Bu konu gerçek dünya bakış açısıyla ilgilidir.
Bu konu Black Mesa Olayı dönemiyle ilgilidir.
Bu, iyi bir makaledir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Half-Life: Uplink

From Combine OverWiki, the original Half-Life wiki and Portal wiki
Jump to: navigation, search

Bu konu gerçek dünya bakış açısıyla ilgilidir.
Bu konu Black Mesa Olayı dönemiyle ilgilidir.
Bu, iyi bir makaledir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Frohmansquare.jpg Bu makale "canon" değildir.
Space.png

Bu makalenin konusu Half-Life ve Portal evreninde gerçekleşmez ve "canon olmayan" olarak kabul edilir.

Bu makale demo hakkındadır. Kısa film için, Half-Life: Uplink (film) makalesine bakın.

Uplink menu.png
Half-Life: Uplink
Geliştirici(ler)

Valve Corporation

Yayın tarihi

Windows
12 Şubat 1999[1]
PlayStation 2
Haziran 2002

Tür(ler)

Birinci şahıs nişancı

Mod(lar)

Tek oyuncu

Platform(lar)

Windows, PlayStation 2

Girdi
Motor

GoldSrc

Seri

Half-Life

Önceki oyun

Half-Life

Sonraki oyun

Half-Life: Opposing Force

Half-Life: Uplink, Half-Life'ın demo sürümüdür. 12 Şubat 1999'da yayınlanmıştır.[1]

Genel bakış[edit]

Oyunun demo sürümü olarak etiketlenmesine rağmen Uplink, oyunun yayınlanan sürümünde bulunmayan yepyeni bir bölüme sahiptir. Oyuncu, alternatif bir zaman çizgisinde Gordon Freeman'ın kontrol eder. Oyun, "çevreleme fiyaskosu"ndan 48 saat sonra Lambda Tepkimeç Tesisi'nin girişinde başlar. Burada oyuncu, tesise girip kaçmak isteyen bir bilim insanı ve bir güvenlik görevlisiyle tanışır ancak Birleşik Devletler Nükleer Düzenleme Komisyonu'na "her şey yolunda" sinyali gönderilene kadar kapıyı açamazlar. Bombardıman kablolara zarar verdiği için konsoldan sinyal gönderemezler.

Oyuncuya verici kubbesine ulaşma ve vericiyi elle yeniden yapılandırma görevi verilir. Kubbe bölgesinde yüksek miktarda radyasyon bulunmaktadır ve koruyucu giysisi sayesinde sadece oyuncu hayatta kalabilecektir. Oyuncu, demonun sonunda bir Gargantua ile büyük bir odaya hapsolur ve kaçamaz. G-Man, bir pencereden seyrederken ve uzaklaşırken görülebilir. Gargantua yaklaştıkça ekran kararır. Ekranda bir mesaj belirir: "Mevcut değerlendirme: bağlantı tamamlandı. Daha fazla veri gerekiyor."

Geliştirme[edit]

Popüler inanışın aksine Uplink, Half-Life'dan kesilen bir bölüm değildir. Yepyeni seviyelere sahiptir ve oyunun son halinden bazı kesilmiş içerikleri kullanır. Genel olarak, kesilmiş bölüm olan İletişim Merkezi'nden bir fikre dayanmaktadır. John Guthrie ve Kelly Bailey tarafından, birkaç hafta boyunca herhangi bir kod desteği olmadan oluşturulmuştur.[2] Marc Laidlaw'a göre, iki tasarım hedefleri vardı. İlki, yeni oyunculara Half-Life deneyiminin özünü tanıtmaktı. İkincisi ise mevcut Half-Life oyuncularına yepyeni bir deneyim yaşatmaktı.[3]

By the time we finished Half-Life, we wanted to streamline the development process. The Uplink mission pack tested that out. One person built the world, another did all the entity work to create a whole experience; a handful of people who put it together with audio that we had left over. There were a bunch of scenes in Half-Life that we wanted to do and weren't able to pull off. In some cases we already had audio. So Uplink was a separate mission about tuning the antennae to the satellite you launched when it was up there. From there we thought, 'Let's build the next game this way.'
Marc Laidlaw[4]

Dağıtım[edit]

Uplink başlangıçta bağımsız bir demo olarak yayınlanmış ve daha sonra Avrupa Yılın Oyunu sürümüne ve onu içeren derlemelere Half-Life için bir mod olarak dahil edilmiştir. Steam'de mevcut değildir ancak yine de internetten edinilebilir. PlayStation 2'ye port edilmiş ve Resmi PlayStation Dergisi'nin Haziran 2002 sayısında bir PlayStation Underground demo diskinde bir eklenti olarak yayınlanmıştır. Seçeneklerde Hile Kodları menüsünden bir kod girilerek oynanabilir. Kod şöyledir: Üçgen, Kare, Sol, Sağ, Daire, X, Yukarı, Aşağı. Bu, Seçeneklerdeki Ekstralar menüsünün kilidini açar. Oyuncu, oyunu oynamak için bu menüden diski yerleştirebilir.

Sahne arkası[edit]

Oyunun eğitim kısmı demoya dahil edilmiştir. Oyun Half-Life müziğini kullanır. Vauge Voices başlangıçta ve daha sonra oyuncu Gargantua'yı duvardaki bir çatlaktan gördüğünde çalar. Adrenaline Horror, kubbedeki sürpriz saldırı sırasında çalar. Bölümde gerçekleşen senaryo daha sonra Half-Life: Decay'de Yüzey Çağrısı'nda yeniden kullanılmıştır. Askerlerin kubbede mühürlü bir kapıyı açmak için bir pürmüz kullandığı bir sahne bulunmaktadır. Bu, Half-Life: Opposing Force'ta HECU Mühendis sınıfının yaratılmasına ilham vermiştir ve aynı zamanda Half-Life: Blue Shift'te Askerler tarafından kullanılan bir taktiktir.

Modlamada[edit]

  • Uplink Addon, bazı küçük içerik eklemeleriyle birlikte Uplink bölümlerini Half-Life'ın oyun akışına pürüzsüz bir şekilde ekler.[5]
  • Black Mesa: Uplink adlı Source için Uplink'in üçüncü taraf yeniden yapımı, 17 Aralık 2012'de yayınlanmıştır.[6] Bu mod, Half-Life'ın üçüncü taraf yeniden yapımı olan Black Mesa modunun varlıkları kullanılarak yapılmıştır.

Sergi[edit]

Ayrıca bakınız[edit]

Kaynaklar[edit]

Half-Life: Uplink/tr
Combine OverWiki'de Half-Life: Uplink/tr ile alakalı birçok resim var.
  1. 1.0 1.1 hluplink.exe Blue's News sitesinde (12 Şubat 1999)
  2. Sohbet kaydı Josh Karg'ın kişisel websitesi
  3. Marc Laidlaw ile röportaj PC Gamer Online (1999) sitesinde (arşivlenmiş)
  4. Half-Life 2: Raising the Bar (düzeltilmemiş sürüm), sayfa 158
  5. Half-Life Uplink Addon 1.3 ModDB'de
  6. Black Mesa: Uplink ModDB'de

Harici bağlantılar[edit]