Bu konu Black Mesa Olayı dönemiyle ilgilidir.
Bu, iyi bir makaledir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Black Mesa çalışanı

From Combine OverWiki, the original Half-Life wiki and Portal wiki
Jump to: navigation, search

Bu konu Black Mesa Olayı dönemiyle ilgilidir.
Bu, iyi bir makaledir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Diğer kullanımlar için, Black Mesa (disambiguation) sayfasına göz atın.

Photo group001a2.png
Black Mesa çalışanı
Siyasi bilgiler
Tip

Kurumsal çalışan

Önder

Wallace Breen

Altsınıf
Taraf

Black Mesa

Toplumsal bilgiler
Temel

Black Mesa Araştırma Tesisi

Teçhizat

Black Mesa silahlarına bakınız

Teknoloji

Black Mesa teknolojisine bakınız

Araçlar

Black Mesa ulaşımına bakınız

Tarihi bilgiler
Dönem(ler)

Black Mesa Olayı

Oyun bilgileri
Tasarımcı(lar)
Seslendiren
 • Harry S. Robins (bilim insanları)
 • Michael Shapiro (güvenlik görevlileri, bilim insanları)
 • İlgili ses aktörleri için ayrı ayrı karakterlere bakınız
Varlık
 • monster_scientist
 • monster_barney
 • monster_otis
 • monster_scientist_cleansuit
 • monster_rosenberg
 • monster_scientist_dead
 • monster_hevsuit_dead
 • monster_sitting_scientist
 • monster_barney_dead
 • monster_otis_dead
"Güvenli çalışın, akıllıca çalışın. Geleceğiniz buna bağlı!"
― Black Mesa sloganı[kaynak]

Black Mesa tesisinde iki ana grup çalışan istihdam etmektedir: idari personel, servis personeli ve bazen de çalışanların aileleri dahil olmak üzere çeşitli diğer sakinlerle birlikte, bilim personeli ve güvenlik personeli. Tesis ayrıca küçük bir askeri varlık da bulundurur.

Tüm tesis çalışanı, her zaman gösterilmesi gereken kimlik kartları takar ve çalışanların çoğu alana erişmek için bir dizi sıkı güvenlik kontrolünden geçmesi gerekir. Ayrıca düzenli radyasyon ve biyolojik tehlike taramalarında çalışan tüm personel, düzenli idrar tahlili veya radyasyon kontrolleri yaptırmalıdır ve bir kontrolün eksik olması halinde işten çıkarılır. İronik bir şekilde, bu bilgi Black Mesa Ulaşım Sistemi'ndeki tramvay yolculuğu sırasında tramvay, yakındaki kırık bir konteynerden dökülmüş yeşil, muhtemelen zehirli bir malzemeden oluşan bir havuzdan geçerek ilerleyen bir robotik yükleyicinin üzerinden geçerken verilir.

Black Mesa çalışanının birkaç üyesi bir arada görüldüğünde, çok yararlı müttefikler haline gelebilmelerinin yanı sıra, birlikte veya oyuncuya karşı, hikayenin küçük ayrıntılarını ortaya çıkaran sohbetler sunarlar.

Bilim Ekibi[edit]

Black Mesa nüfusunun ezici çoğunluğunu oluşturan Black Mesa Bilim Ekibi, sadece bilim insanlarından oluşur.

Güvenlik Gücü[edit]

Black Mesa Güvenlik Gücü, Black Mesa'nın destek personeli gücünün ana bileşenidir.

Diğer çalışanlar[edit]

 • İdari personel - Yönetici Ofisi'ne hizmet eden idari personel, sivilleri işe almak (Sivil İşe Alım Bölümü) ve personel atamak (Destek Personeli Bölümü) dahil olmak üzere tesis bürokrasisini idare eder. Bilinen idari personel arasında Dr. Wallace Breen ve L.M. bulunmaktadır. Bölge D'de Yönetim Merkezi olarak geniş bir yönetim alanı bulunsa da, tesisin her yerinde ofisler bulunmaktadır.
 • Servis personeli - Bakım, işçilik, teslimat veya yemek hizmeti kadrolarını içerir. Half-Life hikayesinde servis personeli nadiren görülse de, bazıları yeşil bir tulum ve sarı bir kask takan ve "Gus" lakaplı Black Mesa Ulaşım Sistemi boyunca forklift kullanırken görülür. Renkli Bakım Ekipleri (Mavi, Yeşil ve Sarı dahil) Black Mesa Duyuru Sistemi duyurularında belirtildiği üzere asansörler, kapılar, tavan taretleri veya personel ve yük taşıma ağının bakımını da denetler. Servis personeli ayrıca, başka bir duyuruda duyulduğu üzere, bazen "Tedarik Ekipleri" olarak tesis genelinde malzemeleri teslim etmekle görevlendirilir. Tesiste bulunan çeşitli yemekhaneler, kafeteryalar ve dinlenme alanları için de yemek hizmeti verilmektedir. Bir insan tarafından gerçekleştirilmesi imkansız olan diğer bazı görevler de (ağır kasalar tutmak veya zehirli maddelerden geçmek zorunda kalmak gibi) robotik yükleyiciler tarafından gerçekleştirilir.
 • Muayene personeli - Black Mesa Duyuru Sistemi duyuruları, güvenlik standartlarının uygulanmasını ve tehlike ile ilgili durumların ve diğer acil durumların ele alınmasını amaçlayan çeşitli kadrolardan (tek veya ekip olarak) bahseder: Half-Life'ta, olaydan önce Bölge C'de, bir Dondurgan Güvenlik Ekibi belirli bir zamanda durumunu rapor etmelidir; bir Kalkan Muayene Ekibi ayrıca birincil tepkimecin önemsiz olduğunu bildirir; Ulaşım Denetimi tüm ulaşım sistemlerinin zamanında olduğunu rapor eder; Bölge D'de bir Uranyum Sevkiyat Denetim Ekibi arandığı duyurulur; olaydan sonra Bölge C'de mevcut herhangi bir "Hasar Kontrol Ekibi" istenir; Bölge D'de bir "Acil Uranyum Muhafaza Ekibi" istenir; kullanılmamış bir Yüksek İrtifa Fırlatma Merkezi alıntısında Gelişmiş Biyolojik Araştırma Laboratuvarı için bir "Muhafaza İnceleme Ekibi" istenir; aynı anda çeşitli yerlerde bir "Ateş Denetim Ekibi" istenir. Half-Life: Decay'de, olaydan önce Bölge C'de, tüm güvenlik personelinden bir müfettiş ile yetki denetimi yapması istenir; başka bir duyuru da, belirli bir lazer muhafaza sistemine erişimin muayene personeline yasak olduğunu belirtir; bir "atık bertaraf kontrolü" de günün ilerleyen saatlerinde planlanacağı duyurulur.
 • Askeri personel - Tesis küçük bir askeri varlığa sahip olsa da, tesisin askeri personelinin büyük kısmı, saha dışında tutulan ve sadece aşırı koşullarda temizlik ekibi olarak gönderilen Tehlikeli Çevre Mücadele Birimi'dir.
 • Yerleşmiş sakinler - Çoğunlukla kurum çalışanlarının yakınlarıdır, yurtlarda birlikte yaşarlar. Bilinen sakinleri Azian ve Alyx Vance'dir.

Sahne arkası[edit]

 • "construction.mdl" adlı ve genel bir inşaat işçisine benzeyen bir makaslanmış model, görünüşe göre Half-Life sırasında en az bir kez görülecekti.

Sergi[edit]

Modeller[edit]

Reklamlar[edit]

Görünüş listesi[edit]

Ana oyunlar[edit]

Diğer[edit]

Kaynaklar[edit]

Black Mesa personnel/tr
Combine OverWiki'de Black Mesa personnel/tr ile alakalı birçok resim var.