. Modüler tasarımı, oyun akışı ve hâlâ Black Mesa hissini yakalamayı başaran benzersiz görünümünden çok memnun kalmıştır.[4] Tesisin girişi, çok oyunculu harita Datacore'un bakım salonuna dayanmaktadır. Oyunun Capture The Flag modundaki konumuna dayanan Black Mesa Biodomes adlı bir çok oyunculu bir harita vardır.

Oyuncunun Barnacle Grapple'ı bulduğu numune odasında "007" etiketli kırık bir cam kasa vardır. Bu, James Bond'a ve onun kaçma eğilimine bir göndermedir.

Sergi[edit]

Görünüş listesi[edit]

Kaynaklar[edit]