Ten artykuł dotyczy Combine OverWiki.
Wysoki poziom zabezpieczenia. Kliknij, aby uzyskać więcej informacji.

OverWiki:O Combine OverWiki

From Combine OverWiki, the original Half-Life wiki and Portal wiki
Jump to: navigation, search

Wiki 2012.png

Combine OverWiki w innych serwisach

Fb icon.png Oficjalna strona na Facebooku
Twitter favicon.png Oficjalne konto na Twitterze
G+.png Oficjalna strona Google+
Steampowered favicon.png Oficjalna grupa Steam
YouTube favicon.png Oficjalny kanał na YouTube
Fb icon.png Nieoficjalna strona Aperture Science na Facebooku
(częściowo przez nas zarządzana)

Steampowered favicon.png Grupa Steam fanów Wheatley'ego
(w pełni przez nas zarządzana)
Wiki Run Think Shoot Edit poster popart.png
"Biegnij. Myśl. Strzelaj. Edytuj."
― Motto Combine OverWiki

Combine OverWiki – niezależna i wszechstronna encyklopedia wiki, poświęcona uniwersum serii gier Half-Life i Portal, stworzonych przez Valve Corporation, a zarazem pierwsza w swoim rodzaju.

Wiki założono pod nazwą "Half-Life Wiki" w 2006 r. w serwisie Wikia, umożliwiającym bezpłatne uruchamianie podobnych projektów. W 2011 roku przeniesiono ją na prywatnie hostowaną domenę, pozostawiając oryginalną wiki jako duplikat. Combine OverWiki jest hostowana przez ValveTime.

Jako encyklopedii, celem naszej wiki jest stworzenie przystępnego kompendium faktów o Half-Life i Portal w sposób rozumny i analityczny, kładąc nacisk na informacje zza kulis i rolę gier komputerowych jako formy sztuki.

Co więcej, wiki funkcjonuje jako centrum społeczności dla fanów Half-Life i Portal. Użytkownicy dobrowolnie i regularnie aktualizują istniejące artykuły i tworzą nowe, korzystając z własnego doświadczenia oraz nowych informacji, czyniąc z wiki cenne źródło najnowszych wiadomości, a także - ekskluzywnej zawartości. Dialog między fanami utrzymuje się dzięki stronom wiki w serwisach społecznościowych.

Informacje tu zawarte są i zawsze będą wolne dla każdego do dzielenia się, kopiowania i zmieniania, zgodnie z licencją Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0.

Administracja[edit]

Główny artykuł: OverWiki:Administration/pl

Niewielka, ochotnicza grupa administratorów jest odpowiedzialna za utrzymanie dobrej jakości wiki, rozwiązywanie sporów między użytkownikami i problemów technicznych, a także zarządzanie jej oficjalnymi stronami.

Kamienie milowe[edit]

Era Wikii[edit]

2006[edit]

Najstarsze znane logo wiki, datowane na kwiecień 2007 r.

"Half-Life Wiki" została stworzona 12 lutego 2006 r. przez użytkownika o nicku Chuck182. W tym czasie, Wikia znana była pod nazwą Wikicities, jednakże w marcu została przemianowana.

2007[edit]

Wiosną tego roku, użytkownik Donut THX 1138 przyczynił się do znacznego rozwoju wiki. 11 kwietnia, po prośbie adopcji wiki, członkini personelu Wikii - CatherineMunro - przyznała mu prawa biurokraty. Tego samego dnia, Donut powołał użytkownika RelentlessRecusant jako operatora systemu.

25 maja nastąpiło przemianowanie wiki na "Combine OverWiki". Donut THX 1138 uważał, że stara nazwa jest nieatrakcyjna i stworzył temat na forum, którego celem miało być wybranie nowej. Otrzymawszy jedynie jedną odpowiedź, postanowił wybrać własną propozycję - "Combine OverWiki" - będącą parafrazą terminu "Combine Overwatch" i lepiej określającą zawartość wiki.

2008[edit]

Rok 2008 przyniósł dalszy rozwój oraz wzrost liczby użytkowników, jednakże obaj administratorzy zrezygnowali z działalności na wiki.

Porzuconą OverWiki adoptował EVula, administrator angielskiej Wikipedii i Wikimedia Commons. 15 lutego został mianowany biurokratą przez Angelę, członkini personelu Wikii.

W następnych miesiącach prawa administratorów zyskali MattyDienhoff (21 lutego) i Coming Second (11 kwietnia).

Nowa drużyna usprawniła działalność wiki; niestety, EVula, podobnie jak jego poprzednicy, także stał się nieaktywny.

14 grudnia Klow został mianowany administratorem. W celu wprowadzenia ładu w zawartości OverWiki, ustalono nowe zasady. Powstał Przewodnik po Stylistyce, ulepszono zarządzanie grafikami oraz wprowadzono nowy wystrój strony i nowe logo.

2009[edit]

Jednym z tematów, które otrzymały własny artykuł w 2009 r., był Konsul

W porównaniu z poprzednimi latami, w 2009 r. została stworzona znaczna liczba nowych artykułów. Co więcej, wzrosła popularność wiki, o czym świadczy fakt wykorzystywania jej oryginalnych grafik w filmach w serwisie YouTube, czy na stronach związanych z grami komputerowymi.

28 lutego Klow i MattyDienhoff zostali awansowani przez członka personelu Wikia o nicku Uberfuzzy do rang biurokratów. 18 marca YabbaMyIcing zyskał uprawienia administratora.

Wkrótce po tym powstał niezwykle potrzebny poradnik ze wzorcami artykułów. Rozpoczęła się także akcja usuwania spekulacji oraz ulepszania kiepsko napisanych artykułów. Powstało wiele nowych stron zawierających informacje o serii Half-Life zza kulis; inne - takie jak te, opisujące solucje poziomów - usunięto.

30 kwietnia została stworzona oficjalna grupa Steam, która zaczęła pełnić rolę centrum społeczności związanej z Combine OverWiki.

18 maja wskrzeszono funkcję cotygodniowego prezentowania artykułów na medal na stronie głównej; pojawił się wtedy na niej nikt inny jak sam Gordon Freeman. Rozpoczęto tym samym proces oceniania artykułów ze względu na ich zawartość.

W czerwcu ruszył pierwszy oficjalny projekt społeczności; jego inicjatorem był YabbaMyIcing. Jego celem było rozwiązanie problemu osieroconych plików; jedne zostały wstawione do odpowiednich artykułów lub galerii, a inne - jeśli nie były potrzebne - usunięte.

6 lipca stworzono oficjalne Centrum Projektów w celu zachęcenia użytkowników do pomocy w edytowaniu.

W tym samym miesiącu OverWiki została zaprezentowana na stronie głównej Wikii, co jeszcze bardziej zwiększyło jej popularność.

Oficjalna strona na Facebooku została stworzona 22 września; jej celem, podobnie jak grupy Steam, była promocja wiki. Pięć dni później, nowym administratorem został Darkman 4.

2 grudnia OverWiki raz jeszcze poddano renowacji, tworząc dla niej nowe logo i zmieniając wystrój stron.

Trzech nowych redaktorów zostało powołanych 23 grudnia, użytkowników Big McLargeHuge, Erickos i JgcxCub; dwóm innym, nieaktywnym, odebrano takowe prawa.

2010[edit]

Obrazek ASCII ATLAS'a i P-body'ego, jeden z wielu ujawnionych poprzez Portal ARG.

Rok 2010 był nieznacznie mniej ekscytujący niż rok 2009. Prawdopodobnie najbardziej pozytywnym akcentem była wiadomość Marca Laidlawa na jego prywatnym blogu dnia 2 lutego, w której ujawnił, że jest świadom istnienia Combine OverWiki, a co więcej - periodycznie ją odwiedza. Opisał ją jaką "wyraźnie pełną kreatywności", mówiąc, że podziwia determinację społeczności Half-Life w tego typu przedsięwzięciach, za inne przykłady podając komiks Concerned oraz Garry's Mod. Dodał, że "świetnie jest być nawet niebezpośrednio częścią takiej siły".

9 lutego Bramblepath zyskał prawa redaktora. 22 lutego stworzono bota o nicku DOG, w celu usprawnienia wykonywania powtarzalnych, niewielkich edycji. 28 marca powołano jako jeszcze jednego redaktora użytkownika Halo-343.

W tym samym miesiącu rozpoczęła się Portal ARG promująca nadchodzącą premierę Portal 2, co zwiększyło ruch na wiki i doprowadziło do zwiększenia liczby dziennych edycji; jej najbardziej aktywni użytkownicy mieli przez to pełne ręce roboty.

Z okazji prima aprilis, Klow i Darkman 4 zaimprowizowali psikusa na użytkownikach wiki - stworzyli nowe logo o bardzo niskiej rozdzielczości oraz niechlujną stronę główną. Niektórzy przyłączyli się do akcji, tworząc strony pełne nonsensu.

16 kwietnia prawa operatora systemu przyznano użytkownikowi Halo-343.

19 lipca wystartował oficjalny kanał YouTube będący centrum filmów związanych z Half-Life i Portal.

24 października, podczas pomniejszej nieobecności Klowa, administratorem stał się użytkownik Bramblepath.

2011[edit]

SiPlus został awansowany do rangi administratora 28 lutego. Pod koniec marca, Klow powrócił do edytowania wiki.

Z okazji tamtorocznego prima aprilis, tło wiki zmieniono na obrazek Master Chiefa, czyniąc tym samym artykuły nieczytelnymi. Co więcej, na stronie wiki oraz Aperture Science na Facebooku pojawił się link do filmu na YouTube, kusząco zatytułowanego "Wyłącznie dla GameSpotu: Gabe Newell z Valve mówi o długo oczekiwanym Half-Life 2: Episode Three", z opisem "Gabe ujawnia skrawki informacji na temat Epizodu Trzeciego, jego bliskiego związku z Portal 2 oraz napomyka na datę premiery. Wspomina także o nadchodzącej serii kreskówek z Atlasem i P-bodym w rolach głównych oraz wyjaśnia powody odejścia Kelly Bailey'ego z Valve." Jak pięknie by to nie brzmiało, post odsyłał do filmu "Trololo", znanego także jako "Rosyjski Rickroll". Na żart dało nabrać się całkiem dużo osób. Gdy wszystko wróciło do normy, Fijure zyskał prawa redaktora, co było jedynym poważnym wydarzeniem z tego dnia.

5 kwietnia członek personelu Wikii, Tae, zasugerował wysłanie Valve ciasta z okazji premiery Portal 2, jako przypomnienie, że istniejemy i uwielbiamy ich dzieła; przygotowaniem akcji zajął się Kacieh. 19 kwietnia został wydany Portal 2, a Valve było na tyle uprzejme, by zjeść nasze 20-calowe (ok. 50-centymetrowe) ciasto, popijając musującym winem, jak widać w reportażu GamePro i na zdjęciu wrzuconym na oficjalną stronę Portal na Facebooku. 14 kwietnia Wikia zorganizowała także konkurs, którego nagrodą był jeden z pięciu zestawów, na które składało się pudełko z grą Portal 2 oraz pluszowa Kostka Towarzysząca; zakończył się on 28 kwietnia, a zwycięzców ogłoszono dzień później.

11 lipca oficjalnie zapowiedziano, że Combine OverWiki opuści serwis Wikia; Klow stworzył wtedy stronę zapowiadającą rychłą przeprowadzkę, oraz motto "Biegnij. Myśl. Strzelaj. Edytuj.", wzorowane na haśle przewodnim Half-Life. Bramblepath zajął się samym przeniesieniem danych. Założono także oficjalny adres e-mail, combineoverwiki@gmail.com. Niestety, Wikia nie zgodziła się na zamknięcie starej wiki, pozostawiając ją jako duplikat.

Kilka dni przed ponownym uruchomieniu wiki na nowej stronie, prawa operatorów systemu zyskali Fijure (22 grudnia) i Barnz (30 grudnia).

Galeria ciasta[edit]

Zdjęcia ciasta wysłanego do Valve i zjedzonego 19 kwietnia 2011 r., w noc premiery Portal 2.

Era niezależności[edit]

2012[edit]

Zrzut ekranu strony głównej z 2011 r.

2 stycznia, po wielu miesiącach planowania, ciężkiej pracy i opóźnień, wiki została oficjalnie otwarta. Rozpoczęła się tym samym walka z porzuconą wiki o czytelników i wyższe miejsce w wynikach wyszukiwania Google.

18 stycznia wstrzymano na 24 godziny dostępność OverWiki, podobnie jak innych stron internetowych, w celu oprotestowania ustaw SOPA i PIPA, które godziły w wolność słowa w internecie. Stworzono stronę, przypominającą ekrany GLaDOS, z wiadomością o jej rzekomej cenzurze przez Aperture Science.

28 stycznia Vic z LambdaGeneration zyskał prawa redaktora. 7 czerwca zostało stworzone oficjalne konto wiki na Twitterze.

6 października OverWiki przejęła istniejącą wcześniej stronę Gordona Freemana na Facebooku.

12 listopada wiki przeniesiono na serwery ValveTime. Zakończyło to poszukiwania hosta, który nie tylko byłby tani w utrzymaniu, ale przede wszystkim szybki, a ludzie z nim związani - obeznani w technicznych aspektach prowadzenia wiki. Rozważano kilka opcji, jednak VT okazał się być najlepszą z nich.

2013[edit]

Logo wiki z okazji 15-lecia Half-Life'a.

5 lutego stworzono sekcję "Aktualizacji Zawartości", prezentowaną na Stronie Głównej. Jej celem jest skatalogowanie wszystkich godnych uwagi zmian wraz z ich datą: utworzenie nowych artykułów, dodanie nowych informacji, przyznanie stronom lepszych statusów itp.

26 lutego powstała kategoria Poziomy wieloosobowe, połączona później z kilkoma innymi w celu stworzenia bardziej ogólnej sekcji - Rozgrywka wieloosobowa.

2 marca liczba polubień strony Combine OverWiki na Facebooku wzrosła do poziomu 3000. 4 marca Marphy, po wielu miesiącach ciężkiej pracym zyskał uprawienia operatora systemu.

Z okazji prima aprilis zmieniono tymczasowo nazwę wiki (na "G-ManPedia"), logo, slogany (na "Właściwy redaktor w niewłaściwym miejscu może odmienić cały świat." oraz "Pobudka, redaktorzy. Proszę wstawać.") oraz umieszczono niesławny film "Gman goes sexy" (oryginalny film jest obecnie prywatny) na wierzchu każdej ze stron. Na oficjalnej stronie wiki na Facebooku opublikowano link, który prowadził do sfałszowanej strony sklepu Steam z Half-Life 2: Episode Three. Tego samego dnia stworzono sekcję Cytatów.

22 kwietnia Klow zrezygnował z działalności na wiki, co spowodowało między innymi ogromny spadek aktywności jej stron społecznościowych.

7 sierpnia, Sandvich18 został awansowany do rangi administratora.

Pomiędzy 19 listopada a 3 grudnia, z okazji 15. rocznicy premiery Half-Life, na stronie głównej zaprezentowano piętnaście artykułów na medal związanych z właśnie tą grą.

2014[edit]

3 października Marphy został awansowany do rangi biurokraty.

27 października projekt oczyszczenia anglojęzycznych artykułów wiki osiągnął kamień milowy - do sprzątnięcia zostało ich tylko 200. Tego samego dnia Sandvich18 zyskał uprawnienia biurokraty oraz dostęp do stron wiki w serwisach społecznościowych.

Zastrzeżenia[edit]

Główny artykuł: OverWiki:Disclaimers/pl

Podziękowania[edit]

Należą się one przede wszystkim Valve - za to, co zrobili od roku 1998. To dzięki nim istniejemy. A tak na boku, kiedy wyjdzie Epizod Trzeci...?

Co więcej, niektórzy członkowie społeczności Half-Life i Portal, oprócz kontrybutorów naszej strony (przecież nie będziemy dziękować sobie!), przyczynili się do ulepszenia zawartości OverWiki. Oto oni:

Loga[edit]

Byłe[edit]

Aktualne[edit]

Następujące loga mogą być używane w celach reklamowych i wymiany linków.

Posters[edit]

Następujące plakaty mogą być używane w celach reklamowych i wymiany linków.