Bu konu Combine dönemi ile ilgilidir.
Bu, güvenli bir makaledir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Bilim İnsanı

From Combine OverWiki, the original Half-Life wiki and Portal wiki
Jump to: navigation, search

Bu konu Combine dönemi ile ilgilidir.
Bu, güvenli bir makaledir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

HLA Scientist01.jpg
Bilinmiyor
Coğrafi bilgi
Vatanı

Dünya

İşlev(ler) / Eşyalar
Rütbe / Meslek

Bilim insanı/yüklenici

Fiziksel tanım
Tür

İnsan

Cinsiyet

Dişi

Saç rengi

Koyu kahve

Kronolojik ve politik bilgi
Dönem(ler)

Combine işgali

Taraf

Bilinmiyor

Oyun Bilgisi
Seslendirme

Kim Dickens

Tasarımcı(lar)

Erik Wolpaw

"Kutuyu taşımamız gerekiyor yoksa bu şey yeni Black Mesa olacak."
― Bilim İnsanı[kaynak]

İşbirlikçi[1] olarak da anılan Bilim İnsanı, Half-Life: Alyx'in dokuzuncu bölümü Aydınlanma'da, Alyx Vance tarafından kısaca duyulan ve bir an için görülen, kimliği ve bağlantısı bilinmeyen bir karakterdir.

Genel bakış[edit]

Kasa ile ilgili olaylar sırasında Combine ile işbirliği yapan kadın bir insan olması dışında, Bilim İnsanı hakkında neredeyse hiçbir şey bilinmiyor. Black Mesa'daki olaylara aşina olduğunu ifade eder ve Kasa'daki bireye aşina olduğunu, belli ki bir süredir onu yakalamaya çalıştığını belirtir.

Görünüşler[edit]

Half-Life: Alyx[edit]

Bilim İnsanı, oyunun sonlarında Alyx, Kasa'yı yıkmak için son güç istasyonunu devre dışı bırakmak niyetiyle Tanker Avlusu'nda ilerlerken ortaya çıkar. Combine ile işbirliği içinde çalışıyormuş gibi görünen Bilim İnsanı'nın, Alyx kaçınılmaz olarak ona ulaşmadan önce Kasa'yı taşımak konusunda bir Advisor ile tartıştığı duyulmuştur. Advisor'a (görünüşe göre yüksek rütbeli değildir) karşı alaycı bir tavırla konuşur, kendi kendinin amiri olduğunu söyler ve Combine'ın bu konuda hızlı hareket edememesine inanamıyormuş gibi davranır.

Erişilemeyen bir odaya yerleştirilmiş olan Bilim İnsanı hiçbir zaman fiziksel olarak görülmez veya kendisiyle etkileşime girilmez, oyuncu yalnızca gölgesinin bir duvara karşı siluetine tanık olur.

Sahne arkası[edit]

Bilim İnsanı için bir model mevcuttur ancak dahil edilen tek doku saçları içindir, bu yüzden görünüşünün geri kalanı simsiyahtır. Bir pantolon ve fular giyer ve yakasında kare bir iğnenin yanı sıra iki elinde birden fazla yüzük vardır. Görünüşüne göre orta yaşlıdır. Doğrudan görülmemesine rağmen, modelinin Advisor ile yaptığı konuşmada yüz animasyonları mevcuttur.

Oyunda karakterin adı geçmemektedir ancak seslendirmen kadrosunda ve model adında "Bilim İnsanı", diyalog satırlarında contractor ve animasyonlarında shadow_lady olarak anılır. Bir üstlenici olarak tanımlanması, Combine'a hizmet veren bilinmeyen bir organizasyon için çalıştığını düşündürebilir.

Erik Wolpaw'a göre, geliştiricilerin Bilim İnsanı için şimdiden bazı gelecek planları var ve şu anda onun hakkında daha fazla bilgi ifşa etmek istemiyorlar.[2]

Tırı vırı[edit]

Karakteri, Dr. Mossman'ın Combine ile işbirliği yapan kadın bir bilim insanı olmasıyla benzerlikler taşır.

The Final Hours of Half-Life: Alyx'te, "Hahn" olarak bilinen bir karakterin konsept tasarımıyla benzerlikleri var gibi görünür. İlginçtir ki, Direniş üyesi Olga, üzerinde "Hahn" soyadı bulunan bir isim etiketi takar. Oyun dosyalarında "Hahn" başlıklı ayrı bir klasör de Bilim İnsanı için kullanılan saç dokularına sahiptir.

Sergi[edit]

Yayın öncesi[edit]

Yayın[edit]

Görünüş listesi[edit]

Kaynaklar[edit]

The Scientist/tr
Combine OverWiki'de The Scientist/tr için bir liste alıntı bulunur.