Bu konu Black Mesa Olayı dönemiyle ilgilidir.
Bu konu Combine dönemi ile ilgilidir.
Bu, güvenli bir makaledir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Anti-Kütle Tayfölçeri

From Combine OverWiki, the original Half-Life wiki and Portal wiki
Jump to: navigation, search

Bu konu Black Mesa Olayı dönemiyle ilgilidir.
Bu konu Combine dönemi ile ilgilidir.
Bu, güvenli bir makaledir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

C1a0e beam01.jpg
Anti-Kütle Tayfölçeri
Genel bilgi
Taraf

Black Mesa

Tip

Malzeme analizörü

Kullanım
Üreticiler

Rosenberg[1]

Kullanan
Tasarımcı(lar)
"Seni bekliyorlar, Gordon. Deney odasında."
Black Mesa bilim insanı[kaynak]

Anti-Kütle Tayfölçeri, Xen billurları gibi egzotik malzemeleri analiz etmek için kullanılan, Black Mesa Araştırma Tesisi'nde Bölge C'nin Deney Laboratuvarı C-33/a'da bulunan oda boyutunda bir ekipman parçasıdır. Dr. Rosenberg tarafından tasarlanmıştır.[1]

Genel bakış[edit]

Deney odasının alt kısmı.

Makinenin çalışması, denetim odaları, deney odası ve örnek depolama çalışanı dahil olmak üzere birkaç kişi arasında işbirliği gerektirir. İlk olarak, alt seviyeden cihaza giden güç açılmalı ve istenen yoğunluk (%80'e kadar) ayarlanmalıdır; ana deney odasında ise rotorların çalıştırılması gerekir. Birinci ve ikinci aşama yayıcılar daha sonra ana denetim odasından açılır ve görünür ışınlar üretmeye başlarlar. Takip çalışanları, Tayfölçer'in yoğunluğunu artırabilir ancak ekipman, güvenlik tamponunu geçersiz kıldığı için %90 güçten fazla çalışacak şekilde tasarlanmamıştır. Örnekler, alt seviyelerden bir asansörle üstteki deney odasına getirilir ve bir kişinin Tayfölçer'in ışınına iteceği bir arabada tutulur. Baskılama alanlı çevreleme sistemi, bir Yankılaşım Çağlayanı'nın oluşmasını engeller. Elle kapatılabilmelerine rağmen, bunu yapmak yer değiştirme akış göstergelerinde gözle görülür bir tutarsızlık yaratır.

Deneylerde kullanılan yüksek enerji seviyelerine rağmen (tayfölçeri çalıştırmak için HEV Giysileri kullanılması gerekir ve Half-Life: Blue Shift'te bu sürecin, tüm tesisin güç kaynaklarına gözle görülür bir baskı uyguladığı gösterilmiştir), genel olarak güvenli bir işlemdi. Black Mesa'daki Anti-Kütle Tayfölçeri'nin, son derece dengesiz bir örneği belirli güvenlik özelliklerinin devre dışı bırakılmasıyla yapılan son deneyi, bir Yankılaşım Çağlayanı'nı tetiklemiş ve Black Mesa olayının sebebi olmuştur. Anti-Kütle Tayfölçeri, Yankılaşım Çağlayanı sırasında ağır hasar görmüş ancak Black Mesa'nın kendisi havaya uçurulana kadar yok edilmemiştir.

Sahne arkası[edit]

Half-Life'da görülen ana deney odası, Brett Johnson,[2] Kelly Bailey ve John Guthrie tarafından inşa edilmiş ve son ikisi tarafından felaket sahnesi yaratılmıştır.[3] Marc Laidlaw tarafından yazılan deney odası sahnesinin özgün senaryosu Half-Life 2: Raising the Bar'da bulunabilir; bilim insanlarından biri, Tayfölçer'in kısırlığa neden olduğuna atıfta bulunacaktı.[4] Oyuncu deney sırasında çok uzun süre beklediğinde analizör patlayacaktı (denetim odasında bir bilim insanı tarafından kullanılmayan bir replik olan c1a0_sci_dis17a'ya bakınız).

Sergi[edit]

Half-Life[edit]

Half-Life: Decay[edit]

Half-Life 2[edit]

Görünüş listesi[edit]

Ana oyunlar[edit]

Diğer[edit]

Kaynaklar[edit]

  1. 1.0 1.1 Half-Life: Decay
  2. 2.0 2.1 Half-Life kısmı Brett Johnson'ın kişisel sitesi (5 Haziran 2016) sitesinde (arşivlenmiş)
  3. 3.0 3.1 3.2 Half-Life 2: Raising the Bar, sayfa 39
  4. Half-Life 2: Raising the Bar, sayfa 40

Harici bağlantılar[edit]