Bu konu Black Mesa Olayı dönemiyle ilgilidir.
Bu, öne çıkan bir makaledir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Odaklayıcı

From Combine OverWiki, the original Half-Life wiki and Portal wiki
Jump to: navigation, search

Bu konu Black Mesa Olayı dönemiyle ilgilidir.
Bu, öne çıkan bir makaledir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Ba focuser03.jpg
Odaklayıcı
Genel bilgi
Taraf

Black Mesa

Tip

Odak noktası ve röle cihazı

Ayarlayıcı[1] olarak da bilinen Odaklayıcı, Half-Life: Blue Shift'te yer alan Black Mesa tarafından yaratılmış bilimsel bir aygıttır.

Genel bakış[edit]

Black Mesa bilim ekibi, ışınlanma teknolojisi üzerinde çalışırken, uzaylı dünyası Xen'in bir şekilde ışınlanma sürecine dahil olduğunu keşfetmiştir. Bu bilinmeyen etken, daha önce herhangi bir ışınlanma olayının Dünya'da nereye geri döneceğini doğru bir şekilde tahmin etmelerini engellemiştir.

Buna karşı koymak için, alemin garip billur yapılarına bağlandığında, bir odak noktası ve ışınlanmaya yardımcı olan bir röle yaratmalarına izin veren bir cihaz inşaa edebileceklerini keşfetmiştirler. Makineyi kurmak için sınır dünyasına bir araştırma ekibi gönderilmiş ancak Dünya'daki araştırmacılar, makine kurulduktan kısa bir süre sonra onlarla temasını kaybetmiştir. Bilim ekibi daha sonra alanı hedeflemenin başka yöntemlerini keşfetmiş ve aygıtı terk etmiştir.

Görünüş olarak Odaklayıcı, büyük bir billura bağlı yayıcılar olarak bilinen iki döner kola sahip büyük bir mekanik aygıttır. Küçük bir taşınabilir jeneratör tarafından güç verilmektedir. Kollar, Black Mesa'daki ışınlanma ekipmanına azami sinyal gücü sağlamak için hizalanması gereken yakındaki bir konsoldan denetlenir. Cihaz ayarlandığında, eklenmiş olan billurlar parlamaya başlar.

Görünüşler[edit]

Blue Shift'te, Barney Calhoun ve arkadaşlarının tesisten kaçmak için Bölüm A-17 Prototip Laboratuvarları'ndaki eski ışınlayıcı ekipmanını kullanmaları gerekir ancak ekipmanın mevcut durumunda bir Dünya hedefini hedef alma yeteneği bulunmamaktadır. Dr. Rosenberg'in talimatlarını takiben Barney, Odaklayıcı'yı bulmak ve etkinleştirmek için Xen'e gönderilir çünkü bu eski laboratuvar ekipmanı, Dünya'yı hedefleyen doğru ışınlanma için gereklidir. Cihazı bulduğunda, güç vermesi ve yayıcıları elle hizalaması gerekir. Tamamen çalışır durumda olduğunda, ekipmanın etkinleşmesi ile uyarılan uzaylılar olay yerine gelir ve Barney'nin Dünya'ya dönmesini engellemeye çalışır.

Sahne arkası[edit]

Half-Life hikâyesinde, seri yazarı Marc Laidlaw, özgün oyunda yer alan uydunun üç bölümden oluşan daha büyük bir dizinin parçası olmasını amaçlamıştır. Dizinin bir bölümünün Lambda çekirdeğinde olduğunu, birinin Gordon Freeman tarafından fırlatılan teslimat roketi sonucu Dünya'nın yörüngesinde olduğunu ve birinin de Xen'de olduğunu belirtmiştir. Barney tarafından etkinleştirilen Blue Shift'te bulunan Odaklayıcı'nın bu uydu dizisinin Xen parçası olduğu söylenmektedir.[2]

Sergi[edit]

Görünüş listesi[edit]

Kaynaklar[edit]

  1. Varlık ismi
  2. Marc Laidlaw, Black Mesa uydu dizisi üzerine üzerine (26 Eylül 2003) (doğrulanmamış)