Bu konu Black Mesa Olayı dönemiyle ilgilidir.
Bu, iyi bir makaledir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Yankılaşım Çağlayanı

From Combine OverWiki, the original Half-Life wiki and Portal wiki
Jump to: navigation, search

Bu konu Black Mesa Olayı dönemiyle ilgilidir.
Bu, iyi bir makaledir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Bu makale kuantum olay hakkındadır. sonrasında gelişen savaş için için, Black Mesa Olayı makalesine bakın.

Cascade5.jpg
Yankılaşım Çağlayanı
Tip

Kararsız yankılaşım tepkimesi

Konum(lar)

Black Mesa Araştırma Tesisi

"Yaratmayı bırak, bir Yankılaşım Çağlayanı göreceğim aklımın ucundan geçmezdi."
Black Mesa bilim insanı[kaynak]

Yankılaşım Çağlayanı, Gordon Freeman tarafından Xen billuru örneği "GG-3883"ün Black Mesa'daki Anti-Kütle Tayfölçeri'ne eklenmesinin ardından Black Mesa Olayı ile sonuçlanan felaket bir kuantum olayıdır.

Genel bakış[edit]

Vortigaunt, Yankılaşım Çağlayanı sırasında Deney Laboratuvarı C-33/a'ya ışınlanıyor.

Gordon'un masasındaki notlara göre, her nesnenin belirli bir yankılaşımı vardır. Üzerinde çalışıldığında, nesne daha da fazla ve hatta bazen daha hızlı bir şekilde yankılanacaktır. Nesne çok fazla yankılanırsa, boyutsal yarıklar ve geçitler açabilir.[1] Black Mesa'da incelenen Xen billuru örneği, Xen ile Dünya arasında bir yarık açacak kadar yankılanmıştır.

Denetim altına alınmış bir olay gibi gözükse de, aslında tüm gezegende sonuçları olmuştur. Yankılaşım Çağlayanı sadece boyutlararası yarığın değil, aynı zamanda ardından gerçekleşen tüm olayların da sebebi olmuştur. Tüm Dünya'da Geçit Fırtınalarını ateşlemiş ve nihayetinde Yedi Saat Savaşı'na ve gezegenin Combine tarafından istila edilmesine yol açmıştır.

Yankılaşım Çağlayanı, bu nedenle tüm Half-Life zaman çizelgesindeki tartışmasız en önemli olaydır ve tüm oyunların olaylarının sebebidir.

Görünümler[edit]

Half-Life ve genişlemeler[edit]

Yankılaşım Çağlayanı, 200- yılında Xen sınır dünyası, Irk X dünyası ve Dünya'daki Black Mesa tesisi arasında saldırgan bir yarık oluşmasına neden olmuştur. İlk başlarda, görünürde yalnızca Headcrab ve Barnacle gibi temel Xen yaban hayatı yarıktan ortaya çıkarken, Vortigaunt gibi diğer akıllı yaratıklar da Xen kuvvetlerinin lideri Nihilanth tarafından diğer tarafa gönderilmiştir.

Çağlayan, elle durdurulana kadar devam edecek şekilde ayarlanmış ve bu olaya neden olan Gordon Freeman, kapatma işini üstlenmiştir. Freeman'ın uzaya bir uydu roketi fırlatmasının ardından Dünya tarafında yarık kapanmış gibi gözükse de, Lambda Çekirdeği'nde geride kalan bilim adamları, geçidin Nihilanth tarafından diğer tarafta açık tutulduğunu keşfederler. Freeman daha sonra Nihilanth'ı öldürmek için bir geçit aracılığıyla Xen'e gider ve onu daha fazla açık tutmasını önleyerek her iki taraftan kapatır.

Perpetual Testing Initiative[edit]

Perpetual Testing Initiative'de, alternatif Cave Johnsonlardan biri Black Mesa Araştırma Tesisi'ni satın alır ve Yankılaşım Çağlayanı'na sebep veren araştırmaya son verir, böylece tüm Half-Life hikayesinin gerçekleşmesini engeller. Daha sonra bu deneyin iyi bir fikir olabileceğini düşündükleri için bilim insanlarını azarlar.

Sergi[edit]

Görünüş listesi[edit]

Kaynaklar[edit]