Bu konu Black Mesa Olayı dönemiyle ilgilidir.
Bu, öne çıkan bir makaledir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Irk X

From Combine OverWiki, the original Half-Life wiki and Portal wiki
Jump to: navigation, search

Bu konu Black Mesa Olayı dönemiyle ilgilidir.
Bu, öne çıkan bir makaledir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Race X.jpg
Irk X
Genel bilgi
Tip

Uzaylı

Bireysel bilgiler
Silah(lar)

Shock Roach

Oyun bilgisi
Varlık
 • monster_geneworm
 • monster_pitdrone
 • monster_pitworm_up
 • monster_shocktrooper
 • monster_alien_voltigore
 • monster_alien_babyvoltigore
 • monster_shockroach
Tasarımcı(lar)

Irk X[5], Black Mesa Olayı'nın sonlarında, Gordon Freeman'ın Xen'e ışınlanmasından birkaç saat önce Black Mesa Araştırma Tesisi'nde ortaya çıkan gizemli bir uzaylı ırkıdır. Half-Life: Opposing Force'un ana düşmanlarından biri olarak hizmet ederler.

Genel bakış[edit]

Xen'deki mor Irk X geçidinden çıkan Spritelar

Irk X, Xen'in ötesinde bir yerde ikamet eden bir ana dünyada ortaya çıkan, boyutları ortalamadan büyüğe değişen birkaç yabancı türden oluşur.[6] Shock Trooperlar, ırkın birincil iş gücünü ve askeri bileşenini oluşturur.[5] Planlarına hizmet etmeleri için diğer uzaylıları işe aldıkları veya boyun eğdirdikleri söyleniyor.[7] Savaş esnasında, parazitli Shock Roach gibi kendi silahlarının yanı sıra zehirli sporlar veya pençeler gibi doğal savunmalarını da kullanırlar. Doğuştan gelen bir yetenek olarak geliştirmeyi başardıkları için ışınlanma teknolojisinde ustalaşmışlardır[8][5]. Shock Trooperlar, istedikleri zaman savaşa girip çıkmak ve destek amaçlı Pit Dronelar ve Voltigorları getirmek için bu gücü rahat bir şekilde kullanırlar. Ancak, özellikle Xen'e iyi adapte olamamışlardır.[6] Dikkat çekilmesi gereken noktalardan biri de, Xen ve Irk X geçitlerinin çarpıcı bir renk farkı göstermesidir: Xen geçitleri yeşil renkliyken, Irk X'lerinki mor renklidir.

Irk X'in Black Mesa'ya ilgisini, Yankılaşım Çağlayanı'nından kaynaklanan Geçit Fırtınaları çekmiştir.[8] Xen'i keşfetmek için ışınlanma becerilerini kullanmışlar ve gezegende hızla bir varlık oluşturmak için sınır dünyası ile Dünya arasındaki yarıkları kullanmaya başlamışlardır.[8] Tesisteki çalışanlar, bir bilim insanının "o türü daha önce hiç görmediğini" iddia ettigi Shock Trooper'a tanık olduktan sonra önerdiği gibi, bu daha önce görülmemiş gücün işgaline şaşırmıştır. Bu nedenle, ırkın bilinmeyen kökenini belirtmek için bir "X" kullanılmıştır.[2] Irk X yaratıkları, Xen birimlerinden bağımsız hareket eder ve Combine ile Nihilanth'ın güçleri arasındaki çatışmada yer almazlar. Bunun yerine, biyolojik bir işlev tarafından motive edilerek[8] hareket ederler ve gezegenin doğal kaynaklarını kendi ihtiyaçları için asimile edecek Gene Wormlarını kurmaya niyetlidirler.[5] Bu plan Adrian Shephard, Spritelar tarafından desteklenen bir uzaylı geçidinden çıkmaya çalışan ilk Gene Worm'u yendiğinde ve böylece Irk X istilasını sona erdirdiğinde durdurulmuştur.

Sahne arkası[edit]

Gene Worm kendi geçidinden geliyor.

Valve Software yazarı Marc Laidlaw, Opposing Force'un geliştirilmesi konusunda Gearbox Software ile işbirliği yaparken, bu genişlemeyi kullanarak serinin konusunu ayrıntılandırmak ve ek bilgiler ortaya çıkarmak istemiştir. Özellikle de "Dünya ile yabancı dünyalar arasındaki yarığın Xen'den çok daha geniş olduğunu, evrende çok daha geniş bir başka şeyler topluluğu olduğunu" göstermek istemiştir.[3] Gearbox genişlemenin oynayışını Valve'ın kurmuş olduğu temellere müdahale etmeden, Half-Life'ın zaten tanıdık düşman türlerinin ötesinde geliştirmek istemiştir.[2][6] Bu nedenle Laidlaw, Gearbox tasarımcısı ve yazarı Randy Pitchford ile oyunun evreninde diğer uzaylı türlerinin varlığına imkan sunan[7] ve Gearbox ekibinin "nasıl yapacaklarını bildikleri bir oynayış yaratmak" için birkaç tür yaratık fikri ortaya atmasına izin veren bir alan yaratmıştır.[3][6] Bu durum, nihayetinde Xen dışında bir boyuta açılan bir yarığın, diğer yaratıkların içeri girmesine izin verebileceği fikri mantıklı olduğu için Irk X'in yaratılmasına yol açmıştır.[2] Laidlaw Irk X'in, Half-Life ve Portal evreniyle ilgili düşüncelerinde hiç yer almadığını belirtmiştir. Ayrıca Gearbox, Half-Life evreninde oyun üretmeye devam etseydi, Irk X hakkında daha fazla şeyin açığa çıkarılabileceğini öne sürmüştür.[6]

Irk X yaratıklarının çoğu Gearbox sanatçıları Stephen Bahl ve Brian Martel tarafından tasarlanmıştır.[2][3] Bahl, Irk X'in mevcut Xen uzaylılarından ayrı kılmak için böceklerden ilham alarak haşere gibi görünmelerini istemiştir.[3] Xen yaratıklarıyla olan ilişkileri kasıtlı olarak belirsiz bırakılmıştır, bu nedenle iki kuvvetin oyunda birbirleriyle etkileşime girdiği görülmez.[7]

Sergi[edit]

Görünüş listesi[edit]

Kaynaklar[edit]

Race X/tr
Combine OverWiki'de Race X/tr ile alakalı birçok resim var.
 1. Stephen Bahl biyografisi Gearbox Software'in resmi sitesi sitesinde (arşivlenmiş)
 2. 2.0 2.1 2.2 2.3 2.4 Stephen Bahl, Irk X üzerine (13 Kasım 2009)
 3. 3.0 3.1 3.2 3.3 3.4 3.5 Run Think Shoot Live sitesinde Audio Interview with Gearbox Software (3 Kasım 2012)
 4. Blue's News sitesinde Brian Martel'in .plan dosyası (7 Eylül 1999)
 5. 5.0 5.1 5.2 5.3 Half-Life: Opposing Force Prima Rehberi
 6. 6.0 6.1 6.2 6.3 6.4 Marc Laidlaw, Race X üzerine (doğrulanmamış)
 7. 7.0 7.1 7.2 Randy Pitchford, Race X üzerine (2006)
 8. 8.0 8.1 8.2 8.3 Game Spin: Half-Life Expansion Gamecenter (18 Haziran 1999) sitesinde (arşivlenmiş)