Bu konu Black Mesa Olayı dönemiyle ilgilidir.
Bu konu Combine dönemi ile ilgilidir.
Bu, öne çıkan bir makaledir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Gordon Freeman

From Combine OverWiki, the original Half-Life wiki and Portal wiki
Jump to: navigation, search

Bu konu Black Mesa Olayı dönemiyle ilgilidir.
Bu konu Combine dönemi ile ilgilidir.
Bu, öne çıkan bir makaledir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Bu makale Half-Life ve Half-Life 2'nin ana kahramanı hakkındadır. Ondan önce gelen için, Ivan the Space Biker makalesine bakın.

Gordon bust rtb2.jpg
Gordon Freeman
Coğrafi bilgi
Vatanı

Seattle, WA, ABD, Dünya[1]

Doğum Tarihi

1972 ile 1982 arasında

İşlev(ler) / Eşyalar
Rütbe / Meslek
Sponsor

G-Man[4][5]

Silahlar
Ekipman
Araçlar
Fiziksel tanım
Tür

İnsan

Cinsiyet

Erkek

Saç rengi

Kumral

Göz rengi

Yeşil

Kronolojik ve politik bilgi
Dönem(ler)
Taraf
Oyun Bilgisi
Seslendirme

Yok

Model kaynağı

Half-Life 2

Tasarımcı(lar)
Varlık

player

"Pek konuşan biri değilsin, öyle değil mi?"
Alyx Vance[kaynak]

Dr. Gordon Freeman, Half-Life serisinin ana karakteri ve Black Mesa Olayı'ndan sonra dünyaya gelen saldırgan uzaylılar ve başka düşmanlara karşı kendini ve insan ırkını korumak zorunda kalan bir kuramsal fizikçidir. Bu süreç zarfında, efsanevi bir Direniş kahramanı haline gelir ve nihayetinde Combine'a karşı gerçekleşen ayaklanmada liderlerden biri olur.

Biyografi[edit]

Arkaplan[edit]

Half-Life'ın PlayStation 2 sürümünün kullanım kılavuzunda göründüğü üzere, "L.M" tarafından imzalanmış ve 5 Mayıs 200-'de yazılmış Gordon'ın Black Mesa'ya kabul mektubu.

Gençliği ve MIT[edit]

Seattle, Washington'ın yerlisi olan Gordon, genç yaşta kuantum fiziği ve izafiyet alanlarına büyük ilgi ve eğilim gösterir. İlk kahramanları Albert Einstein, Stephen Hawking ve Richard Feynman'dır. Altı yaşında, gücünü bütandan alan tenis topu fırlatıcısı bile inşaa eder.[1]

1990ların sonlarında Innsbruck Üniversitesi'ni ziyaret ederken, Gordon Deneysel Fizik Kurumu tarafından yürütülen bir dizi etkileyici ışınlanma deneylerini gözlemler. Işınlanma için pratik uygulama onun bir takıntısı haline gelir ve sonunda Isaac Kleiner'ın akıl hocası olduğu Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'ne (MIT) katılır. 1999'da Supraquantum Yapılarda Aşırı Uzun Dalga Boyu Sinyalinin Hızlı Kaynak Dizilişlerinde Doğrusal Olmayan Uranyumötesi Billurlarla Einstein-Podolsky-Rosen Karışıklılığı (esasen maddenin son derece yoğun elementler yoluyla ışınlanmasıyla alâkalıdır) üzerine yazdığı sav ile doktorasını (Ph.D.) yapmıştır.[1]

Black Mesa'da çalışması[edit]

Akademik araştırmanın yavaş temposu ve zayıf fonundan (ve kadroya geçmesinin pek yakın olmamasından) hayal kırıklığına uğrayan Gordon, özel sektörde bir iş bakar. Tesadüfen Kleiner, New Mexico çölünde bir yerde bulunan Black Mesa Araştırma Tesisi'nde yürütülen bir araştırma projesinin sorumluluğunu üstüne alır. Parlak iş ortakları arar, Judith Mossman da o pozisyon için başvurmuş olsa da Gordon, Kleiner'ın ilk seçimi olur. Black Mesa laboratuvarlarında mevcut olan kaynak ve fon düşünüldüğünde, Gordon bir çeşit silah araştırmasına dahil olacağını düşünür ama kuantum hesaplama ve gök fiziği alanlarında pratik sivil uygulamaların ortaya çıkması umuduyla Kleiner'ın teklifini kabul eder.[1]

Half-Life'ın başlangıcı, Black Mesa Olayı'nın olduğu gün olan 16 Mayıs, 200-'de, Gordon Freeman 27 yaşındadır[2][3] ve bağımlı olduğu kimsesi yoktur.[1] Seviye 3 Araştırma Görevlisi olduğu Black Mesa tesisinde çalışmaktadır.[2][3] Black Mesa Güney Kanadı'ndaki Seviye 3 Yatakhaneleri'nde, 309 numaralı odada tek başına kalır.[2][7] İdari sponsorunun kimliği kendisine gizlidir [2] ancak bu kişinin daha sonra G-Man olduğu belirtilir.[4][5]

Çekirdeksel, atomaltı ve kuantum araştırmaları yapan Olağanüstü Maddeler bölümüne atanır. Saygın MIT'den doktorasını almış olmasına rağmen, oyuncunun Gordon olarak yaptığı laboratuvar işi (bir düğmeye basmak ve kartı itmek) aslında hiç mi hiç bilimsel bir hüner gerektirmez. Half-Life 2'nin başlangıç kısmında, Gordon benzer "tekniksel" yardım sağladığında (bir şalteri açmak ve yere düşen kabloyu prize takmak), Barney Calhoun bu olayla alay eder. Barney ardından Gordon'ın MIT'deki eğitiminin "işe yaradığını" söyleyerek şaka yapar.

Dolapta bulunan bebek resmi.

Half-Life'da, Gordon'ın dolabında bir bebekle yanında bir yetişkinin "baş parmak işareti" yaptığı bir resim bulunabilir.[8] Aslında resimdeki bebek Harry Teasley ve Yatsze Mark'ın kızı Isabel[9] olsa da ve resmin bölüm tasarımcıları tarafından yerleştirilen bir sürpriz yumurta olduğu resmi olarak açıklansa da, Marc Laidlaw bebeğin Gordon'ın bir yakını, örneğin yeğeni olabileceği fikrini önermiştir.[10] Dolapta Marc Laidlaw'ın The 37th Mandala ve The Orchid Eater kitapları, Gordon'ın diploması gibi görünen çerçeve içinde bir kağıt, bir termos ile bardak, bir HEV Giysi bataryası, iki yapışkan not ve mavi bir takım elbise bulunabilir. Yankılaşım Çağlayanı'ndan sonra termos yere ve diploma da yüzüstü düşer.

Alyx'in Half-Life 2: Episode One'da söylediği gibi, Gordon ve Barney, kendini Black Mesa'daki ofisinin dışında kilitli bırakan Dr. Kleiner'ın (görünüşe göre sıkça yaşanan bir olay) anahtarlarını ilk alan olmak için geleneksel yöntemlere başvurmadan birbirleriyle rekabet ederlerdi. Bu, Gordon'ın odalara ve binalara sızmak için havalandırma bacalarını kullanmayı öğrendiği yer olarak varsayılır. Nitekim Gordon ve Barney, sırasıyla Half-Life ve Half-Life: Blue Shift'te sayısız havalandırma bacasından geçmişlerdir.

Görünüşler[edit]

Half-Life Yılın Oyunu Sürümlerinde kullanılan Gordon'ın sanat çizimi.

Half-Life[edit]

16 Mayıs 200-, saat 7.30'da HEV Giysi Antrenmanı'nı Gina Cross'un holografik yardımcı muadilinden alır. Bu Half-Life'ın Tehlike Kursu'dur.[2][3] Saat 8.47'de, Black Mesa'daki Seviye 3 Yatakhaneleri'nden tren yolculuğuna başlar. 30 dakika geç kalmıştır. Saat 9.00 suları, Gordon ve ekibi Bölge C'deki Anti-Kütle Tayfölçeri'yle örnek GG-3883 üzerinde bir deney yaparlar. Deney ters gider (dışarıdan gelen manipülasyondan ötürü kasıtlı olması muhtemeldir[11]) ve bir Yankılaşım Çağlayanı'nı tetikler. Bunun sonucu olarak, uzay-zaman sürekliliği kopar ve uzaylı yaşam biçimlerinin Black Mesa tesisine girmesine neden olur. Hemen bulabildikleri insanları öldürmeye başlarlar. Gordon kendini iki grup tarafından avlanırken bulur: istilacı uzaylılar ile sonraları uzaylılar ve hayatta kalan çalışanları sustururarak durumu denetim altına almak için gönderilmiş bir askeri temizleme takımı olan Tehlikeli Ortam Mücadele Birimi. Tüm zorluklara rağmen, tecrübesiz kuramsal fizikçi kargaşadan kaçmayı başarır (görevlerinde giydiği HEV Giysisi'nin hiç de azımsanmayacak şekilde yardımı olur), HECU'nun birincil hedefi haline gelirken kahramanca davranışlarıyla hayatta kalan birkaç bilim insanı ve güvenlik görevlisini etkiler.

Adrian Shephard'ın gözünden görüldüğü üzere Gordon Freeman, Xen'e doğru yola çıkıyor.

Birçok mücadeleden ve sayısız uzaylı ve askeri öldürdükten sonra Gordon, uzaylı "önderi" Nihilanth'ı öldürmeyi başardığı, uzaylıların ana yurdu olan Xen'e, hayatta kalan birkaç Lambda Ekibi bilim insanının yardımıyla nihayet ışınlanmayı başarır. Son savaşından sonra kendine gelirken nihayet, oyun boyunca Gordon'ı uzaktan gözlemleyen ve belki de kaderiyle oynayan gizemli G-Man'le yüzleşir. G-Man, Gordon'a Dünya ve Xen'de birkaç yer gösterir, ardından Gordon'a bir seçim sunar: ya onunla ve gizemli "işverenleriyle" iş yapmayı kabul edecek ya da hiçbir silahı olmadan ve etrafı saldırgan yaşam biçimleriyle sarılmışken Xen'de ölüme terk edilecek. Half Life 2, Gordon'un G-Man'in iş teklifini kabul etmeyi seçtiğini varsayar.

Half-Life: Opposing Force[edit]

Opposing Force'da Adrian Shephard, Gordon'ın Lambda Tesisi'nden Xen'e ışınlanmasına şahit olur ve onu aynı geçitten takip etmeye çalışırsa sonu Shephard'ı Xen'in boşluklarına düşer şekilde gönderen ve oyunu bitiren "geçici yanıltmaç" olur. Gordon, ofisin birinde "Ayın Çalışanı" resminde görülebilir.

Half-Life: Blue Shift[edit]

Gordon, Blue Shift'te HECU askerleri tarafından götürülürken görülüyor.

Blue Shift boyunca Gordon, Barney Calhoun tarafından üç defa görülür. Barney, Gordon'ı ilk defa yanından geçerken eşikte tren beklerken görür. Bir süre sonra, Gordon yanından geçip giderken görülebilir. Ayrıca HEV depolama bölgesine giderken güvenlik kamerasından (onu selamlayan bir bilim insanını geçer ve açıkça görüldüğü üzere yanıt vermez) ve son olarak gözlükleri olmadan, iki HECU askeri tarafından çöp sıkıştırıcısına doğru sürüklenirken görünür.

Half-Life: Decay[edit]

Aslında Decay'de hiç gözükmese de, Gordon'dan oyun boyunca birçok kez bahsedilir. İlk karşılaşılan güvenlik görevlisi, şöyle der: "Patron bugün erken geldiğinde bayağı heyecanlıydı. Yeni eleman, Dr. Freeman hakkında konuşuyordu." Dr. Richard Keller da ayrıca: "Dr. Freeman geç kaldı bugün, yine" der (Gordon aslında neredeyse yarım saat gecikmiştir; bu cümle de ilk kez gecikmediğini ima eder). Ayrıca Gordon'ın yeteneklerinden kuşku duyar ve Isaac Kleiner'ın "o çocukta" ne bulduğunu anlamadığını söyler. Dahası, Gordon'ın 3. Alan Yatakhaneleri'ndeki yatak odası ziyaret edilebilir; komodinin üzerinde, Barney'de de bir tane bulunan, "The Truth About Aliens" (yazar "RH", Gearbox'ın Rob Heironimus'ına bir gönderme) adlı kitabın bir kopyası bulunabilir.

Half-Life 2[edit]

Gordon, Şehir 17 kanallarındaki bir Barnacle tarafından boğuluyor.

Half-Life 2, G-Man'in Gordon'la konuşmasıyla, önceki oyunun sonunda onu koyduğu bariz değiştirilmiş halden uyandırmasıyla başlar. Özgün oyunun sonu gibi, sahne esrarengiz ve saykodeliktir, arkaplanda özgün Half-Life'dan ve aynı zamanda Gordon'ın Half-Life 2 boyunca ziyaret edeceği yerlerden sahneler sunarken, G-Man'in yüzü oldukça yakında bir görünür bir kaybolur. G-Man alışılagelmiş şekilde gizemli bir nutuk çeker, "yanlış yerdeki doğru kişinin birçok şeyi değiştirebileceğini" söyler ve Gordon'a "kendinize gelin ve küllerin kokusunu içinize çekin" diyerek konuşmasını sonlandırır. Half-Life 2: Episode One hikaye sayfasına göre,[12] G-Man, Gordon'ı "yaklaşık yirmi yıllığına" "Dünya'dan, düşünceden ve zamanın kendisinden uzak bir yerde derin uykuya" koyar ve bu yüzden Half-Life 2 202-lerde geçer. Ayrıca Eli Vance'ın Black Mesa East'te, "Adamım, gıdım kadar değişmemişsin." demesiyle Gordon'ın fiziksel olarak değişmedi ima edilir. Gordon ardından Şehir 17'ye "taşınan" iki Vatandaş'ın da bulunduğu trende uyanır, kendisini de bir Vatandaş'tır (ve Vatandaş giysileri giymektedir)[13]). Vatandaş'ın biri Gordon'ın trene bindiğini görmediğini söyleyerek trene yolculuğu sırasında getirildiğini (muhtemelen ışınlandığını) ima eder. Gordon hemen Dünya'nın çok boyutlu Combine imparatorluğu tarafından fethedildiğini ve işgale uğradığını öğrenir. Kısa süre içinde Barney Calhoun ve Alyx Vance ile buluşur ve nihayetinde Combine'a karşı olan Direniş'e katılır.

Şehir 17 ayaklanması sırasında Gordon'ın cephesindeki isyancılar.

İkinci oyun boyunca, Gordon insanlığı Combine güçlerinin elinden kurtarabilmek için onlarla savaşır. Black Mesa Olayı'ndan dolayı zaten ünlü olan Gordon, ondan "Tek Özgür Adam" gibi bir mesihe ait olabilecek isimlerle bahseden, Dünya'nın hayatta kalan insan nüfusu tarafından efsanevi bir itibar kazanır. Ortaya çıkmasından kısa bir süre ve Şehir 17'den kaçmaya çalışırken kayda değer Sivil Koruma bölüğünü öldürdükten sonra Combine, imparatorluklarına en büyük tehdidi oluşturan kişi olduğunu belirtmek için onu Anti-Vatandaş Bir olarak tanımlar. Sayısız Combine askerini öldürdükten ve Combine'ın kalesi sayılan Nova Prospekt'e düzenlenen saldırıya önderlik ettikten sonra Gordon, Combine egemenliğine karşı sürekli ön planda olduğu geniş çaplı bir ayaklanmanın fitilini ateşler. Gordon, Combine'ın Dünya'daki tutunma noktalarından biri olan Şehir 17 Citadel'ine sızar ve kara füzyon tepkimecini patlatarak ışınlayıcısını yok eder, böylelikle Citadel'i kullanılmaz hale getirir. Alyx Vance'le birlikte tepkimecin patlamasına yakalanan Gordon, ona işinden etkilendiğini ve 'hizmetleri' için "cezbedici birkaç iş teklifi aldığını" söyleyen G-Man tarafından son saniyede kurtarılır. G-Man nihayetinde Gordon'ı bilgilendirir ve ona "hür irade aldatmacası"nı sunmaktansa, Gordon için kendisi seçeceğini söyler ve Gordon'ı tekrar ihtiyaç duyuluncaya kadar derin uykusuna geri gönderir. Böylece Half-Life 2, belki de geriye daha da fazla cevaplanmamış soru bırakarak, önceki oyun gibi esrarengiz bir şekilde sona erer.

Half-Life 2: Lost Coast[edit]

St. Olga manastır kilisesinin içi.

Bu kesilmiş bölüm olan Lost Coast'ta, Gordon seyahat ettiği kumsalda kaybolur ve yakındaki bir kasaba olan St. Olga'yı bombalayan Combine depolama bölmesini temizlemesi için balıkçı tarafından görevlendirilir. Gordon haritaya bir rıhtımda belirerek başlar ve kendisinin ne yapması gerektiğini söyleyen bir ihtiyarla konuşur. Gordon patikadan yukarı doğru çıkmaya devam ederken, yolda gördüğü Combine güçleriyle de çatışmaya girer. Kaydadeğer bir çatışmadan sonra, Gordon daha önceden bir manastır olan, şimdiyse topçu platformunun kurulu olduğu yere gelir. Düzeneği yok ettikten sonra, birçok Combine askeri ve bir çift Hunter-Chopper tarafından pusuya düşürülür. Bölgeyi temizledikten sonra, başladığı rıhtıma geri dönen bir asansöre biner. İhtiyar onu kutlar ve görev sona erer (görev bitmeden önce ihtiyar Gordon'ın kenarlarının belirginsizleşmeye başladığını belirtir).

Half-Life 2: Episode One[edit]

Citadel Çekirdeği.

Half-Life 2: Episode One'da Gordon ve Alyx Vance birbirlerine kavuşurlar, en son Half-Life 2'nin sonunda Şehir 17'den kaçmaya çalışırken Citadel'in kara füzyon tepkimecinin patlamasında görünmüşlerdi. Oyunun başında G-Man, Gordon'a bir kez daha görünür ancak görüşmeleri bu sefer G-Man'in yolunu tıkarken Gordon ve Alyx'i uzağa götüren, gırtlaklarından ses çıkaran, mor renkle parlayan bir grup Vortigaunt tarafından yarıda kesilir. G-Man bu gelişmeden oldukça hoşnutsuz gözükür, çatık kaşlı ve esrarengiz bir şekilde "Görüşeceğiz bakalım!" der.

Gordon bilincini bir moloz yığını altında yeniden kazanır ve Alyx ile Dog tarafından bulunur. Neredeyse tüm Şehir 17'yi ve daha fazlasını yok edecek olan Citadel'in patlamasından kaçmanın tek yolunun, Citadel Çekirdeği'ni frenleyerek ve yapının patlamasını geciktirerek oradan kaçmaya yetecek kadar zaman kazandırması olduğu çabucak ortaya çıkar. Gordon ve Alyx bu işi halletmeye çalışırlarken, Half-Life 2'de ışınlanma çekirdeği yok edildiği için yerel Combine güçlerinin kasten Citadel'in tepkimecini aşırı yüklemeye, böylelikle Combine Overworld'e imdat çağrısı göndermeye çalıştığını fark ederler. Görünüşe göre Combine, Citadel'in zaten almış olduğu hasarı göz önünde bulundurarak, bunu kabul edilebilir bir sonuç olarak görür; yaşanacak patlama, tüm Şehir 17'yi ve çoğunlukla insan Direniş güçlerine kaybedilen çevredeki kırsal alanın büyük bir kısmını yok edecektir. Gordon ve Alyx, yıkımı birkaç saatliğine önler ve imdat çağrısının bir kopyasıyla Citadel'den kaçmayı başarır ve Barney ile diğer hayatta kalanlarla buluşur.

İkili nihayetinde Citadel'in durumu kötüleşmeye devam ederken bir tahliye treniyle Şehir 17'den kaçarlar. Birkaç Combine Advisor kapsülü yüksek hızda Citadel'den kaçarken Combine'ın iletisinin başarıyla ulaştığı açıkça anlaşılır. Citadel yok olurken Gordon ve Alyx'i taşıyan tren hâlâ şehre yakındır ve patlamanın etkisiyle sarsılır. Kaderleri Episode Two'da açıklanır.

Half-Life 2: Episode Two[edit]

Vortigaunt Alyx'i tutuyor.

Episode Two bir önceki bölümün neredeyse tam bittiği yerde başlar. Gordon ve Alyx'in kaçtığı tren Citadel'in patlamasından oluşan şok dalgasına yakalanır ve raydan çıkar. Gordon ve Alyx trenden çıkar ve yolda bir sürü engelle karşılaşarak, Eli Vance, Dr. Kleiner ve Dr. Arne Magnusson'un onları beklediği Direniş üssü olan White Forest'a doğru yol alırlar.

Maceranın başında, Alyx bir Hunter tarafından ağır bir şekilde yaralanır ve birkaç Vortigaunt müttefiğinin yardımı sayesinde hayatta kalır. Alyx, Gordon'ın Antlion kovanlarından elde ettiği mucizevi larva özünün kullanımı ile kurtarılır. G-Man kısa bir süreliğine Alyx'in de onun gözetimi altında olduğunu söyleyerek yine ortaya çıkar, onun "değerini bildiğini" ve "onu Black Mesa'dan çıkardığını" söyler. Gordon'un hayatta kalışının bir geri ödemesi olarak, Alyx'i sağ salim bir şekilde White Forest'a götürmesini ister. Ardından baygın olan Alyx'e doğru ilerler ve babasına mesajı iletmesi için kulağına "Beklenmedik sonuçlara hazırlıklı olsun" cümlesini fısıldar (bu ileti özgün Half-Life'daki Yankılaşım Çağlayanı'na göndermedir). Alyx kendine geldiğinde, White Forest'a doğru yola çıkarlar.

Son Victory Mine karakolu.

Gordon yolculuğun daha hızlı bitmesi için bir arabayı alması gerektiği, önceden asi karakolu olarak kullanılan, şimdiyse Headcrablerle dolu maden yerleşimi olan yere gittiği için yolculukları sakin olmaktan oldukça uzaktadır. Yoldayken, ikili bir telsiz kulesiyle karşılaşır ve Alyx, White Forest yönüne doğru gittiklerine tanık oldukları Combine güçleri konusunda bir uyarı göndermeye karar verir. Ancak fazla oyalanırlar ve Hunterlar tarafından pusuya düşürülürler. Daha sonra, kuluçka dönemindeki bir Combine Advisor'ı ile karşılaşırlar ve yaşam desteğini yok ettiklerinde neredeyse onları öldürür ama büsbütün şansla kaçmayı başarırlar ve ardından bir Hunter-Chopper tarafından başka bir isyancı karakoluna kovalanırlar. Gordon bir Combine Autogun'ıyla uğraşması gerekirken, Alyx ve asiler de aracı tamir eder. Combine, ardından Gordon ve Alyx'in sayıca az olduğu ve etrafının çevrildiği ancak çatışmaya devam edebildiği White Forest Inn'de bir güç kalkanı kurar.

Nihayet White Forest'a vardığında Alyx, Dr. Kleiner'a patlamasından önce Şehir 17 Citadel'ından aldığı veri paketini verir ve Gordon da beklenmedik bir şekilde gerçekleşen Combine saldırısında üssü korumaya yardımcı olur. Veri, Dr. Kleiner'ın Combine'a karşı kullanılması gerektiği üzerine ısrar ettiği, Eli'ın ise Black Mesa Olayı yüzünden yok edilmesi gerekildiğini düşündüğü kaybolmuş ve bir tür ileri geçit teknolojisi içeren Aperture Science gemisi olan Borealis'in varlığını ortaya çıkarır.

Gordon bir Hunter/Strider saldırı gücünü Dr. Magnusson roket fırlatabilirsin diye yok ettikten sonra, Dr. Magnusson ikinci bir Combine istilasına sebep olabilecek olan Combine Süper Geçidi'ni, tamamen açılmadan veriyi uydudaki eski Black Mesa düzenini kullanarak kapatır. Gordon ve Alyx Borealis'e gitmek için hazırlanırken, iki Combine Advisor'ı üsse dalar ve Eli'ı öldürür. Neyse ki Dog, Alyx ve Gordon'ı aynı kaderi paylaşmaktan kurtarmak için tam vaktinde yeniden ortaya çıkar. Bu bölüm Alyx'in babasının cesedi üzerinde ağlarken, Combine'ın artık Eli aracılığıyla Direniş hakkındaki her şeyi öğrenme ihtimali ile biter.

Half-Life: Alyx[edit]

Gordon, Alyx'de ana karakter değildir, o rolü oyuna ismini veren karakter üstlenir ancak oyunun doruk noktası sırasında küçük bir rol olarak belirir. G-Man, Alyx'e teklifini sunmadan önce, Episode One'da Vortigauntlar tarafından kurtarılmasının ardından Gordon'un görünüşte itaatsizliğine işaret ederek, görevlerini yerine getiremeyen ya da getirmek istemeyen biri olarak tanımladığı hayali, gölgeli bir görüntüsünü gösterir.

Gordon ayrıca jenerik sonrası sahnesinde de yer alır, bu sefer oynanabilir karakteri olarak kontrol edilir. Alyx'in, G-Man'in teklifini görünüşte kabul etmesi ve durağanlığa yerleştirilmesinin ardından Gordon, Episode Two'nun bitiminden anlar sonra artık değiştirilmiş olan olaylar dizisinde bilinç kazanır; Eli hâlâ yaşamaktadır ancak Alyx kayıptır. Eli, G-Man'in Alyx'in özgürlüğü pahasına hayatının kurtarılmasına izin verdiğini fark eder. G-Man'e onu öldüreceğini söyleyerek küfreder ve Dog hangara girip ona bir levye getirdiğinde, levyeyi Gordon'a verip yapacak işleri olduğunu söylerken oyun sonlanır.

İlişkiler[edit]

Isaac Kleiner laboratuvarında.

Isaac Kleiner[edit]

Dr. Kleiner MIT'de Gordon'ın hocasıydı ve ona büyük ihtimalle orada birlikte çalıştıkları Black Mesa'yı önermiştir. Combine'ın dünyayı istilasından sonra, Gordon bu kez Direniş'in içinde, tekrar onunla beraber çalışmıştır. Kleiner, Gordon'ın seyahatlerinde onun için gerçekten endişelenir ancak yine de aptalca bir şekilde birkaç durumda Lamarr'ı ön plana koyar.

Eli Vance[edit]

Eli, Gordon'ı Black Mesa'da iyi tanıyordu; ikisi de Bölge C'de çalışıyordu. Yankılaşım Çağlayanı'ndan sonra, yardım aramak için yüzeye çıkarken Gordon'a kapıyı açan kişi Eli'dı. Bu, Eli'ın Gordon'ı yirmi yıl sonra Black Mesa East'te ortaya çıkıncaya kadar son görüşüydü. Alyx'in çoğu zaman Gordon'la birlikte olması sebebiyle, Episode One ve Two boyunca daha güçlü bir bağ kurdular. Episode Two'nun bir noktasında Eli, Alyx ve Gordon'a, "artık baskı alanı da yok edildiğine göre... hepimiz üzerimize düşeni yapmalıyız" demiştir. Son derece dobra olan ifade Eli'ın Gordon hakkında nasıl hissettiğini göstermektedir. Ölümünden kısa süre önce, Gordon'a yalnızca G-Man ile karşılaşmasını ve onun belli düzeyde var olduğunu açıklamakla kalmaz, ayrıca Gordon'a kendi oğlu olsa böyle gurur duymayacağını söyler. Half-Life: Alyx'in jenerik sonrası sahnesinde Eli ve Gordon, Alyx'i geri almak için birlik olurlar.

Alyx Vance[edit]

Alyx, Gordon ile tanışıyor.

Diğerlerine kıyasla, aslında Alyx ve Gordon birbirlerini uzun zamandır tanımıyorlar. Alyx, Gordon'a onu büyük ihtimalle hatırlamadığını söyleyerek, küçük bir çocukken (büyük ihtimalle Black Mesa'da) karşılaştıklarını işaret eder. Ama birçok yoğun yaşam ve ölüm durumlarından ve diğer zorluklardan geçmelerinden sonra, birbirleriyle oldukça güçlü bir bağ kurmuşturlar. Alyx, Gordon'a seri boyunca birkaç defa yakınlık göstermiştir: İki defa asansörde üzgün bir vedalaşma yaşamışlardır ve Dog Gordon'ı enkazın altından çıkardığında ona sarılmıştır.

Barney Calhoun[edit]

Barney, Teknik Tren İstasyonu yakınında Gordon'a gülümsüyor.

Barney ve Gordon'ın ilişkisi çok eskilere dayanmaktadır, Black Mesa'dayken bile kadim dostlardı. Dr. Kleiner kendisini ofisinin dışına kilitleyince, ikili kapıyı açmak için yarışırdı, Gordon da çoğu zaman içeri girmek için havalandırma boşluklarını kullanırdı. Ayrıca birbirlerini Half-Life ve Blue Shift'te birer kez görürler, iki oyun da aynı sahneyi kendi bakış açısından gösterir. Blue Shift'te, Gordon trenle geçerken Barney'ye sessiz bir şekilde kafa sallar. Combine denetimindeki dünyada Barney, gizlenmiş bir şekilde, Nova Prospekt'e gitmekte olan trene binmek üzere olan Gordon'ı korkunç bir akıbetten kurtarır. Gordon ardından Barney'e katılarak Direniş'e yardımcı olur. Hâlâ Gordon'a bir bira borcu vardır.

Arne Magnusson[edit]

Gordon ve Magnusson arasındaki iş ilişkisi pek bilinmiyor ama Arne, Yankılaşım Çağlayanı günü güvecini mahvettiği için Gordon'a garez beslemiştir. Citadel'in çöküşünden sonra Gordon, White Forest'ta inşa edilen roketin uzaya gönderilmesi için Doktor'a yardımcı olur. Episode Two'nun sonunda, Dr. Magnusson nihayet gururunu bir yana bırakır ve Gordon'a yaptığı iş için minnettarlık gösterir.

Judith Mossman[edit]

Hem Gordon ve hem de Judith, Black Mesa'ya aynı pozisyon için başvurmuştur. Gordon, Innsbruck deneyimi sayesinde işi alır ve Combine istilası gibi uzun zaman sonra bile Judith onu kıskanmaktadır, en azından Alyx öyle söylemektedir.

Kişilik ve beceriler[edit]

Gordon Freeman, meşhur levyesiyle düşmanlarla savaşıyor.

Gordon tüm seri boyunca tek bir kelime söylemediğinden ve neredeyse her zaman oyuncunun denetiminde olduğu için, oyuncunun etkisi dışında ayrı bir karakter olarak ne ölçüde var olduğu net değildir. Half-Life'ın başlangıcından bu yana Valve, oyuncunun ve Gordon'un deneyimlerinin bir ve aynı olduğundan emin olmuştur. Valve'ın oyuncu stratejisine bir örnek Eli'nin laboratuvarındaki sahnede gösterilir. Bazı aksesuarların araştırılması (özellikle gazete panosu) Eli'yi anlamlarına ve geçmişlerine bir miktar açıklama getirmesi için tetikler, böylece Gordon'un oyuncu olmayan karakterlerin algılayabileceği duygular sunduğunu gösterir.[14] Buna karşılık, Blue Shift'teki Esir Düşmüş Nakliye bölümü, görünüşte konuşan ancak oyuncu tarafından duyulmayan karakterin bir örneğini gösterir, bu durumda da bu kişi Barney Calhoun'dur. Rosenberg, Barney'nin kendisinin adını nasıl bildiğini sorduğunda hafif bir duraklama olur, ardından Rosenberg Calhoun'a bunu söyleyen bilim insanının adını, sanki ona cevap verirmiş gibi onaylar.

Silahlar ve patlayıcılarla uzman gibi görünmesine rağmen (oyunlar boyunca "tek kişilik dev ordu"ya döner, birçok FPS oyunundaki gibi), Gordon aslında Black Mesa Arıştırma Tesisi'nin Tehlike Kursu'nda üstünkörü bir eğitim almadan önce eline hiçbir silah değmemiştir (altı yaşında inşaa ettiği bütan gazı ile çalışan tenis topu fırlatıcısı hariç).[1] Gordon Freeman'ı diğer oyunların kahramanlarından ayıran şey ise bir bilim insanı olmasıdır, Duke Nukem veya Doomguy ve Master Chief gibi diğer oyunlardaki asker tipleriyle kıyaslandığında zaman pek olasılık dışı bir kahramandır.

Sahne arkası[edit]

Ivan the Space Biker'ın üçüncü şahıs modelinin birkaç görünümü.
 • Gordon Freeman'ın özgün görünümü Dhabih Eng ve Chuck Jones tarafından tasarlanmıştır. Özgün modelinin, ona "Ivan the Space Biker" takma adını kazandıran dolgun, vahşi bir sakalı vardı. Sakal sonunda şık bir keçi sakalına dönüşürken, gözlükleri de birkaç değişiklikten geçmiştir.[6]
 • "Gordon Freeman" adı Gabe Newell tarafından konulmuştur. Marc Laidlaw, karakter için bir isim ararken, karakterin bazı ünlü bilim insanlarını anımsatmasını istemiş, bu yüzden kendisinin "kahramanlarının" isimlerinden ilham almıştır: fizikçi/filozof Freeman Dyson'ın adı, Fransız matematikçi Jules Henri Poincaré'nin adıyla karıştırılarak "Dyson Poincaré" ismi ortaya çıkmıştır. Gabe Newell görünüşe göre bu isimden hoşlanmamış ve onun yerine "Gordon Freeman"ı önermiştir.[6]
 • Opposing Force'teki Gordon'un modeli, Half-Life için daha evvel tarihli bir modelde görülenle aynı gözlük kullanır.
 • Gordon'ın Half-Life: Day One modeli Half-Life modeli ile "cinsiyet" vücut bölümlerine sahip olması dışında aynıdır. "Erkek" sürümü Gordon'dur ve "dişi" sürümü evvel tarihli gina.mdl / holo.mdl modelidir. Ayrıca, Gordon'ın iki kez vurulup ardından bilinçsizce yere düşmesinden oluşan, ambushplayer adlı daha yeni modellerden kaldırılmış bir animasyona sahiptir. Bu, Gordon'ın aynı şeyi yaşadığı Half-Life bölümünün Yakalanma bölümün sonuyla ilgili olabilir. Day One dosyaları ayrıca iki küçük avi dosyası içerir, "gordon.avi" ve "gina.avi". Bu dosyalar, ellerinde HEV Gisi kaskı olan "erkek" / "dişi" oyuncu modelinin kendi kendine dönerek daha yüksek çözünürlüklü bir sürümünden oluşmaktadır.
 • GoldSrc oyunlarında Gordon ve diğer oynanabilir karakterlerin tamamen ayrıntılı bir üçüncü şahıs modeli varken, Valve'ın Gordon modelinin Source sürümü yalnızca Half-Life 2: Survivor arcade oyununda kullanılmıştır. Kendi oyunlarının hiçbirine dahil edilmemiş olsa da bu model, Half-Life 2 kapağı da dahil olmak üzere Dhabih Eng tarafından Gordon için yapılan konsept sanat görselleri ve portrelerinin temeli olarak kullanılmıştır. Survivor dışında, Source oyunları aslında Half-Life modelinin basitleştirilmiş bir versiyonunu içerir. Bu model poligon sayısı açısından benzer olsa da, GoldSrc modelinin HEV Giysisi'nin yansıtıcı metal kısımları için kullanılan PLAYER_Chrome1 dokusu ile tamamen kaplıdır ve at kuyruğunu içermez. Ayrıca özgün modelden beş animasyon içerir ancak yalnızca boşta durma ve ölüm animasyonları oyunda gözlemlenebilir. Half-Life: Alyx, gözlüklerini yerden alma animasyonu içeren yeni bir Gordon modeli kullanır.
 • Marc Laidlaw'a göre Gordon Freeman karakteri "sadece bir isim", Half-Life evrenine bakan bir mercek, oyuncunun içinde hareket etmesini sağlayan bir itici güçtür. Ekip, oyuncunun kendi başına keşfetmesine engel olmayan ancak belirli bir rolü olduğunu hisseden, doğru oynadıklarından asla tam olarak emin olmadıkları ancak bunu tüm deneyimin bir parçası olarak gördükleri birini yaratmak istemiştir.[15] Half-Life ve Portal evrenindeki çoğu oynanabilir karakterin sessiz olmasının ana nedeni budur.
Evvel tarihli işlenmiş Gordon resmi, kask ile.
 • "Gordon" ismi aslen "büyük tepe" anlamına gelen bir yer adından türetilmiş bir İskoç soyadıdır.[16] "Freeman" özgür doğmuş veya başka bir deyişle köle olmayan[17] ve başka birinin iradesine tabi olmayan bir kişiye atıfta bulunan yaygın bir İngilizce soyadıdır. "İstemsiz olarak" G-Man'e hizmet ettiğinden, bu Gordon'a verilmiş oldukça ironik bir unvandır. Öte yandan, Half-Life'ta Gordon'ın farkında olmadan Vortigaunt'ları Nihilanth'tan kurtarması ve Half-Life 2'de insanlıkla birlikte yeni Vortigaunt müttefiklerini Combine hükmünden kurtarması bir anlam kazanmış oluyor. Vortigauntlar Gordon'a "meşhur Freeman" olarak hitap ediyor ve Dr. Breen'in duyurularından birinde, insanların Gordon'dan "Tek Özgür Adam, Yolun Açıcısı" olarak bahsetmeye başladığını söylüyor.
 • Daha eski kaynaklar, Gordon'un Black Mesa'da yalnızca 15 Mayıs'ta (Black Mesa Olayı'ndan önceki gün) çalışmaya başladığını belirtirken,[3] Half-Life 2 ve bölümleri, Gordon'un olaydan önce bir süredir Black Mesa'da çalıştığını ima ederek bu durumu yeniden tanıtmıştır: diğer şeylerle birlikte, Barney Gordon'a bir bira borcu olduğunu söyler ve onunla Şehir 17 Tren İstasyonun'da ilk karşılaştığında kim olduğunu hatırlatır ve Alyx Şehir 17 Yeraltı'nda Gordon ve Barney'nin, Kleiner'ın ne zaman kendisini ofisine kilitlese hava kanallarında yarıştıklarını söyler.
 • E3 videosu "Psyche"da görülen metnin bir bölümünde, diğer şeylerin yanı sıra kas katatonisi ve Gordon'dan bahsedilir.
 • Gordon Freeman'ın 7 inçlik (yaklaşık 17.7 cm) bir aksiyon figürü, Eylül 2012'de NECA tarafından piyasaya sürülmüştür. Yirmiden fazla eklem noktası, iki takım değiştirilebilir el, bir levye, bir feropod, bir Yerçekimi Silahı ve bir Klasik Headcrab içerir.[18]

Tırı vırı[edit]

S.T.A.L.K.E.R: Shadow of Chernobyl'de ölü bir Gordon Freeman.
S.T.A.L.K.E.R.'da Freeman'ın cep bilgisayarını görüntüleme.

Diğer medyadaki göndermeler[edit]

 • Splinter Cell: Chaos Theory'de, Anna Grimsdóttír, Gordon Freeman'ın mesleği gereği bir bilim insanı olduğu gerçeğini alaya alarak, başrol oyuncusu Sam Fisher'a "levyelerin inek bilgisayar oyunu karakterleri için olduğunu" söyler.
 • The Punisher adlı video oyununun Stark Towers bölümünde, bir bilim insanı başka bir bilim insanından "Doktor Freeman" olarak bahseder ve duyduğu sesin ne olduğunu sorar, Doktor Freeman da buna yanıt verir (yorumlanmış hali): "belki de kuantum fiziği bölümü nihayet o boyut dışı portalı açmıştır!", diğer bilim insanı da Half-Life'ın açılış sahnesine gönderme yaparak "Boyut dışı uzaylılar! Nasıl göründüklerini merak ediyorum." der.
 • Source motoru kullanılarak geliştirilen The Ship oyununda, levye silahının açıklaması, herhangi bir "özgür adam" için uygun olduğunu belirtir.
 • Destroy All Humans oyununda, ana karakter Crypto 137, insanların düşüncelerini okuyabilir. Bir bilim insanının zihnini tararsa, oyuncu "Acele etmeliyim, deney odasında bana ihtiyaçları var! Dur, yanlış oyun." sözlerini duyabilir.
 • TimeSplitters: Future Perfect oyununda, Breaking and Entering bölümü sırasında, Hikayenin kahramanı Cortez, "Dr. Freeman" yazan bir isim etiketiyle birlikte bir laboratuvar önlüğü giyer. Ayrıca kendisine "unutma, adın Gordon, şimdi önden git doktor" denir.
 • S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl oyununda oyuncu, cep bilgisayarında Black Mesa, Şehir 17 ve bir levyeden bahseden "Gordon Freeman" adlı bir bilim insanının cesedini bulabilir.
 • Simcity (2013) oyununda, düşük yoğunluklu bir fabrika "Freeman Crowbar Mfg" olarak adlandırılabilir.
 • Metro 2033 oyununda, yanında bir çift gözlük ve bir levye bulunan bir iskelet bulunabilir.
 • Christopher Brookmyre'nin A Big Boy Did It and Ran Away adlı romanında, yazar Half-Life da dahil olmak üzere çeşitli video oyunlarına sık sık atıfta bulunur; ana kahramlardan biri "Gordon Freeman" takma adını alırken "Shephard" isminde bir SAS askeri vardır (Half-Life: Opposing Force'un Adrian Shephard'ına bir gönderme.) Hikayede bir noktada erkek baş kahraman bir levye donanır ve asıl olay çoğunlukla "Black Mesa" olarak çevrilebilecek "Dubh Ardrain" isimli bir yer altı hidroelektrik güç istasyonunda geçer.
 • Unturned oyununda, silah olarak kullanılabilen bir levye vardır. Bu öğenin açıklaması "Fordon Greeman'ın en sevdiği silah"tır.
 • Red Faction: Guerrilla'da, güvenli bir evin yükseltme masasının yanında, bir telsiz operatörü ara sıra "Kes sesini Freeman, telsiz sessizliğine ihtiyacımız var" diyecektir.
 • Team Fortress 2'de, Bataklık Teması varlık koleksiyonunun bir parçası olarak, dahil edilen bir işaret malzemesi ve bir tekne modeli, Gordon'a ve Half-Life 2'de Airboat'ı kullanmasına atıfta bulunan "Freeman Airboat Tours" adlı bir işletmeden bahsediyor.
 • Control'de, oyun boyunca yerleştirilmiş birden fazla levye bulunmaktadır. Levyelerin yan tarafındaki bir yazıda, Gordon'a açık bir gönderme olan Freeman Tools yazmaktadır.

Sergi[edit]

Modeller[edit]

Half-Life[edit]

Genişlemeler ve Portlar[edit]

Half-Life 2 olay örgüsü[edit]

Half-Life 2 modeli[edit]

Half-Life: Alyx[edit]

Çeşitli[edit]

Görünüş listesi[edit]

Ana oyunlar[edit]

Diğer[edit]

Kaynaklar[edit]

 1. 1.0 1.1 1.2 1.3 1.4 1.5 Half-Life 2 Prima Rehberi
 2. 2.0 2.1 2.2 2.3 2.4 2.5 Half-Life
 3. 3.0 3.1 3.2 3.3 3.4 Half-Life PlayStation 2 kullanım kılavuzu
 4. 4.0 4.1 Marc Laidlaw ile röpotaj PC Gamer Online sitesinde (arşivlenmiş)
 5. 5.0 5.1 Half-Life 2 Xbox Prima Rehberi
 6. 6.0 6.1 6.2 6.3 6.4 Half-Life 2: Raising the Bar
 7. Half-Life: Decay
 8. Gordon Freeman'ın dolabının içeriği
 9. A Day With Valve Wavelength sitesinde (arşivlenmiş)
 10. Info received from Valve ONLY ValveTime Forumları'nda
 11. Half-Life 2: Episode Two
 12. Half-Life 2: Episode One: Şimdiye kadarki hikaye Half-Life2.com sitesinde (arşivlenmiş)
 13. Barney: "Doktor, sokaklardan gitmeyeceğine göre, onu sivil kıyafetlerinden de kurtarabiliriz." Bölüm: Tarihi Bir Gün, Half-Life 2 (Barney Calhoun Alıntıları)
 14. Half-Life 2 Bölümü: Black Mesa East
 15. PC Interview: Marc Laidlaw - Valve Software'in hikaye adamı ve levyeden önce hikayeyi düşünen adam ComputerAndVideoGames.com (23 Aralık 2006) sitesinde (arşivlenmiş)
 16. Gordon BehindtheName.com sitesinde
 17. Freeman BehindtheName.com sitesinde
 18. Half-Life Gordon Freeman 7" Action Figure NECAOnline.com sitesinde (arşivlenmiş)