Bu konu Black Mesa Olayı dönemiyle ilgilidir.
Bu konu Combine dönemi ile ilgilidir.
Bu, öne çıkan bir makaledir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Xenium

From Combine OverWiki, the original Half-Life wiki and Portal wiki
< Xenium(Redirected from Xen crystal/tr)
Jump to: navigation, search

Bu konu Black Mesa Olayı dönemiyle ilgilidir.
Bu konu Combine dönemi ile ilgilidir.
Bu, öne çıkan bir makaledir. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Sample cart model.jpg
Xenium
Genel bilgi
Taraf

Xen

Tip

Billur

Oyun bilgileri
Varlık

Yok (fırça)

"Bu yeni örneğin kökeni hakkında herhangi bir fikrin var mı?"
Black Mesa bilim insanı[kaynak]

Xenium,[1][2] ("zenium" olarak telaffuz edilir) halk dilinde sadece Xen billurları[3][4] olarak bilinir, yabancı sınır dünyası Xen'e özgü, egzotik maddenin billursu bir mineral yapısıdır.

Genel bakış[edit]

Bir mağara ortamını aydınlatan billurlar.

Xen'deki ortamlarda genellikle manzaraları dolduran çeşitli boyutlarda ve şekillerde billur kümeleri mevcuttur. Black Mesa bilim ekibi onları ışınlama teknolojisinin araştırma ve geliştirilmesinde kullanır. Çevrelerindeki alanlara doğal ışık sağlayan parlak bir aura yayarlar. Tesisteki deneylerde kullanılan mor billurlara tanık olunsa da bunlar genellikle sarı veya yeşil renktedir.

Görünüşler[edit]

Half-Life[edit]

Half-Life'ta Black Mesa, billur örnekleri toplamak için Xen'e çok sayıda anket ekibi göndermiş ve benzersiz özelliklerini daha fazla incelemek amacıyla bu süreçte birkaç örnek almıştır. Colette Green'in elde edilen billurlar hakkındaki raporunu inceledikten sonra kıdemli bilim ekibi çalışanları, EP-0021 örneğini, onu toplayan anket ekibinin adını taşıyan ve yapılacak olan simülasyonda, şimdiye kadar keşfedilen en saf ve en büyük örnek olan GG-3883 ile değiştirmeye karar vermişlerdir. Bununla birlikte, oldukça istikrarsız olmasından da korkuluyordu.[5]

GG-3883 billur örneğini Anti-Kütle Tayfölçeri'ne yerleştirmek, deney odasındaki Gordon Freeman'ın görevidir. Deney gününde bilim insanları, standart inceleme prosedürlerinden saparak örneğin kesin bir analizini elde etmek için cihaza daha fazla güç verir. Örneği tutan Malzeme İşleyicisi'ni cihazın içine itmek, Yankılaşım Çağlayanı adı verilen bir kuantum olayını tetikler. Bu durum, Dünya ile Xen arasında boyutsal bir yarık açar.

Oyunun son yüzleşmesinde, Nihilanth'ın odası, enerji ışınlarıyla çevrili duvarlara gömülü büyük üçgen billur yapılara sahiptir. Nihilanth yaralandığında, kendini yenilemek için billurlardan güç alır. Sağlığı, billur yapılardan aktarılan ve başını çevreleyen parlak bir küre halkası ile temsil edilir. Bu billurlar nihayetinde Gordon tarafından yok edildiğinde, yaratık sonunda savunmasız hale gelir.

Half-Life genişlemeleri[edit]

Opposing Force'ta Adrian Shephard, Hidrofauna Çalışmaları Laboratuvarı'na girer ve gözle görülür şekilde iki Xen billurundan güç alan kısmen arızalı bir ışınlayıcıdan geçmek zorunda kalır. Cihaz etkinleştirildiğinde, billurlar başlangıçta ışınlanma odasının içine odaklanamaz ve yakındaki ekipmanın bir kısmının kasıtsız olarak ışınlanmasına neden olur. Oyunun sonunda, Shephard'ın oyun sonu canavarı Gene Worm'u yenmek için billurlarla güçlendirilmiş lazer tabancaları kullanması gerekir.[6] Bu silahlar büyük ihtimalle, gerçekleşen olaylarla başa çıkmakta zorlanan bilim insanları tarafından yaratılmış olup,[7] Shephard'dan önce gelen askerler tarafından iskelelere yerleştirilmiştir.[6]

Blue Shift'te Barney Calhoun ve arkadaşları, tesisten kaçmak için Bölüm A-17 Prototip Laboratuvarları'ndaki eski ışınlama ekipmanını kullanacaklardır ancak ekipmanın mevcut durumunda bir Dünya hedefini hedefleme yeteneği yoktur. Dr. Rosenberg, sınır dünyasının ışınlanma sürecinde yer aldığını ve bu durumun, daha önce herhangi bir ışınlanmanın Dünya'ya geri döndüreceği yeri doğru bir şekilde tahmin etmelerini engellediğini açıklar. Buna karşı koymak için, gezegenin tuhaf billurumsu yapılarına bağlanan ve ışınlanmaya yardımcı olan bir odak noktası ve röle oluşturmalarına imkan sağlayan bir cihaz inşaa edebileceklerini keşfederler. Barney, planlarını gerçekleştirmek için bahsedilen tarzda bir cihazı etkinleştirmek üzere Xen'e gönderilir.

Decay'de Gina Cross, GG-3883 billur örneğini, üst taraftaki deney odasında bekleyen Gordon'a aktaran bir asansör platformuna teslim eder. Çok daha sonra, yankılaşım çağlayanı meydana geldikten de sonra, o ve Colette Green'in Uzaylı Karantina Laboratuvarları'na gidip bir dizi çok renkli billurdan güç alan bir cihaz olan bir ışın matrisini etkinleştirerek Yer Değiştirme İşaretçisi'ne güç vermek için birlikte çalışması gerekir. Bundan sonra ikili, Nihilanth'ın odasında görülenlere benzeyen, çevredeki kanyon duvarlarında bulunan büyük billurları şarj etmek için işaretçinin odak yayıcısını kullanmalıdır. Bu girişim, dünyalar arasındaki boyutsal yarığı kapatmayı amaçlayan bir yankılaşım tersinimi dizisini başlatır. Bonus görev olan Xen Saldırıları'nda, iki Vortigaunt, bir çalıntı billur konteynerini geri almak için Nihilanth tarafından Dünya'ya gönderilir.

Half-Life 2 ve Episode'lar[edit]

Half-Life 2'de Gordon, Black Mesa East'e geldiğinde Eli Vance ona Rotato adlı bir makinedeki küçük bir billurdan güç alan minyatür bir yankılaşım çağlayanı emülasyonu gösterir.[8] Oyuncu, makine ile etkileşime girebilir ve incelemek için billuru döndürebilir. Episode Two'da Eli Vance, Black Mesa olayını tetikleyen billur örneğinin, kendilerine G-Man tarafından getirildiğini açığa vurur.

Episode Two'nun sonunda Direniş, süpergeçidi etkisiz hale getirmek için Xenium yankılayıcısı adı verilen bir cihaz kullanır. White Forest'ta fırlatılan rokete takılı olduğu tahmin edilen cihaz, uydu geçidin menziline girdiğinde devreye girer.

Daha önce hiç ortaya atılmamış olsa da, The Final Hours of Half-Life: Alyx, Gordon'un Yerçekimi Silahı'nın bir Xen billurundan güç aldığını belirtir. Bu amaç için yeterince büyük billurları "yetiştirebilirler" ve bu elementin, cihazın nesneleri kaldırmasına ve çekmesine izin veren şey olduğu söylenir.[4]

Half-Life: Alyx[edit]

Fiziksel olarak görülemese de, Alyx'in Yerçekimi Eldivenleri'ndeki saat koruyucusunun, Yerçekimi Silahı için kullanılanla aynı türden bir Xen billurunun küçük bir parçasını içerdiği ve dolayısıyla ona benzer yetenekler sağladığı söylenir. Hikayenin bu noktasında, sadece madeni para büyüklüğünde küçük billurların yetiştirilebileceği söylenir.[4]

Sahne arkası[edit]

Nihilanth'ın kafasının içindeki enerji küresi ve tırnak.

Seri yazarı Marc Laidlaw'a göre Xenium, Valve'a katılmadan önce yazdığı Gadget'la bağlantılı romanı The Third Force: A Novel of Gadget'da bulunan benzer billurların adını almıştır.[1][2]

Deney odasında görülen ilk billur örneğin, Nihilanth'ın odasında şahit olunan billurlar ve hatta varlığın kafasında bulunan üçgen tırnak tarafından açıkça yankılanması amaçlanmıştı. Ancak, geliştirme ekibinin net bir görsel ilişkilendirme yapmak için zamanı kalmamıştı.[9] Mor ve turuncu billur dokuları oluşturulmuş ancak Half-Life'ta hiç kullanılmamıştır. Mor türevi Decay'de bulunabilir. Half-Life Alpha 0.61 sürümü için dahili geliştirici notlarında, "Konuşulmaması Gerekenler" bölümü, oyunun yayınlanmasından önce, planladıkları mor billurun görüntülerini halka gösterebileceklerini ancak bulmaca çözme yönündeki amacını açıklamaktan kaçınmaları gerektiğini belirtir.[10] Bu mor billuru gösteren hiçbir önizleme görüntüsü yayınlanmanmamıştır.

Half-Life'ın geliştirilmesinin sonlarında Marc Laidlaw tarafından yazılan bir belge, billurlar için ek arka plan bilgileri sunar. Oyunun sonunun sonuç özetinde, Black Mesa'nın başından beri kasıtlı olarak Xen'e işaret edildiği söylenir. Oraya, geçitlerin ayar mekanizmasının bir parçası haline gelen, Xen'den gelen billur örneği olduğu ima edilen belirli bir unsur tarafından yönlendirilmişlerdir. Örneği, ayrı bir gizli araştırma tesisinde yaratılmış insan yapımı bir bileşik olduğu iddiasıyla almışlardı ancak gerçekte, insanlığın kendi yeteneklerini test etmeyi amaçlayan gizemli ve zeki uzaylı ırkları tarafından onlara gizlice teslim edilmiştir.[11]

Yeşil renkli billurlar yalnızca Half-Life'ın Gonarch'ın İni bölümünde görünür. Bunlar, oyunun konsol portlarında sarı muadilleriyle değiştirilmiştir. c1a0d haritası için doku ışık dosyası (Olağanüstü Malzemeler bölümü), kullanılmayan yeşil billur dokulardan birine (crys_2top) atıfta bulunan bilgiler içerir ve haritada bir noktada mevcut olduğunu akla getirir.[12] Dosyalarda, boşta döndüğünü gösteren ve tek bir animasyona sahip kullanılmayan bir sarı billur modeli (crystal.mdl) mevcuttur. Ortalama bir insan karakterinden biraz daha büyüktür. Model, Half-Life: Source dosyalarında tele_crystal olarak adlandırılmıştır.

Half-Life 2 sızıntısında, "kleiner_teleport" başlıklı bir ses klasörü, Kleiner'ın Laboratuvarı'nda gösterilen ışınlanma sahnesinin evvel tarihli bir sürümü için Şubat 2002'ye dayanan kullanılmayan diyalog dosyaları içerir. Bu sürümde, özgün oyundan deney odası sahnesine bir gönderme olarak Kleiner, Gordon'a bir merdivenden tırmanması ve ışınlayıcıyı çalıştırma sürecini başlatmak için vinç benzeri ekipman olarak tanımlanan bir billur yerleştirme cihazını kullanması talimatını verir. Sızıntıda bu repliklerle ilişkili sahnenin hiçbir oyun dosyası mevcut değildir. Bu sahnenin son sürümü, bir Xen billuru kullanımından bahsetmez.

Sergi[edit]

Half-Life[edit]

Half-Life: Opposing Force[edit]

Half-Life: Blue Shift[edit]

Half-Life: Decay[edit]

Half-Life 2[edit]

Half-Life: Alyx[edit]

Görünüş listesi[edit]

Ana oyunlar[edit]

Diğer[edit]

Kaynaklar[edit]

 1. 1.0 1.1 Marc Laidlaw, Xen Billurlarının Xenium olarak adlandırılması üzerine (4 Şubat 2017)
 2. 2.0 2.1 Twitter favicon.png Tweet: "BTS tip: The first appearance of xenium, the orange crystal from Xen, is in this book. A proto-G-man also." @marc_laidlaw (Marc Laidlaw) on Twitter (8 Eylül, 2017) (archived)
 3. Half-Life: Decay, Xen Saldırıları görevi tamamlama iletisi: "Xen billurları geri alındı."
 4. 4.0 4.1 4.2 The Final Hours of Half-Life: Alyx, Bölüm 9
 5. Half-Life PlayStation 2 kullanım klavuzu
 6. 6.0 6.1 Half-Life: Opposing Force Prima Rehberi
 7. Kristy Pitchford, billurlardan güç alan lazer silahları hakkında üzerine (29 Eylül 2016)
 8. Half-Life 2 Prima Rehberi
 9. loonygames sitesinde Marc Laidlaw ile röportaj (1999)
 10. Half-Life Alpha (sürüm .61) Notları (Half Life Main v6.doc) (26 Ağustos 1998)
 11. Marc Laidlaw'ın kişisel web sitesinde "Nihilanth" (3 Ekim 2016)
 12. Half-Life SDK (Map Files/c1a0d.rad)