Bu konu Black Mesa Olayı dönemiyle ilgilidir.
Bu, öne çıkan bir makaledir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Gargantua

From Combine OverWiki, the original Half-Life wiki and Portal wiki
Jump to: navigation, search

Bu konu Black Mesa Olayı dönemiyle ilgilidir.
Bu, öne çıkan bir makaledir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Hl garg.png
Gargantua
Genel bilgi
Taraf

Xen ordusu

Tip

Asker

Bireysel bilgiler
Sağlık

800/800/1000

Silah(lar)
 • Alev atar
 • Tepinme saldırısı
 • Yumruk
Oyun bilgisi
Varlık

monster_gargantua

Tasarımcı(lar)

Chuck Jones[1]

Gargantua, Half-Life serisinde yer alan büyük ve güçlü bir Xen uzaylı yaratığıdır.

Genel bakış[edit]

Bölge E Ray Denetimi'nde bir Gargantua ile savaşan iki HECU askeri.

Gargantua yaklaşık altı metre boyunda, çoğunlukla mavi renktedir ve bir düşman birimi algıladığında kırmızı parlayan sarı bir gözü vardır. Ellerinin yerine, yoğun ısı alevleri yaymak için açılabilen midyelere benzeyen iki kıskaç benzeri uzantıya sahiptir (Alien Grunt elleri de benzerdir), ayrıca gövdesinin altındaki ikincil "geriye-evrimleşen" bacaklar,[1] Xen yaratıklarının çoğunda bulunan yaygın bir özelliktir. Yaratığın tamamen kurşun geçirmez olmasını sağlayan kalın bir kabuğu vardır ve yok edilmesi için büyük miktarda patlayıcı, elektrik veya enerji hasarına maruz kalması gerekir. Her karşılaşıldığında, geleneksel yöntemlerle nadiren mağlup edilebilir.

Görünüşler[edit]

İlk olarak, Half-Life bölümü Güç Ver sırasında Bölge E Ray Denetimi'nde tanıtılmıştır. Orada, G-Man denetim odasından izlerken, iki HECU askerine karşı savaşmaktadır ve çok geçmeden Gordon Freeman'ı fark edip ona döner. Onu yenmek için Freeman, Bölge E Malzeme Taşımacılığı ağına ve yakınlarda bulunan küçük elektrik santraline giden raylara gücü geri getirmelidir, böylelikle yaratık elektrik deşarjlarıyla yok edilecektir.

Yine Yüzey Gerilimi bölümünde, Atık İşleme Alanı 3'e giden Yüzey Taşıt Parkı'nın bir yeraltı otoparkında HECU askerlerine Black Mesa SUV'ları fırlatırken görünür. Freeman'ı fark ettikten sonra, onu yaratığa hava saldırısı düzenlemek için HECU tarafından oluşturulan bir Taktiksel Harita'yı kullanması gereken Atık İşleme Alanı 3'e giden bir tünele kadar kovalar.

Daha sonra, Xen'deki Karışgan bölümünde görülür ama burada kolayca yanından geçip gidilebilir.

Gargantua'nın Half-Life'da en son ortaya çıkışı Nihilanth bölümündedir: Nihilanth tarafından üçüncü odaya dördüncü kez ışınlandığında, Alien Controllerlar yerine bir Gargantua belirir.

Uplink'in son sahnesi sırasında da bir Gargantua belirir, burada G-Man seyrederken birkaç Black Mesa çalışanını öldürür, yavaş yavaş köşeye sıkışmış oyuncuya doğru ilerler ve bu noktada demo sona erer.

Opposing Force'taki Foxtrot Uniform bölümünde, Hidro-Elektrik Barajı'nın üstüne bağlanmış bir Gargantua görülebilir (ancak yeterince yaralandıktan sonra serbest kalacaktır), HECU askerleri ve Shock Trooperlar ona karşı savaşırlar ve G-Man barajın giriş kulesinde bir cep telefonu kullanır. Etrafına dinamit yerleştirilmiştir ve Adrian Shephard onu hızla patlatarak yaratığı öldürmüş ve barajın ortasını kısmen yok etmiştir.

Davranış ve beceriler[edit]

Gargantua, Hidro-Elektrik Barajı'nın tepesinde.
 • Gargantua, kıskaç benzeri ellerinden düşmanları kolayca öldüren yoğun ısı alevleri yayabilir.
 • Kolları ve ayaklarıyla vurabilir ve ayrıca rakiplerine yere güçlü bir şekilde vurarak, hızlanan kırmızı bir nokta ile temsil edilen bir şok dalgası gönderebilir. Bu şok dalgası, oldukça yavaş olmasına rağmen, ulaştığında oyuncuya ağır hasar verir. Oyuncuya vurduğunda, HEV Giysi "iç kanama" tespit eder, bu kelimelerin duyulduğu tek örnek de bu durumdur.
 • Gargantua hızlı hareket eder (oyuncudan biraz daha hızlıdır) ve çok güçlüdür: yolundaki büyük engelleri kolaylıkla parçalayabilir veya fırlatabilir ve çoğu hafif silah ateşine karşı dayanıklıdır.
 • Bu yaratığın sahip olduğu bir diğer yetenek de "süpersonik kükreme"dir. Hareket halindeyken asla görülmez, sadece menzil dışındayken duyulur. Yine de, kükremenin inanılmaz derecede güçlü ve tehlikeli olduğu ve Bölge E Ray Denetimi'nin üretecine giden bir koridorun tavanı gibi yapıları yok edebileceği gösterilmiştir.

Taktikler[edit]

Gargantua karşılaşmalarının çoğunda yapılması zor ve gerekli olmasa da, yaratık, yeterli miktardaki doğru mühimmat bulunduğunda, geleneksel silahlarla yok edilebilir. Patlayıcılar veya roketatar gibi patlayıcı silahlar ile Tau Cannon veya Gluon Gun gibi enerji silahları yaratığa karşı etkilidir.

Sahne arkası[edit]

 • Gargantua, iki farklı tasarımın birleşimidir.[1] Biri Rancor / Xenomorph tarzı bir tasarım, diğeri ise görünüşe göre daha robotik bir tasarımdır.
 • Önerilen birkaç davranış, beceri ve fiziksel özellik, yaratığın son hâline dahil edilmemiştir. Bu makaslanan özellikler, avına hızlı tepki veren, sonra ısıran ve delen (Alien film serisindeki Xenomorph'unkine benzer) teleskopik çeneler, görünmez gözler, ifade için yukarı ve aşağı hareket eden sırt yüzgeçleri ve küçük avları kapmak için üç çatallı bir dil içerir. Ayrıca, başta genellikle çömelerek duracak, ardından saldırmak için boz ayı gibi ayağa kalkacaktı.[1]
 • Chumtoad'da olduğu gibi, Gargantua için de çeşitli doku renkleri denenmiştir. Bu dokular, yeşil çizgili pembe bir deri, mavi çizgili turuncu bir deri ve yeşil çizgili mor bir deri içerir. Son modelin de sarı çizgileri olması gerekiyordu.[1]
 • Gargantua başlangıçta Half-Life: Decay'de görünecekti ancak nihayetinde makaslanmıştır.
 • Half-Life 2'nin başlangıcındaki özgün tren yolculuğu sırasında oyuncu, treninden "Gargantua'ya benzeyen bir şey"in yakındaki trene bir yarıktan atıldığını ve rayların üzerinden geçen veya trene kafa tutmaya çalışan herhangi bir yaratığın, sürülerini kesmek için tasarlanmış lokomotif çelik pulluk tarafından tamamen yok edildiğini görecekti (evvel tarihli Razor Train lokomotifine yansır).[2]

Sergi[edit]

Yayın öncesi[edit]

Yayın[edit]

Görünüş listesi[edit]

Ana oyunlar[edit]

Diğer[edit]

Kaynaklar[edit]