Bu konu Black Mesa Olayı dönemiyle ilgilidir.

Yankılaşım Çağlayanı

From Combine OverWiki, the original Half-Life wiki and Portal wiki
Jump to: navigation, search

Bu konu Black Mesa Olayı dönemiyle ilgilidir.

Bu makale kuantum olay hakkındadır. sonrasında gelişen savaş için için, Black Mesa Olayı makalesine bakın.

Cascade5.jpg
Yankılaşım Çağlayanı
Tip

Kararsız yankılaşım tepkimesi

Konum(lar)

Black Mesa Araştırma Tesisi

"Yaratmayı bırak, bir Yankılaşım Çağlayanı göreceğim aklımın ucundan geçmezdi."
Black Mesa bilim insanı[kaynak]

Bir Yankılaşım Çağlayanı dehşet verici yansımaları olan bir kuantum olayıdır.

Genel bakış[edit]

Vortigaunt, Yankılaşım Çağlayanı sırasında Deney Laboratuvarı C-33/a'ya ışınlanıyor.

Black Mesa Araştırma Tesisi, bazı olağanüstü maddelerin özelliklerini araştırıyordu. Gordon Freeman'ın Xen kristali örneği "GG-3883"ü Anti-Kütle Tayfölçeri'ne yerleştirdiği bir deney sırasında, Black Mesa Olayı ile sonuçlanan bir Yankılaşım Çağlayanı meydana geldi. Denetim altına alınmış bir olay gibi gözükse de, aslında tüm gezegende sonuçları olmuştur. Yankılaşım Çağlayanı sadece boyutlararası yarığın değil, aynı zamanda ardından gerçekleşen tüm olayların da sebebi olmuştur. Tüm Dünya'da Geçit Fırtınalarını ateşlemiş ve nihayetinde Yedi Saat Savaşı'na ve gezegenin Combine tarafından istila edilmesine yol açmıştır.

Yankılaşım Çağlayanı, bu nedenle tüm Half-Life zaman çizelgesindeki tartışmasız en önemli olaydır ve tüm oyunların olaylarının sebebidir.

Görünümler[edit]

Half-Life ve genişlemeler[edit]

Yankılaşım Çağlayanı, Dünya'daki Black Mesa tesisi ile Xen sınır dünyası arasında saldırgan bir yarık oluşmasına neden olmuştur. İlk başta sadece Headcrab ve Barnacle gibi temel Xen vahşi yaşamı yarıktan ortaya çıkmış gibi görünse de, Xen güçlerinin lideri Nihilanth tarafından diğer taraftan Vortigauntlar gibi artan sayıda diğer akıllı yaratıklar da gönderilmiştir.

Çağlayan, elle durdurulana kadar devam edecek şekilde ayarlanmış ve bu olaya neden olan Gordon, kapatma işini üstlenmiştir. Gordon'ın uzaya bir uydu roketi fırlatmasının ardından Dünya tarafında yarık kapanmış gibi gözükse de, Lambda Çekirdeği'nde geride kalan bilim adamları, geçidin Nihilanth tarafından diğer tarafta açık tutulduğunu keşfederler. Gordon daha sonra Nihilanth'ı öldürmek için bir geçit aracılığıyla Xen'e gider ve onu daha fazla açık tutmasını önleyerek her iki taraftan kapatır.

Perpetual Testing Initiative[edit]

Perpetual Testing Initiative'deki Multiverselerden birinde, Cave Johnsonlardan biri Black Mesa Araştırma Tesisi'ni satın alır ve Yankılaşım Çağlayanı'na yol açabilecek olağanüstü maddeler araştırmasını sonlandırır ve böylece tüm Half-Life hikâyesinin gerçekleşmesini engeller. Daha sonra bunun iyi bir fikir olduğunu düşündükleri için bilim insanlarını azarlar.

Sergi[edit]

Görünüş listesi[edit]