Bu konu gerçek dünya bakış açısıyla ilgilidir.
Bu konu Black Mesa Olayı dönemiyle ilgilidir.
Bu konu Combine dönemi ile ilgilidir.
Bu konu Portal dönemiyle ilgilidir.
Bu konu Portal 2 dönemiyle ilgilidir.
Bu, iyi bir makaledir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.
Bu sayfa yarı korumalıdır. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Yeniden tanıtma

From Combine OverWiki, the original Half-Life wiki and Portal wiki
Jump to: navigation, search

Bu konu Black Mesa Olayı dönemiyle ilgilidir.
Bu konu Combine dönemi ile ilgilidir.
Bu konu Portal dönemiyle ilgilidir.
Bu konu Portal 2 dönemiyle ilgilidir.
Bu konu gerçek dünya bakış açısıyla ilgilidir.
Bu sayfa yarı korumalıdır. Daha fazla bilgi için tıklayınız.
Bu, iyi bir makaledir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Half-Life'taki yeniden tanıtılmış Eli.

Yıllar boyunca, Half-Life ve Portal serisinin hikayesine birkaç yeniden tanıtma uygulanmıştır. Çoğu küçüktür ve geliştiriciler tarafından sonraki oyunların hikayelerine uyum sağlamak için yapılmıştır. Oynanışı veya ana hikayeyi etkilemezler.

Karakterler[edit]

Half-Life'ta yeniden tanıtılan Barney Calhoun.
"Şimdi... sana ısmarladığım o biraya gelecek olursak!"
Magnusson'un yemeği Half-Life'ta patlıyor.
 • Half-Life ve genişletmelerinde bilim insanları ve güvenlik görevlileri, yalnızca birkaç türe sahip genel NPC'lerdir. Sonraları, Valve ve Gearbox, bu NPC türlerine dayalı gerçek karakterleri türetmiş ve bazen takma adlarını yeni karakterin adı olarak yeniden kullanmıştır:
  • Planet Half-Life'ın Kevin "Fragmaster" Bowen'ı tarafından yaratılan, Half-Life evreninde geçen Walter's World hayran kurgusuna gönderme olarak, kalın çerçeveli gözlük giyen gel bilim insanı modeli ("scientist01", ya da "Glasses"), Blue Shift için Walter Bennet'a dönüştürülmüştür. Daha sonra Half-Life 2 için "Glasses" bilim insanı, Half-Life'da şahsen görülüp görülmediği netleşmemiş olsa da bu kez Isaac Kleiner'a dönüştürülmüştür. Kleiner'ın ilk adı da yeniden tanıtılmıştır: Half-Life dönemine ait eski belgelerde, Alex[1] olarak anılır ancak Half-Life 2'de ona Isaac adı verilmiştir.
  • Afrikalı-Amerikalı bilim insanı modeli ("Scientist03" veya "Luther"), Half-Life 2 için Eli Vance karakterine dönüştürülmüştür. Eli'ın Black Mesa Araştırma Tesisi'nde karısı ve kızıyla birlikte yaşadığı söylenir, ancak kendileri Half-Life'ta görülmemiş veya bahsedilmemiştir. Eli, Yankılaşım Çağlayanı'nından hemen sonra Gordon'u yardım için gönderen bilim insanı olarak Half-Life'ta yeniden tanıtılmıştır.[2] Black Mesa East'te Eli onunla tekrar görüştükten sonra Gordon'a şunları söyler: "Seni en son gördüğümde, Yankılaşım Çağlayanı'ndan sonra yardım bulman için göndermiştim. Bana geri dönmenin bu kadar uzun süreceğini hiç düşünmemiştim!"
  • Holografik Yardımcı ve Half-Life Deathmatch'in oyuncu modellerinden biri olan "gina.mdl", Half-Life: Decay'in iki ana kahramanından Gina Cross'a dönüştürülmüştür. Evren içinde konuşmak gerekirse, bu durum Gina Cross'u holograma benzerliğini veren kişi olmasını sağlar.
  • Genel "Barney" güvenlik görevlisi modeli, Blue Shift'te çoktan zırh ve kaskını giymiş olduğu tanıtılsa da, Blue Shift'in ana kahramanı Barney Calhoun'a dönüştürülmüştür ve Half-Life'ın başında Bölge C Hattı'ndaki kapıya vuran güvenlik görevlisi olduğu açıklanmıştır. Daha sonra Half-Life 2 ve bölümleri için ana kahramanlardan biri olarak geri getirilmiştir.
  • Half-Life: Opposing Force'da tanıtılan standart fazla kilolu "Otis" güvenlik görevlisi modeli, Otis Laurey karakterine dönüştürülmüştür. Ancak, kendisinden yalnızca Half-Life PlayStation 2 kullanım kılavuzunda bahsedilir. Oyunda görülüp görülmediği bilinmez.
 • Barney, Half-Life 2'nin başında Gordon'a bir bira borcu olduğunu söyler. Bu, Half-Life'ta Yankılaşım Çağlayanı'nından önce söylenen rastgele güvenlik görevlisi repliklerinden biridir. Half-Life 2'de, Barney'nin bunu Gordon'a o zamanlar en az bir kez söylediği ima edilir.
 • Seri yazarı Marc Laidlaw ile yapılan bir röportajda ve The Half-Life Audio Script'te, bilim insanlarının bahsettiği Yönetici'nin aslında G-Man olduğu ortaya çıkmış ve deneyleri denetleyen kişinin kendisi olduğunu öne sürülmüştür.[3][4] Half-Life 2 için, G-Man bağımsız bir varlık olarak yeniden tanıtılmış ve Dr. Breen, Yönetici'nin rolünü geriye dönük olarak doldurmak için yaratılmıştır.
 • Half-Life'ın başında mikrodalga fırında bozulan yemeğin daha sonra Dr. Magnusson'a ait olduğu söylenmiştir.[5]

Tarihler[edit]

 • Daha eski kaynaklar, Gordon'un olaydan kısa bir süre önce Black Mesa'da çalışmaya başladığını belirtirken,[6][7] Half-Life 2 ve Episode One, Gordon'un Black Mesa'da Barney'e bir bira borçlu olacak kadar ve Dr. Kleiner kendini odasının dışında kilitli bırakınca içeriye girmek için Barney ile yarışacak kadar uzun süredir çalıştığını belirtir. Bir Breencast sırasında Dr. Breen, Gordon'un Black Mesa'da geçirdiği zamanı "kısa görev süresi" olarak tanımlar.
 • Başlangıçta ApertureScience.com zaman çizelgesinde verilen Aperture Science ile ilgili tarihlerde yapılan çeşitli değişiklikler Game Informer tarafından 2010 yılında verilmiştir (bunlar Erik Wolpaw tarafından yazılmıştır): Cave Johnson'ın cıva zehirlenmesinin tarihi olan "1978", "1974" olarak değiştirilmiştir. Johnson'ın böbrek yetmezliğinin tarihi olan "1979", "1976" olarak değiştirilmiştir. Aperture Science'ın sadece duş perdesi üretimini durdurduğu tarih olan "1975", "1973" olarak değiştirilmiştir. Zaman çizelgesinin son paragrafı da GLaDOS'un orijinal "Birkaç Yıl Sonra" yerine 1998'de etkinleştirildiğini ve birkaç gün sonrasında Black Mesa Olayı'nın meydana geldiğini, böylelikle olayın tüm kaynaklarda (kullanım kılavuzlarında yer alan evrenle ilgili belgeler) "200-" tarihinde bilinmesine rağmen Half-Life'ı yayın yılıyla aynı yıla yerleştirildiğini belirterek genişletilmiştir.[8][9] Ancak daha sonra Marc Laidlaw tarafından "1998" tarihinin yanlış olduğu ve "200-" tarihinin gerçekten doğru tarih olduğu belirtilmiştir[9]. Özgün ApertureScience.com zaman çizelgesi, Portal 2'de daha da değiştirilmiştir, örneğin Johnson'ın hastalığının nedenini ve dönemini cıva yerine Dönüşüm Jeli nedeniyle zehirlenmeye değiştirilmiştir.

Düşmanlar[edit]

Combine'ın Half-Life olaylarına dahil olması. Nihilanth'ın eylemlerinin arkasında bir varlık olsa bile, muhtemelen bugün olduğu gibi tam olarak tanımlanmamıştı.[10]

Konum tasarımı[edit]

Half-Life'taki lobi.
Half-Life 2: Episode Two'daki yeniden tasarlanmış lobi.

Half-Life'ta yer alan Olağanüstü Malzemeler lobisinin tasarımı, Half-Life 2: Episode Two'da G-Man'in "samimi" konuşması için değiştirilmiştir.

Çeşitli[edit]

 • Portal'ın sonu, oyuna yapılan 3 Mart 2010 güncellemesinde değiştirilmiştir (daha doğrusu uzatılmıştır). Orijinal kararma yerine, Chell artık ona "parti eşine itaat etme pozisyonunu üstlendiğiniz için teşekkür ederiz" diyen Parti Eşi Botu tarafından sürüklenir. Portal'ı "yeniden canlandırmak" ve birinci oyunla devam oyunu arasındaki boşluğu doldurmak için yapılmıştır.[11][12]
 • Portal 2, estetik ve olgusal birkaç yeniden tanıtma içerir. Estetik yönlerine bakınalacak olursa, ilk Portal'da yer alan Önemli Aygıt Deliği, asansörler, özgün Deney Odaları'ndaki kapılar, GLaDOS'un özgün odasına giden koridorlar gibi Zenginleştirme Merkezi'nin bazı unsurları ve GLaDOS'un tasarımının kendisi yeniden tasarlanmıştır (bakımsız durumda olmak dışında). Olgusal yönlere gelinecek olunursa, bunlar çoğunlukla Aperture Science'ın tarihini, örneğin Cave Johnson'ın zehirlenmesinin nedeni ve dönemini etkiler.

Ayrıca bakınız[edit]

Kaynaklar[edit]

Harici bağlantılar[edit]