Bu konu Black Mesa Olayı dönemiyle ilgilidir.
Bu konu Combine dönemi ile ilgilidir.
Bu konu Portal 2 dönemiyle ilgilidir.
Bu, öne çıkan bir makaledir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

El feneri

From Combine OverWiki, the original Half-Life wiki and Portal wiki
Jump to: navigation, search

Bu konu Black Mesa Olayı dönemiyle ilgilidir.
Bu konu Combine dönemi ile ilgilidir.
Bu konu Portal 2 dönemiyle ilgilidir.
Bu, öne çıkan bir makaledir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

"O el fenerine yeni bir pil almasıyla ilgili Dr. Kleiner ile cidden konuşmamız gerek."
Alyx Vance[kaynak]

El feneri, Half-Life serisi boyunca kullanılan, çeşitli şekil ve biçimlerde görünen taşınabilir bir ışık kaynağıdır. Black Mesa Güvenik Gücü'nün standart donanımıdır ve HEV Giysisi'nin yerleşik bir özelliğidir.

Genel bakış[edit]

İlk olarak Tehlike Kursu eğitimi sırasında resmi olarak tanıtılan el feneri, Black Mesa'nın sayısız havalandırma kanalı gibi karanlık alanları aydınlatmak için kullanılan bir araçtır. HEV Giysisi, giysinin güç kaynağından bağımsız olarak yardımcı bir kaynak üzerinde çalışan ve giysinin gücü tamamen boşalmış olsa bile kullanılmasına izin veren yerleşik bir el feneri içerir.[1][2] El feneri, kullanımdayken enerji kaynağını yavaşça tüketir ve kapatıldığında yeniden şarj olur. Çok uzun süre açık tutulursa, el feneri mevcut gücü tükendiğinde otomatik olarak kapanacaktır. Black Mesa güvenlik görevlileri, aynı şekilde çalışan el fenerleri taşır. Tesisteki bilim çalışanın da çeşitli taşınabilir ışık cihazları kullandığı görülür. Bununla birlikte, işgalci HECU ve Black Ops kuvvetleri bunun yerine, Güçlendirilmiş Çarpışma Yeleği giysilerinin bir parçası olan gece görüş gözlüklerini tercih eder.

Half-Life 2: Episode One, Gordon ve Alyx'in sadece giysisinin el fenerini ve işaret fişeklerini aydınlatma için kullanarak, zombilerle dolup taşan zifiri karanlık yeraltı tünellerinden geçmesi gereken bir bölüme sahiptir. Karanlıkta gizlenmiş zombiler anında ışık kaynağına çekilir ve eğer üzerlerine ışık tutulursa tavana tutunan Fast Headcrabler direk saldıraya geçer. Half-Life 2: Episode Two'da el fenerine daha önce koşma ve oksijen sayaçlarıyla paylaşılan ayrı bir güç kaynağı verilmiştir.

Portal 2'de, Aperture Science Kişilik Yapıları'nın gözlerinden yansıtılan yerleşik el fenerleri olduğu gösterilir. Bu, Wheatley tarafından Taret İmalatı'nda kanadın gücü kesildiğinde gösterilmiştir. El fenerini açarsa öleceğinin söylendiğini belirtir.

Half-Life: Alyx'te Alyx Vance, Karantina Bölgesi'ndeyken bir Combine İşçisi'nin cesedinden bir el feneri alır. Üzerindeki isim, markasının PocketFLASH olduğunu gösterir. Bu el fenerini Yerçekimi Eldivenleri'ne takar ve Russell fenerin karanlığa duyarlı olduğunu ve düşük ışıklı ortamlarda otomatik olarak açılacağını söyler. Combine Ordinaller, donanımlarının bir parçası olarak fenerleri de taşırlar. Ek olarak, Kasa kazasının kalıntılarını araştırırken Combine Gruntlar el feneri kullanırken görülebilir.

Sahne arkası[edit]

Half-Life Alpha'da HEV Giysisi'nin feneri farklı bir şekilde davranır. Bir ışık noktasını yansıtmak yerine, Half-Life: Opposing Force'daki gece görüşünün çalışmasına benzer şekilde, oyuncunun etrafındaki sınırlı bir alanı aydınlatır. Evvel tarihli bir Half-Life: Blue Shift fragmanında, el fenerinin benzersiz bir silah yuvası öğesi olarak işlev gören el tipi bir sürümü görülebilir.[3] Bu özellik oyundan çıkarılmıştır, bunun yerine Half-Life'taki HEV Giysisi için kullanılan aynı el feneri mekaniğini korumuştur. Arta kalan el feneri modeli, dekoratif bir harita nesnesi olarak oyunda tutulmuştur.

Valve'den Aaron Seeler'e göre, Episode Two'da el fenerine ayrı bir güç kaynağı verilmesinin nedeni Antlion Guardian kovalamaca sahnesiyle ilgilidir. Oyuncular, kaçarken fenerlerini sürekli açık bıraktıkları ve koşmak için hiç enerjileri kalmadıkları için yaratığı geçememişler. Geliştirme ekibi, oyuncuları çevrelerini aydınlatmamaya zorlamak istememiş, bu yüzden mekaniği değiştirmeye karar vermişlerdir. Seeler, bu değişikliğin Half-Life evreninde tren kazasında meydana gelen hasarın sonucu olarak açıklanabileceğini belirtir.[4]

Sergi[edit]

Yayın öncesi[edit]

Yayın[edit]

Görünüş listesi[edit]

Ana oyunlar[edit]

Diğer[edit]

Kaynaklar[edit]