Bu konu Black Mesa Olayı dönemiyle ilgilidir.
Bu, öne çıkan bir makaledir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Black Mesa uydusu

From Combine OverWiki, the original Half-Life wiki and Portal wiki
Jump to: navigation, search

Bu konu Black Mesa Olayı dönemiyle ilgilidir.
Bu, öne çıkan bir makaledir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Questionmark.svg Bu makalenin başlığı resmî değil.
Space.png

Bu makale resmî bilgilere dayanmasına rağmen, bu konunun asıl başlığı viki için yaratılmıştır.

Bu makale Black Mesa aygıtı hakkındadır. Half-Life 2: Episode Two'da öne çıkan Direniş aygıtı için için, White Forest uydusu makalesine bakın.

C2a2h rocket.jpg
Black Mesa uydusu
Genel bilgi
Taraf

Black Mesa

Tip

Uydu

Bir uydu, uzaylı istilasını durdurma çabalarında Black Mesa Bilim Ekibi tarafından kullanılmıştır. Half-Life ve genişlemesi Decay'de yer almaktadır.

Görünümler[edit]

Half-Life[edit]

Lambda Tesisi'ndeki bilim ekibinin, Xen'den gelen uzaylı saldırısını sona erdirmek için yörüngede bir uyduya ihtiyacı vardı. Ordu ilk girişimi iptal ettiği için, Gordon Freeman uydu dağıtım roketini kendisi fırlatmak amacıyla Yüksek İrtifa Fırlatma Merkezi'ne gönderilir. Uydunun amacı daha sonra Decay genişlemesinde ayrıntılandırılmıştır.

Half-Life: Decay[edit]

Uydunun, tesisin başlıca kurtarma sistemlerini denetlediği[1] ve bu sistemlerin çalışabilmesi için yörüngede olması gerektiği açıklanmıştır.[2] Bilim ekibi, uyduyu dünyalar arasındaki boyutsal yarığı kapatacak bir yankılaşım tersinimi yaratmak için kullanmak ister. Roket, "her şey yolunda" kodları olmadan fırlatılamaz, bu nedenle Gina Cross ve Colette Green, kodları bilen bir güvenlik görevlisi bulmaları için Dr. Keller tarafından Seviye 3 Yurtları'na gönderilir. Daha sonra, hava sahası monitörünü kodları gönderecek şekilde ayarlayabilmek için Black Mesa Hava Denetimi binasına giderler ve Gordon'un roketi fırlatmasına olanak sağlarlar.

Half-Life 2: Episode Two[edit]

Uydu fırlatma sahnesi, Episode Two'da benzeri bir sahnede kullanılır. Alyx Vance, Dr. Magnusson'un, bilim ekibinin Black Mesa'da kurduğu eski bir dizgiye ayarlamak için White Forest üssünde bulunan farklı bir uyduyu kullanmak istediğini ancak Combine tehdidi nedeniyle bunu yapamadığını belirtir. Gordon tarafından Half-Life'ta fırlatılan uydu, bu önceden var olan dizginin bir parçasıdır. Nihayetinde isyancılar, süpergeçidi kapatmak için uyduyu fırlatmayı başarırlar.

Sahne arkası[edit]

Half-Life[edit]

Uydu, hikayede daha fazla role sahip olacaktı. Lambda geçidini ayarlamak için bir uydu dizgisinin devrede olması gerektiği açıklanacaktı. Dizginin bir bölümü Lambda çekirdeğindeydi, bir bölümü Gordon tarafından fırlatıldıktan sonra Dünya'nın yörüngesindeki uyduydu ve diğer bölümü de Blue Shift'te Barney tarafından etkinleştirildiği görüldüğü üzere Xen'deydi.[3] Dahası, oyuncunun İletişim Merkezi isimli kesilmiş bölümde uyduyu yörüngeye oturtmak için Black Mesa'da bir uydu çanağını hizalaması gerekiyordu. Bu sahne, Uplink'te kullanmak için geri dönüştülmüştür.[4]

Uydu dizgisini gösteren holografik küre.

Fırlatma merkezindeki holografik kürenin, hikayenin bu sürümünden arta kalanlar olduğuna inanılıyor. Uydu geçit dizgisi, oyunun son halinde her zaman çevrimdışı olarak gözüken durumunu gösterir. Dünyanın dört bir yanında dönen iki uyduya ve kuzey kutbuna yakın bir sabit uyduya sahiptir. Half-Life: Source'un dosyalarında kürenin kullanılmayan iki çeşidi vardır. online.vtf dizginin durumunu çevrimiçi olarak görüntüler. activated.vtf "uyarı - xen geçidi: etkinleştirildi" iletisini görüntüler ve muhtemelen Lambda Çekirdeği bölümünde kullanılması amaçlanmıştır. Harita planlarının birinde bir holografik tablo görülebilir.

Olay öncesi yapılan otomatik duyurulardan birinde "Alfa Uydu" olarak adlandırılan bir uydudan bahsedilir. Duyurularda belirtilen yerlerden bazıları oyuncu tarafından daha sonraki bölümlerde ziyaret edildiğinden fırlatılan uydunun adı bu olabilir. Uydudan ikinci kez Lambda Çekirdeği bölümünde kullanılmayan başka bir duyuruda bahsedilecekti: "Uydu hedef sistemi devreye girdi."

Half-Life: Decay[edit]

Başlangıçta, uydu teslimat roketinin her şey yolunda kodları Ana Ulaşım Merkezi'nde geçen bir görev paketinde bulunacaktı. Uydu, burada "Omega Uydusu" olarak anılmaktadır. Lambda Laboratuvarları'ndaki bilim ekibi, bir şeyin diğer taraftan zorla yarığı açık tuttuğunu ve uzaylı istilasını durdurmalarını engellediğini açıklayacaktı. Yarık üzerinde temiz okumalar elde etmek için uyduyu kullanmak istemişler ancak ordu fırlatmayı önlediği için bu plan engellenmişti. Gordon'un kendisi roketi fırlatmak için gönderilir ancak sistemin acil olarak kapatılması nedeniyle bunu yapamaz. Bunu geçersiz kılmak için Gina ve Colette'in Ana Ulaşım Merkezi'nde tutulan her şey yolunda kodlarını bulması ve sinyali Black Mesa hava trafik sistemlerine yüklemesi gerekir. Bu görev makaslandığında, uydunun arkaplanı ile ilgili ek bilgiler de çıkarılmıştır.

Half-Life 2: Episode Two[edit]

Episode Two'da Dr. Kleiner'ın kullanılmayan diyaloğuna göre, süpergeçidi kapatmak yerine, Magnusson'un White Forest uydusuna takılan Xenium Yankılayıcı'nın asıl amacı, gezegenin etrafında bir bariyer oluşturmaktı. Yörünge menziline girdikten sonra yankılayıcı, Gordon'un fırlattığı roketin bir parçası olduğu eski uydu dizgisini harekete geçirecek ve onu altboyutlu özelliklere sahip bir kalkan haline getirecekti. Bu, Combine'ın geçit ağlarını eski haline getirmeyi başarmış olsalar bile Dünya'ya erişimini engelleyecek ve onları gezegenden kalıcı olarak engelleyecektir.[5]

Sergi[edit]

Görünüş listesi[edit]

Ayrıca bakınız[edit]

Kaynaklar[edit]

  1. Half-Life: Decay, Aile İçi Şiddet bilgilendirmesi: "Bir uydu, büyük kurtarma sistemlerini denetler. Uydu sinyal kodlarını bilen bir güvenlik görevlisi bul."
  2. Half-Life: Decay, Yeşil Kod bilgilendirmesi: "Kurtarma sistemlerinin çalışması için bir uydunun yörüngede olması gerekir. Teslimat roketi fırlatılmadan önce uydu sinyal kodlarını yükle."
  3. Marc Laidlaw, Black Mesa uydu dizgisi hakkında üzerine (26 Eylül, 2003) (doğrulanmamış)
  4. Half-Life 2: Raising the Bar (düzeltilmemiş sürüm), sayfa 158
  5. Half-Life 2: Episode Two oyun dosyaları