Bu konu Combine dönemi ile ilgilidir.
Bu, iyi bir makaledir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Combine Overworld

From Combine OverWiki, the original Half-Life wiki and Portal wiki
Jump to: navigation, search

Bu konu Combine dönemi ile ilgilidir.
Bu, iyi bir makaledir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Citadels Overworld.jpg
Combine Overworld
Genel bilgiler
Konum

Yok

Kullanım
Dönem(ler)

Combine istilası

Taraflar

Combine

Oyun bilgileri
Harita(lar)

d3_breen_01

"Bu geri sayım sürecinde, onlar da dışarıyla bağlantı kuracaklardır. Küçük hanım, şu an elinizde bulundurduğunuz şey, Combine Overworld ile bağlantı kurmak için kullanılan özel bir şifre."
Arne Magnusson[kaynak]

Combine Overworld, Combine'ın, Dünya'yı boyunduruk altına aldığı istila gibi, diğer dünyaların istilalarını düzenledikleri operasyon üssü olarak hizmet ediyor gibi görünen bir konumdur. Bu yer, muhtemelen Combine'nin asıl ana dünyasıdır ancak fethettikleri başka bir dünya da olabilir.

Genel bakış[edit]

Haritada kullanılan kule modeli.

Arne Magnusson'un Episode Two'nun White Forest'a Doğru bölümündeki belli belirsiz konuşması dışında bu dünya hakkında pek bir şey bilinmez, çünkü Half-Life oyunlarının hiçbirinde doğrudan bahsedilmemiştir.

Half-Life 2'nin sonunda görülen geçit aracılığıyla, birçok tanımlanamayan kule benzeri yapının kırmızımsı-turuncu bir silueti görülebilir. Süpergeçit, Combine Overworld'e ulaşmak için tasarlandığından, görülen yerin Overworld'ün kendisi olması muhtemeldir. Gordon'a saldıran iki Combine Gunship'in o konumdan gelmesi, Synthlerin de orada inşaa edildiğini veya kullanıldığını ima eder.

Combine Overworld'ün ikliminin, Dünya'nınkinden büyük ölçüde farklı olduğu ima edilmiştir. Örneğin Advisorların burnunun üzerinde küçük siyah bir kap vardır, bu da Dünya'nın havasını soluyamadıklarını düşündürür. Tüm Overwatch kuvvetleri, kullanıcıları Dünya'daki insanlar olsa dahi tamamen hava geçirmez kıyafetlere sahiptir; bu durum, Dünya'da buna ihtiyaçları olmasa da, farklı bir atmosfere sahip dünyalar gibi başka yerlerde faydalı olabileceğini düşündürmektedir. Overwatch Sesi ayrıca birkaç kez Overwatch birliklerine "görev başarısızlığının kalıcı dünya dışı atama ile sonuçlanacağını" söyleyerek herhangi bir Overwatch biriminin Combine denetimi altında olan diğer dünyalarda, belki Overworld'ün kendisinde belki de diğer bilinmeyen Combine kolonilerinde çalışabileceğini ima eder. Half-Life 2'nin sonunda geçitten kaçmaya çalışmadan önce, Breen bir Advisor'a geçidin ötesindeki ortamda sağ kalamayacağını söyler; Advisor da (muhtemelen) yeni bir 'konuk vücut' ile sağ kalabileceğini söyler ve Breen de bunu tereddütle kabul eder.

Sahne arkası[edit]

Breen'in ofisindeki asıl hesaplaşma konuşmasında Breen, Eli ve Alyx'in gönderileceği evren olarak "Aleph evreni"nden bahsedecekti[1]; burası, Combine Overworld'e atıfta bulunuyor olabilir. İlginç bir şekilde "Aleph", Valve'ın muhtemelen bu olay için tekrar kullandığı ilk oyun projesi olan Prospero'nun ana kahramanının adıdır.[2] "Aleph" aynı zamanda İbrani, Arap ve Fars alfabelerindeki ilk harfin adıdır ve anavatan, "ilk" dünya olduğu için mantıklıdır. Aynı zamanda Arjantinli yazar Jorge Luis Borges'in 1945 tarihli kısa öyküsü The Aleph'te uzayda diğer tüm noktaları içeren ve tüm evrenin görülebildiği bir noktayı tanımlamak için kullandığı edebi bir araçtır.

Tırı vırı[edit]

  • Geçitten görülen kuleler, makaslanmış propaganda posterlerinde kullanılan Şehir 17 Citadel'in evvel tarihli bir sürümüne benzemektedir.
  • Yayınlanan sürümdeki Overwatch kuvvetleri gibi, Combine Assassin, Alien Assassin ve Combine Guard gibi birkaç makaslanmış Combine düşmanları da solunum maskeleri kullanmaktadır. Bu karakterlerin durumunda maske takmaları, eski Half-Life 2 hikâyesinde Dünya'nın havasının Air Exchange tarafından zehirli gazla değiştirilmesiyle ilgili olabilir.

Gallery[edit]

Görünüş listesi[edit]

Kaynaklar[edit]