Bu konu Combine dönemi ile ilgilidir.
Bu, öne çıkan bir makaledir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Combine'ın Dünya'yı işgali

From Combine OverWiki, the original Half-Life wiki and Portal wiki
Jump to: navigation, search

Bu konu Combine dönemi ile ilgilidir.
Bu, öne çıkan bir makaledir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Questionmark.svg Bu makalenin başlığı resmî değil.
Space.png

Bu makale resmî bilgilere dayanmasına rağmen, bu konunun asıl başlığı viki için yaratılmıştır.

Combine'ın Dünya'yı işgali
Strider rubble C17.jpg
Başlangıç:

200-

Sonlanma:

Devam ediyor

Konum:

Dünya

Sonuç:

Devam eden çatışma; Şehir 17, Nova Prospekt ve Citadel yok edildi; Dünya Yöneticisi Wallace Breen öldürüldü; Şehir 17 Süpergeçit'i etkisiz hale getirildi; Dünya'daki Combine güçleri Combine Overworld'den izole edildi

Savaşçılar

Dünya'nın Direniş'i

Combine

Komutanlar
Güçler

Piyade

Robotlar

Askeri Makineler

Piyade

Synth Birimleri

Askeri Makineler

Kayıplar
  
"Bu savaşın biteceğini hiç sanmıyorum."
Asi[kaynak]

Combine'ın Dünya'yı işgali, Black Mesa Olayı'ndan bir süre sonra, Yedi Saat Savaşı'nın ardından başlamıştır. Eski Black Mesa yöneticisi Wallace Breen, Dünya'nın teslimiyetini yönetmiş ve böylece Combine'ın gücü ele geçirmesine izin vermiştir. Daha sonra, büyük ölçüde sembolik bir konum olan Dünya'nın Geçici Yöneticisi ilan edilmiştir.

Combine'ın yönetimi sırasında insan ırkının kalıntıları, Dünya'nın harap olmuş şehirlerinin kalıntılarından inşa edilen Combine şehirlerinde tüm dünyaya yayılmıştır. İşgal sırasında Combine'ın vahşetinin boyutu henüz bilinmiyor ancak Combine'ın insanlığa karşı soykırım yaptığına, Overwatch olarak bilinen dünya çapında bir alt-emperyal askeri ve polis kuvveti kurduğuna, Dünya'nın doğal kaynaklarını tükettiğine ve gezegen çapında bir baskılama alanı aracılığıyla tüm insan üremesine son verdiğine inanılıyor.

Black Mesa Olayı'ndan yaklaşık yirmi yıl sonra,[1] Nova Prospekt'in yıkılmasının ardından Şehir 17'de büyük bir ayaklanma doğduğunda işgal tehlikeye girmiştir. Bu ayaklanmaya, Eli Vance ve Gordon Freeman gibi eski Black Mesa bilim insanları tarafından yönetilen organize Direniş güçleri öncülük etmiştir.

Gordon Freeman'ın Şehir 17'ye gelişinden, Direniş'in White Forest roket üssünü başarılı bir şekilde savunmasına kadar geçen olaylar, Şehir 17'den sahildeki Nova Prospekt'e kadar birkaç düzine kilometre karelik bir alanda, bir buçuk hafta sürmüştür. Bu ayaklanmanın yirmi yıldır türünün ilk örneği olduğu ve Direniş roketini yörüngeye fırlatıp Combine'ın yeni süpergeçidini kapattığı sırada, bu ayaklanmanın haberlerinin çok uzaklara ulaştığı anlaşılmaktadır. Bu hareket, Combine'ın istilasından bu yana ilk kez, tüm Combine varlığının Dünya'da kendi ana dünyasına gitmesini engellemiştir. Bu süreçte, Combine Overworld ve Dünya arasında iletişim mümkün olmamıştır. Bu durumun haberinin, Dünya sakinleri arasında küresel hale gelip yayılacağı kesindir ve dünyanın dört bir yanındaki şehirlerde benzer ayaklanmalar beklenebilirdir.

Başlangıç[edit]

Black Mesa Olayı, Geçit Fırtınaları'nın tüm Dünya'da patlak vermesine neden olmuş ve Combine İmparatorluğu'nun dikkatini çekmiştir. Combine'nin Dünya'yı işgal etme nedeni bilinmiyor; Combine'nin daha önce birçok kez diğer evrenlere yaptığı gibi, Dünya'nın kaynaklarının denetimini ele geçirmek ve nüfusunu köleleştirmek istediği tahmin edilmektedir. Combine, Yedi Saat Savaşı'nda gezegenin silahlı kuvvetlerini hızla yenerek Dünya'yı işgal etmiştir. Dr. Wallace Breen, hayatta kalan insan nüfusu adına teslim olmak için pazarlık yapmış; Dünya'nın hükümdarı olarak atanmış ve Combine'ın sivil nüfusu büyük, sıkı denetlenen şehirlere toplamasına yardım etmiştir. Breen, Şehir 17'yi fiili başkenti olarak seçmiş ve Citadel, yeni hükümetin sistemini barındırmak için oraya yerleştirilmiştir. Dünya ordularından geriye kalanların, Combine'ın işgal gücüne asimile edilmiş olması muhtemeldir.

Dünyanın yeni hükümdarları, dünyayı soykırıma yakın bir baskıyla yönettiler; gerçekten de, Combine hükümdarlığının hesaplanmış gaddarlığı o kadar fazlaydı ki, Breen'in aksi yöndeki güvencelerine rağmen, uzaylı yöneticilerin Dünya'yı ve insan ırkını yerin dibine sokmayı amaçlamış olmaları muhtemeldir. Muhalifler, Stalkerlara dönüştürülmüş ya da doğrudan öldürülmüştür ve insanların üremesini önlemek için bir üreme baskılama alanı kurulmuştur. Bu durum, gezegenin doğal kaynaklarının kademeli olarak sömürülmesiyle, özellikle de Dünya okyanuslarının şiddetli bir şekilde boşaltılmasıyla devam etmiştir. Gordon Freeman Şehir 17'ye girdiğinde, Combine'ın Dünya'daki ordusu tamamen işlenmiş insanlardan, insan ötesilerden ve askeri Synthlerden oluşuyordu.

Direniş[edit]

Ana makale: Resistance/tr

Combine'ın yönetimi ele geçirmesine yanıt olarak, tabi tutulanların bir kısmı, Combine'ı devirmeye adanmış üstünkörü bir gerilla, haydut ve casus grubu olan Direniş'i oluşturmuştur. Combine ile doğrudan başa çıkamayan Direniş, bunun yerine Sivil Koruma saflarına sızarak, silah kaçakçılığı yaparak, Ravenholm, Black Mesa East, White Forest ve Sahil'de üsleri olan sofistike bir 'yeraltı demiryolu' kurarak ve sivillerin Combine denetimindeki şehirlerden kaçmasına yardımcı olarak, Combine'ın planlarını baltalamaya çalışmıştır. Combine, mevcut her fırsatta Direniş'i bastırmıştır, en öne çıkan örnek ise Headcrab bombardımanına maruz kalan ve sadece tek bir kişinin sağ kaldığı Ravenholm'dur. Direniş'in bazı başarıları olmasına rağmen, Judith Mossman'a göre Combine, Direniş'in faaliyetlerinin büyük ölçüde farkındaydı ve isyancıları kayda değer bir tehdit olarak görmediği için varlıklarını sürdürmelerine izin vermiştir.

Kasa[edit]

Gordon Freeman'ın dönüşünden beş yıl önce ve Citadel'in inşası sırasında Combine, G-Man'i Şehir 17 Karantina Bölgesi'nde bulunan bir apartman binasında bulmayı başarmıştır. Combine onu, ele geçirilen Vortigauntlardan toplanan enerjiyle güçlendirilen KB'nin üzerinde uçan bir Kasa'ya gelişigüzel hapsetmiştir. Combine, G-Man'in yerini değiştirmeyi planlamış ancak gecikmelerle karşılaşmıştır. Kasayı keşfettikten ve yanlışlıkla içeride tutulan kişinin Gordon Freeman olabileceğine inandıktan sonra, Eli ve Alyx Vance onu serbest bırakmak için yola çıkmıştır. Combine'ın kendisini durdurma çabalarına rağmen Alyx, Kasa'yı çökertmeyi, ona sızmayı, hücreyi açmayı başarır ve farkına varmadan G-Man'i serbest bırakır. Kasa'da G-Man, Alyx'e babası Eli'ın White Forest'ta bir Combine Advisor'ı tarafından öldürüldüğü bir gelecek vizyonu gösterir. G-Man, Alyx'in araya girmesine, Danışman'ı öldürmesine ve Eli'ı kurtarmasına, böylelikle Episode Two'nun kaderini ve bitişini değiştirmesine izin verir. Daha sonra Alyx'e kendisinin değerli olduğunu kanıtladığını ve G-Man'in emrini yerine getirmeyi başaramayan veya getirmeyi reddeden birinin yerine iyi bir yedek olacağını söyleyerek Gordon'u bir anlığına gösterir. Daha sonra onu "görev beklemede" şeklinde alıkoyar.

Ayaklanma[edit]

Freeman'ın dönüşü[edit]

Citadel'den dökülen Tarayıcılar

Gordon Freeman, Black Mesa Olayı'ndan yaklaşık yirmi yıl sonra, Şehir 17'nin Tren İstasyonu'na varmıştır. Neyse ki, Nova Prospekt'e giden bir trene binmek üzereyken Metrocop kılığındaki Barney Calhoun tarafından yakalanmış ve kurtarılmıştır. Calhoun, Freeman'ı hemen Dr. Kleiner'ın laboratuvarına göndermiş ve orada Alyx Vance'le ikisini ışınlanma yoluyla Black Mesa East'e göndermeyi planlamışlardır. Talihsiz bir arıza, Dr. Breen ve Combine'ın, Dr. Freeman'ın dönüşünün farkında varmasını sağlamıştır. Xen ordularını Black Mesa'da neredeyse tek başına yenilgiye uğratması ve ardından aniden ortadan kaybolması nedeniyle, Direniş güçleri ve sivil halk arasında bir efsane haline gelmiştir. Aniden ortaya çıkışı, siviller arasında büyük bir kutlamaya ve Combine arasında bir histeri nöbetine neden olmuştur. Panik içinde Freeman'ın yerini tespit etme girişimi sırasında Combine, binlerce Tarayıcı, Gunship, avcı-helikopter ve Sivil Koruma birimini görevlendirmiştir. Sivil Koruma askerleri bilinen tüm direniş üslerini sistematik olarak yok etmeye başlayıp, onları etkili bir şekilde susturmuşturlar ancak Freeman'ı durdurmayı başaramamışlardır. Freeman, Calhoun'un tavsiyesi üzerine, Yeraltı Demiryolu'na ev sahiğliği yapan kanal ve kanalizasyon sisteminden kaçmıştır. Bu sırada, Combine birkaç demiryolu istasyonuna saldırmış ve sadece birkaç şanslı kurtulan geride bırakarak demiryolunu etkili bir şekilde sonlandırmıştır. Freeman, Şehir 17'den bir Airboat kullanarak kaçmayı başarmış, daha sonra Direniş üssü Black Mesa East'e gelmiş ve Eli Vance ile buluşmuştur.

Dr. Breen, Freeman'ı yakalamaya kararlıydı ve çifte ajan Judith Mossman tarafından sağlanan istihbarata göre hareket ederek, Black Mesa East'e bir baskın düzenleyip Eli Vance ve birkaç çekirdek Direniş üyesini ele geçirmiştir. Buna rağmen Breen, Ravenholm'a kaçan Freeman'ı yakalayamamış ve üstleri tarafından azarlanmıştır; ancak Combine'ı, Dr. Vance'in yakalanmasının, Overwatch birliklerinin ne kadar etkili olduğunu gösterdiğine ikna etmeyi başarmıştır. Breen daha sonra Overwatch birliklerine Freeman'ı yakalama çabalarını artırmaları için baskı yapmış, onlarla alay etmiş ve onları dünya dışına göndermekle tehdit etmiştir. Combine ardından dikkatini kıyıdaki Direniş üslerine çevirmiş, Shorepoint ve New Little Odessa'ya başarısız saldırılar başlatmış ancak Lighthouse Point'in yanı sıra bazı terk edilmiş noktaları ele geçirmiştir. O sırada Freeman, Eli Vance'i kurtarmak üzere Nova Prospekt'te Alyx Vance'le buluşmak için, İzci Arabası'yla sahil şeridini takip etmiştir.

Nova Prospekt'e saldırı[edit]

Antlion'un istila ettiği sahili, Vortigaunt Kampı'na geçerek kurtulan Freeman, bir Vortigaunt müttefikinin yardımıyla Bugbait'i almıştır. Freeman bu yeni aracı, bir Antlion ordusunu kendisini takip etmesi üzere çağırmak için kullanmıştır. Freeman ve Antlionlar, Nova Prospekt'in kıyı savunmasını aşmış ve ardından hapishaneye sızmıştır. Antlionlar, hapishanedeki güçleri harap ederken Freeman, Alyx'i tren deposunda karşılamayı başarmıştır. Birlikte Vance ve Mossman'ı bulmuşlar ancak Mossman'ın çift taraflı ajan olduğu gerçeğini öğrenmişlerdir. Işınlama aygıtını etkinleştirmek için Mossman'ı kullanırken Mossman, Eli Vance ile birlikte Citadel'e ışınlanınca bir kez daha ihanete uğramışlardır. Freeman ve Alyx Vance, Overwatch birlikleri odaya girdiğinde ışınlanma aygıtını hızla yeniden etkinleştirmiş ve saldırıları ışınlanmaya zarar vermiştir. İkili ışınlanırken, aygıtın kendisi patlamış ve bu süreçte hapishaneyi yok etmiştir. Hasar, muhtemelen hem mecazi hem de gerçek anlamda yakındaki Şehir 17 vatandaşları tarafından hissedilmiştir.

Şehir 17 Savaşı[edit]

Bu noktaya kadar ayaklanma, sahil boyunca ve şehrin çevresinde Direniş'in elindeki üslere yönelik Combine baskınları ve saldırılarından oluşuyordu. Nova Prospekt'in ve Combine'ın tek ışınlanma noktasının yok edilmesi, Direniş'in Combine güçlerine ve Citadel'in kendisine bir saldırı başlatmasına neden olmuştur. Freeman ve Vance'in eylemleri, Şehir 17'deki sivillere, Combine'a karşı açık saldırganlığın mutlaka Direniş'in yok edilmesiyle sonuçlanmayacağını ve Combine'a karşı tam ölçekli bir ayaklanmanın, makul bir şekilde onları yenebileceğini ve Dünya'nın denetimini elinden alabileceğini göstermiştir. Nova Prospekt, Combine'ın en sıkı korunan ve ele geçirilemez kalelerinden biriydi ve direnişin sadece iki üyesi olan Gordon Freeman ve Alyx Vance, Combine'a kendi sahasında saldırmış ve onları mağlup etmişti. Direniş birliklerinin çoğu şehri kurtarmaya çalışırken Barney Calhoun, Vortigauntlardan öğrendiği üzere Citadel'da esir tutulan Eli Vance'i kurtarmak için bir göreve öncülük etmiştir. Giderek daha büyük ve kararlı bir hal alan direniş ordusu, bir haftadan fazla bir süre boyunca Combine güçleriyle kanlı sokak çatışmalarına girerek şiddetli kentsel çatışmalara kilitlenmiştir. Sivil Koruma, kendilerini çok baskı altında bulmuş ve ayaklanmayı kontrol edemememiştir, onların yerine Overwatch takviyeleri gönderilmiştir. Freeman ve Alyx'in dönüşü sırasında, Direniş banliyö bölgelerinin denetimindeyken Combine, şehir merkezini ve diğer önemli binaları kontrol ediyordu. Şehrin kendisi, savaşın bedelinden ağır hasar görmüştür. Combine'nin bariz teknolojik üstünlüğüne rağmen, Direniş ordusu üzerinde üstünlük sağlayamamışlardır.

Şehir 17 Savaşı sırsaında ağır hasar görmüş bir sokak.

Freeman ve Alyx, bir haftadan fazla bir süre boyunca bir ışınlanma döngüsünde kaybolmuş ve Nova Prospekt'in yok edilmesinde öldükleri varsayılmıştır ancak şehrin sivil nüfusu toplu halde Direniş'e katılmış ve onların yokluğunda ayaklanmaya başlamıştır. Freeman ve Alyx şehre döndüklerinde, Freeman ve Calhoun liderlik becerilerini birleştirmiş ve durumu Combine'ın aleyhine çevirmeye başlamıştır. Freeman, şehir merkezine hızlı bir şekilde seyahat etmek için şehrin tünellerini kullanmadan önce son Sivil Koruma barikatlarının ve CP denetimindeki binaların bazılarına yapılan saldırıya öncülük etmiştir. Bu noktada, Direniş yoğun bir Overwatch karşı saldırısına yakalanmıştır. Direniş mevzileri Headcrab Gülleleri tarafından bombalanmış, Yolgezerler ve daha sert birlikler tarafından yok edilmiştir. Şehir merkezine yönelik saldırılar, Combine'ın darbeli top kullanması nedeniyle binalarda yoğun hasara neden olmuştur. Freeman sayesinde Direniş, saldırıların üstesinden gelebilmiş ve jeneratörle çalışan bir barikatı aşarak şehir merkezine doğru ilerlemiştir. Ne yazık ki Alyx Vance, bir çatıda rota ararken Combine tarafından yakalanmıştır.

Citadel, yıkımına yakın bir zamanda.

Şimdi şehir merkezinde bulunan Direniş, Overwatch etkinliklerinin merkezi olan Overwatch Nexus'a karşı bir saldırı başlatmıştır. Binanın ele geçirilmesi, Overwatch'ın hareketiyle koordinasyonunu bozmayı ve direniş için birkaç kapı açmanın yanı sıra çatıdaki güçlü bir Combine Baskılama Aygıtı'nı ortadan kaldırmayı amaçlamıştır. Freeman ve Calhoun, güç üreteçlerini yok etmiş ve binayı Direniş takviyelerine açmıştır. Combine, bir Yolgezer ile binayı yeniden ele geçirmeye çalışmış ancak yoğun bir savaşın ardından, Freeman liderliğindeki Direniş, Yolgezerleri yenmiş ve Overwatch Nexus'un güvenliğini sağlamıştır. Bu durum Direniş'in, Combine askerlerinin geri çekildiği ve savunmanın Yolgezerler ve Gunshiplere devredildiği Citadel'in üssüne saldırmasına izin vermiştir. Synthler, Direniş'e ağır kayıplar verdirmişler ancak onlar bile isyancıları uzak tutamamışlardır; Freeman, son hücumu ünlü at heykeline yöneltmiş, bu sırada iki Yolgezer'i yok etmiş ve ardından Citadel'a girmiştir.

Şehir 17'nin enkazı.

İçeri girdikten sonra Freeman kendisini yakalattırarak, silahlarından arınmış bir şekilde Wallace Breen'in ofisine varmıştır. Eli Vance'in yakalanmasına izin verdiği için suçluluk duyan Mossman, Breen'e karşı isyan etmiş ve görünüşe göre sadece ona olan bağlılığı sadece bir numaradan ibaretti. Yakalanan özgürlük savaşçılarını serbest bırakarak Breen'i, Combine Overworld'e ışınlanmak için Citadel'in tepkimecini kullanmak zorunda bırakmıştır. Freeman tepkimeci aşırı yükleyip patlamasına neden olmuş, böylelikle Breen'i öldürmüş ve Citadel'in tüm üst bölümünü dağıtmıştır. Vortigauntlar, Alyx ve Freeman'ı tam zamanında kurtarmış ve onları kulenin tabanındaki molozlara gömmüştür. Tepkimece verilen hasar, şehirdeki çoğu Combine teknolojisinin sibernetik saldırılara açık hale gelmesine neden olmuş ve şehrin etrafındaki güç alanları ortadan kalkarak başta Antlionlar olmak üzere binlerce yaratığın sürü halinde girmesine izin vermiştir. Citadel'in yok edilmesinin daha geniş bir sonucu, boyutlar arası Combine iletişim teknolojisinin bastırılmasıydı, bu durum da dünyadaki Combine güçlerini yalnız bırakmıştır.

Combine, güçlerini Şehir 17'den geri çekmeye başlamış ve Direniş'in kaçışını durdurmak için bazı askeri birimleriyle ve Sivil Koruma kuvvetleri güçlerini geride bırakmıştır. Alyx ve Freeman, Citadel tepkimecini kısmen dengelemeyi başarmış ve Calhoun liderliğindeki kalan Direniş kuvvetlerinin tahliyesi için daha fazla zaman sunmuştur. Ancak Combine ve artan Antlion sürüleri tahliyeyi zorlaştırmıştı. Şehirdeki Combine güçleri, Direniş tarafından açık savaşta yenilmiş veya Alyx ve Freeman tarafından uzaklaştırılmıştır. Calhoun'la birlikte, vatandaşların sonuncularına, şehri tahliye eden son mülteci trenine kadar eşlik etmişlerdir. Combine Advisorları, Citadel patladığında kaçış bölmelerinde tahliye edilmiş, bu patlama görünürde şehrin tamamını ve içindekileri ortadan kaldırmıştır.

White Forest Savaşı[edit]

White Forest Savaşı sırasında kulübeye ateş etmeye hazırlanan bir Yolgezer.

Citadel'in yok edilmesi, bir kez olgunlaştığında, Combine Overworld'den gelen devasa takviyelerin akmasına izin verecek olan yavru bir Süpergeçit'in oluşmaya başlamasına neden olmuştu, Eli Vance bunu "Ortalık yine Yedi Saat Savaşı gibi olacak ancak bu sefer yedi dakika bile dayanamayız" açıklamış, bu takviyelerin başarılı olması halinde, Combine'nin şimdi üstesinden gelmek için zorlandığı kalan Direniş güçlerini kolayca ezebileceklerine değinmiştir. Daha sonra bu durumun, Kara Füzyon tepkimecinin patlamasından bu yana Combine'ın planı olduğu ortaya çıkmıştır. Ancak Alyx ve Freeman, Direniş'in geçidi kapatmak için kullanabileceği, Combine Overworld'e gönderilmesi planlanan verileri elde etmeyi başarmıştır. Direniş güçleri, mültecilerini ve birliklerini, Süpergeçit'i kapatmak için Xen Bağlantı Ağı'nı kullanmayı planladıkları White Forest'ın Direniş üssüne tahliye etmiştir. Alyx ve Freeman, White Forest yakınlarındaki geniş madenleri kolonileştiren Antlion sürüleri arasından savaşarak geçmek zorunda kalmışlardır. Yolculukları sırasında, üsse saldırmak için yola çıkan büyük bir Combine kuvvetiyle birlikte White Forest'a doğru ilerlediklerini görmüşlerdir. Alyx bir madenin yakınında bir Hunter tarafından ölümcül şekilde yaralanmış ancak neyse ki birkaç Vortigaunt'ın yardımıyla yeniden hayata döndürülmüştür.

White Forest roket deposu.

White Forest'a Combine'dan önce varmak için Alyx ve Freeman, öne geçmek için bir araba elde etmiştirler. Bir noktada bir Advisor keşfetmişler ancak onu öldürmeyi başaramayıp kaçırmışlardır. White Forest Hanı'na ulaştıklarında, Hunterlar ile desteklenen Combine askerleri tarafından pusuya düşürülüp saldırıya uğrarlar ancak ağır kayıplar vererek karşı koyarlar. İkili daha sonra White Forest'a ulaşmış ve burada Dog tarafından haklanmış olan tek bir Yolgezeri taşıyan bir Combine indirme gemisi bulmuşlardır. Alyx ve Freeman, Magnusson ve Kleiner roketlerinde son ayarlamaları yapabilmeleri için veri paketini teslim etmişlerdir. Kısa bir süre sonra, bir Advisor tarafından yönetilen Combine askerleri, ikincil depo aracılığıyla White Forest'a baskın düzenlemiş ancak yine Freeman tarafından püskürtülmüşler ve depo tam zamanında kapatılmıştır. Baskından kısa bir süre sonra Magnusson, Combine saldırmadan roketlerini bitiremeyeceklerini fark etmiştir. Bu olumsuzluğa misilleme olarak, gücü kuvveti yerinde olan Direniş üyeleri savunma için hazırlanmış ve Magnusson, Freeman'ı Magnusson Aygıtı'nı kullanması için yönlendirmiştir. Bu durum, Yolgezerlere karşı gerçek bir karşı koymayı mümkün kılmıştır çünkü cihazlar olmadan Direniş, feci şekilde verimsiz olan roketatarları kullanmak zorunda kalacaktı. Combine saldırısının, Hunter sürüleri tarafından desteklenen bir Yolgezerler bölüğünden oluşan ana kısmı, saldırılarını üsse başlatmıştır. Magnusson Aygıtları'nı kullanan Freeman, tüm Yolgezerleri ortadan kaldırarak, fırlatmanın güvenli bir şekilde devam etmesine imkan tanımıştır. Roket fırlatılmış ve Süpergeçit'i mühürlemek için başarıyla kullanılmıştır, böylelikle kalan Combine kuvvetleri Dünya'da mahsur kalmıştır.

Bu zaferin ardından Alyx ve Freeman, Dr. Judith Mossman'ı takip etmek için hemen White Forest'tan ayrılmaya hazırlanmıştır. Direniş liderleri, Alyx tarafından alınan veri paketinden Mossman'ın, efsanevi araştırma gemisi Borealis'in yerini saptadığını keşfetmiştir. Mossman'ın başı dertteydi ve ikili, Borealis'e Combine'dan önce varmaya kararlıydı. Ne yazık ki, ayrılmadan önce White Forest Hanı, biri Eli Vance'i önce öldüren, ardından Dog tarafından kovalanan iki Advisor tarafından saldırıya uğramıştır.

Alyx'in beş yıl önce Kasa'yı açma ve G-Man'i serbest bırakma eylemleri nedeniyle, Eli'ın Episode Two'daki ölümü engellenmiştir. Sonuç olarak, babasının asıl ölümü sırasında, Alyx aynı anda G-Man tarafından alıkonulmuş ve "görev beklemesi" için durağanlığa yerleştirilmiştir. Eli ve Gordon, öldürülmüş Advisor ve kayıp Alyx ile White Forest hangarında bırakılmıştır. Eli, hayal kırıklığını ifade etmiş ve yaptıkları için G-Man'i öldürmeye yemin etmiştir Gordon'a levyesini uzatmış ve ona "Yapacak işlerimiz var" demiştir.

Kaynaklar[edit]