Bu konu Black Mesa Olayı dönemiyle ilgilidir.
Bu, öne çıkan bir makaledir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Tehlikeli Ortam Mücadele Birimi

From Combine OverWiki, the original Half-Life wiki and Portal wiki
Jump to: navigation, search

Bu konu Black Mesa Olayı dönemiyle ilgilidir.
Bu, öne çıkan bir makaledir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Hecu marines.png
Tehlikeli Ortam Mücadele Birimi
Siyasi bilgiler
Tip

Özel Kuvvetler

Taraf

Birleşik Devletler Deniz Piyadeleri

Toplumsal bilgiler
Temel

Santego Askeri Üssü, Arizona, ABD, Dünya

Teçhizat

HECU silahları

Teknoloji

HECU teknolojisi

Araçlar

HECU ulaşımı

Tarihi bilgiler
Dönem(ler)

Black Mesa Olayı

Oyun bilgileri
Tasarımcı(lar)

Chuck Jones[1]
Ted Backman[2]
Steve Bond[3]
Kelly Bailey[4]
Stephen Bahl[5]

Seslendiren

Kelly Bailey
Harry S. Robins
Michael Shapiro
Jon St. John
Brice Armstrong

Varlık
  • Half-Life

monster_human_grunt
monster_grunt_repel

  • Opposing Force

monster_human_grunt_ally
monster_human_medic_ally
monster_human_torch_ally

"On iki tane aptal bilim insanı öldürdüm, bir tanesi karşılık bile vermeye kalkmadı. Çok boktan."
― HECU Askeri[kaynak]

Tehlikeli Ortam Mücadele Birimi[6] (HECU), genellikle basitçe ordu, Piyadeler veya askerler olarak bilinir, Half-Life ve genişlemelerinde öne çıkan bir Birleşik Devletler Deniz Piyadeleri özel kuvvetler birimidir.

Genel bakış[edit]

HECU Deniz Piyadeleri, olayın ardından Black Mesa Araştırma Tesisi'ni temizlemek için gönderilir, görevleri, araştırma projesi ve ilgili dünya dışı yaşam hakkında bilgisi olan herkesi ortadan kaldırmaktır.[7] Santego Askeri Üssü'nde, özellikle tehlikeli ortamlar ve geleneksel olmayan düşmanlarla ilgili olanlar olmak üzere, çeşitli iç mekan savaş durumlarıyla başa çıkmak için özel olarak eğitilmişlerdir. Savaş rollerinin yanı sıra, Sıhhiye veya Mühendis olmak gibi özel yetenekler üstlenirler. Rolleri başlangıçta acil durumlarda Black Mesa Güvenlik Gücü ile işbirliği içinde çalışmak olarak tanımlanır[8] ancak bu durum görevlerinin ilerlemesi sırasında değişir.

Kentsel kamuflaj savaş kıyafeti üniformaları ile Güçlendirilmiş Çarpışma Yeleği giyerler ve el bombası fırlatıcı donanımlı Hafif Makineli Tüfekler, Pompalı Tüfekler, M249lar, M-40A1 Keskin Nişancı Tüfekleri, 9 mm Tabancalar ve Desert Eaglelar ile donanmışlardır. Hedeflerini püskürtmek için el bombaları taşırlar. Ekipler halinde çalışırlar ve telsiz yoluyla iletişim halindedirler. Half-Life'ın PlayStation 2 portunda, el bombalarını alıp fırlatarak veya tekmeleyerek düşmanlara geri gönderebilirler. Ayrıca yakın dövüşte rakiplerini de tekmeleyebilirler. Ağır şekilde güçlendirdikleri alanlarda Lazerli Mayınlar, Taretler ve çeşitli insanlı taret ve silah mevzilerinden faydalanırlar. Açık havada, Apacheler, Jetler ve Ospreyler tarafından havada desteklenirken, Abramlar, Bradleyler ve kamyonlar yerde destek sağlar.

Görünüşler[edit]

Half-Life[edit]

HECU Deniz Piyadelerinden ilk olarak Ofis Tesisleri bölümünde bahsedilmektedir. Hayatta kalanlar aslında ordunun onları kurtarmaya geldiğine inanmaktadır. Askerlerle ilk olarak, gerçek niyetlerinin ortaya çıktığı "Düşmanlarımız Var" bölümünde karşılaşılır ve oyunun geri kalanında Lambda Çekirdeği'ne kadar standart düşmanlar olarak rol alırlar. Tüm insan çalışanları toplarlar ve ya öldürürler ya da sorgulamak için yüzeye çıkarırlar. Önemli alanları ele geçirmeye başlayıp anons sistemini devralırlar ve iletişim için kullanmaya başlarlar. Xen uzaylılarına karşı tam ölçekli bir savaş başlar.

Gordon Freeman, kazazedelerin çoğundan sorumlu olduktan sonra birincil hedeflerinden biri haline gelir. Bazı askerlerin felakete neyin sebep olduğunu merak ettikleri duyulduğundan, Yankılaşım Çağlayanı'nın veya uzaylıların kökenleri hakkında bilgi sahibi gibi görünmüyorlar ve Gordon'un olası bir sabotajcı olduğundan ve bu nedenle tüm olaydan sorumlu olduğundan şüphelenirler. Daha sonra Gordon'un kendisi tarafından gönderilen bir uydu dağıtım roketinin fırlatılmasını iptal ederler. Sonunda, işgalci uzaylı kuvvetleri askerlerini bastırarak, onları tahliye etmeye ve tesise hava saldırıları başlatmaya yönlendirir.

Half-Life: Uplink[edit]

Uydu dizinine gidişi ve daha sonraki dönüş yolculuğu sırasında Gordon, nakliye tersanelerinde birden fazla silah mevzii, kulelerdeki Deniz Piyadeleri, bir komuta çadırı ve Vortigaunt cesetlerini yakmak için kazılmış bir çukurdan oluşan bir HECU kampına doğru yol alır.

Half-Life: Opposing Force[edit]

Barajı takip eden bölgede Xen ve Irk X uzaylıları ve Black Ops ile savaşan askerlerin sahnelenmiş ekran görüntüsü.

Opposing Force'da oyuncu, askerlerden biri olan Onbaşı Adrian Shephard'ın kontrolünü ele geçirir. Adrian oyunun başlarında biriminden ayrı kalır ve uyandığında Deniz Piyadelerinin artık çekilmek üzere olduğunu öğrenir. Ancak, geride kalan askeri birlikler kısa bir süre sonra kendilerini, görevleri HECU'nun başarısız çevreleme politikasını tesisi yok ederek ve içinde buldukları her şeyi ortadan kaldırarak örtbas etmek amacıyla hükümet tarafından gönderilen ikinci bir temizlik ekibi olan ölümcül Black Ops ajanlarının ateşi altında bulurlar.

Adrian'ın günlük kayıtları operasyon hakkında daha fazla bilgi verir. Mart 200-'de, olaydan iki ay önce, G-Man eğitim askerlerini gözlemlemek için Santego Askeri Üssü'nü birkaç kez ziyaret eder. Aynı ay, Deniz Piyadeleri, bilim insanları tarafından yeni araştırmalar için kullanıldığı söylenen yakındaki bir tesis olan Black Mesa'daki bir göreve hazırlanmak için özel iç mekan dövüş eğitimine başlar. Onlara, yarın "o olayın" gerçekleşmesi durumunda hazır olmaları söylenmiş ancak "o olayın" ne olabileceği konusunda bilgi verilmemiştir.[9]

Opposing Force'ta, Sıhhiye ve Mühendis askerler bulunmaktadır.

Half-Life: Blue Shift[edit]

Blue Shift'te, HECU ilk olarak Görev Çağırıyor bölümünde Black Mesa güvenlik görevlilerinin cesetlerini bir drenaj kanalına atarken görülür. Kendileriyle belirgin bir şekilde ilk olarak, Yük Depolarını ele geçirdikleri Esir Düşmüş Nakliye bölümünde karşılaşılır. Burada Barney Calhoun, askerler tarafından saldırıya uğramış yaralı bir bilim insanına rastlar. Ölmeden önce, Barney'e tesisten kaçma planında kendisine yardım etmesi için Dr. Rosenberg'i bulmasını söyler.

Oyuncu, ordunun çok sayıda bilim insanını yakaladığı ve onları nakliye konteynırlarına hapsettiği, sonunda Rosenberg'i birinde bulup kurtardığı Yük Avlusu'ndan geçmelidir. Sonraki bölümler, askerlerin Xen güçlerine karşı savaşmaya devam ettiği, Rosenberg'in planını takip ederken Barney ile savaştığı yeraltı Bölüm A-17 Prototip Laboratuvarları'na açılır. Askerler daha sonra Black Mesa çalışanlarının bir ışınlayıcı aracılığıyla kaçmasını engellemek için son bir çaba uğraşırlar ancak başarısız olurlar.

Half-Life: Decay[edit]

Decay'de oyuncular, Gina Cross ve Colette Green, olaydan kısa bir süre sonra yüzeye ulaşmak ve yardım amacıyla orduyla iletişime geçmek için Rosenberg'e eşlik eder. Bu olaydan sonra oyuncular, felaketi durdurmada ona yardım etmek için Dr. Keller'a geri dönerler. Bir sonraki görev olan Yankılaşım'da, ordunun toplu halde hava yoluyla geldiğine tanık olunabilir.

Askerlerle ilk kez düzgün bir şekilde Aile İçi Şiddet bölümünde karşılaşılır ve burada Seviye 3 Yurtları'nda güvenlik görevlilerini infaz ederken görülürler. Oyuncular daha sonra, Half-Life'ta Gordon tarafından gerçekleştirilen teslimat roketinin fırlatılmasına izin vermek için geçiş kodlarını girmeleri gereken askeri denetim altındaki Black Mesa Hava Denetimi binalarında ağır bir direnişle karşılaşırlar. Son görünümleri, Gama Laboratuvarları'nın altındaki kanalizasyonlarda uzaylılarla savaşan Çapraz Ateş bölümündedir.

HECU ayrıca, Xen Saldırıları adlı bonus görevde, Vortigaunt askerleri X-8973 ve R-4913 ile savaştıkları bir yeraltı park alanında görünür.

Sahne arkası[edit]

Geliştirme[edit]

Denizciler bir Osprey tarafından konuşlandırılıyor.

Askerler, benzersiz kafa modellerinden farklı donanımlara kadar çeşitli görünümlere sahiptir. Seçilen model genellikle askerin birlikteki rolünü ve silah seçimini yansıtır. Chuck Jones özgün modelleri tasarlamış,[1] Stephen Bahl ise tüm Yüksek Çözünürlüklü modellerin yanı sıra Opposing Force için yeni sınıfları ve türlerini tasarlamıştır.[5][10] HECU askerleri, Valve tarafından o zamanlarda giyilen baskın çöl deseni çeşitleri yerine seçilen gri bir kentsel kamuflaj Savaş Kıyafeti Üniforması giymektedir. Kararın arkasındaki neden, hem kamufle olmuş izlenimi vermek hem de düşük çözünürlüklü ekranlarda yüksek oranda görünürlük vermek için akıllı bir kamuflaj karşıtı tanıtmaktı.[1] Half-Life'ın sansürlü Almanca sürümünde, Robot Askerler varsayılan askerlerin yerini alır. Oyunun tüm sürümleri için çok oyunculu modda bir bronz renkli Robot Asker de kullanılır.

Askerler, Half-Life ve genişleme paketlerinde çeşitli oyuncular tarafından seslendirilmektedir. Kelly Bailey, özgün muharebe telsiz sohbetinin seslendirme sanatçısıdır.[11] Harry S. Robins ve Mike Shapiro, Blue Shift'teki askerlerin cesetleri kanallara atması da dahil olmak üzere, senaryolu birkaç sahnede seslendirme yapmıştır. Robins, Opposing Force için telsizden emir veren komutan rolünü tekrar oynamıştır. Jon St. John, Opposing Force'taki askerlerin ve talim eğitmenlerinin sesidir. Ayrıca Decay'deki 3. Seviye Yurtları'nda bir askeri seslendirmiştir. Brice Armstrong, Decay'de Gordon Freeman'ı yakalayan askerler için replikler kaydetmiştir ancak görev oyundan çıkarıldıktan sonra bunlar kullanılmamıştır.

Half-Life SDK'si, HECU'nun bir dizi makaslanmış kalıntısını içerir. Başlangıçta oyun, İnsan Çavuş lakaplı, bir minigun kullanan, puro içen güçlü bir askere sahip olacaktı.[1] Oyuncunun ayrıca, sadece alt çenelerini ve dillerini geride bırakarak, kafadan vuruşlarla askerlerin kısmen kafalarını ayırabilmesi amaçlanmıştı. Patlamış kafa türü kaynak model dosyalarında bulunabilir.

Half-Life Alpha'da askerler ilk olarak The Office Warrens bölümünde görülür. Silahlardan kaçınmak için veya yeniden doldururken sola veya sağa gidebilirler. El bombası fırlatıcılı M4'lere benzeyen Taarruz Tüfekleri kullanırlar. Fırlatılan el bombaları, çarpmadan ziyade bir zamanlayıcıya göre patlar. Half-Life: Day One'da mevcut olan tek asker türü gaz maskesi ve bere kafa tipleridir ve Pompalı Tüfek kullanmazlar. Pompalı Tüfeği olan askerler oyunun başlarında görünmediğinden bu özellik büyük olasılıkla bu sürüm için devre dışı bırakılmıştır.

Yapay zeka[edit]

Askerlerin yapay zekası Steve Bond tarafından yapılmıştır.[3] Davranışları, çizelgeler ve görevlerden oluşan bir sisteme dayanmaktadır. Çizelge, görevlerin ve koşulların bir listesidir, görev ise gerçekleştirilen fiili eylemdir. Örneğin, "GruntVictoryDance", asker oyuncuyu öldürdüğünde gerçekleştirilen bir çizelgedir. Karakter harekete geçmeli ve oyuncunun cesedini kontrol etmelidir. Bu durum, yalnızca karaktere özgü gereksinimler gibi belirli oyun dünyası koşulları karşılandığında gerçekleşir. Bu senaryoda, çizelge yalnızca bir ekip lideri veya bir ekipten ayrı yalnız bir asker tarafından gerçekleştirilebilir.

Askerler, bir ekip lideri de dahil olmak üzere en fazla dört üyeden oluşan ekiplerde birlikte çalışma yeteneğine sahiptir. Bir ekipteyken, ekip lideri aracılığıyla aktarılan düşmanın mevcut konumu gibi bilgileri birbirleriyle anında paylaşabilirler. Lider öldüğünde ekip ortadan kalkar ve kalan askerler birbirinden bağımsız hareket etmeye bırakılır. Askerler ayrıca Alien Gruntlara baş düşmanları gibi davranacak şekilde kodlanmıştır. Bir Alien Grunt ortalıkta ise, onu diğer her şeyin üzerinde bir hedef olarak önceliklendirmeyi seçeceklerdir.

Opposing Force askerleri hala Black Mesa çalışanıyla savaşmak için kodlanmıştır. Bu durum, Muharebede Kaybolmuş bölümünde görülebilir.[i] Yerin altında saklanan bilim insanına askerler onu görünce ateş eder. Asker yapay zekası, Opposing Force'te Black Ops suikastçıları ve Shock Trooperları, Counter-Strike: Condition Zero Deleted Scenes'de teröristleri ve Half-Life 2'de Combine Askerlerini oluşturmak için temel olarak kullanılmıştır.

Tırı vırı[edit]

  • Opposing Force kullanım kılavuzu bir askerin el kitabı olarak yazılmıştır. Murphy yasasının ve Tüm Sentinellerin Genel Emirleri'nin transkripsiyonlarını içerir.
  • HECU, gerçek hayattaki Birleşik Devletler Özel Harekat Komutanlığı (SOCOM) gibi çok şubeli bir ekibe benzemektedir. HECU piyadelerine "Denizciler" denir. Dwight T. Barnes, Deniz Piyadelerinde kullanılan Tatbikat Eğitmeni unvanına sahiptir ve HECU askerleri, yerleştirme için Deniz Piyadeleri Osprey Helikopteri ve ateş desteği için M1A1 Abrams'ı kullanır. HECU ayrıca ABD Ordusu AH-64 Apache helikopterlerini de kullanır. Gökyüzünde görülen jetler, ABD Hava Kuvvetleri'ne ait F-16 savaş uçaklarını andırır.
  • Half-Life, Blue Shift ve Decay'deki asker replikleri, cümleler oluşturmak için bir araya getirilen çok sayıda ayrı ses dosyasından oluşur.

Sergi[edit]

Modeller[edit]

Half-Life Alpha[edit]

Yayın öncesi[edit]

Half-Life ve genişlemeleri[edit]

Görünüş listesi[edit]

Ana oyunlar[edit]

Diğer[edit]

Notlar[edit]

  1. Bu mod, Half-Life Alpha'daki konsoldan impulse 200 komutu kullanılarak etkinleştirilebilir. Çizgiler, askerlerin tüfeklerini ve el bombalarını kullanarak olası saldırı konumlarını gösterir

Kaynaklar[edit]

Hazardous Environment Combat Unit/tr
Combine OverWiki'de Hazardous Environment Combat Unit/tr için bir liste alıntı bulunur.
Hazardous Environment Combat Unit/tr
Combine OverWiki'de Hazardous Environment Combat Unit/tr ile alakalı birçok resim var.