This subject is related to the Combine era.
This is a good article. Click for more information.

Breencast/tr

From Combine OverWiki, the original Half-Life wiki and Portal wiki
Jump to: navigation, search

This subject is related to the Combine era.
This is a good article. Click for more information.

Breencast first.jpg
Breencast
General information
Faction
Type

Genel duyuru sistemi

Usage
Used by
Game information
Designer(s)

Dhabih Eng (ilk sürümler için konsept çizimi)[1]

Voiced by
"Şehir 17'ye hoş geldiniz. Burası daha güvenli."
Wallace Breen[src]

Breencast, Dr. Wallace Breen tarafından yapılan ve bir genel duyuru sistemi aracılığıyla Şehir 17 halkına iletilen düzenli bir yayındır. Adını, "Breen" ve "broadcast" kelimelerinin karışımından almaktadır.

Genel bakış[edit]

Şehir 17 Tren İstasyonu'na yeni gelenleri karşılayan bir Breencast.

Oyun sırasında çeşitli noktalarda, Dr. Breen bu Breencast'leri Şehir 17 vatandaşlarına, Combine Overwatch askerlerine propaganda duyuruları ve iletiler göndermek ve oyunun daha sonralarında Gordon Freeman'ın kendisine hitap etmek için kullanır. Özel televizyonlar aracılığıyla ve daha yaygın olarak, şehir meydanları ve tren istasyonları gibi halka açık yerlerde duvarlara monte edilmiş, birkaç holografik katmandan oluşan büyük video monitörleri aracılığıyla görülebilir ve duyulabilir.

G-Man bazen Breencast'ler için kullanılan büyük dikdörtgen ekranlarda görülebilir; bu durumlarda, görüntüsünün hayaletimsi bir sürümü görüntülenecektir. Bu, Half-Life 2'nin Water Hazard ve Anticitizen One bölümlerinde görülebilir. Dahası, gizemli adam İstasyon 1'in yakınlarındaki bir vagonun içerisinde bir Vortigaunt tarafından işletilen bir televizyon ekranında da görülebilir.

Half-Life 2: Episode One'da Breen'in yerini, daha önce kaydettiği ve döngüye aldığı "Kleinercast" ile City 17 vatandaşlarına mevcut durumu sunan Isaac Kleiner alır.[2]

Half-Life 2 ve bölümlerindekideki olaylardan 5 yıl önce geçen Half-Life: Alyx'te, Şehir 17 benzer şekilde büyük video monitörleriyle doludur. Ancak, yalnızca Combine propaganda ve duyuruları gösterirler ve Breencast hiçbir zaman görülmez veya duyulmaz.

Sahne arkası[edit]

Concept art for the early device on the Trainstation Plaza.

Tıpkı Wallace Breen'in kendisi gibi, Breencast cihazı da son sürümünden önce farklı yönlerden geçti. Dhabih Eng[1] tarafından tasarlanan iki eski sürüm, cihazı yerden asılı, ekranlarla kaplı ve çevresindeki binalara tepesinden tutturulmuş olarak gösterir. Kavram olarak, başlarda Tren İstasyonu Alanın'da konumlandırılması amaçlanmıştı, ancak sızıntının WC harita paketinde bulunan haritalarda görüldüğü üzere diğer konumlar denenmiştir.

Bir sürümü, boştayken her ekranda eski Şehir 17 logosu olacak şekilde ve Citadel'deki ofisinin ilk sürümünde Konsolos'un sandalyesinin etrafında hareket eden ekranla bazı benzerlikler taşıyan, küme benzeri bileşik gözlerle tasarlanmıştır.

Başka bir sürümü, Konsolos'un konuşmalarını parazitli, sepya bir görüntüde yaptığını gösteren, farklı boyutlarda birçok ekran içeriyordu.[1] Haritalı sürümü, oyunun hikayesinin daha ilerleyen kısmında, Tren İstasyonu ve Kleiner'ın Laboratuvar'ı arasında, WC Harita paketinde c17_04 adı ve türevleriyle, Manhack Oyun Salonu'nun yakınlarında bir "Metropolis" istasyonunda bulunur. Haritadaki yayın, Konsolos'un konuştuğu üç farklı görüntü ile yapılmış çok basit bir animasyondan oluşuyordu. Çoğunlukla bir görüntüden diğerine gözlerinde ve ağzında yapılan değişikliklerle bir kavram sanatı fotoğrafıydı. Bu tasarım, 1984 (ve özgün romanı) veya Brazil gibi steampunk filmleri andırır. Nitekim, Breencast'lar propaganda ve mutlak denetim amaçlı bir figürü yansıtan "Big Brother" imgesini akla getirir. Bu ilk "Consulcast"lar (resmi olmayan isimdir) için ses klipleri Half-Life 2 sızıntısında mevcuttur ve hepsi "Gerçek Vatandaş..." ile başlar ve arkasında yabancı bir dil duyulur.[3]

"Noclip" komutuyla erişilen ilk Half-Life 2 haritasındaki harita dışı odadaki Breen'in vücudunun üst kısmı.

Başlangıçta, propaganda posterleri Half-Life 2 dünyasında çok daha büyük bir yere sahipti ancak sonunda her yerde mevcut olan Breencast'ı desteklemek için daha sayıları azaltılmıştır.[4] Bu fikir, Combine posterlerinin Şehir 17'de oldukça yaygın olarak göründüğü Alyx'te yeniden tanıtılmıştır.

Hem Breencast'larda hem de Kleinercast'larda sıklıkla vücutlarının yalnızca üst yarısının (ikinci durumda Lamarr da dahil) havada duran ayrı bir Breen ve Kleiner modeli kullanılsa da bazen standart tam model görünmez bir sandalyede oturarak kullanılır. Uzak, erişilemez, harita dışı bir odada bulunurlar. Bu sistem Episode One'ın geliştirici yorumlarında Doug Wood tarafından ele alınmıştır, bu tarz sahnelerin önceden kaydedilmiş bir video olmadığından, aynı zamanda gerçekleştiğinden,[2] point_camera ismi verilen bir özelliğin Breen'in modelini gerçek zamanda kayda aldığından ve func_monitor isimli özelliğin de ekran olarak yansıtıldığından bahseder. Nitekim, erişilemeyen odaya konsol komutları aracılığıyla herhangi bir oyuncu müdahalesi (nesnelerin yerleştirilmesi, NPC'lerin ortaya çıkması veya kurşun deliklerinin bırakılması) monitörlerde görülecektir. Breen ve Kleiner, oyuncunun haritada kaldığı süre boyunca konuşmalarını bitirmek için "öldürülebilir". Bu işlem Portal 2'de Aperture Science Duyuru Sistemi'nin video yayınları için tekrar kullanılmaktadır.

Half-Life 2 serisinin baş yazarı Marc Laidlaw'a göre, geliştiricilerin hikaye anlatımı ve oynanışı bütünleştirirken yapmaya çalıştıkları şeylerden biri, ki kendilerinin ayırt edici özelliği haline gelen bir şeydir, olaya doğrusal olmayan anlatı parçalarını dahil etmektir; aksiyon odaklı oyuncuların beklemek zorunda olmadığı, ancak hikayenin arka planı hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen oyuncular için mevcut olan şeyler. Kleiner'in genel duyuru monitörlerindeki yayınları bu yöntemin güzel bir örneğidir. Dev ekranlarda eski patronunun yerini alan Dr. Kleiner'in güçlü görsel imgesinin yanı sıra, konuşmasında dünyanın durumu ve Half-Life 2'deki olaylar nedeniyle işlerin nasıl değiştiği hakkında pek çok yoğun bilgi aktarır. Gordon ve Alyx'in Şehir 17 Yeraltı'ndan ayrıldıklarında gördükleri ilk Kleinercast'ın konumu, oyuncuların huzur içinde izleyebilecekleri veya bir sonraki bölüme geçebilecekleri birkaç mantıklı yerden biri olarak seçildi. Laidlaw, "bu, aslında dünyaya gömülü bir dipnot. Bu da bunu bir dipnotta dipnot yapıyor" diyor."[2]

Sergi[edit]

Önsürüm[edit]

Yayın[edit]

Görünüm listesi[edit]

Ana oyunlar[edit]

Diğerleri[edit]

Kaynaklar[edit]

Breencast/tr
Combine OverWiki has a list of quotes for Breencast/tr.
Breencast/tr
Combine OverWiki has more images related to Breencast/tr.