Bu konu Black Mesa Olayı dönemiyle ilgilidir.
Bu konu Combine dönemi ile ilgilidir.
Bu, güvenli bir makaledir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Tehlikeli Ortam Giysisi

From Combine OverWiki, the original Half-Life wiki and Portal wiki
Jump to: navigation, search

Bu konu Black Mesa Olayı dönemiyle ilgilidir.
Bu konu Combine dönemi ile ilgilidir.
Bu, güvenli bir makaledir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

HEV Suit HL2.jpg
Tehlikeli Ortam Giysisi
Genel bilgi
Taraf
Kullanım
Kullanan
Oyun bilgisi
Varlık

item_suit

Tasarımcı(lar)
"Eh, Gordon, HEV giysinin sana hâlâ cuk gibi oturduğunu görüyorum. En azından eldiven kısımları öyle."
Isaac Kleiner[kaynak]

Basitçe HEV Giysisi veya Tehlike Giysisi olarak da bilinen Tehlikeli Ortam Giysisi, Half-Life serisinde Gordon Freeman ve Black Mesa Bilim Ekibi'nin diğer üyeleri tarafından giyilen bir koruyucu giysidir.

Genel bakış[edit]

Giysi, tehlikeli ortam koşullarında kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Elementlere karşı sınırlı koruma sağlar. Ayrıca, uyarı ekranında önemli bilgileri görüntüler. Bilgisayarlı bir kadın sesi, kullanıcının durumu hakkında bilgi ve çevresel koşullarla ilgili güncellemeler sağlamak için giysinin içinden konuşur. Giysinin belirli araklıklarla yeniden şarj edilmesi gerekir; şarj ne kadar yüksek olursa, giysi o kadar fazla koruyucu güç sağlar. Duvara monte edilen şarj cihazları veya güç modülleri kullanılarak yeniden şarj edilebilir. Giysi tasarımı her cinse uygun gibi görünür ve göğsünde Lambda logosu vardır.

Görünümler[edit]

Half-Life[edit]

Half-Life'ta Gordon, giysinin Mark IV modelini giyer. Olağanüstü malzemelerle çalışırken giysiyi giyip çalıştırması gerekir ve eğitim kursunda kullanımı konusunda eğitilip belgelendirilmiştir. Giysi Gina Cross tarafından tasarlanmıştır. Ayrıca Xen'e gönderilen araştırma ekipleri tarafından örnek toplamak için kullanılır.

Giysi, yüksek etkili tepkisel zırh, atmosferik kirlilik alıcıları, iletişim arayüzü, kullanıcının durumunu görüntülemek için yaşamsal belirti izleme, kullanıcı yaralandığında morfin uygulamak için otomatik tıbbi sistemler, savunma silahı seçme sistemi ve mühimmat seviyesi izleme özelliklerine sahiptir. Aynı zamanda dahili bir el feneri ve radyoaktivite alanlarında uyarmak için bir Geiger sayacı vardır. Ek parça olarak bir kask ve bir Uzun Atlama Modülü içerir.

PlayStation 2 sürümünde kullanıcının hedeflere kilitlenmesini sağlayan otomatik hedefleme sistemi bulunmaktadır. Ses sistemi ayrıca Decay'de iletişim için kullanılır.

Gina Cross'un Black Mesa Olayı'ndan önce Richard Keller gözetiminde görülmemiş bir Mark V prototipini denediği söylenir,[4] ancak bunun devam oyununda yer alan Mark V giysisiyle nasıl bir ilgisi olduğu bilinmiyor.

Half-Life 2[edit]

Half-Life 2'de Gordon eski giysisinin yükseltilmiş bir sürümü olan Mark V giyer. Rahatlık ve kullanışlılık için Isaac Kleiner tarafından yeniden tasarlanmıştır.[5] Kleiner'in giysiyi nasıl aldığı açıklanmamıştır. Yeni özellikler arasında yakınlaştırma işlevi tarafından sağlanan görüş iyileştirme ve hızlı hareket etmek için sınırlı koşma işlevi bulunur. Giysi, kullanıcı bir Zehirli Headcrab tarafından saldırıya uğradığında nörotoksin için panzehir uygular. Selefinden farklı olarak, el feneri (Episode Two hariç), koşma ve oksijen kaynağı için yardımcı güç kaynağı kullanır. Combine enerji prizlerinden güç çekebilir. Combine'ın telsiz sesleri giysiden duyulabilir.[5] Alyx Vance tarafından Gordon ile iletişim kurmak için kullanılan giysi telsizi de vardır.

Sahne arkası[edit]

Half-Life'ta giysi, Harry Teasley'in bir kavram çiziminden esinlenerek Chuck Jones tarafından yaratılmıştır.[1] Giysinin sesleri, Half-Life için yalnızca bir kez kaydedilmiştir ve giysinin bulunduğu sonraki oyunlarda tekrar kullanılmıştır. Kaydedilen giysi seslerinin çoğu oyun içinde kullanılmamaktadır. Oyun dosyalarında bulunurlar ancak muhtemelen oyun içinde gerçek bir amaç sunmadıkları nedeniyle makaslanmışlardır. Başlangıçta, giysi Güç Giysisi olarak adlandırılmıştı. Üç ana işlevi vardı: koruma, bildirim ve takviye. Bazı işlevler kendiliğinden çalışırken diğerleri ise güç gerektiriyordu. Oyuncu giysinin sesini açabiliyor veya kapatabiliyordu.[6]

Half-Life 2'nin evvelki bir sürümünde Gordon, HEV Giysisi yerine bir deri giysi giyecekti. Geliştiriciler ilk Half-Life'ın ikonik unsurlarını korumaya karar verdiklerinde HEV Suit nihayetinde muhafaza edildi.[7]

Half-Life 2 sızıntısında, çoğu silah görünüm modeli HEV Giysisini son oyunda görülen soluk sarımsı-turuncuya kıyasla daha koyu, daha kırmızımsı-turuncu renkte göstermektedir.

Tırı vırı[edit]

 • Özgün elbisenin arkasında Valve'ın şirket logosu görülebilir.
 • Gordon, Olağanüstü Malzemeler Laboratuvarı'na vardığında eksik iki giysi vardır. Randy Pitchford'a göre, bu giysiler Gina ve Colette'e aittir.[8]
 • Lambda Çekirdeği bölümünde, Araştırma Ekibi için hazırlık odasında üç boş elbise tüpü vardır. Bu tüpler aslında doludur ve içinde giysi vardır ancak bir hata nedeniyle harita yüklendiğinde zeminden aşağı düşerler. Bu sorun oyunun Source sürümünde gerçekleşmez.
 • Half-Life'ta HEV Giysi'nin dünya modelinde eldiven bulunmazken, tüm silahların görünüm modellerinde eldiven bulunmaktadır. Ek olarak, Gordon'un üçüncü şahıs ve Gina'nın modellerinde eldiven vardır ancak görünüm modelinde görülen "arayüz" yoktur. Yüksek Çözünürlüklü Paket'teki eldivenlerin üzerinde de herhangi bir "arayüz" yoktur.
 • Robot Repair'de bir HEV Modülü bulunabilir.

Sergi[edit]

Half-Life Alpha[edit]

Half-Life: Day One[edit]

Half-Life[edit]

Half-Life (Dreamcast portu)[edit]

Half-Life (PlayStation 2 portu)[edit]

Half-Life: Decay[edit]

Half-Life 2[edit]

Half-Life: Alyx[edit]

Diğer[edit]

Tanıtıcı çizimler[edit]

Görünüş listesi[edit]

Ana oyunlar[edit]

Diğer[edit]

Ayrıca bakınız[edit]

İlgili medya[edit]

Kaynaklar[edit]

 1. 1.0 1.1 1.2 Harry Teasley, Ivan the Space Biker üzerine (3 Ağustos 2014)
 2. Half-Life Alpha (sürüm .61) Notları (Half Life Main v6.doc) (26 Ağustos 1998)
 3. Derek Jenson'ın portföyü
 4. Half-Life PlayStation 2 kullanım klavuzu
 5. 5.0 5.1 Half-Life 2 Prima Guide
 6. Half-Life SDK
 7. Marc Laidlaw, siyah, deri giysi üzerine (17 Eylül 2015)
 8. Half-Life PS2 ve Decay Gearbox Software forumlarında (6 Temmuz 2003) sitesinde (arşivlenmiş)