Bu konu Black Mesa Olayı dönemiyle ilgilidir.
Bu konu Combine dönemi ile ilgilidir.
Bu, öne çıkan bir makaledir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Barney Calhoun

From Combine OverWiki, the original Half-Life wiki and Portal wiki
Jump to: navigation, search

Bu konu Black Mesa Olayı dönemiyle ilgilidir.
Bu konu Combine dönemi ile ilgilidir.
Bu, öne çıkan bir makaledir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Bu makale bağımsız karakter hakkındadır. Genel Black Mesa güvenlik görevlisi için, Black Mesa Güvenlik Gücü makalesine bakın.

Barney Calhoun EP1 Portrait.jpg
Barney Calhoun
Coğrafi bilgi
Vatanı

Dünya

İşlev(ler) / Eşyalar
Rütbe / Meslek
Silahlar
Ekipman
Fiziksel tanım
Tür

İnsan

Cinsiyet

Erkek

Saç rengi

Siyah (HL), griye çalan siyah (HL2)

Göz rengi
 • Kahverengi (HL)
 • Kahverengi ve turkuaz (sektörel heterokromi) (HL2)
Kronolojik ve politik bilgi
Dönem(ler)
Taraf
Oyun Bilgisi
Seslendirme

Michael Shapiro

Model kaynağı

Scott Lynch (Valve'ın Baş İşletme Görevlisi) (HL2)

Tasarımcı(lar)
Varlık
 • monster_barney (HL)
 • player (BS)
 • npc_barney (HL2)
Ses örneği

"Şimdi... sana borçlandığım o biraya gelirsek."
― Barney Calhoun[kaynak]

Barney Calhoun[2][3], Half-Life serisinin ana karakterlerinden biridir. Önemli bir Direniş lideri olmadan önce Black Mesa'da güvenlik görevlisiydi. Half-Life: Blue Shift oyununda, Half-Life genel güvenlik görevlisinden bağımsız bir karaktere dönüşür, soyadı ve hikayede genişletilmiş bir rol alır.

Biyografi[edit]

Arkaplan[edit]

Gordon Freeman, Barney'i 3. Alan Güvenlik Tesisleri'nin kapısını çalarken görür.

Barney Calhoun, Martinson Üniversitesi'nde iki yıllık dalı belirlenmemiş eğitim aldıktan sonra, üçüncü seviye güvenlik yetkisiyle ve Mavi Vardiya Yüksek Güvenlik Birimi'nin bir parçası olarak Black Mesa Araştırma Tesisi'nde orta seviye güvenlik görevlisi rütbesiyle işe başlar. 8. Alan Yüzey Yatakhanesi'ne yerleşir. Ayrıca, kendileri de Black Mesa çalışanı olan Gordon Freeman ve Isaac Kleiner ile arkadaştır.

Bir Black Mesa güvenlik görevlisi olarak, atanmış bölgeleri koruma, genel bakım işlemlerini yapma, ve ihtiyaç duyulduğunda bilim ekibine yardımda bulunmak gibi sorumluluklarla görevlidir. Barney'nin "Olağanüstü Hallerde Öncelikli Sorumluluğu" bir tehlike durumunda Black Mesa tesisini ve donanımını korumaktır, ikincil önceliği ise bilim ekibinin güvenliğini sağlamakken, kişisel güvenliğinin önceliği düşüktür.

9 Mayıs 200-'de, Barney Mayıs'ın 15'indeki Mavi Vardiya'ya tayini hakkında L.M.'den bir mektup alır.

12 Mayıs, 200-'den önce, Barney göz taramasını gerçekleştirir ve aylığı artar. İki gün sürecek olan Güvenlik Görevlisi Eğitimi'nin tarihi belirlenir.

12 ve 13 Mayıs, saat 08.00'da Barney iki günlük Güvenlik Görevlisi Eğitimi'ni Miller-tabanlı holografik eğitmenden alır (12 Mayıs Mavi Vardiya Tehlike Kursu'nun tarihi).

15 Mayıs'ta, Barney 09.00 - 22.00 Mavi Vardiya görevine atanır ve saat 09.00'da Bölge C'deki 3. Bölge Orta Güvenlik Tesisleri'ne rapor verir. Vardiyası 15 Ağustos'a kadar sürmesi planlanmıştır.

Blue Shift kullanım kitapçığında "Lauren için çiçek al" cümlesi geçer, bu da Calhoun'un bir eşi veya sevgilisi olduğunu belirtir.

Görünüşler[edit]

Half-Life[edit]

Walter ve Rosenberg Blue Shift'te kaçış planlarını tartışıyor.

Barney, Gordon Freeman'ın Bölge C'ye giden tren yolculuğunun en başlarında, 3. Alan Güvenlik Tesisleri kapısını çalarken görünür. Oyunun geri kalanında görünmez.

Half-Life: Blue Shift[edit]

16 Mayıs 200-, saat 8.42'de, Barney 8. Alan Yüzey Yatakhanesi'nden, Bölge C'de bulunan 3. Alan Orta Güvenlik Tesislerindeki ikinci Mavi Vardiya'sına başlamak için tren yolculuğuna başlar. 9.00'dan erken bir vakitte oraya varır.

Yankılaşım Çağlayanı gerçekleştikten sonra (9.00 civarları) Barney, Black Mesa tesisinden kaçmaya karar verir. HECU bölükleri tarafından yakalanan Dr. Rosenberg'in yerini bulur ve onu serbest bırakır. Rosenberg eski bir ışınlanma modelini kullanarak kaçma planlarını Barney'e anlatır. Calhoun başarılı bir ışınlanma için gereken her şeyi hazırlayarak yardımcı olur. İlk olarak sınır dünyası Xen'e gider ve orada ışınlanmanın başarılı geçebilmesi için bir aygıtı devreye sokar. Barney ardından bir yedek güç bataryasının yerini belirler, şarj eder ve Dr. Rosenberg'e iletir. Oyunun sonunda Barney, Rosenberg ve iki meslektaşı, Simmons ve Walter ile birlikte, Black Mesa Araştırma Tesisi'nden kaçmayı başarır ve metinsel özete göre Gordon Freeman'ın "işe alındı", Adrian Shephard'ın "alıkondu" olarak tanımlanmasına karşın, Barney "Kapsam dışında" olarak tanımlanır.

Half-Life: Decay[edit]

Half-Life: Decay'in bitiş dizisinde, ana kahramanlar Gina Cross ve Colette Green, uyumlu geriakıma tutulurlar. O süre zarfında, Dr. Rosenberg'in "Calhoun, acele etmelisin! Geçidi daha fazla açık tutamayız!" dediğini duyarlar. Bir sonraki sahnede, Blue Shift bölümü Odak Noktası'nda göründüğü üzere, Barney'nin geçide atlayarak Xen'den ışınlandığı görünür.

Half-Life 2[edit]

Barney, gizli bir Sivil Koruma memuru olarak çalışıyor.

Geçit Fırtınaları, Yedi Saat Savaşı ve bunları izleyen Combine istilasından sonra, Barney büyük ihtimalle Sivil Koruma için kayıt olduğu ve Direniş için gizli ajan olacak şekilde Memur haline geldiği Şehir 17'ye yerleştirilmiştir. Gizli görevde çalışan Barney, içeriden değerli bilgiler elde edebilmiş ve yaklaşan baskınlar hakkında uyarılar dağıtabilmiş veya kendi güvenliği için oldukça riskli olmasına rağmen Combine'a yanıltıcı istihbarat sağlayabilmiştir. Barney, yerleştirilmesinden önce veya sonra bir vakitte, görünüşe göre Half-Life 2'den önce kendileri de Şehir 17'ye yerleştirilen ve Direniş hareketine katkıda bulunan Isaac Kleiner ve Eli Vance ile temasta bulunur.

Anmaya değer bir olayda Barney, Kleiner'ın ışınlanma deneylerine yardımcı olurken, Kleiner deneme olarak bir kediyi ışınlamaya çalışır ve kedinin başına travmatik bir olay gelir. Barney kediyle ilgili devamlı kabuslar gördüğünü iddaa eder ve Half-Life 2'nin sonlarına doğru, uzaktan gelen bir Strider kükremesini bile kedi miyavlamasıyla karıştırır.

Kaderin bir cilvesi ile, ki büyük ihtimalle G-Man tarafından ayarlanır, Gordon Freeman, Barney'nin Sivil Koruma devriyesinin Şehir 17 Tren İstasyonu'nda olduğu gün derin uykusundan azat edilir. Bir güvenlik kamerası Gordon'ın kimliğini reddeder ve Barney gelip onu "sorgulama için" alır götürür, böylelikle Gordon'ı Nova Prospekt'e giden trene binmekten ve tesisin derinliklerinde korkunç bir ecelle karşılaşmaktan kurtarır. Ardından Isaac Kleiner'la temas kurur ve Gordon'ın Kleiner'ın laboratuvarına en güvenli şekilde nasıl gidebileceği hakkında ufak bir sohbet ederler, sonra Barney Gordon'ın arka taraftan kaçmasına izin verir.

Bir süre sonra, Barney ve Gordon, Kleiner'ın laboratuvarında buluşur. Gordon'ı değişik yerlere ışınlayan bir başka ışınlanma felaketinden sonra Barney, Gordon'la laboratuvarın dışında buluşur, ona levyeyi temin eder ve Yeraltı Demiryolu'nu kullanarak Eli'ın laboratuvarına nasıl varacağını anlatır. Barney ardından Kleiner'ın laboratuvarına geri döner ve Kleiner'a göz kulak olur.

Barney, Şehir 17'de Gordon ile karşılaşıyor.

Sonraları, Gordon ve Alyx Nova Prospekt'ten Kleiner'ın laboratuvarına varınca, şehrin sokaklarında Combine ile savaşmak için yardıma ihtiyacı olan Barney'den bir görüntü iletimi alırlar.

Ayaklanma sırasında, Barney doğaçlama bir şekilde Direniş güçlerinin "saha komutanı" haline gelir ve Eli Vance'i kurtarabilmek için hücumu Citadel'e doğru sürdürür. Bir noktada, Combine Keskin Nişancıları tarafından sıkıştırılır, Gordon ona ulaşır ve keskin nişancıların işini halleder. Bir Asi ekibiyle beraber Overwatch Nexus'a Baskılama Aygıtı'nı devre dışı bırakmak için saldırırlar. Barney, Gordon'ın normalde geçemeyeceği bazı kapıları açmak için Sivil Koruma rütbesini kullanır. Gordon tekrardan Citadel'e doğru yola koyulduğunda, Barney Dog'la karşılaşana ve onu Gordon'ın olduğu yere takip edene kadar, Overwatch Nexus'a düzenlenen saldırıyı son evrelerine kadar yönetir. Barney en son Citadel'in girişinde, Gordon'a "Ve eğer Dr. Breen'i görürsen, onun a***a koyayım dediğimi ilet" derken görünür. Küfür ses dosyasında tamamen duyulurken, oyunda ses efektleriyle sansürlenir (altyazı da sansürlüdür).

Half-Life 2: Episode One[edit]

Barney, Gordon'a yedek bir levye uzatıyor.

Barney oyunun sonunda, Citadel kendini yok etmeden önce Şehir 17'den kaçmak için Direniş güçlerini tren istasyonuna doğru götürürken görünür. Görünüşü, kafasındaki küçük, tedavi edilmemiş yaralanmaların yanı sıra küçük yüz kılları ve genel olarak kirli bir ciltten dolayı biraz farklıdır.

Barney, şehrin o bölümünde hayatta kalanları toplamak için yola çıkmadan ve ona yedek bir levye vermeden önce Alyx ve Gordon'a bilgi verir. Ardından Gordon ve Alyx'i tren istasyonu ve hastanenin arasında kalan otoparkta bekler. Geldiklerinde, Gordon ve Alyx, Barney'ye önemli ölçüdeki Combine direnişinin ortasından birkaç vatandaş grubunu kaçış trenlerine götürmekte yardımcı olurlar. Gordon ve Alyx, ona ve vatandaşlara kaçış süresi vermek için bir sonraki trene binmeye karar verirler. Barney en son trenle oradan ayrılırken, "Bir dahaki görüşmemizde görüşürüz" derken görünür.

Half-Life 2: Episode Two[edit]

Barney Episode Two boyunca ne görünür ne de kendisininden bahsedilir. Seride önemli ve devamlı bir karakter olması ve Şehir 17'den Freeman'dan önce çıktığı göz önüne alınarak, hâlâ hayatta olduğu varsayılıyor ancak nerede olduğu bilinmiyor.

Ancak, Strider savaşından sonra White Forest'a dönerken, Barney "İyi iş çıkardın, Gordon" derken duyulabilir ama garajda kutlama yapan Asilerin arasında görülmez. Episode Two dosyalarında bulanamadığı gibi, altyazı ekranda Barney'nin rengi olan gece yeşili olarak görünür ve Episode One altyazı dosyasını kullanır. Marc Laidlaw bunun kazara olduğunu belirtmiştir.

İlişkiler[edit]

Lauren ve Joe[edit]

Lauren ve Joe, Black Mesa Olayı sırasında Barney'nin tanıdıklarıydı. Half-Life: Blue Shift talimat kılavuzunda görüldüğü üzere, Barney tarafından oyunun düşmanları, silahları ve ekipmanı hakkında bilgiler içeren "Operasyon Görevleri" dosyasında bir "yapılacaklar" listesi el yazısıyla yazılmıştır. İçerisinde, "1. Süt al, 2. Su faturasını öde, 3. Joe'yu ara, 4. Lauren için çiçek al, 5. Yağı değiştir" yazar.[2] Barney'in Bölge C'deki dolabında bir erkek ve bir kadının resmi bulunabilir; muhtemelen başlangıçta Gearbox çalışanlarının akrabaları olsalar da, Lauren ve Joe olmaları amaçlanmış olabilir.

Gordon Freeman[edit]

Barney ve Gordon, Black Mesa'dan beri arkadaştırlar. Dr. Kleiner kendisini ofisine kilitlediğinde ikisi de havalandırma borularından yarışarak ilk varmaya çalışırdı. Barney, Gordon'ı Nova Prospekt'te korkunç bir ecelle karşılaşmaktan kurtarmış ve Kleiner'ın laboratuvarına doğru göndermiştir. İkili sonraları Şehir 17'deki şiddetli sokak savaşında yan yana çarpışır ve insanların şehirden çıkmalarına yardımcı olur. Barney ayrıca Gordon'ın Alyx ile olan ilişkisi hakkında da yorum yapar, ve ona "şanslı köpek" der. Hâlâ Gordon'a bir bira borcu vardır.

Alyx Vance[edit]

Alyx Black Mesa'dayken henüz bir bebekti ve Barney'nin görev süresi boyunca onunla tanışıp tanışmadığı bilinmiyor. Yine de, Alyx'i Combine tarafından işgal edilmiş Dünya'daki insan direnişinde değerli bir müttefik olarak görür.

Isaac Kleiner[edit]

Barney esas olarak Kleiner'ın koruyucusu olarak hizmet eder, Sivil Koruma'yı Kleiner'ın gizli laboratuvarından uzakta tutar. Bundan önce, yukarıda da belirtildiği gibi Kleiner kendisini ofisine kilitlediğinde Gordon'la yarışırdı.

Sahne arkası[edit]

Özgün "Barney" güvenlik görevlisi modeli.
 • Aslında, Half-Life'daki genel güvenlik görevlisi ve tek kullanımlık karakter sınıfı iken, Half-Life: Blue Shift ve Half-Life 2'de özgün bir karakter olarak tanıtılmış, seri geliştikçe daha öne çıkan rollerde yer almaya başlamıştır. Serideki konuşurken duyulan ve genel bir isimli genel bir modelken soyadı alarak bağımsız bir karaktere dönüşen sadece dört karakterden biridir, diğerleri de Gina Cross ve Otis Laurey'dir.
 • Half-Life piyasaya çıktığı zaman, oyunun başında 3. Alan Güvenlik Tesisleri kapısını çalarken görünen güvenlik görevlisi Barney Calhoun olarak tanıtılmamıştı. Sonraları, Blue Shift'te tanıtılmıştır ve kapının arkasında neler olduğu görünmüştür. Half-Life 2'de ve diğer bölümlerde bahsedilen Barney'nin Gordon'la ilişkisi de tanıtılır, şayet iyi arkadaş olsaydılar iki oyunda da o sahnede etkileşime geçerlerdi.
 • Blue Shift'in başlangıcında, oyuncu Calhoun'un dolabında garip şeyler bulabilir: "The Truth About Aliens" (yazar RH) (Gordon Freeman, Decay'de de görüldüğü üzere, bu kitabın bir kopyasına sahiptir) ve "Government Conspiracies" adlarında iki kitap Barney'nin bu konular üzerine ilgili olduğunu ima eder. Oyun uzaylılar ve hükümet komploları üzerinde yoğunlaştığından, kitaplar aynı zamanda oyunda olacakları önceden belirtir. Calhoun'un dolabında ayrıca bireylerinin/arkadaşlarının fotoğrafları vardır, aralarından biri Lauren olabilecek genç bir kadındır (gerçi bu fotoğraflar büyük olasılıkla Gearbox çalışanlarının akrabalarının fotoğraflarıdır). Dolabındaki küçük bir kutu yok edildiğinde, ortaya Chumtoad yaratığı çıkar.
 • Özgün Kleiner'ın Laboratuvarı'nın tanıtımı ve ışınlanma sahnelerinde, Barney oyunun final sürümündeki halinden bile kötümser gözükür, Kleiner veya Mossman olumlu herhangi bir şey söylediğinde şüphelerini daha alaycı şekilde ifade eder ve eğlenceli açıklamalar yapar.
 • Blue Shift'te Barney'den hep "Calhoun" ve ya "Bay Calhoun" diye bahsedilir. İsmi sadece kullanım kitapçığında geçer.
Oynanabilir Half-Life 2 sızıntı dosyalarında bulunan Barney'nin güvenlik görevlisi başlığı.
 • Half-Life 2'nin oynanabilir sızmış dosyalarında "BarneyHelmet" isimli kısmen zarar görmüş bir güvenlik görevlisi başlığı bulunabilir. Oyunun satılan sürümündeki dosyalarında iki parçaya ayrılan bir Metrocop başlığı olarak görünür ve Barney'le Şehir 17, Tren İstasyonu'nda ilk buluşulduğunda kullanılır, ya gelişme sürecinde yer tutucu olarak kullanılmıştı, ya da eski püskü görünüşüne bakılacak olursa Barney'nin eski başlığını sakladığını ima ediyordu, ve oyunda belli bir noktada "easter egg" olarak görünmesi planlanıyordu.
 • Barney, Blue Shift'te Gordon'a üç kere denk gelir. Onu ilk kez Bölge C'ye giden trenin içinde görür, bu sahne aslında Half-Life'ın başındaki sahnenin sadece başka birinin bakış açısından görünmesidir. Gordon ayrıca güvenlik kamerasından deney odasına giderken görülebilir. Son olarak Half-Life bölümü Yakalanma'daki iki HECU askerinin Gordon'u sürükleyerek götürdüğü sahne yansıtılırken görünür.
 • Half-Life 2'nin başında Barney tarafından söylenen "Şimdi... sana borçlandığım o biraya gelirsek!" sözü Half-Life'ın başında rastgele oluşturulan güvenlik görevlilerinin "Hey, bi' ara takılalım, sana bir bira ısmarlarım." sözüne bir göndermedir. Ancak, bu cümle Barney tarafından söylenmiş olamaz çünkü Half-Life sırasında kendisiyle hiçbir etkileşim yaşanmamıştır.
 • Oynanılabilir Half-Life 2 sızıntı dosyalarında Scott Lynch'e bir gönderme olarak yüz dokusunun takma adı "scottface"dir.

Tırı vırı[edit]

 • Özgün güvenlik görevlisi modeli, aktör Don Knotts ile çarpıcı bir benzerlik taşıyordu, bu nedenle karaktere The Andy Griffith Show'da Don Knotts'un Barney Fife karakterine atıfta bulunarak "Barney" lakabı verildi. Marc Laidlaw, onun favorisi olduğu söylenen Ravenous filmindeki F.W. Colqhoun karakterine atıfta bulunarak ona "Calhoun" soyadını verdi.[4]
 • Half-Life'ın başında Barney, Gordon tarafından zırhlı yeleği ve başlığı halihazırda takılı bir şekilde bir kapıyı çalarken görünür. Bu güvenlik görevlisi Blue Shift için Barney Calhoun olarak tanıtıldığından, Barney donanımını kapıdan girip malzeme dolabından alır, bu yüzden ortada bir tutarsızlık belirir.
 • Half-Life 2 bölümü Karmaşa'nın sonunda Barney ekrandan hafif makineli tüfek tutarken görünür. Çatışmalarda sadece AR2 kullandığından, bu silahı Half-Life 2 ve Episode'larında kullanırken ilk defa görünür.

Sergi[edit]

Half-Life: Blue Shift[edit]

Half-Life: Decay[edit]

Half-Life 2 ve Episode One[edit]

Ön sürüm[edit]

Yayın[edit]

Diğer[edit]

Görünüm listesi[edit]

Ana oyunlar[edit]

Diğer[edit]

Ayrıca bakınız[edit]

Kaynaklar[edit]

Barney Calhoun/tr
Combine OverWiki'de Barney Calhoun/tr için bir liste alıntı bulunur.