Bu konu Combine dönemi ile ilgilidir.
Bu, öne çıkan bir makaledir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Baskılama alanı

From Combine OverWiki, the original Half-Life wiki and Portal wiki
Jump to: navigation, search

Bu konu Combine dönemi ile ilgilidir.
Bu, öne çıkan bir makaledir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Bu makale üreme karşıtı alan hakkındadır. Overwatch Nexus'un üstündeki silah için, Baskılama Aygıtı makalesine bakın.

Baskılama alanı
Genel bilgi
Taraf

Combine

Tip

Üretken baskılama cihazı

Kullanan

Combine

"Tüm bunlar bittiğinde, çiftleşeceğim."
Asi[kaynak]

Üreme baskılama alanı, Dünya'nın hakimiyetini ele geçirdikten sonra Combine tarafından uygulamaya konmuştur. Combine'ın, insan ırkının tamamen yok edilmesi planının bir parçası olarak insan üremesini engeller.

Genel bakış[edit]

Şehir 17'de boş bir oyun alanı.

Baskılama alanının ana etkileri, Dr. Kleiner'ın Episode One'da belirttiği gibi, "embriyonik gelişim süreci için önemli olan belirli protein zincirlerinin" oluşumunu yasaklayarak insan doğum oranını sıfıra indirmektir, bu da gebeliğin herhangi bir biçimde gerçekleşmesini imkansız hale getirir. Bu durum, şu anda yaşayan insanların hayatta kalan son nesil olmasını etkili bir şekilde sağlar. Sonuç olarak, Gordon'ın Black Mesa Olayı'nı takiben yirmi yıl süren uzun süreli beklemede tutulmasından sonra Dünya'ya vardığında hiçbir çocuk bulunmaz.

Dr. Breen, Half-Life 2'nin açılış bölümünde, "endişeli bir vatandaş" tarafından kendisine yazılan bir mektuba yanıt olarak Breencast aracılığıyla baskılama alanı konusunu insanlara ele alır ve bu alanın, insanlar artık buna ihtiyaç duymadıklarını kanıtladıklarında devre dışı bırakılacağını iddia eder. Ayrıca alanın "üreme dürtüsünü" baskıladığını da belirtir. Ancak, bu onun propaganda şovunun bir parçasıdır, çünkü Sivil Koruma'nın hizmetlerinde elde edilen başarıların bir ödülü olarak "mekanik olmayan üreme simülasyonu"[1] vaat edilmesi gerçeğiyle çelişmektedir, ki böyle dürtüleri olmasa bu durumu kabul etmeye yatkın olmazlardı. Dahası, Vatandaş ve Asiler'in "çiftleşme" arzularını ifade eden birçok kaynak duyulabilir. Örneğin, Episode One'da Direniş savaşçıları, baskılama alanı devre dışı olduğundan, Kleiner'den çiftleşme izni aldıklarını ve "Pek de izne ihtiyaç duymadıklarını" söyleyerek alay edebilirler.

Serinin yazarı Marc Laidlaw, başlangıçta baskılama alanının "memeli yaşamının büyük bir kısmında etkisi olduğunu" düşündüğünü belirtmiştir[2] ancak daha sonra, son derece spesifik bir inhibitör olduğu için insanlar dışındaki organizmaları "etkilememesi" gerektiğine karar vermiştir. Bununla birlikte, Combine'ın amaçladıkları kadar seçici olmayabileceğini de belirtmiştir.[3]

Devre dışı kalma[edit]

Episode One'da Citadel'in neredeyse yok edilmesinin, baskılama alanının kapanmasını da beraberinde getirdiği haberi, Şehir 17 boyunca yaptığı kaçak yayınlar ile Kleiner tarafından açıklanmıştır. Şehirden kaçmayı başaran herkesin "türlerin yeniden canlanması için üzerine düşeni yapmaya ciddiyetle bakması gerektiğini" önerir. Alyx bu yönergenin alışılmadık doğası hakkında Gordon'a "Dr. Kleiner gerçekten herkese... 'işe koyulun' mu diyor?" diye sorar.

Half-Life 2: Episode Two'da Alyx ve Gordon White Forest'a ulaşıp Eli ile buluştuklarında Alyx, kendisinin ve Freeman'ın iyi bir takım olduklarını söyler. Eli, Gordon'a göz kırpıp başını sallayarak "Artık baskılama alanı çöktüğüne göre... hepimiz üzerimize düşeni yapmalıyız." der. Alyx'in utanmış çıkışından sonra, "Yaşlı bir adamı torun istediği için suçlayabilir misin?" diye sorar.

Sahne arkası[edit]

Suppression Field müziğinin çaldığı, ayaklanma başladıktan sonraki oyun alanı.

Başlangıçta Half-Life 2 çocuk içerecekti, böylelikle oyunun dünyasının evvelki tasavvurlarında baskılama alanının varlığına etkili bir şekilde karşı koyacaktı. Özellikle Cremator üretimi üzerinde çalışacakları Combine Fabrikaları'nda bulunacaklardı.[4][5] Ek olarak, Ravenholm için konsept çiziminde bir çocuk cesedinden bahsedilmiştir ve oyunun yayınlanmış sürümünde bu yer için ortam seslerinden biri town_child_scream1 olarak adlandırılmıştır.[6] Çocukların Half-Life 2'den çıkarılmasıyla tutarlı olarak, Gordon'un durağanlığının uzunluğu, başlangıçta 10 yıl[7] olarak belirtilen süreden 20[8] yıla yakın olarak değiştirilmiştir.

Half-Life 2'nin ilk bölümünde terk edilmiş oyun alanına yaklaşırken, baskılama alanının etkilerini ima eden ürkütücü bir sahne olarak oyun oynayan çocukların yankılanan sesleri duyulabilir. Bu sese dahili olarak playground_memory adı verilmiştir.

Suppression Field, Half-Life 2'de yer alan bir müzik parçasının adıdır. Oyun sırasında müziğinin kullanımı, ki Şehir 17'deki ayaklanma başladıktan sonra Gordon oyun alanına döndüğünde çalar, terk edilmiş oyun alanı ekipmanını bağlamında baskılama alanın etkilerinin bir başka güçlendirmesidir.

Hayran medyasında[edit]

Half-Life 2'yi tiye alan bir internet çizgi romanı olan Concerned'de, ana karakter Gordon Frohman, Dr. Breen'e, baskılama alanı konusuna değinen oyunda bahsedilen mektup da dahil olmak üzere bir dizi mektup yazarken gösterilir.[9] Çizgi romanın adı, mektubu gönderen "Endişeli Bir Vatandaş,"ın söz konusu propaganda yayınında bahsedilen imzasından türetilmiştir.

Sergi[edit]

Görünüş listesi[edit]

Kaynaklar[edit]

  1. Overwatch Voice: "Kademe lideri: hatırlatma: 100 steril kredi, mekanik olmayan yeniden üretim simülasyonuna hak kazandırır."
  2. Marc Laidlaw, Half-Life 2'deki vahşi yaşam eksikliği üzerine (doğrulanmamış)
  3. Marc Laidlaw, baskılama alanının insanlar dışındaki organizmaları etkileyip etkilemediği üzerine (10 Şubat 2014 / 30 Kasım 2014)
  4. Half-Life 2: Raising the Bar, sayfa 170 – 171
  5. WC harita paketi, Combine Fabrikaları haritaları
  6. Half-Life 2 oyun dosyaları
  7. Half-Life 2: Raising the Bar, sayfa 138 - 139 (2 Haziran 2000 zaman atlamalı açılış), 164 - 165 (Now Arriving: City 17)
  8. Half-Life 2: Episode One: The Story So Far sitesinde (arşivlenmiş)
  9. Concerned: The Half-Life and Death of Gordon Frohman Sayı #013 sitesinde (arşivlenmiş)