Bu konu Combine dönemi ile ilgilidir.
Bu, güvenli bir makaledir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Gary

From Combine OverWiki, the original Half-Life wiki and Portal wiki
Jump to: navigation, search

Bu konu Combine dönemi ile ilgilidir.
Bu, güvenli bir makaledir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Bu makale münzevi Vortigaunt hakkındadır. Tanık koruma programı kapsamında bulunan Aperture Science Kişilik Yapısı için, Grady makalesine bakın.

HLA-Gary-Portrait.png
Gary
İşlev(ler) / Eşyalar
Silahlar
  • Yeşil elektrik saldırısı
  • Pençeler
  • Yerçekimi manipülasyonu
Tür

Vortigaunt

Göz rengi

Kırmızı

Kronolojik ve politik bilgi
Dönem(ler)

Combine işgali

Taraf

Direniş

Oyun Bilgisi
Seslendirme

Tony Todd

Tasarımcı(lar)

Karen Prell (animasyon)[1]

"Beyin hasarım var. Beynim hasarlı! Of."
― Gary[kaynak]

Gary,[2][3] Half-Life: Alyx'te görünen, Combine'ın eski bir tutsağı olan acayip bir Vortigaunt'tur.

Genel bakış[edit]

Alyx'e durumu açıklamak için güçlerini kullanıyor.

Alyx Vance, babası Eli'ı kurtarmak için Karantina Bölgesi'ndeki bir kanaldan geçerken bir takım garip olaylarla karşılaşır. Çeşitli Headcrab tuzakları, görünüşe göre yeşil elektrik enerjisiyle yüklenmiş süzülen karton parçaları ve duvarlara boyanmış, hem geçmiş hem de geleceğin olaylarını tasvir eden bir dizi şifreli parlak duvar resmi bulur. Bu fenomenlerin bıraktığı ipuçlarını takip ederek, Gary adında yalnız bir Vortigaunt'un saklandığı yeri keşfeder. Bir münzevi olarak yaşarken, yemek için Headcrableri yakalar ve pişirir. Vücudunda pek çok yara izi bulunur, göğsüne "CP" harfleri damgalanmış Combine amblemi ve Combine hapis cezasından kollarında ve kafasında fazladan kalan kısıtlamalar vardır. Ayrıca Combine'ın, Vortessence ile bağlantısını kesmek için beynini deldiğini, diğer Vortigauntlarla olan bağlantısını yitirdiğini ve zaman algısının bozulduğunu açıklar.

Eli'dan söz edilmesi üzerine Gary, Alyx'i saklandığı yerin farklı bir bölümüne yönlendirir. Orada, babasının çoktan vefat ettiği ya da bu talihsiz kaderi paylaşacağı konusunda onu ciddiyetle uyarır. Olayların gidişatını tek başına değiştiremeyeceğini vurgular. Gary daha sonra onu Combine tarafından tutsak kapsüllerinde esir tutulan Vortigauntları kurtarma görevini üstlenmesi için motive eder ve Northern Star'a doğru gitmesini telkin eder. Alyx ayrılmaya hazırlanırken, Gary ona cansız bir Headcrab atar ve bunu gururla "besin" olarak ilan eder.

Daha sonra Fairview Kavşağı'nda Gary dramatik bir şekilde ortaya çıkar ve Eli'ı tehlikeli bir çukura düşmekten kurtarmak için tam zamanında yetişir. Olağanüstü güçleriyle Eli'ı zahmetsizce havaya kaldırarak güvenli bir yere götürür. Eli ile birlikte Russell'ın laboratuvarına doğru yola çıkmadan önce Gary, Alyx'e bir kez daha "Kuzey Yıldızı'nı takip etmesini" hatırlatır.

Alâkalı Başarımlar[edit]

Half-Life: Alyx
Achievement Sustenance.jpg Besili
Lezzetli bir atıştırmalık alın.

Sahne arkası[edit]

Vortigauntların Headcrabs tüketimi, Gordon, Black Mesa East'in mutfağında çalışan Vortigaunt şeflerini gördüğünde Half-Life 2'de tanıtılmıştır. Daha önce Şakıyan Vortigaunt'un ininde de gözlemlenebilir.

Vortessence'dan zorla ayrı bırakılan bir Vortigaunt fikri, Half-Life: Alyx hikaye ekibi tarafından geliştirmenin başlarında tasarlanmıştır. Gary ile görüşmenin evvel tarihli bir sürümünde Alyx, Laszlo (Russell'ın evvel tarihli adı) tarafından kendisine bir mesajı olan bir Vortigaunt bulması için gönderilecekti. Gary'nin ölmek üzere olduğunu keşfedecek ve ona yiyecek vermek için birkaç Headcrab kalbinden ağzına nektar sıkacaktı. Bu sahne 15 Ekim 2018 tarihli bir sürümde gözlemlenmiş ancak geliştirme ekibi nihayetinde deneme geri bildirimlerinden tekrarlayan etkileşimlerin ve Gary'nin düşük enerjisinin sahnenin akışını yavaşlattığına karar vermiş ve bu durum, yapımcıları karakterine daha fazla mizah ile enerji katmaya ve ilerlemek için gereken etkileşim sayısını azaltmaya yönlendirmiştir. Bu azalmaları telafi etmek için ekip, çevresindeki çevreye daha fazla isteğe bağlı etkileşim eklemiştir.[3]

Adı ne Alyx tarafından ne de Vortigaunt tarafından oyun içinde söylenmese de, oyun dosyaları Vortigaunt'un adını birçok komutta görüldüğü üzere "Gary" olarak doğrulamaktadır. Adı The Final Hours of Half-Life: Alyx'te resmi adı olarak doğrulanmıştır.

Bazı Half-Life: Alyx ekip üyeleri, Gary'nin saklandığı yerdeki sahneye, aynı adı taşıyan Muppet'tan ilham alarak "İsveçli Şef Vort Sahnesi" adını vermiştir.[3] Bunun nedeni, Muppets için kuklacı olarak çalışan Valve animatörü Karen Prell'in animasyonların çoğunu Gary için yapmış olması olabilir.

Sergi[edit]

Half-Life: Alyx[edit]

Yayın öncesi[edit]

Yayın[edit]

Duvar resimleri[edit]

Diğer[edit]

Görünüş listesi[edit]

Gary/tr
Combine OverWiki'de Gary/tr için bir liste alıntı bulunur.

Ana oyunlar[edit]

Diğer[edit]

Kaynaklar[edit]

  1. Twitter favicon.png Twitter'da Matt Scott
  2. Half-Life: Alyx oyun dosyaları, script ismi teleport_gary_introductions ve animasyon ismi @gary_scratch_arm
  3. 3.0 3.1 3.2 The Final Hours of Half-Life: Alyx, 8. Bölüm: Sea Otters and Soapboxes