Bu konu Black Mesa Olayı dönemiyle ilgilidir.
Bu, öne çıkan bir makaledir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Taktiksel Harita

From Combine OverWiki, the original Half-Life wiki and Portal wiki
Jump to: navigation, search

Bu konu Black Mesa Olayı dönemiyle ilgilidir.
Bu, öne çıkan bir makaledir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Tactical map.jpg
Taktiksel Harita
Genel bilgi
Taraf

Tehlikeli Ortam Mücadele Birimi

Tip

Hedef işaretçisi

Kullanım
Kullanan
Oyun bilgisi
Varlık

Yok

Tasarımcı(lar)
"Cevap ver, Cooper. Duyuyor musun? Freeman'ı unut. Üssü terk ediyoruz. Bombalanması gereken son hedefin varsa, Taktiksel Harita'da işaretle. Yoksa, hemen terk et orayı. Tekrar ediyorum, geri çekiliyoruz ve hava saldırısına başlıyoruz. Ya bize hedefleri göster ya da bir yere sığın."
HECU komutanı[kaynak]

Taktiksel Harita, Tehlikeli Ortam Mücadele Birimi tarafından hedeflere yönelik havan saldırıları düzenlemek için[3] kullanılan bir aygıttır.

Genel bakış[edit]

Taktiksel Harita, yüzeyinde bir topografik harita ekranı ve bir tarafında bir dizi kontrol ve panel bulunan, masa şeklinde büyük bir elektronik askeri teçhizat parçası olarak görünür. İlk ve tek görünümünü, Half-Life'ın Yüzey Gerilimi bölümünün sonunda yer alan Atık İşleme Alanı 3'teki bir su depolama tankının tepesinde yapar. Aygıt, Gordon Freeman tarafından bir Gargantua'yı ve Lambda Tesisi'ne ilerlemesini engelleyen mühürlenmiş sığınak kapısını yok etmek için kullanılır. Devrilip geçici bir köprü oluşturan iletim kulesi gibi ortamın diğer bazı unsunlarına da zarar verilebilir veya yok edilebilir. Yakınlarda, başlangıçta bu donanımı kullanan asker Cooper, çevresi Sağlık Paketleri ile çevrilmiş şekilde ölü bulunur. Komutanı[4], güvenli bir yere çekilmeden önce son hedeflerini işaretlemesini söyleyen bağlı telsizden duyulabilir. Taktiksel Harita'dan Opposing Force'da da bahsedilir: Adrian Shephard, telsizin diğer ucunda Gordon'ın duyduğu mesajı komutanın ilettiğine tanık olur.

Taktiksel Harita'nın nişangahı ile bir hedefi işaretlemek için, iki kol hartada dikey sarı çubuk olarak gösterilen ilgili X ve Y denetimcilerini kontrol eder. Ortadaki düğme, hedeflenen yere bir havan topu saldırısı başlatır.

Sahne arkası[edit]

Taktiksel Harita'nın özgün iniş alanı konumu için kullanılmayan bilim insanı repliği.

Taktiksel Harita'nın asıl kullanım yeri açık bir iniş alanıydı. Buradaki amaç aynıydı ancak Gordon'a Gargantua'yı yok etmenin bir yolunu bulması, Lambda Tesisi'ne gitmek için sığınak kapısından geçmesi ve böylece haritaya gitmesi gerektiğini söyleyen kurtarılmış bir bilim insanı da vardı. Bu kullanılmayan replik, oyun dosyalarında hâlâ mevcuttur ve harita ekranı dokusunun evvel tarihli bir sürümü Half-Life: Day One'da bulunabilir.

Aygıt, deney yaparken "son derece havalı bir nesne yaratan" John Guthrie tarafından tasarlanmıştır. "Ofiste, aygıtı oyuna uygulamanın en iyi yolunu bulabilecek herkese gösterişli bir Seattle restoranında akşam yemeği sunacak kadar etkilenen" Gabe Newell'e göstermiştir. Guthrie, Marc Laidlaw, Kelly Bailey ve Ken Birdwell, bir hava saldırısıyla bağlantılı bir bulmaca fikrini ortaya atmışlar ve kazanmışlardır.[1][5] Ayrıca Taktiksel Harita'nın çok oyunculu bir haritada olması planlanmıştır, bu da oyuncuların aygıt üzerinde hakimiyet için savaşmasına izin verecekti ancak yayınlanan hiçbir haritada kullanılmamıştır.[5][6]

Oyunun kodunda bu donanım, Valve'ın ofisinden çok uzak olmayan ve Seattle'da[7] bulunan bir Çek restoranına atıfta bulunarak "LaBuznik" havan cihazı[8] olarak adlandırılmıştır. Bu muhtemelen Newell'in yukarıda bahsedilen yarışmanın kazananlarına yemek ısmarladığı restoranın aynısıdır. Telsiz iletisinin dosya adları c2a5_hg_lebuz ve kullanılmayan bilim insanı repliği c2a5_sci_lebuz da Labuznik kökenlerine işaret eder.

Son harita ekranı dokusunda, Valve sanatçısı Karen Laur tarafından bırakılan, neredeyse okunaksız birkaç mesaj yazılmıştır.[2] Birinde, "bu labuznik masası çok değişti ve bunun nasıl çalışacağı hakkında hiçbir fikrim yok" yazmaktadır.

Sergi[edit]

Yayın öncesi[edit]

Yayın[edit]

Görünüş listesi[edit]

Kaynaklar[edit]

  1. 1.0 1.1 Half-Life Alpha (sürüm .61) Notları (Half Life Main v6.doc) (26 Ağustos 1998)
  2. 2.0 2.1 Karen Laur'ın kişisel sitesinde Half-Life kısmı
  3. Harita tarafından kullanılan targetname varlığının adı
  4. Half-Life Senaryo
  5. 5.0 5.1 Half-Life preview OGR.COM sitesinde (arşivlenmiş)
  6. Half-Life önizlemesi Gamer's Reality (1998) sitesinde (arşivlenmiş)
  7. Labuznik restaurant’s Peter Cipra dies at 68 The Seattle Times'da (21 Aralık 2011)
  8. Half-Life SDK